Zahraniční zprávy

Soud s Demjanjukem začne 30. listopadu

10. října 2009 v 22:43 | redakce
John Demjanjuk (89) půjde opět k soudu. Poslední listopadový den bude v Mnichově zahájeno projednávání jeho obvinění z válečných zločinů, kterých se měl dopustit v koncentračním táboře Sobibor. Dle žaloby se zde měl jako člen stráže SS podílet na smrti 27 900 vězňů. Rozsudek by měl být vynesen do května příštího roku a Demjanjukovi hrozí maximální trest 15 let vězení. U soudu jej bude zastupovat německý advokát Günter Maull.

Demjanjuk byl do Německa vydán z USA. Již v roce 1988 byl však odsouzen v Izraeli k trestu smrti, ale izraelský Nejvyšší soud tento rozsudek v roce 1993 zrušil. Německá prokuratura údajně shromáždila nové důkazy, které mají nyní jeho válečné zločiny prokázat. Jedním z nových dokumentů je průkaz SS s fotografií na jméno Demjanjuk s poznámkou, že pracoval v Sobiboru.

Jak britský ministr našel v Rusku svou příbuznou

8. října 2009 v 21:48 | redakce

Bristský minstr pro klimatické změny Ed Miliband navštívil tento týden pracovně Rusko, kde poskytl živý rozhovor pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Mezi posluchači, kteří v rámci pořadu volali své dotazy, byla i Sofie Davidovna Milibandova (87) se vzkazem: "Já jsem tvá jediná příbuzná, která zde dosud žije!"

Pro ministra to byl velký šok, protože předci obou rodin spolu žili počátkem minulého století ve Varšavě, ale jejich cesty se ve 20. letech rozdělily. Shledání po generacích bylo dle Milibanda velmi dojemné. Brzo do Moskvy pojede i jeho starší bratr David Miliband, který je britským ministrem zahraničí. Navazování ztracených konatktů tak bude pokračovat.Jak Německo volilo

8. října 2009 v 13:28 | Denny
Německé volby byly letos poznamenány řadou superlativů, nejmenší volební účastí od vzniku Spolkové republiky, největším volebním neúspěchem sociálních demokratů, největším přírůstkem hlasů menších stran, především liberálních svobodných demokratů FDP, ale i Levice (Die Linke) a Strana zelených posílily. Vítězství nakonec připadlo tzv. "občanským" stranám, CDU/CSU v čele s Angelou Merklovou a bavorským Horstem Seehoferem a liberální FDP v čele s Guido Westerwellem. Zatímco v řadě evropských států jsou zastoupeny v parlamentech pravicové extremistické strany, tak v Německu neměly tentokrát šanci, dokonce ani ne v zemských volbách v Braniborsku, kde DVU (Německá národní unie) neuspěla a podle analytiků je to konec této strany v celém Německu. Bohužel nikdo nepředpokládá konec NPD, která je již podruhé zastoupena ve sněmovně v Sasku.

Vyjednávat o vládě začali představitelé tří jmenovyných stran v pondělí 5. října, vláda má být sestavena do 9. listopadu, tedy do dne výročí pádu berlínské zdi. To Němci rádi zdůrazňují a nejraději by zapomněli, že tento den je také výročím neblahé Pogromové (Křišťálové) noci. Zatímco Angela Merkelová je zárukou dobrých vztahů Německa s Izraelem, tak u FDP nesmíme zapomínat na antisemitské výroky pana Mollemanna, kterými chtěl lovit hlasy voličů v kalných vodách na pravém okraji politického spektra. FDP se tehdy vydala na populistickou cestu a Guido Westerwelle, který si nyní dělá nárok na místo ministra zahraničí, byl u toho, i když se nakonec (podle mého názoru na radu Hanse-Dieticha Genschera) od Möllemanna distancoval.

Židé jsou stále nejčastějšími příznivci Obamy

6. října 2009 v 16:00 | redakce
Podle zářijového šetření Gallupova ústavu se v židovské komunitě rekrutuje nejvíce příznivců současného prezidenta USA mezi všemi náboženskými směry. Jedině mezi ateisty jich je srovantelně. S klesající podporou Obamy v celé americké společnosti, se snížila i přízeň u židovských voličů. V lednu 2009 jej podporovalo 83 %.

Der Kanal kommt

6. října 2009 v 15:30 | ILI Německo
Das gemeinsame israelisch-jordanisch-palästinensische Projekt des Kanals zwischen dem Toten und dem Roten Meer nimmt konkrete Formen an. Die erste Phase der Bauarbeiten soll bereits 2010 durch Jordanien ausgeführt werden. Nach Fertigstellung soll der Kanal jährlich 2 Mrd. m³ Wasser in das Tote Meer führen, reichlich Strom liefern und Trinkwasser liefern.

Zemřel Marek Edelman - poslední z vůdců povstání ve Varšavském ghettu

4. října 2009 v 19:06 | redakce
V věku 90 let zemřel v pátek ve Varšavě Marek Edelman, významná postava židovského odboje proti nacismu. Tuto zprávu přinesly všechny hlavní světové agentury.

V dubnu 1943 začali Němci s likvidací Varšavského ghetta a to byl okamžik, kdy se židovské organizace rozhodly pro ozbrojený odpor. Boje trvaly tři týdny a nakonec se nacisté raději rozhodli celé ghetto vypálit. V posledních dnech bojů připadlo vedení na mladého Edelmana, kterému se se skupinkou bojovníků podařilo z ghetta utéci systémem podzemní kanalizace. O rok později se Edelman zapojil i do Varšavského povstání.

Edelman byl členem levicové organizace Bund a po válce v Polsku zůstal. Při státních návštěvách často doprovázel významné hosty a bylo tomu i v případě návštěvy prezidenta Václava Havla, kterému v 90. letech polská vláda věnovala kopie transportních seznamů českých židů do polské Lodže.

MFD k tématu 5. října

The Daily Telegraph: Mahmoud Ahmadinejad má židovské kořeny

3. října 2009 v 22:17 | redakce
Dnešní britský Daily Telegraph přinesl článek o židovském původu iránského prezidenta Ahmadinejada. Jeho rodina dle tohoto listu konvertovala k islámu, když mu byly čtyři roky. Původní jméno rodiny mělo být Sabourjian, což je dle zdrojů Daily Telegraph typické jméno pro iránské židy. Dá se asi předvídat, k jakým úvahám povede diskuse o iránském politikovi, který se proslavil popíráním holocaustu.

Diskuse se rozběhla i v českých médiích. Po překladech Daily Telegraph se objevily i kritické pohledy na jednostrannou teorii z pera Benjamina Kurase v MFD 7. října.

ČTK k 170. výročí úmrtí Chatama Sofera

1. října 2009 v 14:00 | ČTK

Významný bratislavský ortodoxní rabín a učenec 19. století Moše Schreiber, zvaný Chatam Sofer, založil v tehdejším Prešpurku v roce 1806 náboženskou školu, proslulou tehdy po celé Evropě. Do tohoto centra ortodoxního judaismu, které ve městě působilo až do roku 1939, proudily tehdy rabíni z celé Evropy, aby si vyslechli jeho rady.

Učence, jehož mauzoleum v Bratislavě je i nyní častým cílem ortodoxních poutníků z celého světa, nazval historik Heinrich Flesch "nejzářivější hvězdou v dějinách prešpurské obce". Chatam Sofer, který působil i na
Moravě, zemřel před 170 lety, 3. října 1839 v Bratislavě.

Chatam Sofer se narodil 24. září 1762 ve Frankfurtu nad Mohanem. Jeho otec byl zapisovatelem tóry, matka vnučkou hlavního frankfurtského rabína. V devíti letech nastoupil do náboženské školy známého rabína Natana Adlera, vzdělání si poté doplnil v Mohuči. Již v mladém věku byl znám jakovzdělanec, nejen v náboženství, ale i v astronomii, geometrii či historii.Ve dvaceti letech odešel na rabinát do moravských Boskovic, později se přesunul do Prostějova, kde působil na proslulé ješivě (náboženská škola). Městu se tehdy přezdívalo hanácký Jeruzalém. V roce 1794 přijal první oficiální post rabína ve Strážnici, o tři roky později byl jmenován rabínem v rakouském Mattersburghu, kde založil ješivu. V té době byl již proslulým
učencem, který dával rady ve sporných náboženských otázkách. Bratislavským rabínem byl Chatam Sofer, což znamená v hebrejštině pečeť, ale i akronym věty "Chidušej torat Moše" (oživení Mojžíšovy tóry), zvolen 15. září 1806, kde založil proslulou ješivu a kde působil až do své smrti.
Vychoval zde stovky rabínů a stal se všeobecně uznávaným učencem, za kterým přijížděli rabíni z celé Evropy. Vedle působení v čele židovské obce a vyučování ve škole působil jako soudce a psal. Napsal přes 90 různých prací, včetně například poezie. V roce 1809, kdy Bratislavu obléhala
napoleonská vojska, organizoval charitativní činnost pro spoluobčany. Z té doby vydal i paměti.

Chatam Sofer byl ortodoxním rabínem, který čelil několika vlnám reformního judaismu. Svůj postoj shrnul do hesla: "Vše, co je nové, tóra zakazuje." Z této věty, která pochází z talmudu, udělal všeobecně platný zákon: byl přesvědčen, že i sebemenší zásah do tradic víry představuje krok k asimilaci a zániku židovského národa. V roce 1827 proto odsoudil zakladatele reformní náboženské školy v Bratislavě.

Oženil se třikrát. Poprvé ještě v Prostějově, kde si vzal dceru místního rabína (ta ale zemřela po 25 letech bezdětného manželství). Podruhé se oženil v roce 1812 s dcerou bratislavského rabína Sarel, se kterou měl 11 dětí. Po jejím úmrtí v roce 1832 se naposledy oženil v 73 letech. V roce 1839 Chatam Sofer těžce onemocněl a v říjnu téhož roku v 77 letech zemřel. Pochován byl v rakvi zhotovené z desek katedry, ze které přednášel. Náboženská škola fungovala po jeho smrti pod vedením jeho potomků až do roku 1939, kdy přesídlila do Jeruzaléma.

Chatam Sofer byl pohřben na starém židovském hřbitově, který byl za válečného Slovenského státu téměř celý zlikvidován. Soferova hrobka se sice s několika dalšími hroby zachovala, ale přímo nad ní byla později vybudována tramvajová trať. V červenci 2002 zde bylo otevřeno jeho
mauzoleum.

U.S., European powers: Iran must open secret plant

25. září 2009 v 16:30 | JTA
WASHINGTON (JTA) The United States, Britain, France and Germany demanded Iran allow nuclear inspectors to visit a heretofore secret uranium enrichment plant, warning of new sanctions if Tehran did not comply."Iran is breaking rules that all nations must follow," U.S. President Obama said Friday in Pittsburgh, where he is hosting the G-20 industrial nations summit. "It is time for Iran to act immediately to restore the confidence of the international community by fulfilling its international obligations."
British Prime Minister Gordon Brown, who joined Obama and French President Nicolas Sarkozy on the podium, threatened "further and more stringent sanctions" should Iran not cooperate with nuclear inspectors. Sarkozy said that the tougher sanctions could come by December.
Obama said the United States joined Britain and France in presenting evidence this week to the International Atomic Energy Agency of the second nuclear plant, near the Iranian holy city of Qom. Iran maintains another nuclear facility at Natanz.
Iran, apparently anticipating this week's revelations, on Monday wrote the IAEA acknowledging the second plant, but insisted that it was for peaceful purposes only. Obama said the second plant's size was "inconsistent" with such purposes and that in any case, as a signatory of the Nuclear Non-Proliferation Treaty, it was required to reveal the existence of any such facility; the Qom plant has apparently been in existence for years.
Obama said talks between Iran and the major powers would go ahead on Oct. 1, but "at that meeting Iran must be prepared to cooperate fully and comprehensivly with the IAEA."
Iran has resisted calls to discuss its nuclear research as part of the broader negotiations aimed at reconciliation; however, this week, Mahmoud Ahmadinejad, the Iranian president, said he was ready to make Iranian scientists availavle for interviews with inspectors.
Obama said he, Sarkozy and Brown were speaking for Germany as well. Those four powers plus Russia and China make up the major powers with which Iran is negotiating. Russia and China have until now resisted sanctions, although this week Dmitry Medvedev, the Russian president, said they may be inevitable.

Roš hašana na Ukrajině

21. září 2009 v 11:01 | iDnes, redakce
Dnešní MF Dnes přináší zajímavou reportáž Miroslava Tóda o oslavách židovského Nového roku v ukrajinském městě Umaň. Článek se též dotýká problematického vztahu mazi místními Ukrajinci a židovskými návštěvníky, který je poznamenán doposud velmi silným antisemitismem. Na podobném pozadí, jaké je zachyceno v reportáži, rozvíjí svůj příběh i americká komedie Naprosto osvětleno, kterou uvede Prima 4. října.

Bavorská vláda chce zrušit neonacistickou NPD

11. září 2009 v 9:48 | redakce
Ve včerejším vydání Süddeutsche Zeitung se vyslovil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann za zrušení NPD. Neúspěšně se o zákaz této rasisitcké a antisemitské strany snažila německá vláda již v roce 2003. NPD je nyní zastoupena v zemských parlamentech ve východoněmeckém Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Sasku.

Německá diskuse je velmi podobná domácím problémům se zákazem Dělnické strany (DS). Proti Herrmannovu názoru se však vyslovili další politici, kteří nevidí nové podání jako úspěšné. "Nejhloupější ale je podat spolkovému ústavnímu soudu návrh na zákaz, který potom
ztroskotá," zareagoval spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Německo si nemůže dovolit další blamáž.
Byl Netanjahu tajně v Moskvě?

10. září 2009 v 9:00 | redakce
Izraelská média vážně spekulují, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně navštívil Moskvu ve věci unesené lodi Arctic Sea. Podle tisku si Natanjahu na let do Ruska vypůjčil letadlo milionáře Josifa Maimona, majitele firmy Merhav.

Byl v Maďarsku výcvikový tábor pro neonacisty?

9. září 2009 v 10:45 | redakce
Odpověď na tuto otázku snad dá maďarská policie, terá začala vyšetřovat případ tábora, kde v letošním červenci měli maďarští pravicoví extremisté provádět vojenský výcvik neonacistů z Německa. Informaci o poslání zařízení poblíž města Ráb odvysílala maďarská televize na základě článku v německém listu Junge Welt.

Více se dočtete na

 
 

Reklama