Věda a výzkum

Izrael se stal řádným členem Evropské asociace pro jaderný výzkum CERN

31. ledna 2014 v 21:46 | D.T. podle zahr. zdrojů

Nikdo dnes nemůže pochybovat o tom, že Izrael má mezi vědeckými velmocemi tohoto světa své pevné místo. Svědčí o tom i jeden z posledních úspěchů židovského státu na tomto poli - jeho oficiální jmenování členským státem Evropské asociace pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN. Při této příležitosti se v půli ledna konala v sídle CERN na francouzsko-švýcarském pomezí poblíž Ženevy slavnostní ceremonie za účasti izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Archeologický důkaz o události popsané v Bibli

5. srpna 2012 v 10:52 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Svět viděný internetem, foto Wikipedia
Jedním z nejstarších archeologických nalezišť v severním Izraeli je Tel Chacor, kdysi živé a vzkvétající město Kanaánců, kteří toto území obývali ještě před příchodem Izraelitů. Archeologové zde odkryli rozsáhlé paláce a další stavby, ale stále mají málo důkazů o zániku tohoto významného střediska. Nyní však učinili vzácný nález, který takový důkaz poskytuje - obří nádoby se spálenou pšenicí starou 3400 let, píše server izraelského deníku Ha-arec. Podle vědců je to důkaz, že Chacor byl v polovině 13. století před naším letopočtem vypálen, jak o tom hovoří Bible.

Izraelští vědci zjistili, že rostliny spolu "mluví" kořeny

27. dubna 2012 v 8:32 | D.T. podle haaretz.com, ilustr. foto Wikipedia
Podle studie zveřejněné nedávno ve vědeckém časopise "Public Library of Science One" odhalil tým izraelských badatelů signály, které jsou přenášeny pod zemským povrchem - ale nikoliv nepřátelskými agenty, nýbrž kořeny hrachu zahradního. Jde o tzv. "stresová hlášení", která si rostliny posílají navzájem prostřednictvím svých kořenů.


Traumatem holocaustu trpí i vnuci přeživších

22. dubna 2012 v 9:05 | Noemi Holeková, psáno pro rubriku Svět viděný internetem ČRo6, foto Wikipedia
Vliv traumatu přeživších na jejich děti. To je podle izraelského listu Haarec jedna z nejdiskutovanějších oblastí výzkumu v rámci studií o holocaustu. Nová studie Haifské univerzity podle listu potvrzuje, že traumatem je ovlivněna druhá i třetí generace - tedy nejen děti, ale i vnučky a vnuci těch, kdo zažili válečné pronásledování. Vědci z tamní katedry pedagogiky zaznamenali mezi druhou a třetí generací přeživších příznaky posttraumatické zkušenosti nebo problémy v komunikaci či interakci.

 
 

Reklama