Zahraniční zprávy

Belgická policie doporučila dnes uzavřít bruselské synagogy

21. listopadu 2015 v 16:21 | redakce
V Bruselu byl dnes vyhlášen nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku. Belgické bezpečnostní složky a státní správa přijaly řadu opatření, které omezily provoz ve městě. Bylo např. uzavřeno metro, řada obchodů neotevřala, byly zrušeny sportovní a kulturní akce.

Ve Vratislavi na demonstraci proti imigrantům hořela figurína žida s pejzy

20. listopadu 2015 v 19:53 | redakce

Ve středu večer se v polské Vratislavi konala demonstrace několika stovek lidí proti přijímání imigrantů a evropským kvótám na přerozdělování uprchlíků. Řečníci, kteří mluvili z tribuny před wroclawskou radnicí, se velmi ostře vyslovovali proti současné vlně muslimské imigrace. "Odmítáme právo šária", znělo z tribuny. Přítomní skandovali hesla proti Bruselu a za katolické Polsko. Pod tribunou stála figurína ortodoxního žida s kaftanem a pejzy, v jehož roce byla vlajka Evropské unie. Během demonstrace ji muž s pořadatelskou páskou polil hořlavinou a zapálil.

Proizraelský špion Jonathan Pollard po 30 letech na svobodě

20. listopadu 2015 v 18:19 | Gita Zbavitelová, ČRo
Pátek je velký den pro amerického proizraelského špiona Jonathana Pollarda, který po třiceti letech vyšel z vězení. Stejně dlouho usilovaly všechny izraelské vlády o jeho propuštění. Ani po dnešku však Pollard ještě nebude úplně svobodný.

Švédská židovská komunita uzavřela synagogy

20. listopadu 2015 v 17:49 | redakce
Synagogy v celém Švédsku byly dočasně uzavřeny s ohledem na oficiální středeční ohlášení zvýšení hrozby teroristického útoku na druhý stupeň rizika. Švédská policie prohlásila, že hledá muže, který plánoval teroristický čin. Podle JTA místní média uvedla, že může jít o Iráčana, který bojoval v Sýrii a je hledán kvůli svým aktivitám ve Švédsku.

Islámští extremisté pobodali v Marseille rabína

19. listopadu 2015 v 14:54 | redakce
V Marseille byl ve středu večer pobodán rabín Tsion Saadon, učitel historie na zdejší židovské škole Chabadu. Napadla jej trojice islámských extremistů. Francouzská policie po útočnících pátrá. V Evropě jde po čtvrtečním napadení v Miláně o další protižidovský útok nožem během jednoho týdne.

V EU bude povinné označovat zboží ze židovských osad

11. listopadu 2015 v 14:28 | redakce
Evropská komise (EK) dnes zveřejnila pokyny k označování zboží pocházejícího ze židovských osad.Podle materiálu EK musí být na výrobku uvedeno vedle lokality jako např. Západní břeh Jordánu i explicitní výraz "osada". Pokud takto nebude výrobek označen v Izraeli, pak jej musí označit dovozce či prodejce. Nařízení se týká oblastí obsazených po Šestidenní válce v roce 1967. Celkový export zboží a služeb z Izraele do EU dosahuje ročně 28 miliard. Nové nařízení EK se má týkat především ovoce a kosmetických výrobků. Izraelští představitelé komentovali rozhodnutí EK jako diskriminační s odvoláním na skutečnost, že EK nezavedla obdobných režim u dvou stovek lokalit po celém světě, o něž se rovněž vedou územní spory. Rozhodnutí EK pravděpodobně povede ke snaze bojkotovat právě takto povinně označované výrobky nebo i jejich prodejce.

Útoky palestinských „osamělých vlků“ na Izraelce nepolevují

5. listopadu 2015 v 18:37 | Gita Zbavitelová, ČRo
Bez většího zájmu světa pokračují už osmý týden útoky Palestinců na izraelské civilisty a vojáky a situace nejeví žádné známky zlepšení. Od poloviny září přišlo při 69 útocích nožem, automobilem nebo střelnou zbraní o život 11 Izraelců a 153 dalších bylo zraněno. Zabito bylo skoro 70 útočníků a dalších Palestinců při střetech s izraelskými vojáky. Země zažívá nejméně jeden útok denně, ale i tři a více. Koncem října se trochu zklidnilo násilí v Jeruzalémě a přeneslo se na Západní břeh, ale tento týden došlo k novým útokům ve středním Izraeli.

Hamas vyhlásil den hněvu. Intifáda nenávisti na sociálních sítích a desítky mrtvých

17. října 2015 v 0:43 | redakce
Palestinští vzbouřenci zapálili v noci na pátek 16. října Josefovu hrobku v Nábulusu, který je pod kontrolou palestinské samosprávy. Sešel se zde dav několika set lidí a dle zpráv médií byly jedinci použity zápalné bomby. Při incidentu nebyl nikdo zraněn a palestinská policie dav rozehnala a pomáhala hasit. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás uvedl v prohlášení, že žhářství bylo "špatné a nezodpovědné." Dodal, že palestinská samospráva místo opraví a celou věc vyšetři. Izraelští představitelé žhářství tvrdě odsoudili.

EU doporučí členským státům označovat izraelské výrobky ze Západního břehu

12. října 2015 v 18:47 | Gita Zbavitelová, ČRo
Evropská unie chce tento měsíc doporučit členským státům, aby označovaly izraelské výrobky pocházející z území obsazených po roce 1967, zejména ze Samařska a Judska, neboli Západního břehu Jordánu, který považuje za okupované palestinské území. Produkty z těchto oblastí mají být označeny nálepkou, která bude tvrdit, že nepocházejí z Izraele. To má odradit zákazníky od jejich zakoupení, hospodářsky poškodit Izrael a přimět ho ke zmrazení výstavby osad v příslušné oblasti a k mírovým jednáním s Palestinci. Unie však tento cíl popírá a tvrdí, že jde pouze o rozlišování mezi Izraelem a obsazeným územím. Půjde jen o nezávazné doporučení a členské státy se mají samy rozhodnout, zda se jím budou řídit. Rozhodnutí podpořil i Evropský parlament.

Palestinské násilnosti v Izraeli ani po třech týdnech neslábnou

6. října 2015 v 18:50 | Gita Zbavitelová, ČRo
Palestinské nepokoje ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu, k nimž dochází v Izraeli okolo každých novoročních židovských svátků, vypukly letos v polovině září a dodnes nepolevily. Stejně jako vloni přibývá i obětí a izraelská média opět spekulují, jestli nezačala třetí palestinská intifáda. Za posledních pět dní byli zavražděni čtyři izraelští civilisté - z celkového počtu pěti obětí letošních násilností: už 24 hodin po středečním provokativním projevu předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse v OSN, ve kterém lživě přiřkl vinu za násilí Izraeli, zastřelili útočníci na Západním břehu izraelsko-americký manželský pár před zraky jeho čtyř malých dětí a v sobotu večer byli ubodáni dva Izraelci na Starém Městě v Jeruzalémě. Tři další byli zraněni, včetně dvouletého dítěte a patnáctiletého chlapce.

Německý nacista má v Prievidzi ulici

4. října 2015 v 14:57 | redakce
Zastupitelstvo slovenské Prievidze pojmenovalo přístupovou ulici k průmyslovému parku po někdejším členovi NSDAP Maxovi Broseovi. Vedení města reagovalo na žádost investora, německé firmy Brose. Rozhodnutí Prievidze odsoudil Ústřední svaz židovských náboženských obcí na Slovensku.

Mahmúd Abbás vyřkl v OSN jen pohrůžky, které nesplní

2. října 2015 v 19:37 | Gita Zbavitelová, ČRo
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás už před zasedáním Valného shromáždění OSN avizoval, že jeho projev bude "bomba". Nakonec však jen obsahoval řadu dramatických výhrůžek a žádný konkrétní krok.
Abbás pohrozil, že palestinská samospráva přestane dodržovat dohody uzavřené s Izraelem, včetně těch z norského Osla z roku 1993, protože Izrael je prý také nedodržuje. A když se jimi Palestinci nebudou řídit, bude muset Izrael převzít veškerou odpovědnost za palestinská území jako okupační síla.

Fištejn odpovídal na otázky čtenářů Reflexu

28. září 2015 v 5:37 | redakce
"Evropa spadla do léčky: nadřadila abstraktní pojetí hodnot realitě světa. Zachránit všechny nidky nejde, zejména ty, kteří o převzetí našich hodnot nestojí," říká novinář Jefim Fištejn na otázku, proč Evropa trpí mesiášským komplexem zachraňovat uplně všechny. Celý rozhovor najdete zde.

Izrael a Rusko budou koordinovat útoky v Sýrii

22. září 2015 v 18:26 | Gita Zbavitelová, ČRo
Narychlo sjednaná pondělní schůzka izraelského premiéra Binjamina Netanjahua s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě tentokrát vzbuzovala větší pozornost než obvykle. Jediným důvodem Netanjahuovy návštěvy byl vstup Ruska do bojů v Sýrii po boku Bašára Asada proti džihádistům, který by mohl narušit prosazování izraelských bezpečnostních zájmů.

Tradiční arabské nepokoje v Jeruzalémě

17. září 2015 v 18:02 | Gita Zbavitelová, ČRo
Tři dny trvaly tento týden arabské nepokoje na Chrámové hoře v Jeruzalémě, k nimž dochází pravidelně a vždy podle stejného scénáře. Stejná bývá i reakce palestinské samosprávy, arabských zemí i západního světa, která naznačuje, že Izrael při potlačování výtržností užívá nadměrnou sílu.
Útoky se vždycky vystupňují v době nejvýznamnějších židovských, tzv. Vysokých svátků, kam patří Nový rok, Roš hašana, a Den smíření, Jom kipur. Nový rok letos začal v pondělí. Současné střety mezi palestinskými horkými hlavami a jeruzalémskou policií jsou navíc vyvrcholením násilností proti Izraelcům, které zesílily po žhářském útoku židovských extremistů koncem července, který měl za následek smrt palestinského kojence, jeho otce a nedávno i matky a jehož pachatelé nebyli dodnes dopadeni. Hlavní zbraní palestinských mladíků i dětí jsou kameny, které házejí po policistech, automobilech na silnicích i věřících, kteří se modlí u Zdi nářků na úpatí Chrámové hory. V neděli jeden kámen zabil řidiče vozu na Západním břehu.

Bílý dům se vměšuje do amerického soudního procesu proti palestinské samosprávě

26. srpna 2015 v 22:38 | Gita Zbavitelová, ČRo
Pozoruhodný vývoj má soudní proces proti palestinské samosprávě ve Spojených státech. Federální porota v únoru rozhodla, že samospráva a Organizace pro osvobození Palestiny jsou přímo zodpovědné za šest teroristických útoků za druhé intifády v Izraeli v letech 2002 a 2004, při nichž zahynulo 33 lidí a přes 450 dalších bylo zraněno, včetně amerických občanů. A přiřkla deseti postiženým americkým rodinám odškodné ve výši 218,5 milionu dolarů. Podle protiteroristického zákona se tato částka ztrojnásobila, a samospráva tak bude muset zřejmě vyplatit 655 milionů dolarů. Odvolala se a odvolací řízení probíhá; musela ale složit kauci do doby, než padne konečné rozhodnutí.

Palestinský hladovkář vězněný v Izraeli, kterého nechce zachránit ani OSN

20. srpna 2015 v 18:50 | Gita Zbavitelová, ČRo
V Izraeli i západním světě upoutal pozornost další palestinský vězeň, který si chtěl vymoci propuštění hladovkou. Není první ani poslední, ale jeho případ je jedinečný kvůli otázkám, jež ho provázejí.
Muhammad Allaan je právník a už jednou si odpykal tři roky vězení za členství v teroristické skupině Islámský džihád. Hladovku držel 64 dní a je na prahu smrti. Zvolil ji proto, že je kvůli stykům s Islámským džihádem od listopadu zadržován v administrativní vazbě, tedy bez řádného soudu, kterou Západ označuje za kontroverzní. V Izraeli slouží k prevenci terorismu a izolaci podezřelých teroristů, které není snadné usvědčit - většinou na ně upozorní palestinští informátoři, jejichž totožnost a zdroje nelze u soudu odhalit, protože by to ohrozilo životy spolupracovníků izraelských tajných služeb, a bez důkazů může soud zadržovaného propustit. Administrativní vazba se uplatňuje i na Západě, například Američany na Guantánamu. V Izraeli může trvat libovolně dlouho, a tak se z ní už pokoušely dostat stovky Palestinců pomocí hladovky, která vzbuzuje mezinárodní pozornost a zvyšuje tlak na Izrael - například v roce 2012 jich takto hromadně hladovělo 1600. Izrael si ničí smrt nepřeje a několikrát vězně v ohrožení života raději propustil. Zároveň hledá způsob, jak tomuto vydírání zabránit.

Upálení palestinského dítěte a extremismus izraelských osadníků

3. srpna 2015 v 17:43 | Gita Zbavitelová, ČRo
Izraelské bezpečnostní složky pokračují v pátrání po pachatelích čtvrtečního žhářského útoku v palestinské vesnici Duma na Západním břehu Jordánu, při kterém zahynulo 18měsíční dítě a jeho rodiče a malý bratr dodnes bojují v nemocnici o život. Provedli jej fanatičtí osadníci a nanejvýš pobouřili izraelskou veřejnost, politiky i média. O víkendu proti židovskému extremismu a násilí protestovaly tisíce lidí v Jeruzalémě, Tel Avivu, Haifě a Beer Ševě. Upálení palestinského dítěte nebyl jediný incident minulého týdne. Pouhý den před ním pobodal jiný ultraortodoxní žid šest lidí na pochodu homosexuálů v Jeruzalémě a zabil 16letou dívku - jen tři týdny poté, co vyšel z vězení po odpykání desetiletého trestu za přesně stejný zločin. Na demonstraci promluvil i prezident Reuven Rivlin a jeho 92letý předchůdce Šimon Peres, kteří požadovali důraznější postup úřadů proti židovským extremistům. Rivlin, který v nemocnici navštívil popálenou palestinskou rodinu, řekl, že se stydí, že pachatelé těchto útoků pocházejí z jeho lidu, a kvůli svému ráznému postoji se dokonce stal terčem výhrůžek izraelských radikálů.

Antisemitské útoky kvůli konsolidaci Samsungu

19. července 2015 v 13:59 | redakce
Až k antisemitským útokům dospěl v uplynulém týdnu spor mezi technologickým gigantem Samsung a americkým hedgeovým fondem Elliott Management, v jehož čele stojí Paul Singer. Před pátečním hlasováním o fúzi stavební společnosti Samsung C&T s jinou dceřinou společnosti Samsung Group, Cheil Industries, byl Singer napaden pro svůj židovský původ. Singerem řízená společnost, která má v Samsung C&T 7% podíl, se snažila fúzi zabránit s odvoláním na poškozování zájmů menšinových korejských a zahraniční investorů. Podle něj nabízená cena za akcie nezohledňovala hodnotu podílů, které Samsung C&T vlastní u jiných firem. Potřebná dvoutřetinová většina akcionářů Samsung C&T spojení se společností Cheil Industries v pátek schválila.

Mezinárodní dohoda ponechává Írán na prahu jaderného klubu

14. července 2015 v 18:11 | Gita Zbavitelová, ČRo
Po více než dvou letech intenzivního jednání a čtyřech prodlouženích konečného termínu dospělo mezinárodní společenství k dohodě s Íránem, která mu má zabránit v získání jaderné zbraně.
Zatím jsou známy jen její základní parametry. Společný komplexní prováděcí plán, jak vyjednavači dohodu nazvali, povoluje, aby si Írán ponechal celou jadernou infrastrukturu a obohacování uranu pouze omezil. Nesmí jej obohacovat na víc než 3,6% a své stávající zásoby obohaceného uranu v objemu deseti tun sníží na 300 kilogramů. Počet odstředivek v Natanzi a Fordu zredukuje ze současných 19 000 na 6000, tedy o dvě třetiny, a přebuduje těžkovodní reaktor v Araku tak, aby nemohl produkovat dostatek plutonia k výrobě jaderné zbraně. Omezení budou platit deset až patnáct let. Mezinárodní účastníci jednání, tedy Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Čína a Rusko, považují za úspěch, že Írán nakonec přistoupil na právo mezinárodních zbrojních inspektorů provádět kontroly jaderných továren i vojenských základen, včetně Parčinu, což Teherán ještě před třemi dny kategoricky odmítal. Nakonec si však alespoň vymínil, že musí inspekce předem schválit, čili nebudou nečekané.
 
 

Reklama