Zahraniční zprávy

Minulý týden byla na Sinaji nejkrvavější bitva za posledních 42 let

9. července 2015 v 13:49 | Gita Zbavitelová, ČRo
Regulérní válka vypukla ve středu 1. července na Sinajském poloostrově. Teroristická skupina Ansár bajt al-maqdis, která nedávno přísahala věrnost takzvanému Islámskému státu a přejmenovala se na Vilájat Sinaj (Provincie Sinaj) provedla při koordinované ofenzivě 15 simultánních útoků na vojenské cíle na sinajském severu, včetně tří sebevražedných, zabila přes 60 vojáků, další zajala jako rukojmí, zmocnila se mnoha zbraní i armádních vozidel a ovládla padesátitisícové město Šajch Zuwajd nedaleko hranic s pásmem Gazy. Terčem útoků byla především vojenská stanoviště a policejní stanice, ale i důstojnický klub a ozbrojenci útočili i raketami a na armádní vrtulníky pak protileteckými střelami.

Zpráva OSN o loňské válce v pásmu Gazy

23. června 2015 v 18:09 | Gita Zbavitelová, ČRo
Komise OSN pro lidská práva vydala v pondělí svou očekávanou zprávu o loňské letní válce Izraele proti palestinskému teroristickému Hamásu v pásmu Gazy. Dospěla k závěru, že "Hamás i Izrael se mohly dopustit válečných zločinů", ale neúměrně větší pozornost věnuje postupu Izraele. Komisi původně předsedal Kanaďan William Schabas, ale z funkce odstoupil, když Izrael poukázal na jeho dřívější protiizraelské výroky a poradenství pro palestinské představitele. Nahradila ho bývalá americká soudkyně Mary McGowan Davis, ale zpráva má mnoho nedostatků i pod jejím vedením. Možná k tomu přispělo i odmítnutí Izraele s komisí spolupracovat, protože je dlouhodobě známá svou předpojatostí.

Palestinská vláda národní jednoty podala demisi

18. června 2015 v 19:36 | Gita Zbavitelová, ČRo
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v úterý nečekaně oznámil, že vláda premiéra Ramího Hamdalláha do 24 hodin rezignuje, a ta to ve středu skutečně udělala. Abbás zároveň pověřil Hamdalláha sestavením nového kabinetu. Co tento krok znamená?
Šlo o vládu národní jednoty, na jejímž vzniku se loni v červnu dohodlo Abbásovo hnutí Fatáh s teroristickým Hamásem sedm let po krvavém puči Hamásu v pásmu Gazy a mnoha marných pokusech o smíření. Každé z hnutí mělo k dohodě vlastní pohnutky - Abbás mohl znovu tvrdit, že je vůdcem všech Palestinců, a Hamas získal určitou legitimitu na mezinárodní scéně.

Situace nejen v pásmu Gazy je jiná, než jak ji vidí Lubomír Zaorálek

9. června 2015 v 18:07 | Gita Zbavitelová, ČRo
V těchto dnech navštívil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pásmo Gazy a Izrael. Vyjádřil zděšení nad žalostným stavem, v jakém se Gaza nalézá skoro rok od zahájení izraelské odvetné operace proti ostřelování tamějším vládnoucím hnutím Hamás, a také to řekl izraelskému premiérovi Binjaminu Netanjahuovi. Rovněž kritizoval pokračující výstavbu izraelských osad na Západním břehu Jordánu a varoval, že na mezinárodním fóru je stále těžší Izrael hájit.

Gaza: Islámský stát vs. Hamas

4. června 2015 v 23:18 | Gita Zbavitelová, ČRo
V pásmu Gazy se odehrávají události, které mohou mít důsledky pro celý Blízký východ. Začal tam otevřeně operovat takzvaný Islámský stát a do nelítostného boje s ním se pustil palestinský Hamás, jenž Gazu ovládá.
Už koncem dubna gazanští teroristé porušili letos poprvé příměří s Izraelem a odpálili na něj raketu, dokonce Grad, která doletí dál než běžněji používaný Kásam, takže dopadla až u Ašdodu. Izrael jako vždy reagoval leteckou odvetou na cíle Hamásu, který je podle něj jako vládce Gazy za dodržování klidu zbraní odpovědný, i když byl přesvědčen, že Hamás za útokem nestál. Považoval jej za ojedinělý incident, který nebude mít vážnější dopad. Minulou středu však přiletěla druhá raketa a k té se přihlásil Islámský stát.

Odešel kamarád Tom Luke

4. června 2015 v 0:08 | Petr Erben, Aškelon
(6. 6. 1926 v Hronově - 31. 5. 2015 v Ženevě)

Poslední květnový den zemřel v Ženevě Tom Luke (Tomáš Löwenebach). Byl to skvělý muž, s nímž mne pojilo dlouholeté přátelství. Naše osudy se často křižovaly. Poprvé jsme se setkali krátce po jeho příjezdu do Terezína, kdy v prosinci 1942 přišel do domova. Nebylo jednoduché jej zařadit do práce. Byl to takový syn z bohaté rodiny, trochu nedbalý šestnáctiletý mládenec. Měl ale dobrou vůli a nakonec mezi kluky dobře zapadl. Jaké pak bylo mé překvapení, že se objevil mezi "odborníky" v koncentračním táboře Auschwitz I, kteří chodili do továrny Krupp, kde pracoval i jeho otec. Jeho matka a sestra byly v Auschwitzu zavražděny. Tom pochodoval denně vedle mne do továrny a nejednou nám padal před branou. Když jsme jako jedni z poledních vězňů opouštěli dne 21. ledna 1945 Auschwitz nebyl mezi námi a myslel jsem si, že zůstal s otcem, který byl již na smrt nemocen a ležel na "Revíru".

Ukradený pinkas ze Židovského muzea zajištěn v Izraeli

31. května 2015 v 19:31 | TJ
Ráno ve čtvrtek 2. dubna zasahovala speciální jednotka izraelské policie v soukromém domě ve městě Petach Tikva, aby zajistila manuskript ukradený před osmi lety ze Židovského muzea v Praze (ŽM). Česká televize uvedla, že izraelská policie zadržela pět lidí, kteří se pokoušeli historickou archiválii prodat na internetu. S návratem cenného historického dokumentu má pomoci i česká diplomacie.

Zpráva izraelské NGO o „zločinech“ vojáků v pásmu Gazy je nevěrohodná

15. května 2015 v 18:58 | Gita Zbavitelová, ČRo
V těchto dnech v Izraeli vyšla skoro 240stránková zpráva tamější nevládní skupiny s atraktivním názvem Breaking the Silence ("Prolamujeme mlčení"), která už několik let shromažďuje výpovědi izraelských vojáků o omylech, přestupcích či dokonce zločinech údajně páchaných armádou na palestinských civilistech. Nejnovější zpráva uvádí několik desítek "svědectví" vojáků, kteří bojovali v loňské operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v pásmu Gazy a poukazují na údajné chyby až zločiny vůči palestinským civilistům. Po zprávě okamžitě skočila zahraniční média tradičně kritizující Izrael (např. Guardian, CNN, BBC a další) jako po "důkazu", že armáda v Gaze bezohledně vraždila civilisty. Nezaujatí novináři se jí nezabývali, protože si nejprve ověřili, o co jde.

Izrael má novou vládu

7. května 2015 v 17:56 | Gita Zbavitelová, ČRo
Po březnových volbách v Izraeli se zdálo, že premiér Binjamin Netanjahu nebude mít problém znovu sestavit vládu. Její vznik byl však nečekaně dramatický a výsledek ani zdaleka nesplňuje očekávání, neboť koalice má v parlamentu jen těsnou většinu 61 ze 120 poslanců. Netanjahu musel požádat prezidenta o prodloužení termínu a vládu nakonec dokončil pouhých 90 minut před vypršením lhůty.
Jen dva dny před konečným datem odmítl do koalice vstoupit předseda strany Izrael, náš domov (Jisrael bejtenu) a ministr zahraničí Avigdor Liberman. Situace využil poslední oslovený člen koalice Naftali Bennett, předseda nacionalistické náboženské strany Židovský domov (Ha-bajt ha-jehudi), a bez rozpaků Netanjahua vydíral. A protože ten by bez něj vládu dohromady nedal, všem jeho požadavkům vyhověl - jinak by prezident Reuven Rivlin ve čtvrtek zřejmě vyhlásil nové volby, protože opozice nemá šanci vládu vytvořit.

Izrael opět útočil v Sýrii

28. dubna 2015 v 9:44 | Gita Zbavitelová, ČRo
Izrael podle arabských médií opět bombardoval cíle v Sýrii. To samo o sobě není nic nového; v posledních dvou letech mu bylo připsáno nejméně deset náletů na sklady zbraní nebo zbrojní konvoje směřující k jeho nepříteli, libanonskému hnutí Hizballáh, které v Sýrii bojuje po boku prezidenta Bašára Asada. Izrael opakovaně zdůrazňuje, že nepřipustí, aby se Hizballáhu dostaly do rukou strategické zbraně.

Daniel Herman ve Flossenbürgu

28. dubna 2015 v 9:38 | Denny
V neděli 26. dubna se konala v Bavorsku v blízkosti českých hranic vzpomínka na osvobození koncentračního tábora Flossenbürg americkou armádou před 70 lety.

Hlavním řečníkem byl mluvčí přeživších vězňů Jack Terry, který zde byl vězněn jako 14-letý od roku 1944 až do osvobození. Jeho rodiče, polští Židé, zahynuli v koncentračních táborech. Jakuba (Jerryho) se ujal důstojník americké armády a vzal ho s sebou do USA. Jack Terry se zasloužil o to, aby se na utrpení vězňů v koncentračním táboře Flossenbürg nezapomnělo a že mladá generace toho musí být zárukou.

Ruská dodávka S-300 Íránu: Moskva opět vzdoruje Západu

15. dubna 2015 v 21:33 | Gita Zbavitelová, ČRo
Rusko začátkem týdne oznámilo, že dodá Íránu vyspělý obranný protiletecký systém S-300. Dosavadní zákaz dodávky zrušil prezident Vladimir Putin poté, co se Západ s Íránem začátkem dubna dohodl na omezení jeho jaderného programu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že tím pominuly důvody k mezinárodnímu zbrojnímu embargu. Jeho náměstek Sergej Rjabkov zároveň přiznal, že Rusko už z Íránu dostává výhodné dodávky ropy výměnou za ruské zboží. Západ a OSN však o harmonogramu zrušení sankcí ještě ani nezačaly jednat.

Turecká IHH, která zachránila Češky z Pákistánu, aktivně podporuje terorismus

30. března 2015 v 20:57 | Gita Zbavitelová, ČRo
Z médií jsme se dozvěděli, že dvě Češky unesené před dvěma lety v Pákistánu, Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, osvobodila turecká dobročinná organizace İnsani Yardım Vakfı (IHH), neboli Nadace humanitární pomoci. Následující text nechce jakkoli zpochybňovat šťastný konec celého případu, ale stojí za to připomenout, co je tato skupina zač.

Konečný verdikt: Jásir Arafat nezemřel na otravu poloniem

22. března 2015 v 16:20 | Gita Zbavitelová, ČRo
Palestinci se tento týden dozvěděli zprávu, kterou nechtěli slyšet - jejich milovaného vůdce Jásira Arafata neotrávilo radioaktivní polonium podané rukou izraelských vrahů, jak o tom byli přesvědčeni společně s jeho vdovou. Právě takové polonium zabilo v roce 2006 ruského špiona Alexandra Litviněnka v Londýně.
Arafat zemřel v pařížské vojenské nemocnici v listopadu 2004, která však na žádost vdovy nikdy neuvedla příčinu úmrtí ani neprovedla pitvu. Teprve osm let potom přišla katarská televize Al-Džazíra s obviněním z otravy poloniem-210. Podle tvůrců dokumentárního filmu našli švýcarští vědci zbytky polonia na Arafatových šatech, které jim půjčila jeho manželka Suha. Ta toto zjištění označila za "zločin století" a podala ve Francii žalobu na neznámého pachatele. Obvinění se okamžitě chytila i palestinská samospráva, která prohlásila, že "vždycky věděla, že Arafata otrávil Izrael". Jeden její představitel konstatoval, že "není jediný palestinský vůdce, kterého Izrael nezabil", a jiný upřesnil, že "židé přece otrávili i proroka Mohameda". A tak samospráva rozbořila honosné a nákladné Arafatovo mauzoleum v Ramalláhu, dala exhumovat jeho ostatky a odebrala vzorky kostní dřeně. Pak o jejich analýzu požádala hned tři mezinárodní týmy - ruský, švýcarský a francouzský.

Bibi překvapil – možná i sám sebe

20. března 2015 v 15:28 | Jan Fingerland, ČRo
Benjamin Netanjahu možná překonal i svá očekávání a v izraelských parlamentních volbách nejen že neprohrál, ale dokonce dosáhl nečekaného úspěchu. Skoro by se dalo říci, že pokud někdo prohrál, pak to byly sociologické agentury, které se tentokrát opravdu hodně sekly. Chvíli to dokonce vypadalo, že Netanjahu už by si měl balit osobní věci a odnést si je z premiérské pracovny.

Petr Erben slaví 94 let

20. března 2015 v 15:21 | redakce
Petr Erben se dne dožívá 94 let . Neúnavný glosátor izraelského dění a důsledný pamětník událostí holokaustu patří k věrným čtenářům a přispěvatelům našeho časopisu. Petr se narodil 20. března 1921 v Moravské Ostravě. Již před válkou byl aktivní v sionistickém hnutí. V terezínském ghettu se pak zapojil do práce s mládeží. Následovaly tábory Osvětim, Mauthausen a Gusen. Po válce se vrátil do Československa, ale v roce 1948 utíká se svou manželkou Evou před nástupem komunistů, aby nakonec začali svůj nový život v Izraeli. Petr a Eva jsou známí svou pohostinností a jejich dům v Aškelonu rád navštěvoval i zesnulý spisovatel Arnošt Lustig.

Izrael a nadcházející předčasné volby

12. března 2015 v 18:54 | Gita Zbavitelová, ČRo
Už v úterý půjdou Izraelci opět k předčasným volbám, které jsou v Izraeli spíš pravidlem než výjimkou. Premiér Binjamin Netanjahu je vypsal v prosinci po rozpadu vládní koalice; byl si jistý, že znovu vyhraje a získá již čtvrtý premiérský mandát. Současné hlasování však bude víc než kdy předtím referendem o jeho stále hlasitěji kritizované politice a Netanjahu nemá vítězství ani zdaleka jisté.

Proč izraelský premiér Netanjahu varoval před chystanou dohodou s Íránem

7. března 2015 v 21:06 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Prezident Barack Obama podle svých slov "neshledal nic nového" v projevu izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, jenž v úterý varoval americký Kongres před špatnou mezinárodní dohodou o íránském jaderném programu. Důvodem Obamova přezíravého postoje je nejen tradiční animosita mezi oběma politiky, ale i fakt, že Netanjahua pozval republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner bez prezidentova vědomí na dobu těsně před izraelskými volbami. Takže Obama po projevu prohlásil, že Netanjahu "nenabídl žádnou schůdnou alternativu k probíhajícím rozhovorům".

Přelomový verdikt o odpovědnosti palestinského vedení za terorismus

24. února 2015 v 19:04 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Newyorský soud vynesl v pondělí historický verdikt, který může mít značné důsledky pro palestinskou samosprávu. Podle něj je spolu s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) přímo zodpovědná za teroristické útoky za druhé intifády v Izraeli a musí jejich obětem zaplatit 218,5 milionu dolarů.

Proces se zabýval jen šesti konkrétními atentáty v Jeruzalémě v letech 2002 až 2004, při nichž zahynulo 33 lidí a přes 450 dalších bylo zraněno; celkem si druhá intifáda vyžádala přes tisíc izraelských životů. Mezi oběťmi a raněnými byli i držitelé amerického občanství, kteří teď požadovali odškodné ve výši 350 milionů dolarů, přestože pachatelé a strůjci útoků byli odsouzeni izraelskými soudy. Žádat náhradu za újmu způsobenou teroristickým útokem v zahraničí Američanům umožňuje takzvaný Protiteroristický zákon, který rovněž dovoluje, aby se výše odškodného ztrojnásobila. Oběti tak mohou nakonec získat až 655 milionů dolarů.

Egypt prohlásil Hamás za teroristickou organizaci

2. února 2015 v 20:09 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Zhoršující se situace palestinského hnutí Hamás dospěla o víkendu na nečekané dno. Nejenže se zastavila rekonstrukce pásma Gazy, ale Egypt jako vůbec první arabská země oficiálně prohlásil Hamás za teroristickou organizaci.
Už před rokem označil egyptský soud hnutí za skupinu, která terorismus podporuje, a zakázal mu působení v Egyptě. Teď je zařadil i na teroristický seznam, na němž už rok figuruje také jeho mateřské Muslimské bratrstvo. Prezident Abd al-Fattáh Sísí považuje Hamás za hrozbu národní bezpečnosti a od svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v létě 2013 jej důsledně pronásleduje. Egyptské bezpečnostní složky obviňují Hamás z podílu na útocích na vojáky na Sinajském poloostrově, z podpory tamějších teroristů, pašování zbraní a ukrývání hledaných muslimských bratrů. Řadu Palestinců z Gazy také v Egyptě zadržely a několik je jich souzeno v procesu s Mursím. Káhira celé pásmo stále víc izoluje - přechod v Rafáhu je většinu roku zavřený, vojáci zničili skoro 1900 pašovacích tunelů a budují kilometr širokou pohraniční nárazníkovou zónu. Prohlášení Hamásu za teroristickou organizaci přišlo dva dny po čtvrtečním několikanásobném útoku na Sinaji, při němž zahynulo skoro 40 lidí. Přihlásila se k němu džihádistická skupina Ansár bajt al-maqdis, která se vloni po přísaze věrnosti Islámskému státu přejmenovala na "Stát Sinaj", ale podle egyptského soudu se na něm podílel i Hamás. Soud také konstatoval, že se hnutí odchýlilo od svého původního cíle, tedy boje proti Izraeli, a ohrožuje i bezpečnost Egypta.
 
 

Reklama