Úvahy a komentáře

André Glucksmann: Kočovní Evropané

29. prosince 2010 v 14:47 | D.T., foto Wikipedia
André Glucksmann, Wikipedia - MEDEF
Situace Romů v Evropě letos silně zahýbala i agendou evropských politických špiček a zaměstnala nejen národní vlády, ale i instituce EU. Bezprostředním důvodem bylo vyhoštění tisíců bulharských a rumunských Romů z Francie. Snad je proto namístě, ohlédnout se v posledních hodinách letošního roku za těmito událostmi ještě jednou - (opět) očima francouzského filozofa a politologa André Glucksmanna. Jeho úvaha pod názvem "Kočovní Evropané" si  v uplynulých měsících našla cestu do řady významných evropských tiskovin. Česky vyšla v týdeníku Respekt č.38 a pro naše čtenáře ji přetiskujeme:

Pražská židovská obec asi již nebude podávat trestní oznámení na své členy

23. prosince 2010 v 15:34 | TJ
divadlo
Čtenáři ŽL znají dlouhou historii řady neúspěšných trestních oznámení, které vedení Židovské obce v Praze podávalo na své členy v souvislosti s rozkolem v této náboženské společnosti před pěti lety. Zatímco první oznámení policie obdržela počátkem roku 2005 a je možné jej s dnešním odstupem brát jen jako svérázný a velmi tvrdý nástroj politického boje, který byl v té době veden především proti autorovi tohoto textu, pak trestní oznámení z letošního roku je symptomem toho, že někteří naši funkcionáři nevědí, kdy mají s nenávistnou kampaní skončit.

Další americký pokus o obnovu izraelsko-palestinských jednání

21. prosince 2010 v 17:37 | Gita Zbavitelová, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo 6
izraelska vlajka
Spojené státy minulý týden oficiálně přiznaly, že se jim nepodařilo přimět Izrael a Palestince k obnově přímých mírových jednání, ale že budou ve svém úsilí pokračovat z jiného konce, než od palestinské podmínky zastavení výstavby židovských osad. Izrael sice naznačil ochotu moratorium dočasně prodloužit na Západním břehu Jordánu, ale nikoli ve východním Jeruzalémě, a Palestinci opět odmítli udělat kompromis. 

Pomoc hořícímu Izraeli

7. prosince 2010 v 7:31 | Jan Černý, psáno pro rubriku "Svět viděný internetem" ČRo 6
izraelska vlajka
Během posledních dramatických, neřku-li bolestných dní se v oblacích kouře objevilo světlo. Těmito poetickými slovy komentuje v deníku Jerusalem Post bývalý izraelský ministr zahraničí Danny Ayalon zahraniční reakce na rozsáhlé a nepoddajné požáry, které zničily rozsáhlé oblasti na severu Izraele a zmařily život desítek statečných lidí. 
Židovský stát se během pouhých několika desítek let své nelehké existence stal synonymem rychlé humanitární pomoci při velkých zahraničních katastrofách, ale tentokrát je to Izrael, kdo potřebuje pomoc. Požáry, které začaly v lesích pohoří Karmel, se navzdory úsilí hasičů rychle a naprosto nečekaně rozšířily. Katastrofa, podobná řadě jiných velkých pohrom v jiných zemích, nabyla takového rozsahu, že vláda požádala o mezinárodní pomoc. Izrael byl obvykle mezi prvními, kteří při takových událostech nabídli pomocnou ruku, ale tentokrát ji potřeboval sám. 

Co světu přinesla "odhalení" WikiLeaks?

1. prosince 2010 v 19:58 | Gita Zbavitelová, uvedeno na vlnách ČRo 6 dne 1.12.2010
WikiLeaks, ilust. obr., Wikipedia
Už od neděle je jedním z hlavních témat světových médií zveřejňování tajných amerických diplomatických depeší serverem WikiLeaks a komentátoři se nemohou shodnout, jestli je to dobrý, nebo špatný počin. Nejzajímavější informace se však netýkají nelichotivých poznámek amerických diplomatů o světových politicích. Bezesporu nejpozoruhodnějším, i když ne nutně užitečným zjištěním je fakt, že celý svět se bojí íránského jaderného programu, ale bojí se to říct nahlas, a doufá, že jej Spojené státy nebo Izrael vojensky zastaví. 

Kdo je zodpovědný za zneužití fondů pro oběti holokaustu

15. listopadu 2010 v 16:08 | redakce
Minulý týden zveřejnil newyorský státní zástupce Preet Bharara plný rozsah podvodů a krádeží, jichž se měla dopustit organizovaná skupina osob v souvislosti s vyplácením odškodnění obětem holokaustu, která spravuje americká organizace Jewish Claims Conference (JCC). Zneužito mělo být 42,5 milionů dolarů z Hardship Fund a Article 2 Fund, kam přispívá německá vláda. Podle médií bylo obviněno 17 osob.

O tchýních a proč se stal výraz „zlá tchýně“ téměř okřídleným slovem

12. listopadu 2010 v 6:44 | Gustav Singer, LH č.6 2010
 Všem je známo, že anekdoty se vyprávějí o tchýních a neznám žádnou o tchánovi. Chci se zabývat touto skutečností a ujasnit si, co je toho příčinou. Podle mého názoru je označení zlá tchýně často používáno nespravedlivě. Zlý je člověk, který má zlé úmysly, které ho vedou ke špatným činům.

Vzpoura v Cholmondeley a svérázné objasňování historie v ČT

9. října 2010 v 20:00 | Egon Roth, Budapešť
novinky
Ve čtvrtek 3. června Česká televize na svém druhém programu uvedla v rámci Historie.czdalší sezení ke kapitolám z dějin 20. století, nazvané Vzpoura v Cholmondeley. Pořad, jak ukázaly bezprostřední reakce diváků v diskusnímu fóru, byl sledován především fandy vojenské historie. Ti se podivovali výrokům přizvaných odborníků, ale především - na rozdíl od scénáristy sezení - okamžitě předložili i plné znění klíčového dokumentu události - Memoranda -, které skupina nespokojených příslušníků československé armády předložila velení a následné i vrchnému veliteli československé branné moci, prezidentu Edvardu Benešovi. Odborníci dokument, i když z jeho obsahu jen selektovali, povýšili na ideovou platformu z dílny Komunistické strany Československa a shodli se, že byla součásti "snahy komunistů [tou] vzporouznejistit postavení Edvarda Beneše po uznání jeho vlády [a] znejistit jeho postavení jako mluvčího všech Čechoslováků v exilu."

Eva Kalhousová:”Volte schopné, ne všehoschopné!”

4. října 2010 v 7:50 | redakce, foto DL
NOP volby Praha 5
Počátkem září publikovala ČTK článek "Změnit poměry na Praze 5 chtějí i ti, kteří dnes ve vedení sedí". Autor si všímá, že o hlasy voličů se v říjnových volbách do zastupitelstva Prahy 5 uchází nová strana nazvaná Nezávislí občané Prahy (NOP), která prohlašuje, že jejím cílem je změnit poměry na místní radnici. Dle ČTK jsou přitom členy strany lidé, kteří jsou v koalici se současným vedení radnice. To je spojené především s osobou bývalého kontroverzního starosty Milana Jančíka (ODS). Podle zastupitelů Strany zelených (SZ) jsou tito lidé napojeni přímo na Jančíka a mají zajistit fungování současné koalice i po podzimních volbách. "Toto seskupení vnímám jako snahu Milana Jančíka nadále ovlivňovat dění v Praze 5. Velmi pravděpodobně se jedná o snahu Jančíka zachovat koalici ODS a ČSSD tentokrát s podporou NOP," řekl ČTK opoziční zastupitel Lukáš Budín (SZ).

Miluj bližního svého a diagnóza nenávisti

28. září 2010 v 7:34
Židovská obec v Praze (ŽOP) změnila svou prezentaci na webu. Říká o sobě, že jejím přáním je, aby se na ni mohli s důvěrou obracet Židé i příznivci. To je přece moc dobré! Můžete se zde dočíst, že tato instituce mimo své náboženské poslání aktivně vystupuje proti všem projevům antisemitismu, rasismu, xenofobie, nacismu, fašismu, proti diskriminaci a netoleranci a chrání památku židovských obětí. To tak úžasné, zvlášť v této době! Stará se o památky a provozuje košer stravování. Velmi chvályhodné! Ale jedna důležitá informace chybí. Vedení obce se stalo závislé na kriminalizaci svých členů. Dokud nebude alespoň jeden člen odsouzen, nenalezne klidu k práci. Tuto potřebu nelze podceňovat, protože ve vedení jsou vážené osobnosti od vrchního rabína Sidona, ředitele terezínského památníku Jana Munka, podnikatele Jiřího Pacovského až po eventovou manažerku Barboru Rappaport a jazykovou korektorku Evu Lorencovou. Kdo miluje své vedení jako sebe sama, neměl by nečinně přihlížet.

Vznikne v Německu nová politická strana?

13. září 2010 v 20:36 | Richard Seemann, Český rozhlas 6
Prezidentka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová nevyloučila vytvoření nové konzervativní strany vedle dosavadních křesťanských unionistických stran. Podle jejího názoru by určitě překročila pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do parlamentu. V nedělním "Welt am Sonntag" připomíná, že je ještě stále členkou CDU, která se snaží přesvědčit stranické přátele, že by nebylo špatné změnit politický kurs. Se svým názorem vystupuje poté, co odešla z vedení strany, které odmítlo její názory na vznik druhé světové války.

Bányai vnímá nominaci na ombudsmana jako mimořádné ocenění své práce ve vedení židovské obce

28. srpna 2010 v 20:48 | redakce
divadlo
Řadu členů židovské komunity stejně jako angažovanou věřejnost překvapilo rozhodnutí senátorského klubu ODS nominovat na funkci veřejného ochránce lidských práv Františka Bányaie, předsedu Židovské obce v Praze. Jako scénka z purimspielu, pak zapůsobilo, když získal i senátní nominaci, při níž porazil i Annu Šabatovou. Dosavadní profesní dráha Bányaie šla zcela mimo agendu lidských práv, ale ani svým vzděláním nedosahuje  základních představ o osobě ombudsmana. Zdá se tedy, že Bányai přistoupil za cenu jepičí politické slávy na to, aby se stal loutkou ve hře, kde se zneužívá karta židovské komunity.

Kým byl vlastně Yehuda Lahav?

1. srpna 2010 v 16:56 | Petr Weber
Před nedávnem přišla zpráva z Izraele, že zemřel Yehuda Lahav, alias Jigal Arci (vlastním jménem Ištván Weiszlovits z Košic), novinář a publicista, dlouholetý člen komunistické strany Izraele (Maki), dopisovatel československých a maďarských novin v 50. a 60. letech minulého století, ale i porevolučních českých a slovenských periodik, řečeno slovy jednoho z pamětníků "muž několika tváří". Toto oznámení vyvolalo živou polemiku na internetovém fóru "Děti Maislovky" (DM), což je platforma sdružující ty z našinců, kteří v poválečných letech byli nějak spjati s pražským židovským prostředím a dnes jsou rozeseti po celé zeměkouli, od Austrálie, přes Ameriku a Izrael po Evropu (někteří jsou dokonce stále ještě v Praze a jejím bližším i vzdálenějším okolí). Jak je v židovských kruzích dobrým zvykem, byly názory takové i přesně opačné, která že tvář Y. Lahava byla ta pravá. Některá hodnocení byla hodně ohnivá. Nabízíme čtenářům ŽL jedno z nich, které zaujalo svou emotivností a upřímností výpovědi. Na čí straně stojí autor je zřejmé. Text je přeložen z angličtiny, překladatel přičinil i tento úvod a závěrečný portrét autora. (PW)

Kufry v českokrumlovské synagoze

28. července 2010 v 15:45 | TJ, foto copyright www.paral.cz
Instalace v českokrumlovské synagoze - Páral
V českokrumlovské synagoze je od 18. července do 29. srpna k vidění instalace Miroslava Párala "Židovská synagoga otevřeno - Omlouvám se všem nuceně deportovaným". Tento svérázný krumlovský keramik, který rád své publikum provokuje, rozmístil v bývalém stánku tóry šestnáct litinových kufrů ve stylu předválečných let. Kufrů má být nakonec 24, protože dle vlastních slov se autor omlouvá
každou hodinu. Komu se však přesně omlouvá? A proč v synagoze?

Palba do vlastních řad: některé kořeny židovské sebekritiky

20. července 2010 v 9:02 | Jan Fingerland, ŽL 19
Motto
Vylej Hospodinovo rozhořčení na děti i na jinochy; polapen bude muž, žena i stařec. Od nejmenšího až po největšího všichni propadli chamtivosti, od proroka až po kněze všichni klamou. Zastyděli se, že páchali ohavnosti? Ne, ti se nestydí, neznají zahanbení. (podle Jeremiéše, kap. 6)

Tento text vznikl jako koreferát k přednášce o Normanu Finkelsteinovi. Mým cílem není analyzovat jeho osobu ani jeho dílo, ale spíše se rozhlédnout kolem něj, a také za něj do vzdálenější i nedávné historie, a zasadit "fenomén Finkestein" do souvislostí židovských kulturních, psychologických i politických dějin.

O políčku jihlavské radnici, památníku obětem šoa a neonacistech

15. července 2010 v 18:57 | TJ, fotografie Jihlava
Osazeni pamatniku na místě bývalé synagogy - Jihlava 2.7.2010
U Obvodního soudu pro Prahu 1 dnes začal soud se známými firmami české neonacistické scény Filipem Vávrou, Patrikem Vondrákem a Milanem Hrochem. Jsou obviněni státní zástupkyní za šíření myšlenek rasové nesnášenlivosti. Právě posledně jmenovaný před rokem v Jihlavě spoluorganizoval "pochod za oběti druhé světové války". Mělo však jít o připomínku padlých příslušníků wehrmachtu a jednotky SS, kteří jsou v Jihlavě pohřbeni. Jihlavská radnice tehdy obdržela řadu protestních dopisů od nevládních organizací a řádně ohlášený pochod byl tajemníkem nakonec rozpuštěn. Radnice si vysloužila chválu.

Morální dilema jménem Gilad Shalit

1. července 2010 v 12:40 | TJ

V Izraeli nyní probíhá již několikadenní kampaň za osvobození izraelského vojáka Gilada Shalita, který je držen již čtyři roky v zajetí v pásmu Gazy kontrolovaném hnutím Hamás. Veškeré dosavadní pokusy přivést Shalita domů ztroskotaly. Nyní se jeho rodina snaží vyvinout politický tlak na premiéra Benjamina Netanyahua, aby vláda souhlasila s jeho výměnou za vězněné palestinské teroristy a radikály. Rodina a její příznivci organizují pochody v různých místech země, do nichž se zapojují tisíce Izraelců. V celé kauze jde jednak o velikou tragedii obyčejného vojáka a jeho rodiny, ale i o otázku, jakou cenu má jeden lidský život ve srovnání s bezpečností země.

Lidovky vyjely po Kocábovi a Fischer jr. má být munice

13. května 2010 v 15:10 | TJ
skok o tyči

Dnešní Lidové noviny (LN) přinesly na titulní straně článek "Kocáb platí premiérova syna. Jako experta na extremismus". Před volbami je to bombová zpráva, kterou převzala i další média. Zdá se že si někdo přes LN vyřizuje s Kocábem účty. Redaktorka Jarka Synáčová je totiž i autorkou včerejšího textu na titulní straně LN "Kocáb přihrál zakázku za milion, vnitru to vadí".

Mrtvý Hitler, MFD a „úspěšní Židé“ profesora Mullera

30. dubna 2010 v 15:03 | TJ
Capitalism and the Jews

Na dnešní den připadá 65. výročí smrti Adolfa Hitlera. Postavu tohoto tyrana a válečného zločince není třeba čtenářům ŽL připomínat, ale shodou náhod či úmyslně vydala dnešní MFD starší názorový článek z pera Jerryho Z. Mullera "Co vězí za úspěchem Židů". Profesor Americké katolické university ve Washingtonu se zde zamýšlí nad přínosem Židů k rozvoji kapitalismu a potřeby studovat tento fenomén, pokud chce svět rozumět "rozvoji lidských zdrojů".

Jaké jsou perspektivy pražských Židů?

28. dubna 2010 v 17:54 | TJ (ŽL 18)
radnice
V minulém čísle ŽL vyšly dva články, které se ohlížely za 20 lety rozvoje židovské komunity ve svobodné společnosti. Vyvolaly velkou odezvu u řady čtenářů a ukazují, že téma budoucnosti českých Židů trápí řadu z nás. Přitom hranice základního konfliktu jsou poměrně přesně určeny. Na jedné straně je osobní prožívání židovství každého jednotlivce, které je jeho intimní věcí. Na druhé straně je židovská obec, která svým chováním určuje, kdo vstoupí. A činí tak nejen svými pravidly o tzv. tatínkovcích, ale i obecně svou politikou.
 
 

Reklama