Zahraniční zprávy

Nepřiměřené příměří aneb Konec další šance pro Gazu

1. srpna 2014 v 20:49 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, foto Reuters
Blízkovýchodní zpravodajství z pátečního rána se odehrávalo ve znamení ohlášeného příměří mezi Hamásem a Izraelem. V poledne už bylo všechno jinak.Podle čím dál zřejmějších zpráv se totiž Hamásu podařilo na jihu Gazy unést izraelského vojáka Hadara Goldina a tak změnit celou situaci. Převážně ve prospěch Hamásu, ale také k jeho škodě.
Ranní zprávy o příměří byly vlastně těžko uvěřitelné. Obě válčící strany měly samozřejmě různé důvody pro zastavení palby, ale nezískaly za více než tři týdny nic, co by mohly předložit jako vítězství a ospravedlnit tím vynaložené náklady - ať v lidských životech, penězích nebo politických příležitostech.

Protižidovské protesty v Evropě pokračují

31. července 2014 v 18:22 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia
ŘÍM

Když se Římané 28. července probudili do novéh dne, zažili nemilé překvapení: jejich město bylo, slovy deníku La Repubblica, doslova "vytapetováno" antisemitskými nápisy. V řadě městských čtvrtí - od centra až po periferii - se na průčelích a výkladních skříních obchodů, především těch v židovském vlastnictví, objevilo více než 70 protiizraelských a propalestinských nápisů, antisemitských plakátů a nacistických symbolů.

V budapešťské synagoze se konalo ekumenické shromáždění na podporu Izraele

29. července 2014 v 19:16 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia
V budapešťské Velké synagoze se v neděli 27. července konalo mezináboženské shromáždění na podporu Izraele. V synagoze ale i v přilehlé ulici se za tímto účelem sešlo přibližně 4500 lidí. Akci uspořádala Maďarská židovská federace MAZSIHISZ a Církev křesťanské víry.

Bavorský stát zakázal největší neonacistickou organizaci na svém území

28. července 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia

Dne 23.07. rozhodl bavorský ministr vnitra Jürgena postavit s okamžitou účinností mimo zákon největší neonacistickou organizaci v Bavorsku pod názvem Freies Netz Süd (FNS). Důvodem byly agresivně-bojovné a protiústavní aktivity této pravicově-extremistické strany. Zákazu předcházelo důkladné prohledání pozemku a přilehlé budovy v bavorské obci Oberprex, kde si pravicoví extremisté od roku 2010 vybudovali středisko setkávání neonacistů z celého Německa a České republiky.

Konflikt Izraele a Hamásu přerostl ve válku

22. července 2014 v 11:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Odvetná izraelská operace proti palestinskému Hamásu za jeho ostřelování pokračovala v pondělí 14. den, ale teroristé stále nejeví ochotu k příměří a zasypali už Izrael skoro 1800 raket. Izraelská vláda tak ve čtvrtek k leteckým útokům připojila i pozemní operaci. Jejím hlavním cílem je likvidace tunelů, které Hamás kope z pásma Gazy do Izraele, aby unášel jeho občany, jež by pak vyměnil za palestinské vězně jako před třemi lety Gilada Šalita. Tunelů jsou přinejmenším desítky a Hamás si od nich hodně slibuje - počet mrtvých Izraelců je podle něj stále příliš nízký a zajatý Izraelec by znamenal významný úspěch. V posledních pěti dnech to teroristé zkusili už třikrát - ve čtvrtek se jich na izraelském území vynořilo 13 a v pondělí deset z dalších dvou tunelů. Těch už vojáci objevili přes 40 a našli v nich zbraně, výbušniny, pouta a sedativa k ochromení rukojmí.

Protiizraelských demonstrací v evropských a tureckých městech přibývá

19. července 2014 v 21:21 | D.T. podle zahr. zdrojů, aktualizováno 20.7.2014, foto www.romaebraica.it


Na pozadí nejnovějšího vzplanutí blízkovýchodního konfliktu se v posledních dnech začínají objevovat protiizraelské, ale i antisemitské demonstrace v některých evropských zemích. Do ulic několika větších německých měst vyšly o uplynulém i tomto víkendu tisíce lidí (v Mannheimu například vyšlo do ulic 4000 osob), aby protestovaly proti izraelské vojenské ofenzivě v Gaze pod nazvané Ochranné ostří.

Hamás odmítl příměří a válka s Izraelem pokračuje

16. července 2014 v 19:08 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
V úterý udělal palestinský Hamás další chybné rozhodnutí - nepřijal příměří, které zkoncipoval Egypt. Izrael na ně přistoupil a zastavil ráno nálety na pásmo Gazy, které jsou odvetou za ostřelování země. Hamás klid zbraní označil za "kapitulaci", prohlásil, že s ním návrh nikdo nekonzultoval, a odpalování raket ještě zesílil. Poté, co jich během šesti hodin dopadlo na Izrael padesát, dala vláda příkaz k novým náletům.

V Izraeli obžalovali tři podezřelé z vraždy Palestince

15. července 2014 v 15:14 | redakce
Dle vyjádření mluvčího izraelské policie Micka Rosenfelda včera stanuli před soudem tři Izraelci, kteří jsou obviněni z vraždy šestnáctiletého Palestince Muhammada Abu Khdeira. Má se jednat o třicetiletého muže a dva nezletilé. Ve středu 2. července měli Abu Khdeira unést na ulici a zavraždit na kraji lesa za Jeruzalémem. Dle jejich výpovědí šlo o odplatu za předchozí vraždu tří izraeslkých studentů ješivy u Hebronu. Izraelská policie podezřelé zadržela již pět dní po činu. Vraždu palestinského mladíka odsoudili vrcholní představitelé Státu Izrael.

Sedm dní izraelské války proti Hamásu

14. července 2014 v 19:02 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Izraelská odvetná operace za ostřelování z pásma Gazy vstoupila v pondělí do sedmého dne a její konec je zatím v nedohlednu. Izrael je odhodlán uštědřit Hamásu důkladnou lekci a útočí na Gazu s razancí, která neprovázela ani poslední osmidenní válku v listopadu 2012 - jen za prvních 36 hodin letouny bombardovaly více cílů než před dvěma lety za celých osm dní. Jsou jimi členové Hamásu a odpalovacích týmů, jejich soukromé domy, zbrojní sklady a továrny na výrobu střel, řídicí centra, tunely nebo výcvikové tábory. Do pondělního rána jich zasáhly okolo 1400 a zabily nejméně 160 Palestinců, z nichž dvě třetiny tvoří členové Hamásu a Islámského džihádu. Ostatní jsou bohužel civilisté, které se Hamás jako vždy nerozpakuje používat jako lidské štíty a zřizuje zbrojní sklady i odpalovací rampy vedle obytných domů, škol, mešit a nemocnic anebo přímo v nich.

Propalestinští demonstranti včera zaútočili na pařížskou synagogu

14. července 2014 v 15:11 | redakce
V souvislosti s narůstajícím napětím kolem vývoje v Gaze organizují propalestinské organizace v řadě evropských měst demonstrace. Včera pochodovalo východní Paříží asi 10 tisíc lidí. Ke konci akce zaútočilo několik desítek mladíků na synagogu Don Isaac Abravanel, kde právě probíhalo pietní setkání za tři nedávno zavražděné izraelských studenty ješivy. Dle očité svědkyně byl útok veden ze dvou stran s pomocí pálek a nábytku z nedaleké kavárny. Útočníci byli zastaveni ostrahou synagogy a došlo k pouličním šarvátkám. Dle JTA museli být nejméně tři židovští strážci následně ošetřeni v nemocnici.

Izrael zahájil operaci proti Hamásu

9. července 2014 v 0:45 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Několik týdnů trestala izraelská vláda palestinský Hamás v pásmu Gazy za stále sílící ostřelování odvetami za konkrétní útoky a dávala mu ultimáta. Bezpečnostní kabinet nedospěl k rozhodnutí zahájit větší operaci ani po čtyřech zasedáních v osmi dnech, ale Hamás mu nakonec nedal na vybranou - jen v pondělí izraelské území během 24 hodin zasypalo více než sto raket, které zranily dva Izraelce.
V úterý časně ráno tak Izrael slibovanou operaci zahájil. V pohotovosti je 1500 záložníků, na hranicích s pásmem Gazy stojí množství tanků a armáda bombarduje z letounů i z vojenských plavidel na moři skladiště zbraní, odpalovací rampy, velitelství Hamásu i domy jeho představitelů. V poledne pak premiér Binjamin Netanjahu nařídil povolat dalších 40 000 záložníků a zahájit přípravy k pozemní operaci.

Ohlédnutí za vraždou tří židovských mladíků

3. července 2014 v 17:36 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Pondělí přineslo tragický konec 18denního pátrání po třech izraelských studentech unesených na Západním břehu Jordánu - 16letí Naftali Frenkel a Gilad Šaar a 19letý Ejal Jivrach byli nalezeni mrtví na poli severně od Hebronu. Byli zavražděni hned po únosu na zadním sedadle vozu, který jim při stopování cestou ze školy zastavil. Únosci se zřejmě mylně domnívali, že jsou pronásledováni, a zpanikařili, a čin tak neposloužil k vynucené výměně vězňů, ke které dlouhodobě vybízí Palestince teroristické hnutí Hamás. Není ani jisté, zda výměna vězňů byla cílem únosců; vůbec nemuselo jít o připravenou akci, ale pouhé využití příležitosti, která se naskytla. Vrahové jeli ještě asi deset minut, než automobil spálili a zničili důkazy, a mrtvá spoutaná těla přeložili do jiného vozu a pak zakopali. Našla se v oblasti, kterou celou dobu pročesávaly desetitisíce vojáků.

Mrtvá těla tří unesených mladíků byla nalezena severně od Hebronu

30. června 2014 v 20:20 | JTA, redakce
Izraelská média přinesla před necelou hodinou zprávu o nálezu těl tří unesesných mladíků severně od Hebronu. Rodiny již identifikovaly, že se jedná o Gilada Shaara, Naftaliho Frenkela a Eyala Yifracha. Podle zpráv měli být všichni zapvražděni krátce po únosu 12. června. Podle izraelských bezpečnostních sborů jsou pravděpodobnými únosci Amer Abu Aysha a Marwan Kawasme. Oba Palestinci ze Západního břehu, kteří mají vztahy s Hamasem, jsou od 12. června nezvěstní.

Pátrání po unesených izraelských studentech zatím bezúspěšné

26. června 2014 v 5:33 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Od únosu tří izraelských studentů ve věku 16 - 19 let na Západním břehu Jordánu uplynuly skoro dva týdny, ale pátrání zatím nepřineslo žádné výsledky.
Desetitisíce vojáků podnikají snad největší pátrací operaci v dějinách a zároveň likvidují Hamas, který je podle Izraele pachatelem únosu. Někteří komentátoři ji přirovnávají k tažení egyptského prezidenta Sisího proti Muslimskému bratrstvu. Bezpečnostní složky uzavřely Hebron, prohledaly skoro 2000 domů a desítky vodních nádrží, studní a jeskyní a zavřely na 70 charitativních institucí Hamasu, které jsou hlavním zdrojem popularity hnutí. Objevily při tom desítky tunelů s východy v soukromých domech a 20 tajných továren na výrobu zbraní a zabavily množství pušek, granátů a munice. Zadržely přes 370 Palestinců podezřelých z terorismu, z toho téměř 270 členů Hamasu. Pětapadesát z nich tvoří bývalí vězňové propuštění v rámci výměny za vojáka Gilada Šalita před necelými třemi lety. Mezi zatčenými je i jeden, který letos v dubnu zastřelil izraelského policistu a zranil jeho ženu a děti. Propuštění vězňové se museli před svým odchodem písemně zavázat, že se k terorismu nevrátí, a ti, co slib nedodrželi, si teď budou muset odpykat zbytek trestu. Hlavní odpůrci osvobozování teroristů, izraelští ministři hospodářství Naftali Bennett a zahraničí Avigdor Liberman, zdůraznili, že už žádnou podobnou výměnu ve vládě nikdy nepodpoří.

Hamas unesl tři mladé izraelské studenty

16. června 2014 v 20:20 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Ve čtvrtek večer došlo v Izraeli k události, která bude mít dalekosáhlé důsledky. Na Západním břehu zmizeli při stopování tři izraelští studenti ješivy, náboženské školy, ve věku 16 - 19 let, z nichž jeden je zároveň americký občan, a zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že je unesli palestinští teroristé. Předpokládají, že Ejal Jivrach, Gilad Šaar a Naftali Frenkel jsou zatím naživu, a armáda zahájila rozsáhlé pátrání.
K únosu se přihlásily dvě neznámé salafistické skupiny, ale podle izraelských zpravodajců i bezpečnostních složek palestinské samosprávy jde o falešnou stopu a stojí za ním teroristický Hamas, i když ten odpovědnost odmítl.
Premiér Binjamin Netanjahu označil únos za důsledek smíření Fatahu s Hamasem a vytvoření vlády národní jednoty a zdůraznil, že plnou odpovědnost za životy chlapců proto nese předseda samosprávy Mahmúd Abbás, který únos odsoudil až v pondělí.

Nový izraelský prezident Reuven Rivlin

12. června 2014 v 12:07 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Izrael má na příštích sedm let nového prezidenta: tamější parlament, Kneset, zvolil v úterý desátou hlavou státu Reuvena Rivlina - až v druhém kole a rozdílem pouhých deseti hlasů oproti jeho nejúspěšnějšímu soupeři z prvního kola Meiru Šitritovi. Rivlina podle průzkumů podporovala i většina občanů, i když do volby prezidenta nemají co mluvit.
Poslanci vybírali z pěti kandidátů, mezi nimiž byla i bývalá soudkyně Nejvyššího soudu nebo nositel Nobelovy ceny za chemii Dan Šechtman, pro kterého však hlasoval jen jediný člen Knesetu. Uchazečů o prezidentský úřad bylo původně šest, ale kandidáta levicové Strany práce Binjamina Ben Eliezera začala jakoby náhodou minulý týden vyšetřovat policie kvůli podezření z přijetí úplatků a krácení daní. Když pak našla v jeho sejfu více než půl milionu dolarů v hotovosti, Ben-Eliezer se kandidatury vzdal. Většina ostatních kandidátů vzápětí zveřejnila své majetkové poměry, aby se podobným nařčením vyhnula.

Palestinská vláda národní jednoty přece vznikla

4. června 2014 v 11:25 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Palestinská hnutí Fatah a Hamas nakonec přece jen překvapila a v pondělí vytvořila vládu národní jednoty. I když se nabízí víc otázek než odpovědí, je to historická událost - smíření trvalo sedm let od puče, kdy Hamas pozabíjel na 160 členů Fatahu a ovládl pásmo Gazy, a tři roky od podpisu dohody o ukončení nepřátelství.
Vláda se skládá ze 17 technokratů, nečlenů ani jedné strany, z nichž pět pochází z pásma Gazy. Přestože má premiéra Ramího Hamdalláha, který donedávna vedl vládu samosprávy na Západním břehu, zodpovídá se jejímu předsedovi Mahmúdu Abbásovi, který se netají tím, že kabinet bude ve skutečnosti řídit sám. Abbás také pronesl napjatě očekávaný slib splnění mezinárodních požadavků a při inauguraci ministrů prohlásil, že kabinet dodrží všechny uzavřené smlouvy s Izraelem, uznává jeho existenci a odmítá násilí. Rovněž zdůraznil, že bude pokračovat bezpečnostní spolupráce s Izraelem, na jejímž ukončení trvá Hamas.

Podezřelý z vražd v židovském muzeu v Bruselu byl zadržen

1. června 2014 v 16:36 | redakce
Marseillští celníci při namátkové kontrole zatkli muže, kterého v Belgii podezřívají z ozbrojeného útoku na židovské muzeum v Bruselu, při němž byli minulou sobotu zavražděni tři lidé a čtvrtý podlehl později těžkým zraněním.

Palestinská vláda národní jednoty opět nevznikla

31. května 2014 v 22:09 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Znepřátelená palestinská hnutí Fatah a Hamas málem překvapila a vytvořila dlouho zamýšlenou společnou vládu národní jednoty, ale nakonec to dopadlo jako vždycky. Místo avizovaného čtvrtečního oznámení předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse, kdo v ní zasedne, přišla zpráva, že se obě strany neshodly na osobě ministra zahraničí a vznik kabinetu se odkládá.

Izraelský expremiér Ehud Olmert odsouzen za Holyland

14. května 2014 v 14:50 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Telavivský soud v úterý odsoudil bývalého premiéra Ehuda Olmerta k šesti letům vězení za přijetí úplatků. I když politici se v Izraeli před soudem ocitají poměrně často a ve vězení skončila řada poslanců či dokonce bývalý prezident Moše Kacav, Olmert je první premiér či expremiér, který byl v dějinách Izraele odsouzen k nepodmíněnému trestu. Do vězení může nastoupit až 1. září. Podle soudce se dopustil morálně zavrženíhodného činu, a proto nesmí nejméně sedm let vstoupit do politiky a přijde i o 10% premiérské penze. Olmert se hodlá odvolat.
 
 

Reklama