Zahraniční zprávy

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert jde do vězení na šest let

13. května 2014 v 12:00 | redakce
Dnes ráno byl v Tel Avivu vynesen rozsudek v korupční kauze s názvem Holyland. Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert byl již v březnu shledán vinným, že přijal úplatek přibližně 150 tisíc dolarů. Nyní byl odsouzen k šestiletému vězení, do kterého má nastoupit 1. září. Mimo to má zaplatit pokutu milion šekelů. Kvůli korupčním skandálům odstoupil z úřadu v roce 2008.

Vznikne palestinská vláda s teroristickým Hamasem?

25. dubna 2014 v 9:25 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Znepřátelená palestinská hnutí Hamas a Fatah ve středu oznámila, že se definitivně usmířila a dohodla se na vytvoření společné vlády, jejímž premiérem bude buď předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, nebo bývalý vicepremiér z Hamasu Násir Šaír. Kabinet technokratů prý vznikne do pěti týdnů a do šesti měsíců se budou konat prezidentské, parlamentní a komunální volby. Hnutí si rovněž slíbila, že propustí vězně protistrany a že Hamas a další gazanská teroristická skupina, Islámský džihád, vstoupí do Organizace pro osvobození Palestiny. K dohodě došlo v pásmu Gazy, kam přijela delegace Fatahu poprvé od krvavého puče v roce 2007, kdy Hamas pozabíjel desítky jeho členů a chopil se moci.

Izraelsko-palestinská jednání zkrachovala

9. dubna 2014 v 19:14 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
V uplynulých deseti dnech pohasly skoro všechny naděje, že se podaří udržet při životě skomírající mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Když Izrael koncem března nepropustil poslední slíbenou várku palestinských vězňů a podmínil to palestinským závazkem, že jednání budou pokračovat i po vypršení původního termínu koncem dubna, Palestinci to označili za porušení dohody. Izrael a americký ministr zahraničí John Kerry jim předložili nový návrh, jenž jim sliboval propuštění nejen původně dohodnutých 26 teroristů, včetně dosud odmítaných izraelských Arabů, ale i dalších 400 vězňů odsouzených za méně závažné činy a k tomu neoficiální částečné zmrazení výstavby osad, o které Palestinci tolik stojí; to vše za pouhý závazek, že u jednacího stolu vydrží ještě rok. Pro Izrael by tento návrh představoval velké vítězství - Washington v jeho rámci vůbec poprvé vyjádřil ochotu propustit Johna Pollarda, který je už 30 let v americkém vězení za proizraelskou špionáž a o jehož osvobození premiér Binjamin Netanjahu marně usiluje. Pollardovo propuštění by zároveň umlčelo odpůrce osvobozování vrahů ve vládní koalici.

Mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci se hroutí

1. dubna 2014 v 10:05 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci, jejichž obnovy dosáhl loni v červenci po značném úsilí americký ministr zahraničí John Kerry, hrozí už delší dobu krachem. Jeho pravděpodobnost ještě vzrostla o víkendu, kdy měl Izrael propustit poslední slíbenou várku palestinských vězňů, ale neudělal to.
Palestinci obnovu jednání podmiňovali zmrazením výstavby židovských osad na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě, ale to bylo pro izraelskou vládu nepřijatelné. Raději přistoupila na propuštění 104 teroristů odsouzených před rokem 1993. Palestinská samospráva za to slíbila, že se až do konce stanovené devítiměsíční doby jednání, tedy do konce dubna, kdy má podle Američanů vzniknout rámcová mírová dohoda, zdrží jednostranných diplomatických kroků na mezinárodní scéně, které mají Izraeli uškodit, jako úmysl žalovat ho u Mezinárodního trestního soudu v Haagu.
Tři čtvrtiny palestinských vězňů už na svobodu vyšly a zbývá posledních 26. Palestinci však v průběhu jednání projevili nulovou ochotu k ústupkům a přímé rozhovory se už před několika měsíci zastavily. Samospráva se netajila tím, že jakmile získá poslední vězně, jednání ukončí a pustí se do pozastavených diplomatických akcí, protože Izrael nehodlá přistoupit na její četné požadavky. Izrael a Američané požadují prodloužení rozhovorů.

Zásadní nová legislativa v Izraeli

22. března 2014 v 19:24 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Izraelský Kneset schválil tři významné zákony, které zásadně mění dosavadní právní praxi a které vláda slíbila voličům po loňských volbách. Koaliční strany Ješ Atid (Existuje budoucnost) Jaira Lapida a Bajt Jehudi (Židovský domov) Naftaliho Beneta se do parlamentu dostaly díky slibu zmenšit sociálně-ekonomickou propast mezi obyvateli, napravit nerovnost v povinné vojenské službě a provést volební reformu. Dva z nich teď po roce ve vládě splnily.

Izrael: Narukovat musejí i charedim

13. března 2014 v 15:59 | D.T. podle zahr. zdrojů
Desítky let trvající spor ohledně branné povinnosti v Izraeli je rozhodnut: Kneset včera schválil postupné zavádění branné povinnosti i pro ultraortodoxní Židy. Návrh zákona, proti němuž ještě před týdnem demonstrovaly v jeruzalémských ulicích statisíce odpůrců v drtivé většině z řad charedim, prošel v třetím a posledním čtení s jediným protihlasem. Parlamentní opozice sestávající z ultraortodoxních, levicových a liberálních sil debatu i hlasování bojkotovala.

Izrael předvedl íránské zbraně pro teroristy ze zadržené lodi Klos-C

13. března 2014 v 9:23 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Události na Ukrajině poněkud utlumily dopad akce, která vyvrcholila v pondělí v izraelském Ejlatu. Izraelská elitní námořní komanda Šajetet minulý týden zajala nedaleko přístavu Port Sudan loď Klos-C, která pod panamskou vlajkou pašovala obrovské množství vyspělých zbraní palestinským teroristům. Operace, kterou podle Izraele zorganizoval Írán, byla výsledkem dlouhého sledování a spolupráce izraelských rozvědek, armády a námořnictva i amerických zpravodajských služeb, jak potvrdil Bílý dům. Byla to první společná akce Izraele a Spojených států na akci proti Íránu od roku 2010, kdy obě země vyslaly do tamějších jaderných systémů virus Stuxnet.

Zemřel Jakov Tzur

12. března 2014 v 11:43 | Petr Erben (91), Izrael
V pondělí 10. března zemřel náš přítel Jakov Tzur. Narodil se v roce 1925 v Ostravě pod jménem Kurt Cierer.Za války prošel Terezínem, Osvětimí a Schwarzheide. Byl mimořádně přesným historikem období holokaustu. Po léta byl předsedou organizace Shoa v Německu.

Káhirský soud zakázal Hamasu činnost v Egyptě

7. března 2014 v 14:26 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Egypt systematicky stupňuje boj proti palestinskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. V úterý káhirský soud zakázal Hamasu veškerou činnost a působení v Egyptě, a dal tím jasně najevo, že úřady nehodlají slevit ze svého záměru hnutí zcela izolovat. Soud nařídil uzavření všech kanceláří Hamasu a zabavení jeho majetku a členové hnutí, kteří žijí v Káhiře, teď mohou být zatčeni. Zákaz činnosti Hamasu už nemá daleko k jeho prohlášení za teroristickou organizaci, kterou je v Egyptě od prosince i jeho mateřské Muslimské bratrstvo.

Angela Merkelová: Bezpečnost Izraele je našim prvořadým cílem

27. února 2014 v 8:51 | Denny
Angela Merkelová ve svém závěrečném projevu na 5. izraelsko-německých vládních konzultacích prohlásila: "Podporujeme požadavek Izraele aby mohl konečně žít v bezpečných hranicích." Podle jejího názoru by měl být izraelsko-palestinský konflikt vyřešen existencí dvou států - židovského a palestinského. Potvrdila, že je proti jakémukoliv bojkotu Izraele, protože bojkot neuspíší mírový proces.

Izrael zaútočil na cíle Hizballáhu

26. února 2014 v 10:19 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Izrael v noci na úterý údajně bombardoval cíle Hizballáhu v Libanonu. Jako vždy zprávu nekomentoval, ale podle libanonských médií útok potvrdili očití svědkové. Bylo to první izraelské bombardování území Libanonu od války s Hizballáhem v roce 2006.
Podle svědectví bylo při dvou vzletech několika izraelských stíhaček údajně zabito "několik ozbrojenců Hizballáhu" na raketové základně u libanonských měst Džanta a Jachfúfa v údolí Bikáa u syrských hranic. Terčů bylo několik - tím hlavním měla být právě probíhající dodávka balistických raket. Džanta je nejen centrem, kde Hizballáh cvičí bojovníky, ale leží na trase, kudy hnutí ze Sýrie pašuje zbraně. Izrael mnohokrát zdůraznil, že nepřipustí, aby se Hizballáhu dostala do rukou vyspělá výzbroj, která by mohla zemi ohrozit. Nekomentované vojenské údery jsou jedinou možností, jak se Izrael může proti šíření zbraní bránit.

Dnes končí pracovní návštěva Angely Merkelové v Izraeli

25. února 2014 v 13:46 | Denny
Včera ve večerních zprávách německých státních i soukromých televizních stanic se objevila usměvavá Angela Merkelová. Podle toho, jak se tvářila, lze usuzovat, že je v Izraeli vždy spokojená.

Angela Merkelová se členy vlády letí do Izraele

24. února 2014 v 11:38 | Denny
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová přiletí dnes se 16 ministry své vlády do Izraele. Jedná se o každoroční izraelsko-německé vládní konzultace, letos je německá účast rekordní. Doma zůstal pouze Peter Altmeier, vedoucí úřadu spolkové kancléřky.

Útok na turisty v Egyptě – nová strategie teroristů

20. února 2014 v 9:56 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Nedělní teroristický útok na autobus s jihokorejskými křesťanskými poutníky v egyptském letovisku Taba, který zabil tři Jihokorejce a egyptského řidiče a zranil dalších 13 lidí, znamená zvrat ve válce egyptské armády a islamistických ozbrojenců, kteří operují na Sinajském poloostrově, ale nejen tam. Tímto atentátem změnili strategii - až dosud se soustředili na vojenské a policejní cíle, ale v neděli zvolili cestovní ruch, jeden z hlavních zdroj příjmů chátrající ekonomiky země, jenž kdysi dodával do státního rozpočtu celou desetinu příjmů.

Izrael může čerpat z nejbohatšího fondu EU pro výzkum a inovace - Horizontu 2020

12. února 2014 v 9:11 | D.T. dle zahraničních zdrojů
Počínaje letošním rokem může i Izrael čerpat finanční prostředky z největšího a nejbohatšího programu EU pro financování evropského výzkumu, vývoje a inovací známého pod názvem Horizont 2020. Tento finanční nástroj vznikl sjednocením několika dílčích programů a na nadcházející sedmileté období (2014-2020) je v něm k dispozici 80 miliard EUR. Cílem Horizontu 2020 je napomoci evropské vědě k dosažení světové úrovně, odstraňovat překážky na cestě k inovaci a usnadnit spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

Sefardé možná budou moci získat španělské občanství

9. února 2014 v 19:41 | redakce
Španělský ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardon byl v pátek citován v médiích v souvislosti s vládním návrhem zákona, který by měl v budoucnu umožnit získat španělské občanství potomkům Židů, kteří byli vyhnání ze Španělska v roce 1492. "Zákon, který byl dnes odsouhlasen, má hluboký historický význam. Nejen z důvodu, že se týká událostí v našich dějinách, na které nemůžeme být hrdí, jako na výnos o vyhnání Židů z roku 1492, ale protože odráží současnost Španělska jako otevřené a pluralitní společnosti," uvedl v pátek Ruiz-Gallardon.

V Mnichově zemřel novinář Milan Schulz

21. ledna 2014 v 9:53 | redakce
V pondělí 20. ledna zemřel v Mnichově Milan Schulz (83), dramatik, prozaik, básník, literární kritik a publicista. Veřejnost jej zná nejčastěji jako komentátora českého vysílání Svobodné Evropy, kde pracoval od roku 1969 do roku 1996. Schulz byl v letech 1968-69 redaktorem Literárních listů a Listů. Po listopadu 1989 moderoval se svým synem Martinem Schulzem televizní publicistický pořad Sněží a přispíval komentáři do řady deníků. Milan Schulz se narodil 6. 4. 1930 v pražské česko-židovské rodině. Jeho otec Bedřich zemřel v roce 1945 v koncentračním táboře Kaufering.

Davos 2014, voby do Evropského parlamentu a co s tím má společného George Soros

17. ledna 2014 v 9:25 | Denny
Když jsem psal článek o Robertu Capovi, tak jsem uvedl, že televizní stanice Arte ho zařadila mezi 6 významných maďarských Židů. Podle některých e-mailů, která došly do redakce ŽL, jim tam chyběl George Soros.

Angela Merkelová: „Ariel Šaron byl izraelským vlastencem“

12. ledna 2014 v 20:10 | Denny
Ve svém krátkém prohlášení vyjádřila německá spolková kancléřka Angela Merkelová, že Ariel Šaron byl izraelským vlastencem, který vykonal mnoho pro svůj lid. Dále uvedla, že jeho rozhodnutí opustit území Gazy bylo odvážné a že se také vždy zasazoval o prohloubení německo-izraelských vztahů.

Po letech v umělém spánku odešel Ariel Šaron

11. ledna 2014 v 19:57 | redakce
Ve věku nedožitých 86 let zemřel dnes v telavivské nemocnici Tel Hašomer bývalý 11. izraelský premiér Ariel Šaron. Jeho odchod opět ukazuje na složitost formování mírových vztahů na Blízkém východě. Zatímco představitelé izraelských vládních i opozičních stran o něm dokázali říci slova uznání, tak Palestinci na Šarona vzpomínají jako na zločince.
 
 

Reklama