Úvahy a komentáře

Myslím, že máme po válce. Jisté to ale není!

7. srpna 2014 v 12:39 | Petr Erben (93), Izrael
Děkujeme všem v Česku za veškeré akce, které jste v náš prospěch prováděli. Dovedeme si toho vážit. Dle mého se Češi chovali nejlépe ze všech národů a jsem hrdý, že patřím výchovou k vám.

Měli jsme tu namále kvůli teroristické islámské organizaci Hamas, která spolupracuje s Iránem, Tureckem a al-Kajdou, která plánuje konec západní civilizace a zavedení práva Šaría. Nejen židé, ale i křesťané, jsou jejich nepřátelé, a vraždí nás po celém světě.

Izrael, Hamás a vzájemné soupeření prostředníků příměří

28. července 2014 v 20:52 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Mezinárodní úsilí o prosazení příměří mezi Izraelem a Hamásem se stupňuje. Konflikt vstoupil v pondělí do 21. dne a množství mrtvých roste - v Izraeli je jich už 46, z toho 43 vojáků a tři civilisté, a počet palestinských obětí podle zdrojů Hamásu překročil 1000. Dalších šest mrtvých si vyžádaly protiizraelské protesty na Západním břehu. Jediným úspěchem mezinárodní snahy o zastavení bojů zatím byla tři humanitární příměří, ale Hamás první dvě porušil a třetí v sobotu odmítl prodloužit, jak navrhoval Izrael. V neděli však o ně sám požádal a narušil je jen jednou raketou, a Izrael i Gaza tak zažily relativně klidnou noc. V pondělí ráno vyzvala k okamžitému, bezpodmínečnému a časově neomezenému klidu zbraní OSN.

Po holubici datel aneb nový izraelský prezident

26. července 2014 v 10:11 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRPlus
V Bibli přišel Šimon po Rúbenovi, ale v izraelské politice je to jinak - Rúben je až druhý. Řeč totiž není o synech praotce Jákoba a jeho ženy Ley, ale nýbrž o čtvrteční výměně na postu prezidenta, kdy místo Šimona Perese nastoupil Reuven Rivlin. Střídání stráží zapadlo ve vřavě bojů v Gaze, ale izraelskou politiku bude ovlivňovat ještě po léta.

Protiizraelské demonstrace, nebo nenávist vůči Židům?

24. července 2014 v 20:23 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Nebývalá vlna protestů proti Izraeli a jeho odvetné operaci v pásmu Gazy, která v posledních dnech zachvátila hlavně západní svět, přerostla na mnoha místech v násilí a otevřený antisemitismus a vyděsila židovské komunity. Demonstrace se konají od Japonska přes Pákistán až po Severní Ameriku. Nejdramatičtější jsou však v Evropě, kde zní nacistické protižidovské slogany, jsou znesvěcovány synagogy a napadány židovské obchody, jak už to Evropa jednou zažila.

Kerry na Blízkém východě aneb Tma na konci tunelu

24. července 2014 v 9:00 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČR plus
Během většiny ozbrojených konfliktů platí dvě pravidla. Jedno říká, že první pokus o příměří selže a musí se čekat na další. A druhé pravidlo tvrdí, že boje ustanou, až alespoň jedna strana dosáhne vítězství nebo se zcela vyčerpá. To platí i v okamžiku, kdy na Blízký východ přijel americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl zprostředkovat příměří mezi Hamásem a Izraelem. (I když nemá na programu přímá jednání s představiteli Hamásu, ale pouze jeho palestinskými soupeři z Fatáhu.)


ČRo: Za odchodem Karola Sidona z čela pražského rabinátu je soukromí a psaní knih

25. června 2014 v 11:02 | TJ
V reakci na zprávy včerejších médií poskytl rabín Karol Sidon exkluzivní rozhovor Českému rozhlasu, kde vysvětluje své rozhodnutí odejít z funkce vrchního pražského rabína. Poprvé veřejně připouští problémy v soukromém životě. Lidé, kteří znají Sidona od doby jeho nástupu do funkce v roce 1992, si mohou udělat vlastní názor o pravdivosti jeho výroků, že chtěl vžy budovat otevřenou židovskou komunitu. Náš dřívější ideový spor o podobu pražské židovské obce, však nejlépe ilustruje jeho vlastní tvrzení. "Obecně se říká, že dobrý rabín je ten, který svou existencí vybudí nějaké nepřátele," uvedl pro ČRo Sidon. Musím přiznat, že tento výrok neznám, tak jsem se zeptal několika rabínů, ale nikdo mi neuměl říci, odkud ze židovské tradice tato myšlenka pochází. Co jsem se však dozvěděl je, že "obecně se říká, že dobrý rabín je ten, který židovskou obec spojuje ".

Zeman: "Nepřítelem lidské civilizace je mezinárodní terorizmus spojený s náboženským fundamentalizmem."

27. května 2014 v 16:27 | Miloš Zeman, prezident České republiky, 26. května 2014
Dámy a pánové,

děkuji za pozvání na oslavu izraelského Dne nezávislosti. Státních svátků oslavujících nezávislost se v České republice každoročně konají desítky. Na některých mohu být, na některých nemohu být, ale jediný svátek nezávislosti, který nikdy nemohu vynechat, je svátek nezávislosti židovského Státu Izrael.

Proč Izrael neodsoudil Rusko kvůli Ukrajině

19. dubna 2014 v 17:00 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas
Spojené státy v těchto dnech vyjádřily rozladění z neochoty Izraele, svého nejbližšího spojence na Blízkém východě, odsoudit kroky Ruska na Ukrajině. Izrael v ukrajinské krizi skutečně nepěkně bruslí, a i když lze jeho důvody pochopit, jeho postoj vůči ruskému zabírání cizího státního území dobrý dojem nedělá.
Když byl v únoru svržen prezident Viktor Janukovyč a ruští vojáci začali obsazovat Krym, Izrael nápadně mlčel. Teprve za týden vydal ministr zahraničí Avigdor Liberman lakonické prohlášení, v němž vyjádřil naději, že situace na Ukrajině bude vyřešena diplomatickým jednáním, ale o Rusku se vůbec nezmínil; a když Moskva Krym anektovala, Izrael opět mlčel. V době, kdy celý svět přirovnával ruský krok k nacistickému zabrání Sudet, zveřejňovala izraelská média články o velkorysosti Vladimira Putina, který své židovské středoškolské učitelce němčiny, dnes žijící v Izraeli, koupil byt v Tel Avivu, a komentátoři zdůrazňovali, že Putin bojuje proti antisemitismu a má s Izraelem přátelské vztahy. Když 27. března Valné shromáždění OSN odsoudilo referendum na Krymu jako nezákonné, Izrael se k hlasování vůbec nedostavil, údajně kvůli stávce zaměstnanců ministerstva zahraničí. Američtí představitelé to neoficiálně označili za přinejmenším nevděk vzhledem k tomu, že Washington v OSN vždycky hlasuje ve prospěch Izraele a v Radě bezpečnosti vetuje všechny rezoluce, jež ho mají odsoudit.

Za Jiřím Fiedlerem

15. března 2014 v 22:45 | Jan Fingerland, psáno pro pořad Názory a argumenty ČRo plus
Kolik českých rodáků se dočká celostránkového nekrologu v New York Times? Není to samozřejmě neomylné měřítko důležitosti, ale něco to jistě znamená. A s českým historikem Jiřím Fiedlerem se přední americký list takto velkolepě rozloučil. S tím zvláštně kontrastuje takřka úplné mlčení českých médií.

Znovu jako v roce 1938? - Úvaha o mnichovském traumatu a izraelské politice

16. prosince 2013 v 10:50 | Martin J. Wein (Haarec) - překlad Jan Fingerland

Před několika lety německý historik Frank Hadler zavedl pojem "architektura srovnávání" (Vergleichsarchitektur). Dospěl k závěru, že československá, maďarská a polská "národní traumata" vztahující se k rozdělení okolními státy byla konstruována podobným způsobem: porovnával přitom polské "trauma rozdělení" s maďarským "trianonským traumatem" a československým "mnichovským traumatem". Dějiny se v takovém vidění dělí na "před" a "potom".

Nedostatky dohody o íránském jaderném programu

29. listopadu 2013 v 9:39 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Dohoda s Íránem, kterou o víkendu v Ženevě podepsaly světové velmoci, má řadu kritiků v čele s Izraelem. Ten dva týdny usilovně lobboval u západních účastníků rozhovorů a poukazoval na závažné nedostatky návrhu dohody, ale bez úspěchu - skoro všechny v konečné verzi zůstaly:

Propuštění palestinští vrazi a mé úvahy

2. listopadu 2013 v 18:15 | Petr Erben (91), Izrael

Ve středu ráno jsem viděl v TV22 oslavy 25 vrahů v Mukatě (Arafatovo středisko) s jejich dnešním prezidentem palestinského státu Abu Mazenem a tisíci příbuznými i přátel, jejichž nadšení z propuštění vězňů, kteří byli za své činy odsouzeni k smrti či doživotí, je i v dnešním světě jedinečným úkazem opačného hodnocení zákonů.

Chemická válka v Sýrii

13. září 2013 v 15:29 | Arie Gillon, Givatayim, Izrael, září 2013, překlad Petr Weber
Problém chemického útoku je na pořadu v Izraeli již od první války v Zálivu v roce 1991. Když tehdy dopadly irácké rakety na Ramat Gan, byla obava, že obsahují bojové chemické látky, takže pokyn zněl: neuchylovat se do krytů, ale utěsnit jeden pokoj v bytě, pokud možno v jeho středu, a nasadit si plynové masky. Izrael se intenzivně věnuje vývoji obranných prostředků proti chemickým zbraním, počínaje systémy včasné výstrahy a účinnými plynovými maskami, a konče péčí o případně zasažené obyvatelstvo. Z vojenského hlediska jsou chemické zbraně velmi účinné, nejenže v krátké době vyřadí z boje velké množství vojsk protivníka, ale následně blokují i značné počty jeho dalších ozbrojených sil, které se musí věnovat péči o zasažené. To platí ovšem jen pro armády, které jsou citlivé na ztráty, jako např. IDF (izraelské síly obrany), nikoliv u vojsk, jako byla Rudá armáda nebo jakými jsou ozbrojené složky našich sousedů. Použití chemických zbraní může být velmi efektivní v kombinaci nervový plyn - zpuchýřující plyn (např. hořčičný plyn) - látky vyvolávající zvracení. Vojáci, kteří zvrací do plynových masek, mají nutkání je odhodit a jsou následně usmrcováni nervovým plynem. A pokud jsou velmi dokonale chráněni proti působení hořčičného plynu, je to za cenu těžkých ochranných oděvů, které je omezují v pohybu a brání jim tak účinně bojovat. Bylo zveřejněno, že není dostatek masek pro celou izraelskou populaci, a kromě toho existují vážné pochybnosti o jejich účinnosti. Civilní obrana se ani nesnaží nakoupit dostatečné množství pro všechny. Při mém posledním záložním cvičení, kdy jsem jako zdravotník absolvoval v polní nemocnici řadu nácviků proti chemickému napadení, jsem nabyl skličující zkušenosti, jak je možné zachránit lehce zraněné, ale jak jsou velmi nízké šance pomoci těm těžce postiženým. Závěr, který lze z toho učinit, je, že použití chemických zbraní proti Izraeli by bylo větší trauma, než jomkipurová válka (1973), a že politici i armáda to nemohou připustit. Diktátoři jako Bašár Asád si musí být vědomi toho, že by to byl jejich konec. Izrael udělá všechno, bez ohledu na následky, aby zabránil získání takových zbraní teroristy, jako je libanonský Hizbaláh.

Izrael a Palestinci budou opět jednat o míru

23. července 2013 v 9:42 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Umíněnost amerického ministra zahraničí Johna Kerryho se vyplatila - po šesti měsících nadlidského úsilí a navzdory všeobecné skepsi se mu podařilo přimět Palestince a Izrael, aby po více než třech letech znovu zasedli k jednacímu stolu. Kerry po své šesté návštěvě Blízkého východu ve funkci v pátek oznámil, že obě strany souhlasí s obnovou mírového procesu bez podmínek a jejich vyjednavači v nejbližších dnech zahájí přímé rozhovory ve Washingtonu.

O protiromské agresi v Českých Budějovicích aneb Co s tím uděláme my?

11. července 2013 v 10:07 | D.T., ilustr. foto Wikipedia
Rasových útoků na českobudějovickém sídlišti Máj, jenž rozzuřený dav neonacistů ozbrojený baseballovými pálkami, tyčemi a plynovými zbraněmi proměnil za podpory "slušných" občanů o dvou uplynulých sobotách v bojiště, si všiml i zahraniční tisk. Hans-Jörg Schmidt, dopisovatel německého listu "Die Welt", to například pojal takto: "Superstar mezi politickými moderátory České televize Václav Moravec si v neděli (30.06., pozn. red.) do studia veřejno-právní televize opět pozval celou pražskou politickou prominenci. Premiér Jiří Rusnok pověřený prezidentem Zemanem sestavením přechodné vlády musel již po několikáté vysvětlovat své představy i potíže při hledání vhodných ministrů. Pořad "Otázky Václava Moravce" má každou neděli rekordní sledovanost. Sleduje jej polovina Česka. Dobrá příležitost, zdálo by se, zaujmout stanovisko i ke skutečně důležitým tématům. Moravec (...) ji opět propásl. Mohl pořad zahájit apelem na své krajany, že je toho už dost. Že v demokratickém státě není možné, aby týden co týden táhli zemí neonacisté pořádající hon na romské spoluobčany."

Spor o báseň a o zdravý rozum

9. června 2013 v 23:30 | TJ

V pondělí 13. května nejvyšší funkcionáři Federace židovských obcí (FŽO), Židovské obce v Praze (ŽOP) a Židovského muzea (ŽM) podepsali a následně zveřejnili dopis, v němž "důrazně protestují" u vedení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) "proti zařazení básně R. Malého (...) do maturitního didaktického testu z českého jazyka a literatury". Zdůraznili, že v závěru básně stojí dvouverší Je v tobě Žida půl/ a půlka esesáka. "Považujeme za nesmírně urážlivé, že z nezměrného množství textů byl vybrán takový(...),který v daném kontextu relativizuje utrpení Židů za druhé světové války," napsali Petr Papoušek, Jan Munk a Leo Pavlát. Co hrozného se stalo, že představitelé FŽO, ŽOP a ŽM sáhli po tak silném prohlášení a bijí jménem členů české a moravské židovské komunity na poplach? Naposledy se tyto organizace v prosinci 2011 ohradily kvůli protižidovskému kázání Lukáše Větrovce z Ústředí muslimských obcí. Jak tedy verše Radka Malého a jejich užití v testu CERMAT relativizuje utrpení Židů?

Osamělý obránce historie Efraim Zuroff

3. června 2013 v 1:45 | D. Katz - překlad Petr Weber
V Bibli, pravda, je psáno "Nejsem prorok ani syn proroka" ("Proroctví Amose proroka", kap. 7, verš 14, pozn. překl.), naproti tomu Mišna je v tomto směru optimističtější: " Kdo je moudrý? Ten, kdo umí nahlédnout do budoucnosti!" (Pirkej Avot - Výroky otců, pozn. překl.).


Post faktum dějiny holokaustu byly po dlouhou dobu rozděleny do dvou etap. Prvotní léta zdrženlivosti a rezervovaného postoje vystřídalo období uvědomování si fenoménu holokaustu, růstu počtu studií o této době, připomínek a povědomí, oč se zasloužili, jako obvykle, úspěšní průkopníci v čele s historikem Raoulem Hilbergem, spisovatelem Elie Wieselem a lovcem nacistických zločinců Simonem Wiesenthalem.

Bombardoval Izrael sklad chemických zbraní v Sýrii?

30. dubna 2013 v 14:26 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Izrael možná o víkendu zaútočil na syrský sklad chemických zbraní u Damašku. Jako vždy jde pouze o neověřitelnou zprávu, protože izraelská vláda podobné informace zásadně nekomentuje.
Mohla s tím souviset jedna událost z minulého týdne. Ředitel Výzkumné a analytické sekce izraelského Ředitelství vojenské rozvědky Itaj Brun řekl na bezpečnostní konferenci v Tel Avivu, že vojáci syrského prezidenta Bašára Asada užili opakovaně proti civilistům sarin, zejména 19. března u Aleppa. Jeho experti k tomuto závěru dospěli na základě analýz fotografií a záběrů obětí útoku a podle velikosti jejich zornic a pěny u úst. Výrok očividně zaskočil především Spojené státy. Prezident Barack Obama nedávno Asada varoval, že užití chemických zbraní představuje "rudou čáru", tedy že jestli je syrský režim použije, bude to signál k americké vojenské intervenci.

Americké superzbraně na Blízký východ – poselství pro Írán

23. dubna 2013 v 11:40 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas

Po návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy a ministra zahraničí Johna Kerryho přijel do Izraele poprvé i ministr obrany Chuck Hagel, který bude odtud pokračovat do Jordánska, Saúdské Arábie, Egypta a Spojených arabských emirátů. Je už třetím nejvyšším americkým představitelem, který přijel Izrael ujistit o odhodlání Washingtonu bránit jeho bezpečnost, a velmi konkrétně - Hagel v pondělí se svým izraelským protějškem Moše Jaalonem finalizoval významnou dohodu o prodeji amerických zbraní.

Turecko otálí se slíbenou normalizací vztahů s Izraelem

18. dubna 2013 v 11:20 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas


Skoro čtyři týdny už uplynuly od nečekané omluvy Izraele Turecku, kterou v závěru návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy na Blízkém východě zatelefonoval izraelský premiér Binjamin Netanjahu svému tureckému protějšku Erdoganovi. Ten ji požadoval za zásah izraelského komanda na turecké lodi Mavi Marmara, která se před třemi lety pokusila prolomit izraelskou blokádu pásma Gazy, odmítla na izraelský příkaz zastavit, a když se na ní vylodili vojáci, cestující je napadli a surově zbili. Vojáci v sebeobraně zabili devět tureckých násilníků a Turecko přerušilo s Izraelem diplomatické styky i vojenskou a další spolupráci. Izrael se tři roky omluvit odmítal s tím, že nemá za co, ale vzhledem k nutnosti regionální spolupráce nakonec vyjádřil "lítost nad ztrátou životů". Turecko omluvu přijalo s velkou pompou a slibem obnovy diplomatických styků a stažení soudních žalob na izraelské vojenské velitele a Erdogan si náležitě vychutnal morální vítězství.
 
 

Reklama