Zahraniční zprávy

Širší souvislosti smrti argentinského prokurátora Alberta Nismana

28. ledna 2015 v 19:01 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Nedávná pravděpodobná vražda argentinského prokurátora Alberta Nismana dodnes není a možná ani nebude nikdy objasněna. I když se však na první pohled může zdát, že jde o událost lokálního významu, kontext je mnohem širší a čin může mít bez nadsázky celosvětový dopad.
Nisman deset let vyšetřoval atentát na židovské středisko v Buenos Aires z roku 1994, při kterém zahynulo 85 lidí a jenž dodnes zůstává nejhorším teroristickým útokem v celé Latinské Americe. Až do Nismanova nástupu úřady deset let nevyšetřily vůbec nic, k rozhořčení veřejnosti i řady politiků a osobností. Petici za potrestání pachatelů podepsal i arcibiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, dnes papež František, a prezident a manžel dnešní hlavy státu Néstor Kirchner označil v roce 2005 celý případ za "národní ostudu".

Argentinská detektivka

28. ledna 2015 v 10:32 | Karel Wichs, ČRo
V Argentině se odehrávají události připomínající detektivku. Ani se nemusí najít vrah a můžou vyústit ve změnu vlády a odstoupení prezidentky Cristiny Kirchnerové.
Příběh začal před jednadvaceti lety. 18. června 1994 zabila exploze 300 kilogramů výbušnin před židovským centrem v Buenos Aires 85 osob. Byl to největší teroristický útok v historii Argentiny, nikoli však první. Dva roky předtím zabil podobný výbuch 29 osob před izraelským velvyslanectvím. Argentina je pátou zemí s největším počtem židovských obyvatel na světě mimo Izrael a žije v ní nejvíc Židů z celé jižní Ameriky.

EJC: Třetina mladých Britů věří, že by během jejich života mohlo dojít k dalšímu Holocaustu

21. ledna 2015 v 15:13 | Originální tisková zpráva Evropského židovského kongresu
Nejnovější průzkum Evropského židovského kongresu odhalil, že téměř 60 % mladých Britů neví nic o smrti 6 milionů Židů během Holocaustu. Čtvrtina dotazovaných se přitom domnívala, že se Holocaust mohl opakovat během jejich života.

Jeden ze čtyř britských občanů ve věku od 18 do 35 let věří, že by se během jeho života mohl v Evropě odehrát další Holocaust. Tento a další šokující fakta odhalil nejnovější průzkum Evropského židovského kongresu realizovaný těsně před panevropským fórem Let My People Live! Fórum připravované ve spolupráci s Evropskou unií a zaměřené na alarmující nárůst rasové nenávisti a náboženského extremismu v Evropě 21. století se odehraje v Praze a v Terezíně ve dnech 26. a 27. ledna. Debata předních zástupců Evropského parlamentu a více než 30 národních parlamentů proběhne na pozadí nedávných útoků ve Francii, při nichž zahynulo 16 lidí.

Izrael zabil 12 členů Hizballáhu a Íránců v Sýrii

19. ledna 2015 v 18:38 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Izrael v neděli podnikl další útok v Sýrii, ale na rozdíl od všech dřívějších, které odmítl komentovat, jej nejmenovaní vojenští představitelé agenturám potvrdili.
Cílem dvou raket odpálených z izraelských vrtulníků tentokrát nebyly vyspělé zbraně pro libanonský Hizballáh jako v předchozích případech, ale skupina členů tohoto hnutí, která chystala útok na Izrael. Jejich konvoj byl zasažen nedaleko syrské Kuneitry, jen kousek od izraelských hranic na Golanských výšinách, a podle libanonských a íránských zdrojů bylo zabito dvanáct lidí - šest členů Hizballáhu, včetně syna teroristy Imáda Mugníji, zakladatele ozbrojeného křídla hnutí, jehož smrt při pumovém útoku v roce 2008 připisuje Hizballáh rovněž Izraeli, a šest íránských vojáků v čele s generálem Mohammadem Alím Alahdádím. Mezi oběťmi byl i další významný člen Hizballáhu - Muhammad Issa, velitel operací v Sýrii a Iráku.

Další vraždění v Paříži

9. ledna 2015 v 15:47 | redakce
Vraždění v Paříži pokračuje i dnes. Několik lidí je drženo jako rukojmí v košer suprmarketu Cash Cacher Naouri ve 12. obvodu a podle zpráv z médií jsou již dva mrtví.

Gazeta Wyborcza o Putinovi a pražské připomínce dne obětí holokaustu

8. ledna 2015 v 15:25 | redakce
Polský deník Gazeta Wyborcza přinesl článek "Władimir Putin nic nie powie w Auschwitz. Dostał zaproszenie do Czech na konkurencyjne obchody wyzwolenia obozu". "Premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi," napsala Gazeta Wyborcza. Podle nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérkyČeši dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Premiér Bohuslav Sobotka označit informaci o telefonátu Kopaczové za nepravdivou.

Nous sommes tous Charlie

8. ledna 2015 v 12:04 | redakce
Včerejší útok na pařížskou redakci Charlie Hebdo mobilizoval celý západní svět. Naplňují se však jen slova Petra Erbena o islámské hrozbě, která nám z Aškelonu psal v posledních letech. Jak má Evropa regoavt? Bude třeba moudrosti a rozhodnosti.

Odkazy na některé komentáře:


Hamas zakázal dětem výlet do ZOO

30. prosince 2014 v 14:21 | redakce
Hnutí Hamas zakázalo v palestinským dětem, které během letní války v Gaze přišly o rodiče, týdenní výlet do Izraele. Měly navštívit židovské a arabské obce či zoologickou zahradu v Ramt Ganu, na programu bylo i setkání s Mahmúdem Abbásem. Akci pro 37 dětí organizovalo Hnutí kibuců ve spolupráci arabskoizraelskými městy Kfar Kassem a Rahat. Hamas oznámil, že skupinu v neděli vrátil zpět z hranic, aby ji "ochránil před politikou normalizace" s Izraelem. Hnutí kibuců podobné projekty organizovalo již v minulosti a pro akci mělo potřebná povolení od úřadů v Gaze i Izraeli.

Rekonstrukce pásma Gazy vázne. Dárci neplní sliby

22. prosince 2014 v 19:06 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Mezinárodní dárci, kteří měli přispět na rekonstrukci pásma Gazy zničeného v letní válce Izraele s palestinským Hamásem, překonali v polovině října veškerá očekávání a slíbili Palestincům skoro pět a půl miliardy dolarů; z nich byla pro Gazu určena nejméně polovina, zatímco druhá část měla vylepšit hroutící se rozpočet samosprávy. Ještě o dva měsíce později však Palestinci na peníze stále čekají; na Blízký východ přichází zima a domy se téměř neopravují. Populární gazanský zpěvák Islám Ajúb dokonce napsal píseň o touze po cementu.

Evropský soud nařídil vyřadit Hamás ze seznamu teroristických organizací EU

19. prosince 2014 v 15:56 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
K překvapivému závěru dospěl ve středu druhý nejvyšší evropský soud - nařídil Evropské unii, aby vyškrtla palestinské hnutí Hamás ze seznamu teroristických organizací. Přestože verdikt bude mít zřejmě mizivé důsledky, byl poněkud šokující a vyvolává nejednu otázku.
Lucemburský soud zvaný Tribunál usoudil, že Evropská unie zařadila v roce 2001 Hamás na teroristický seznam v rozporu s právními předpisy, tedy pouze na základě informací Spojených států, zatímco evropské právo požaduje, aby tak učinila výlučně na základě informací vlastních. Protože jde však podle něj jen o technickou formalitu, platnost svého rozhodnutí na tři měsíce pozastavil, a dal tak unii čas, aby se odvolala a potřebné údaje předložila anebo přijala stejné rozhodnutí znovu na základě nezbytných "vlastních" důkazů o teroristické povaze hnutí. Hamás proto na teroristickém seznamu zatím zůstává a v platnosti je dál i nařízení o zmrazení jeho evropských bankovních kont a majetku a sankcích proti jeho členům.

Izrael vyšetřuje svůj postup ve válce v pásmu Gazy

16. prosince 2014 v 22:22 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Izrael je tradičně obviňován z válečných zločinů při svých odvetných válkách s palestinským Hamásem v pásmu Gazy a nejinak tomu bylo i za té poslední letos v létě. Rada OSN pro lidská práva rychle zřídila komisi, která už údajné izraelské zločiny vyšetřuje. Minulý týden přišla se stejným obviněním i Amnesty International - podle ní se měl Izrael dopustit válečných zločinů bombardováním čtyř mrakodrapů v Gaze, přestože při něm vůbec nikdo nezahynul.

O smrti palestinského ministra

11. prosince 2014 v 18:40 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
V nevhodné době velmi rozjitřených vztahů mezi Izraelem a Palestinci došlo ve středu k incidentu, při němž zemřel ministr palestinské samosprávy. Zijád abú Ajn, který měl na starosti monitorování židovských osad a bezpečnostní bariéry chránící Izrael před palestinským terorismem a organizování "akcí lidového odporu", přišel se skupinou Palestinců protestovat k vesnici Turmus Ajja na Západním břehu Jordánu. Izraelští vojáci se je pokusili rozehnat slzným plynem a pažbami pušek. Abú Ajn upadl, nemohl dýchat a byl převezen do nemocnice v Ramalláhu, kde zemřel.

Izrael směřuje k předčasným volbám

2. prosince 2014 v 19:04 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Izraelská politická scéna byla v posledních týdnech tak rozbouřená, že se předčasné volby zdály nevyhnutelné. Vláda premiéra Binjamina Netanjahua se nemohla na ničem shodnout a rozpory v názorech na řadu návrhů se zdály nepřekonatelné. Opozice v pondělí podala návrh na rozpuštění parlamentu a v úterý večer pak Netanjahu volby oficiálně oznámil. Jejich datum ale teprve určí Kneset.

Ústřední rada Židů v Německu má nového prezidenta

2. prosince 2014 v 9:14 | Denny
Na schůzi Rady ve Frankfurtu nad Mohanem v neděli 30. listopadu zvolilo 95 delegátů nového prezidenta a dva jeho zástupce. Prezidentem byl zvolen lékař Josef Schuster, jeho zástupci jsou Mark Dainow z Offenbachu a Abraham Lehrer z Kolína nad Rýnem. Jejich funkční období trvá 4 roky. Následně bylo zvoleno dalších 6 členů prezidia. Dosavadní prezident Dieter Graumann a viceprezident Salomon Korn již nekandidovali. Zasedání Rady se zúčastnil jako čestný host izraelský velvyslanec v Německu Yakov Hadas-Handelsman. Ten ve svém projevu chválil práci odstupujícího prezidenta Graumanna, který byl vždy na straně Izraele a to hlasitě a důrazně.

Evropa na vlně jednostranného uznávání Palestiny

27. listopadu 2014 v 16:34 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Když Švédsko před měsícem uznalo neexistující Palestinu, vyvolalo to lavinu podobných kroků v celé Evropě. I když jde pouze o nezávazná doporučení parlamentů, jichž kromě Švédska žádná vláda neuposlechla, vysílají Palestincům významný signál. Schválily je zákonodárné sbory Británie, Irska a Španělska, v pátek budou o doporučení rozhodovat poslanci ve Francii a chystají se k tomu v Dánsku, Portugalsku, Itálii a Slovinsku. Připojil se dokonce i Evropský parlament, který chce hlasovat v polovině prosince, a je pravděpodobné, že Evropská unie pak uznání Palestiny doporučí všem členským zemím.
Přehlédněme skutečnost, že všichni tito politici podporují vznik státu, jehož oficiální představitelé podněcují protiizraelské násilnosti. Jen v posledních dnech požehnal poradce předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse, Sultán abú Ajnán, "kolům aut, sekerám a nožům", jimiž Palestinci v posledních týdnech vraždí izraelské civilisty, a činitel Abbásova hnutí Fatáh Muhammad Biqáí řekl v oficiální palestinské televizi, že "Jeruzalém potřebuje krev, aby se očistil od Židů".

V Polsku vrcholí přípravy na 70. výročí osvobození Osvětimi aneb Transparentnost v praxi

24. listopadu 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedie

Podle izraelského zpravodajského serveru ynetnews běží přípravy na pietní připomínku u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim-Březinka na plné obrátky. Nadcházející "Den památky obětí holocaustu", jenž si svět připomene 27. ledna 2015, má být dosud největší pietní ceremonii svého druhu. Konat se má ve velkém stanu před smutně proslulou "Bránou smrti" do vyhlazovacího tábora Březinka, která se tím pádem stane vizuálním symbolem celé akce. Očekáváni jsou četní pamětníci stejně tak jako premiéři, prezidenti (včetně Obamy a Putina), monarchové a další hosté z bezmála stovky zemí. Hlavními pořadateli jsou polská vláda, Státní muzeum Osvětim-Březinka ve spolupráci s Památníkem Jad Vašem i několik mezinárodních organizací (např. Světový židovský kongres a March of the Living International).

V Jeruzalémě se uskuteční česko-izraelské mezivládní konzultace

22. listopadu 2014 v 18:15 | redakce
Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s dalšími členy vlády navštíví ve dnech 24. až 26. listopadu Stát Izrael, kde se v Jeruzalémě uskuteční česko-izraelské mezivládní konzultace. Jde o pokračování tradice bilaterálních jednání, jež byla započata již za Nečasovy vlády v roce 2012. Obdobné meziváldní konzulatce probíhají již řadu let např. i mezi Státem Izrael a Německem či Polskem.

Hlavními tématy rozhovorů budou podle webu vlády rozvoj hospodářské spolupráce, prohloubení kontaktů v oblasti vědy, výzkumu a inovací, kulturní výměna, bezpečnostní otázky a regionální situace na Blízkém východě. Mezivládních konzultací se společně se Sobotkou zúčastní místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministr obrany Martin Stropnický, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr kultury Daniel Herman.

Hamás, Egypt a vláda národní jednoty- všude samé problémy

22. listopadu 2014 v 17:05 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Když dva Arabové z východního Jeruzaléma v úterý zavraždili čtyři židovské věřící a jednoho policistu v jeruzalémské synagoze, palestinský Hamás se tak radoval, že v Gaze uspořádal oslavy a rozdával v ulicích cukroví. Ze všech sil podněcuje současné protiizraelské násilnosti, při nichž za posledních šest měsíců zahynulo už 17 lidí, a vybízí Palestince k dalším útokům. Sám je také neúnavně chystá - izraelská bezpečnostní služba Šin Bet zmařila jeho plán vraždy ministra zahraničí Avigdora Libermana a několik dalších atentátů, které stejně jako letní pokus o puč na Západním břehu Jordánu financují a organizují exiloví členové hnutí v Turecku.

Čtvrtá cesta od třetí intifády aneb Krveprolití v Jeruzalémě

19. listopadu 2014 v 11:41 | Jan Fingerland, uvedeno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus
Jeruzalému se sice přezdívá město míru, ale zvlášť v posledních dnech připomíná spíše sud prachu. Úterní útok dvou mužů na věřící, modlící se v synagoze, tuto skutečnost spíše dotvrzuje, než vytváří. Podle zatím posledních údajů byli útočníky dva muži z východního, arabského Jeruzaléma a místem tragédie čtvrť Har Nof více méně na samém okraji Západního Jeruzaléma. Pokud se potvrdí identita obou útočníků, pak to bude znamenat, že žili ve čtvrti Džebel Mukabir, odkud přišlo už několik jiných pachatelů podobných útoků.

Nové Židovské muzeum ve Varšavě na sebe strhává pozornost doma i v zahraničí

13. listopadu 2014 v 9:00 | D.T. podle zahr. zdrojů, foto Wikipedia
Po dvacetiletí příprav bylo 28. října ve Varšavě za účasti prezidentů Izraele a Polska, Reuvena Rivlina a Bronislawa Komorowskeho, slavnostně otevřeno Muzeum dějin polských Židů. Muzeum nese název "Polin", což v jidiš znamená "Polsko" a v hebrejštině vyjadřuje pobídku "zde můžete spočinout", nebo "zde zůstaňte". Podle staré legendy zaslechli Židé právě toto slovo v jednom polském lese, když v 10. století prchali před perzekucí v západní Evropě, a tak se zde usadili. K vyhlazovacím táborům nacistů v Polsku tak přibylo nové, působivé místo, které pro změnu nestaví do popředí smrt, ale tisíciletí zdejšího židovského života.

 
 

Reklama