Úvahy a komentáře

Rotvailer boží útočí

21. prosince 2009 v 10:30 | Jan Schneider, fotografie copyright Wikipedia

Papež Benedikt XVI. (vulgo "Rotvailer boží") podniká kroky, které mohou být dobrou ilustrací "šokové doktríny". Vytváří situace, v nichž okolní svět lapá po dechu, ztrácí tempo i orientaci. Výsledkem je získání určité výhody, nutné pro dosažení žádoucích cílů. Toto je ovšem situace, typická pro mocenský boj, nikoliv pro úsilí o duchovní obrodu, což byl hypotetický předmět činnosti vyznavačů křesťanského náboženství. Církev svatá v současné podobě by měla být mimo jakoukoliv pochybnost zapsána v obchodním rejstříku i s těmi občas docela neuvěřitelnými předměty činnosti, jimiž se zabývá.

O české "oblibě" symbolů SS

6. prosince 2009 v 22:26 | Karel Wichs, redaktor ČRo 6, titulek redakce
Zdá se, že obdiv k hitlerovské heraldice a zejména ke zbraním SS v Česku roste. V poslední době neuplyne týden, aby se v českém tisku nepsalo o nějakém novém případu.

Teroristické akce a virtuální realita

1. prosince 2009 v 16:55 | redakce
Dnešní MFD si za své hlavní téma vybrala akce zahraničních teroristů v Česku. Titulkář píše, že Praze hrozily reálné útoky na Svobodnou Evropu a na Židy slavící Nový rok. Zatímco k přípravě útoků na bývalou budovu Federální shromáždění je celá řada důkazů, které BIS odtajnila pro nedělní reportáž TV NOVA, k manévrům policie v roce 2006 u některých židovských objektů byla v MFD uvedena jen jediná věta mluvčího BIS: "Dostali jsme od partnerské služby varování, že mezi 23. zářím a 15. říjnem je plánován útok na pražské židovské objekty."

MFD: Policisté v Brně hajlovali

19. listopadu 2009 v 12:24 | redakce

Dnešní vydání MFD přináší na titulní stránce zprávu o bujaré páteční oslavě jihomoravských kriminalistů v brněnské restauraci Nekonečno. Jedna ze svědkyň MFD řekla: "Hned jak přišli, začali vyzpěvovat rasistické hity od Orlíku, nadávali si do Židů a jeden z nich nakonec začal i hajlovat." Vedení policie se na dotaz MFD vyjádřilo, že v případě, že se najdou svědci tohoto chování, pak bude celá věc prověřena Ispekcí ministerstva vnitra.

Voják se znakem SS na helmě padělal maturitní vysvědčení

12. listopadu 2009 v 14:38 | redakce

Dnešní vydání MFD přineslo další pokračování příběhu o vojácích z Afganistánu, kteří byli propuštěni z armády kvůli nošení symbolů vojenských útvarů SS. Nyní píše Jan Gazdík o padělaném maturitním vysvědčení Hynka Matonohy, který měl na své přilbě znak SS-Sturmbrigade "Dirlewanger". Podle informací MFD Matonoha poskytl falešný dokument armádě, aby se vůbec dostal do elitního útvaru.

Německé vzpomínání na tzv. Křišťálovou noc

11. listopadu 2009 v 15:45 | Karel Wichs
Prezidentka ústřední rady Židů Německa Charlotte Knoblochová vyzvala, aby se nezapomnělo na 71. výročí tzv. "Říšské křišťálové noci", připadající na 9.listopad. Tedy přesně na den, kdy se slavil na lidové veselici pád berlínské zdi, od kterého uplynulo dvacet let. V budoucnosti bude muset být nalezena cesta, jak si "v přiměřené formě obě výročí připomenout", prohlásila Knoblochová. K tomu dodala, že je pořádku, že v těchto dnech je Spolková republika zcela pod vlivem události, vedoucí k sjednocení země. Nelze však zapomenout, že listopadovým pogromem v roce 1938 byla zahájena cesta k Osvětimi.

Ke dni válečných veteránů

11. listopadu 2009 v 10:25 | redakce
Mezinárodní den válečných veteránu se u nás připomíná ve stínu pondělní kauzy vojáků z Afgánistánu, kteří si "zdobili" své přilby symboly vojenských útvarů SS. Je dobře, že již včera ministr Barták rozhodl o jejich propuštění z armády, protože by tak ani nemohl ve stejný den vyznamenat válečné veterány, kteří bojovali proti nacistům a jejich jednotkám SS.

Jaká je Dělnická strana ve skutečnosti

28. října 2009 v 12:30 | Markus Pape, romea.cz
Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany (DS), si nechává hodně záležet na tom, že údajně nikdo z funkcionářů jeho strany nebyl nikdy trestán. Prohlášení o tom si od nich dokonce nechal podepsat. Proto nevidí sebemenší důvod pro zákaz jeho strany. A proto také vehementně protestoval proti tomu, že dosud netrestaný předseda pražské buňky DS Patrik Vondrák byl koncem října vzat do vazby.

Židovská tématika a slovenský knižní trh

20. října 2009 v 12:03 | Denny

Ve své poznámce o 61. Frankfurtském knižním veletrhu jsem se zmínil o knihách s židovskou tématikou v českém stánku. Ačkoliv jsem ve slovenském stánku žádnou takovou knihu neviděl, přesto vyšla na Slovensku řada zajímavých knih, které dokazují, že židé byli a jsou součástí života na Slovensku.

Stíhání bývalého šéfa KKK je zastaveno

30. září 2009 v 14:24 | redakce
Dle včerejších zpráv zastavilo státní zastupitelství Prahy 1 stíhání Davida Dukea, který byl v dubnu v Praze na pozvání Filipa Vávry (Toho Vávry, který v 90. letech hodil dělobuch před Staronovou synagogu). Z dnešního pohledu je zřejmé, že medializace návštěvy bývalého šéfa Ku-Klux-Klanu měla za cíl především podporu prodeje české verze jeho knihy My Awakening. Dle dostupných informací se zdá, že Duke se ze všeho vyvlékl, protože nemá na vydání knihy již žádná práva, jak již před časem v médiích vysvětlila jeho advokátka Klára Slámová. Pravděpodobně ani vydavateli nehrozí soud, protože kniha je opatřena předmluvou, která se od jejího obsahu distancuje. Tak tu máme zase krásný příklad boje za svobodu slova.

Sokol vládním jestřábem na Dělnickou stranu

13. září 2009 v 13:29 | Tomáš Jelínek
Ministr vnitra Pecina již několikrát deklaroval, že chce 16. září vládě předložit nový návrh na zrušení Dělnické strany. To je skvělý nápad, ale jen když se nebude opakovat blamáž předchozího pokusu Topolánkovy vlády.

Média přinesla koncem týdne nepotvrzené informace, že by snad stát v této věci měl zastupovat Tomáš Sokol. Nejmenovaný úředník ministerstva vnitra v tom vidí problém, protože Sokol v minulosti hájil vydavatele Hitlerova "Mein Kampf". Jeho názor nesdílím. Pokud by totiž Sokol tuto roli vzal, bylo by to dobrým znamením, že je zde šance na úspěch. U soudu je lepší mít někoho s klidnou hlavou, pro koho nejsou náckové emocionální záležitost. Někoho, kdo má bohaté zkušenosti s jednáním soudů.

Pět let od "ústavní krize" na židovské obci

4. září 2009 v 15:45 | redakce
Současná ústavní krize ohledně konání předčasných voleb je v mnoha ohledech zajímavá. Jaká je role ústavního soudu a parlamentu? K čemu máme ústavu? Když si parlament může volební období zkrátit, pak si jej asi může i prodloužit? V tomto ohledu se současná veřejná diskuse dostává do souvislostí, které se odehrávaly v židovské komunitě před pěti lety v době převratu v pražské židovské obci.
Úřední akceptaci změny statutárního orgánu Židovské obce v Praze bez voleb tehdy na ministerstvu kultury zajistila Federace židovských obcí v ČR, jejíž orgány si na základě většinového hlasování prodloužily funkční období. Členové židovských obcí proti porušení stanov tehdy nemohli dělat vůbec nic. Židovská komunita žádnou obdobu ústavního soudu nemá.

-----------------------------
O den později, než byla napsána tato poznámka, vyšel v Lidových novinách rozhovor s ústavním právníkem Z. Kühnem, který jako příklad protiústavního rozhodnutí parlamentu uvádí právě prodloužení jeho funkčního období.

Není příměří jako příměří

3. února 2009 v 20:16 | /Juraj Eckstein, Freiburg, 2.2.2009/
Izrael a Hamás vyhlásili 18. ledna t.r. nezávisle na sobě příměří. Toto slovo se překládá do evropských jazyků následovně: truce (angl.), trève (franc.), armistizio (ital.), Waffenstillstand (něm.), peremirie (rus.). V hebrejštině zní fuga a v arabštině hudna.

Publicita a realita

2. února 2009 v 10:23 | Egon T. Lánský
Ještě k publicitě kolem izraelsko-palestinských bojů, dnes v 61 roku, více-méně nepřetržitě probíhajícího konfliktu.

Blízký východ: Izrael a Hamás

25. ledna 2009 v 12:01 | Egon T. Lánský
Události kolem pásma Gazy na přelomu let 2008-9 vyvolaly nejen v Česku, ale více, či méně v celém 'dobrodějném a demokratickém' západním světě a nejen tam, obrovskou vlnu rozhořčení. Z hysterických křiklounů a grafomanů, ale i z mnoha politických a žurnalistických profesionálů se najednou znovu, jako již mnohokrát předtím, stali experti na mír a humanizmus, kteří ve spravedlivém rozhořčení zvedli svůj hlas proti 'sionistickým agresorům a nelidským barbarům, bezohledně vraždícím nenáviděné, neviné arabské civilní obyvatelstvo, zejména ženy a děti'. A jen se podívejte na výsledek, poukazují - přes tisíc zabitých Palestinců (někteří radši mluví a píší o povražděných ) a mnohem více vážně zraněných, při útocích na nemocnice, školy, tábory civilních obyvatel, ano, dokonce na sídla orgánů OSN. Proti tomu na izraelské straně 13 mrtvých, z toho pouze tři civilisté.
Jakou atmosféru takové informace v oficiálních i neoficiálních médiích vyvolávají pociťuje každý, jehož dosáhnou a to jsou téměř všichni. Obávám se, že to neslouží nikomu na Blízkém, ani Středním východě; zdravému rozumu, či spravedlnému řešení šedesátiletého konfliktu pak vůbec ne.

O smrti, válce a stereotypech - marginálie lednová

19. ledna 2009 v 11:00 | MUDr. Kalvach Zdeněk

Největšími velkovýrobnami smrti a umírání v lidských dějinách jsou genocida, hladomory, epidemie (mor, cholera, neštovice, španělská chřipka, AIDS, ebola …) a války. Hrůzy, o nichž nevkusno žertovat, běsi, s nimiž neradno si zahrávat. Skutečnost však může být právě opačná - i s těmito démony lze hrát zvrácené "hry se smrtí".

Setkání na podporu Izraele na Kafkově náměstí

11. ledna 2009 v 19:06 | D. Fisteinová
Potěšující bylo, že i přes nepříznivé počasí se sešlo 11.1. ve 14.00 hod. kolem 300 lidí, kterým osud Izraele leží na srdci.

Diplomacie příliš nepřidáme – není odkud brát

8. ledna 2009 v 10:51 | Egon T. Lánský


Radši trochu ubereme tam kde to lehce jde. Například jedno 'O'. Nikomu nic neosladíme, radši sladíme co -myslíme si - není tak nesladitelné, jak se snad někomu zdá. Když pak k tomu přidáme několik 'E' zachráníme za pár měsíců ekonomiku, energetiku, ba i ekológii a s tím vším celou starou Evropu. Nesladěná Evropa čekala leta letoucí, aby konečně přišli Češi a sladili ji - když už jí to neumí osladit. A to nás do ní jen nedávno přijali. Měli to ti Evropané kliku…

 
 

Reklama