Zahraniční zprávy

Ó Jeruzaléme, ó tvé chrámy

10. listopadu 2014 v 19:30 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, foto Wikipedia
Jestli má svět nějaké centrum, pak je to možná v Jeruzalémě. Stačí se podívat do novin - zpravodajství z tohoto města a jeho okolí zabírá obrovskou část pozornosti světa. Zde se také zrodilo křesťanství, vyznání více než dvou miliard lidí a dnes Jeruzalém leží obklopen zeměmi vyznávajícími islám, druhé nejpočetnější náboženství.Příběhy, které se odehrávají v Jeruzalémě, tedy slýchává v dětství více či méně intenzivně asi tak polovina lidstva. Dokonce i český bezvěrec si vzpomene, že zná pojmy jako Sion, Getsemanská zahrada, údolí Hinom, z něhož pochází pojem pro peklo Gehena nebo rybník Siloe. Není tedy divu, že vše, co se v Jeruzalémě děje, se dostává na první stránky novin. Naposledy je to spor o provoz na Chrámové hoře. Tedy místě, kam se soustředí obrovské množství pozornosti, nevůle i mylných představ.

Egypt se izoluje od pásma Gazy

5. listopadu 2014 v 9:33 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Touto dobou už měly existovat přinejmenším obrysy podmínek příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás po letní padesátidenní válce; koncem října měla v Egyptě proběhnout jednání o budoucnosti Gazy a rekonstrukce pásma měla být v plném proudu. Ani po více než dvou měsících od vyhlášení klidu zbraní však nezačala a blokáda Gazy je dnes ještě horší než před válkou.

Změna ve vedení Ústřední rady židů v Německu?

2. listopadu 2014 v 21:54 | Denny
Dne 30. listopadu 2014 se podle stanov budou konat volby prezidenta ÚRŽ v Německu. Současný prezident Dieter Graumann se rozhodl pro další čtyřleté údobí již nekandidovat. Vede ho k tomu to, že při své funkci měl jen málo času věnovat se své rodině. V jeho funkci ho pravděpodobně nahradí současný viceprezident ÚRŽ v Německu Josef Schuster.

Arabské nepokoje a teroristický útok v Jeruzalémě

29. října 2014 v 9:15 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Středeční útok izraelského Araba, který najel automobilem do nástupního ostrůvku tramvaje v Jeruzalémě, byl vyvrcholením několikaměsíčních nepokojů v izraelském hlavním městě, jimž mezinárodní média nevěnovala skoro žádnou pozornost. 21letý Abdal Rahmán Šalúdí zabil tříměsíční dítě a osm lidí zranil; v neděli pak počet obětí vzrostl na dvě, když na následky zranění zemřela ekvádorská turistka.
Arabské násilnosti otřásají metropolí od začátku července, kdy židovští teroristé v odvetě za vraždu tří izraelských teenagerů unesli a zaživa upálili 16letého Araba z východního Jeruzaléma. Po středečním útoku začala izraelská média nepokoje nazývat intifádou a stejný výraz použil i teroristický Hamás, který útok na cestující tramvaje vychválil jako "hrdinský čin".

Šestice Izraelců vytvořila světový rekord v dálkovém plavání, aby upozornila na znečištění moří

20. října 2014 v 20:31 | D.T. podle zahr. zdrojů
Za šest dní přeplavalo šest Izraelců ve věku od 42 do 66 let Středozemní moře z Kypru do Izraele. Urazili celkem 380 km za 124 hodin a pokořili tak světový rekord v dálkovém štafetovém plavání v otevřeném moři, který dosud drželi Američané. Oded Rahav, Uri Selah, Udi Arel, Ben Anoš, Doron Amosi a Luke Shetbon vystartovali 8. října z kyperského přístavu Paphos a 11. října doplavali - vyčerpaní, ale šťastní - k izraelským břehům ve městě Rišon Lezion. "Dokázali jsme to. Svaly nás bolí, ale naše srdce jsou naplněna hrdostí," řekl trenér skupiny Uri Selah, pod jehož vedením se sportovci celý rok připravovali.

Mezinárdní peníze na rekonstrukci Gazy a řada otázek

14. října 2014 v 17:13 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Nedělní mezinárodní konference v Káhiře, na které měli zahraniční dárci přispět na rekonstrukci pásma Gazy zničeného v letní válce Hamásu a Izraele, vybrala navzdory všeobecnému skepticismu mnohem víc peněz, než požadoval předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Na opravu domů a infrastruktury chtěl čtyři miliardy dolarů, a zhruba 50 zúčastněných států a organizací mu nabídlo 5,4 miliardy v průběhu příštích tří let. Nejštědřejším dárcem je Katar, který přislíbil jednu miliardu z této částky; 200 milionů pošlou Spojené arabské emiráty a stejně tak Kuvajt a Turecko a 450 milionů Evropská unie. Spojené státy dodají kromě už poskytnutých 200 milionů ještě jedenkrát tolik a OSN chystá plán v hodnotě více než dvou miliard. Izrael na konferenci zastoupen nebyl, neboť hostitelský Egypt se obával, že by se jí pak nemuseli zúčastnit arabští dárci. Pozváni nebyli ani zástupci Hamásu a Islámského džihádu, původců celého konfliktu.

Palestinci opět usilují o vznik svého státu z rozkazu OSN

7. října 2014 v 9:08 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Za nedávné války Izraele proti palestinskému Hamásu v pásmu Gazy se v jednu chvíli zdálo, že by po jejím skončení mohlo dojít k obnově mírového jednání se samosprávou Mahmúda Abbáse, které zkrachovalo v březnu. Jeho bezpečnostní složky v průběhu operace vzorně spolupracovaly s izraelskými při pátrání po hamasovských vrazích tří izraelských studentů a samospráva také na jednání o příměří v Káhiře neprojevovala přílišné nadšení nad požadavky Hamásu. Pak ale Abbás zjistil, že popularita tohoto hnutí u Palestinců díky konfliktu prudce vzrostla a on by už nevyhrál případné volby, a podnikl několik kroků, které naděje na obnovu mírových rozhovorů pohřbily.

Rekonstrukce Gazy nezačala ani měsíc po skončení války s Izraelem

27. září 2014 v 21:50 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Příměří mezi palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem platí už měsíc a boje se skutečně zastavily - Hamás neodpaluje rakety, a když z Gazy dvakrát vylétly, údajně pachatele zatkl. Dodnes však nezačala jeho jednání s Izraelem a v pásmu Gazy nebyl opraven ani jediný ze 17.000 zničených domů. Obě strany se tento týden v Káhiře pouze dohodly, že kvůli současným židovským a nadcházejícím muslimským svátkům zahájí rozhovory až koncem října. Jestli však opravdu začnou a něco přinesou, není zdaleka jisté. Jediným konkrétním válečným ziskem Hamásu je tak rozšíření zóny rybolovu z šesti kilometrů od pobřeží na dvanáct.

Němečtí Židé svolali na neděli do Berlína manifestaci proti antisemitismu. Vystoupí na ní i Angela Merkelová

13. září 2014 v 20:41 | ČTK, Eurozprávy
Ústřední rada Židů v Německu vyzvala policii k důslednějšímu potírání antisemitských projevů na internetu. Mnozí autoři přitom vystupují pod svým skutečným jménem, upozornil v rozhovoru pro list Passauer Neue Presse předseda rady Dieter Graumann.

Soluňský starosta uveden do funkce s Davidovou hvězdou na saku

11. září 2014 v 9:30 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia
Řecká židovská komunita nemá v posledních letech mnoho důvodů k radosti. Podle květnové zprávy Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League) je Řecko nejantisemičtější zemí v Evropě; dotáhlo se na úroveň Saudské Arábie a předstihlo dokonce Írán. Jen v letošním roce došlo k několika útokům na židovské památky: v květnu vandalové poničili část židovského hřbitova v Soluni a v červenci byl antisemitskými nápisy hrozícími kromě jiného zničením aténské synagogy poškozen památník šoa v Aténách. V národním parlamentu zasedá od roku 2012 nechvalně známá neonacistická strana Zlatý úsvit zrozená z trosek řecké ekonomické krize.

Michael Blumenthal

6. září 2014 v 19:31 | Jaroslav Šonka, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, foto Wikipedia
Když od roku 1997 Berlín řešil hádky kolem koncepce Židovského muzea, měl jsem tu čest zajišťovat roku1999 organizačně první konferenci, při které vstoupil po dvouleté přípravě nové koncepce na scénu Michael Blumenthal. Jeho autorita byla dána jeho osobní historií. Úspěšný podnikatel se na dva roky stal dokonce ministrem financí Carterovy vlády - a skončil z vlastního rozhodnutí, když nemohl prosadit svou představu. Teď, po sedmdesátce, se začal učit judaistiku, poznával historii své rodiny a po tom, co na začátku hovořil o dvou letech, vedl Židovské muzeum 17 roků.

Syrští džihádisté al-Káidy u hranic s Izraelem

4. září 2014 v 13:45 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Sotva Izraeli skončila válka s palestinským Hamásem, zhoršila se situace na severovýchodních hranicích se Sýrií. Izrael sleduje tamější občanskou válku velmi pozorně a důsledně oplácí každou zbloudilou raketu, která dopadne na jeho území v Golanských výšinách. Bez ohledu na to, kdo ji odpálil, připisuje vinu režimu prezidenta Bašára Asada a míří na jeho cíle; ten zatím na odvety nikdy nereagoval jinak než verbálně, a žádný vzájemný konflikt se nerozhořel.

Ultraortodoxní komunita Lev Tahor se opět stěhuje

1. září 2014 v 15:48 | wi dle BBC ze dne 30.9.
Členové zvláštní ortodoxní židovské skupiny byli vyhoštěni ze San Juan de La Laguna, obce na západě Guatemaly, kam se přestěhovali, aby nalezli náboženskou svobodu. Stařešinové domorodého mayského kmene vyzvali 230 členů komunity Lev Tahor, aby se odstěhovali poté, co s nimi měli několik schůzek.

Kdo vlastně vyhrál válku v Gaze?

30. srpna 2014 v 18:00 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus
Nad Gazou i jižním Izraelem se rozhostilo ticho - časově neomezené příměří zatím trvá a všeobecně se má za to, že na rozdíl od těch minulých vydrží. Gaza bujaře slaví, zatímco v Izraeli panuje rozpačitost a skepse. Přitom obě strany konfliktu lze považovat za "poražené vítěze". Úspěch ve válce se dá měřit různými způsoby, například tím, co strany sporu dosáhly nebo ztratily během bojů. Anebo lze hodnotit zisky a ztráty definované v mírové dohodě. Začněme tím druhým, totiž parametry dohody, která vstoupila v platnost v úterý večer.

Palestinský Hamás a jeho metody boje

29. srpna 2014 v 9:14 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Zatímco mezi Izraelem a Hamásem panuje už dvanácté příměří, objevuje se stále více zpráv o metodách boje tohoto teroristického hnutí. Zahraniční novináři, kteří o konfliktu psali v Gaze, teprve po svém odjezdu odhalili, do jaké míry Hamás používal civilisty jako lidské štíty a jak přistupoval k zástupcům mezinárodních médií, kteří na to chtěli poukázat. Kdykoli zdokumentovali případy, že ozbrojenci odpalují rakety z blízkosti škol, mešit, nemocnic, hotelů a dalších civilních objektů nebo bojují v civilním či ženském oděvu, byli vyslýcháni a zastrašováni. Mnoho jich proto své zprávy raději nezveřejnilo. Hamás jim také bránil v přístupu na strategická místa, například do nemocnice Šífa, v jejímž podzemí se nacházelo velitelské středisko a kde se celých 50 dní konfliktu skrývali nejvyšší představitelé hnutí. Fotografové a kameramani směli zveřejnit jen záběry, které se Hamásu hodily jako protiizraelská propaganda, jak dosvědčil například Nick Casey z Washington Postu. Korespondent francouzského listu Libération po svém návratu z Gazy vylíčil, jak v Šífě objevil velitele v civilních šatech s vysílačkami a byl okamžitě zadržen a vyslýchán, přičemž musel vyprázdnit kapsy, zout boty a sundat pásek. Francouzský novinář palestinského původu, který nechtěl zveřejnit jméno, protože má v Gaze příbuzné, byl opakovaně tázán, zda nepíše pro Izrael, a nakonec byl vyhoštěn. Řadě fotoreportérů Hamás zabavil nebo rozbil kamery a fotoaparáty, když fotili, co neměli. Nesměli ani natočit demonstraci proti Hamásu, kde ozbrojenci zastřelili nejméně 20 protestujících.

Hamás a Izrael opět bojují

20. srpna 2014 v 19:07 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Palestinský Hamás po pětidenním klidu zbraní a jeho prodloužení o další den opět porušil příměří - celkově už jedenácté - a během 12 hodin odpálil 50 raket. Izrael proto obnovil nálety a rovněž odjel z jednání v Káhiře, neboť stejně jako v minulosti odmítá jednat pod palbou. Rozhovory zatím beztak nepřinesly výsledek, protože Hamás dál trvá na svých požadavcích, které jsou pro Izrael i Egypt nepřijatelné. Jestli však bude v ostřelování pokračovat, může nyní očekávat velmi razantní izraelskou odvetu, včetně nové pozemní operace a útoků na nejvyšší velení. Armáda už povolala zpět 2000 záložníků.

Kdo chce mír na Blízkém východě?

20. srpna 2014 v 9:00 | Jan Černý, odvysíláno v pořadu Svět ve 20 minutách, ČRo Plus
Pokud neznáte dějiny, nevíte nic. A pokud si chcete platnost tohoto rčení ověřit, stačí si přečíst jakýkoli článek o vztazích mezi Izraelci a Palestinci. Vlastník a vydavatel newyorského deníku Daily News Mortimer Zuckerman pokračuje, že nevědomec je jako list, který neví, že je součástí stromu.
Řvouni, kteří pochodují francouzskou Paříží, britským Londýnem nebo americkým Seattlem právě tak nevědí, že jejich výkřiky "pryč nacistickou okupací Palestiny" a plakáty propagující hnutí Hamás a Hizballáh patří do ohavných dějin antisemitismu. Největší překážkou míru mezi Izraelci a Palestinci je nesmiřitelná džihádistická nenávist vůči Židům a židovskému státu.

Válka v pásmu Gazy a rozdíly v počtu obětí

11. srpna 2014 v 19:16 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Válka Izraele proti teroristům v pásmu Gazy stále nekončí. Hamás v pátek ráno odmítl prodloužit třídenní příměří a obnovil ostřelování - v rozporu s názorem Gazanů, jichž si podle posledního průzkumu přeje klid zbraní 92%. Izrael proto pokračoval v odvetném bombardování cílů teroristů a odjel také z rozhovorů o příměří v Káhiře s tím, že nebude jednat pod palbou. Egyptu se přes víkend podařilo Hamás přimět k dalšímu třídennímu příměří, jež začalo platit od nedělní půlnoci; hnutí však vyhrožuje, že jestli za tu dobu nedojde k dohodě, jeho zástupci odjedou a už se nevrátí.

Reformní rabín David Saperstein navržen do funkce velvyslance USA pro náboženské svobody

6. srpna 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia
Koncem července prezident Barack Obama překvapivě nominoval do funkce velvyslance Ministerstva zahraničí USA pro mezinárodní náboženské svobody reformního rabína a právníka Davida Sapersteina. Bude-li jeho nominace potvrzena americkým Senátem, stane se Saperstein prvním nekřesťanským držitelem této funkce od jejího zřízení v roce 1998.

Konflikt v pásmu Gazy pokračuje už pátý týden

4. srpna 2014 v 21:49 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Válka Izraele proti ostřelování teroristickým Hamásem z pásma Gazy vstupuje do pátého týdne, a stala se tak nejdéle trvajícím vojenským zásahem proti tomuto hnutí s nejvyšším počtem obětí - Izrael přišel o 67 lidí, z toho 64 vojáků, a Palestinci hlásí přes 1800 mrtvých. Podle Izraele tvoří polovinu teroristé, zatímco gazanské ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem tvrdí, že přes 80% jsou civilisté, a jeho údaje přejímají i západní média a OSN. V počtu izraelských obětí je započítán i voják Hadar Goldin, jehož Hamás podle prvních zpráv unesl, ale vyhodnocení situace a ohledání místa činu přivedlo armádu k závěru, že byl při pátečním sebevražedném útoku v Rafáhu zabit.
 
 

Reklama