Úvahy a komentáře

EU bude označovat izraelské výrobky z obsazených území speciálními nálepkami

12. listopadu 2015 v 18:51 | Gita Zbavitelová, ČRo
Evropská unie vydala včera dlouho očekávaná pravidla nového označování izraelských výrobků z území, která považuje za "okupovaná", tedy z těch, která Izrael obsadil v roce 1967, kdy šestidenní válkou úspěšně reagoval na chystaný útok Egypta, Jordánska a Sýrie. Nejedná se však o pouhé doporučení členským státům, jak EU avizovala, ale v případě produktů jako ovoce a zelenina o povinný krok. Podle unie chce evropský spotřebitel vědět, kde byl který produkt vyroben či vypěstován. Pokud to bylo v Judsku a Samařsku, neboli na Západním břehu Jordánu, či ve východním Jeruzalémě, které Palestinci požadují pro svůj samostatný stát, anebo v Golanských výšinách, jež Izrael v roce 1981 anektoval, pak takové produkty podle EU nepocházejí z Izraele. Brusel je přesvědčen, že svým rozhodnutím přiměje izraelskou vládu k obnově jednání o míru a vzniku nezávislé Palestiny.

Mahmúd Abbás vyhrožuje demisí a zrušením dohod z Osla

9. září 2015 v 18:13 | Gita Zbavitelová, ČRo
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v poslední době poutá pozornost řadou dramatických prohlášení, jimiž se snaží připomenout mezinárodnímu společenství, že na Blízkém východě stagnuje mírový proces.
Začátkem měsíce oznámil, že rezignuje na funkci předsedy nejvyššího palestinského orgánu, Organizace pro osvobození Palestiny, a znovu už kandidovat nebude. 80letý Abbás stojí nadále v čele hnutí Fatah i celé samosprávy, ale i tyto funkce hodlá údajně složit - představitelům Egypta, Saúdské Arábie a Jordánska řekl, že chce odejít z politického života.

Mediální šum, uprchlíci a osvětimské fixy

3. září 2015 v 22:57 | TJ
Téma uprchlíků vyvolává emoce napříč Evropou. Nějaké dobré řešení je v nedohlednu, ale místo pokusu o podporu racionální debaty si mnohá média libují v šíření šumu. Zcela nepodstatných zpráv, které pracují se špatnými souvislostmi. Asi nikoho nepřekvapí, když je to výtvor bulváru. Dnes do toho ale sekla i ČTK se zprávou, že česká policie už nebude označovat uprchlíky nápisy fixou, což se v minulých dnech stalo terčem kritiky některých tuzemských i zahraničních organizací, dostanou pásku.ČTK se žádostí o komentář obrátila i na Federaci židovských obcí (FŽO).

„Židovská elita“ při řešení celospolečenských problémů

2. září 2015 v 11:50 | TJ
Jak říkával starý Salus: "Být židem není žádná zvláštní výhra. Člověk si určitě nemůže myslet, že sněd všechnu chochme světa. Aby ho lidé brali, tak musí mít většinou mnohem lepší výsledky než ostatní." Týká se to vědy, dobročinnosti, ale i správy věcí veřejných. Od teroristických útoků ve Francii a rostoucí vlně uprchlíků, která se valí do Evropy, roste i v české společnosti strach. Strach a pocit ohrožení vyvolává u některých lidí staré instinkty. V takovém prostředí si samozvaní židovští aktivisté možná ani neuvědomují, s čím si zahrávají.

Gary Koren o iránském jaderném programu

14. srpna 2015 v 11:17 | HN Názory, Gary Koren
Problémy druhých člověk vnímá jako vzdálené, ne dvakrát akutní. To je přirozené. Lidé také mají tendenci věřit, že vzdálené přírodní katastrofy či epidemie je neohrožují.

Stejně vzdálený může mnohým připadat íránský jaderný program. A jistě mnohé také napadne, že jestliže se světovým lídrům podařilo najít způsob, jak ho řešit, tak proč jim nedůvěřovat. Lidé věří doktorům, právníkům, duchovním. A je pravda, že se často musíme spoléhat na názory odborníků. Ale co když se mýlí? Co když cena, kterou všichni zaplatíme, bude dramaticky vysoká, nebo dokonce neúnosná?

Pásmo Gazy rok po izraelské operaci

12. srpna 2015 v 18:09 | Gita Zbavitelová, ČRo
Před rokem se pomalu chýlila ke konci největší izraelská odvetná operace proti palestinskému Hamásu v pásmu Gazy, která si vyžádala na 2200 mrtvých Palestinců a 73 Izraelců, způsobila bezprecedentní materiální škody, zničila dvě třetiny raket teroristů a udělila jim tak důraznou lekci, že Hamás dodnes dodržuje příměří. Zároveň ale zbrojí, nad jeho vládou se stahují mraky a rekonstrukce pásma i po roce vázne.

Stažení Izraele z pásma Gazy deset let poté: tragická chyba

29. července 2015 v 18:18 | Gita Zbavitelová, ČRo
V těchto dnech si Izrael připomíná deset let od vyklizení pásma Gazy a hodnotí, zda mu pomohlo. Podle křesťanského kalendáře začala evakuace 15. srpna 2005 a podle židovského připadlo letos výročí na minulý týden.
O jednostranném stažení všech Izraelců z pásma Gazy rozhodl v roce 2004 premiér Ariel Šaron - osadníci byli terčem častých útoků palestinských teroristů a musela je neustále chránit armáda, která byla rovněž v trvalém ohrožení. Šaron usoudil, že je to neudržitelná a finančně nákladná situace a že vyklizení Gazy zlepší pověst Izraele na mezinárodní scéně.

Dny Jeruzaléma v Česku a protestní petice

16. června 2015 v 18:05 | Gita Zbavitelová, ČRo

Už potřetí se bude v Česku konat kulturní akce Dny Jeruzaléma - letos nejen v Praze od 21. do 23. června, ale ve dnech 19. - 20. června i v Plzni - ale tentokrát ji provází obzvláštní rozruch. Hrstka občanů ji považuje za "součást politické strategie Státu Izrael zajistit legitimizaci nezákonné anexe Jeruzaléma" a ve své protestní petici tvrdí, že "česká veřejnost je mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry". Petice obsahuje i nepravdy a nepřesnosti, například že Jeruzalém "je hlavním městem státu Palestina" nebo že "byl prostřednictvím rezolucí Valného shromáždění OSN prohlášen za corpus separatum". Stejnou petici poslalo Evropské komisi i mezinárodní hnutí bojkotu Izraele BDS v čele se zakladatelem skupiny Pink Floyd Rogerem Watersem, filozofem Noamem Chomskym a spisovatelkou Alice Walker.

Jaké jsou šance na obnovu blízkovýchodního mírového procesu po vzniku izraelské vlády?

21. května 2015 v 20:59 | Gita Zbavitelová, ČRo
Izrael má konečně novou vládu a svět přemýšlí, jak obnovit izraelsko-palestinský mírový proces, který neprobíhá už déle než rok. Ve středu se s novou nadějí vydala do Jeruzaléma a Ramalláhu evropská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, příští týden přijede její německý kolega Frank-Walter Steinmeier, "nové možnosti zkoumá" OSN, zájem projevují Američané a Francouzi chystají rezoluci OSN. A všichni o jednání stojí víc, než samotné strany.
Mezinárodní společenství znepokojil výrok staronového izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, který v předvolební kampani prohlásil, že dokud bude premiérem on, žádný palestinský stát nevznikne. Nikoho nenadchlo ani jmenování nového ministra vnitra Silvana Šaloma hlavním vyjednavačem - Šalom se nikdy netajil tím, že nepodporuje vznik Palestiny, a kategoricky odmítá byť jen dočasné zmrazení výstavby osad.

Co je PEGIDA?

2. února 2015 v 9:16 | Denny
PEGIDA je hnutí, které vzniklo v Drážďanech a postupně se vytvořily odnože v jiných městech Německa. Organizátoři v Drážďanech vyzvali obyvatele k pondělním demonstracím občanů proti islamizaci západního světa. Proč právě v pondělí? To podle vzoru pondělních demonstrací v Lipsku v tehdejší NDR proti vládě SED.

PEGIDA je zkratkové slovo a znamená "Vlastenečtí Evropané proti islamizaci západního světa", v německém originále Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes. Ve skutečnosti nejde tolik o boj proti islamizaci, jako spíše o odpor proti žadatelům o asyl, kteří vzhledem k válečné situaci v Sýrii, přicházejí nyní hlavně ze Středního východu. Organizátoři je označují za ekonomické emigranty, kteří v Německu nehledají politický azyl, ale zneužívají německé sociální zákonodarství, proto požadují, aby vláda změnila imigrační zákony, vzorem by mělo být australské a kanadské zákonodárství.

Karel Holomek se ptá, kdy v příštích dnech zazní v Praze či Terezíně vzpomínka na romské oběti holokaustu

25. ledna 2015 v 13:07 | blog Karla Holomka
Nech můj lid žít...
Tak zní český překlad mezinárodní konference "Let My People Live", která se uskuteční v pondělí a úterý příští týden v Praze a Terezíně u příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Organizátory jsou česká vláda a Evropský židovský kongres, jehož prezidentem je pan Moshe Kantor, jeden z ruských oligarchů, žijících v Moskvě. Není od věci zmínit, že podstatná část nákladů konference bude hrazena právě jím. To je určitě hodno ocenění i když v jiných aspektech není nutno za každou cenu jásat.

Konexe na zdravý rozum

16. ledna 2015 v 16:20 | TJ
Domácí média přinesla dnes zprávu, že česko-romské sdružení Konexe bude v úterý 27. ledna v Terezíně pořádat demonstraci za uctění památky obětí romského holokaustu. Údajně tak chce mimo jiné upozornit, že na místě tábora v Letech stále stojí vepřín. Vedle oficiální akce v Památníku Terezín by vedle hlasů na pietním shromáždění měly být slyšet i názory demonstrantů. Zatímco upozornit na vepřín je naprosto legitimní, tak volba místa a způsobu protestu deklarovanému záměru jen uškodí.

Média citovala dva představitele Konexe. Podle Miroslava Brože jsou oběti holokaustu a genocidy v ČR rozdělovány do dvou kategorií. "Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována," citovala Borože média. "Dvacátého sedmého ledna se v Terezíně bude připomínat osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Do Osvětimi byli sváženi a následně v plynových komorách vražděni Romové z celé nacisty okupované Evropy. Čeští Romové, kteří dokázali přežít peklo táborů smrti provozovaných protektorátní vládou byli do Osvětimi odvezeni také, přežil málokdo. V dnešní době je myslím velmi důležité, aby se během pietního setkání k osvobození Osvětimi mluvilo o romských obětech, vzpomínala se památka obětí i romského holokaustu," tvrdí další člen sdružení Konexe Josef Miker. Je na tom něco pravdy?

Tatiana Hoffmanová: Nejsme všichni Charlie

12. ledna 2015 v 9:39 | Tatiana Hoffmanová, blog ČT
Dlouho jsem přemýšlela, zdali mám vůbec tento text psát. Přidat se k vlně solidarity s oběťmi v Paříži. Poukázat na to, že většina muslimů je jiná. Že svoboda slova je axiomem demokracie, že teror nesmí zvítězit. Možná patřím někam jinam.

Otevřela jsem izraelský liberální deník Haarec známý svými provokativními karikaturami. A takhle reagoval na krveprolití v redakci Charlie Hebdo jeho nejznámější politický karikaturista Amos Biederman:
"Bojím se: Islamistický džihád nás porazil. Ve velkém. Big time. V boji o svobodu projevu. Celá Evropa se třese hrůzou. Také Amerika. Já se bojím už dávno. Od okamžiku, kdy byla zveřejněna karikatura s Mohamedem v dánském deníku. Já osobně se ani nedotknu islámu."

„Evropští Židé chtějí slavit“ a nasazování psí hlavy Zemanovi

7. ledna 2015 v 12:55 | TJ
Hospodářské noviny se včera na třetí straně věnovaly mezinárodnímu fóru památky holokaustu (Международному Форуму Памяти Холокоста), který organizuje Evropský židovský kongres (EJC) ve dnech 26. - 27. ledna v Praze a Terezíně. Zatímco text zachycuje velký zmatek kolem příprav, protože doposud není příliš zřejmé, kdo dorazí, titulek "Evropští Židé chtějí slavit v Česku. Žije tu nejméně antisemitů" si zaslouží samostatnou pozornost. Je to taková zkratka, které shrnuje problémy této akce.

Palestinci zvolili agresivní protiizraelskou diplomacii

5. ledna 2015 v 16:01 | Gita Zbavitelová
Tři měsíce přemlouvali Palestinci členy Rady bezpečnosti OSN, aby podpořili jejich návrh rezoluce předložený prostřednictvím Jordánska. Měla být dalším pokusem, jak se vyhnout mírovým jednáním s Izraelem a získat samostatnou Palestinu bez bilaterální dohody a sebemenšího kompromisu. Text požadoval vznik nezávislého státu s hranicemi před šestidenní válkou v roce 1967 a s východním Jeruzalémem jako hlavním městem a nařizoval odchod izraelských vojáků z celého Západního břehu Jordánu do konce roku 2017. Podle Izraele zněl spíše jako seznam vroucných přání než seriózní návrh na řešení konfliktu. Palestinci tvrdili, že mají zajištěnou potřebnou většinu devíti hlasů v Radě bezpečnosti, ale rezoluce by stejně neprošla, neboť Spojené státy oznámily, že ji budou vetovat. Nakonec nemusely - Palestinci devět hlasů nezískali a návrh neprošel. Kromě Spojených států byla proti také Austrálie, pět členů včetně Británie se zdrželo a pro hlasovalo pouze osm zemí.

Dopis na Zelený ostrov aneb jiný pohled na válku v Gaze v roce 2014

20. prosince 2014 v 19:26 | Arie
Motto: Před 25 lety přijela mladičká irská katolička do Izraele a pracovala tam jako dobrovolnice v kibucu. Později přesídlila do Tel Avivu. Byla Izraelem okouzlena a chtěla se zde usídlit natrvalo. Nakonec se však vrátila do Irska. Nyní je rozhořčena tím, co podle jejího chápání je vyčínání Izraele na okupovaných územích (ačkoliv Gaza nikým okupována není). Nabídl jsem jí malé vysvětlení, protože když naši přátelé nebudou na naší straně, kdo vůbec bude ...?
Milá T.
Dala jsi průchod svému rozhořčení, vidouc v televizi bezbranné Palestince v Gaze pod sprškou bomb těžce vyzbrojené izraelské armády. Vtip je v tom, že jste krmeni zfabrikovanými informacemi. Vycházíte pouze z toho, co vám pouští na obrazovku, a toto sdělení je vysoce selektivní. Čerstvý příklad: Osmnáctého listopadu tohoto roku dva Palestinci vtrhli do jeruzalémské synagogy ozbrojeni sekyrami a pistolí, zabili 4 osoby, další těžce zraněný člověk později podlehl následkům zranění, několik účastníků modliteb bylo rovněž vážně zraněno, to vše než stačili zasáhnout přivolaní policisté a útočniky zneškodnit. Titulek v britském The Telegraph hlásal "Policie zastřelila v jeruzalémské synagoze dva sekerou ozbrojené útočníky".

Máme právo jít bez strachu do kavárny nebo poslat děti do školy

15. prosince 2014 v 11:54 | Petr Erben (93), Izrael
Rano jsem slyšel ve zpravách že v Sydney přepadl nějaký terorista (asi DAIŠ) kavarnu. Drží v zajetí asi třicet lidí. Mnoho se ještě nevi co se tam děje, ale jak známe jejich metody musime čekat jejich "normalni ritual". Ptám se, jak dlouho to budeme muset těmto zločincům trpět, než svět přijde k rozhodnuti jednat podobně jako ve středověku proti PIRÁTŮM? Blízký východ, dnes již i celá Evropa, každíé místo na světě má právo na civilisovaný život bez strachu jít do kavarny nebo poslat děti do školy.

Dívky svůdce, víry škůdce?

17. září 2014 v 17:12 | TJ
Vrchní zemský rabín je nejvyšší duchovní autoritou české židovské komunity. Je hlavou zemského rabinátu. Proto je jeho nemanželský vztah s mladou svěřenkyní, kterou připravoval na konverzi k judaismu, vážným morálním selháním, které je ostudou pro něj i celou židovskou komunitu. Fotografie, které přinesl Blesk předminulou sobotu, navíc dokládají, že nejde o nic platonického. Měl by proto okamžitě odstoupit a vyřešit si své osobní věci jako soukromá osoba a nezatahovat do toho celé společenství. Nyní před Vysokými svátky je navíc doba pokání, která jej k takovému kroku přímo vyzývá. Tak by se asi stalo ve všech normálních židovských komunitách, a asi v těch reformních v USA. I když judaismus rozvody povoluje, manželství a rodina jsou posvátnými hodnotami.

Fatální slepota před čirým zlem

9. září 2014 v 15:34 | Izraelský ministr financí Yair Lapid (překlad P.W.)
Přínášíme překlad projevu izraelského ministra financí Yaira Lapida u památníku deportace 50 tisíc berlínských Židů ze dne 20. srpna 2014.

Holocaust v nás všech vyvolává stejnou otázku: co bych byl býval učinil já. Co bych dělal jako Žid v Berlíně roku 1933, když Hitler přišel k moci? Utekl bych ? Prodal bych svůj dům, svůj obchod? Vytáhl bych své děti ze školy uprostřed školního roku? Anebo bych si řekl, to pomine, to je jen mžikové šílenství. Hitler říká toto vše jen proto, že je politik a chce být zvolen. Ano, je to antisemita, ale kdo dnes není. Přečkali jsme už horší pohromy. Lépe vyčkat, sklonit hlavu, však to přejde.

Válka v Evropě není hysterická představa

1. září 2014 v 8:00 | Anne Applebaumová, psáno pro The Washington Post, překlad D.T., foto Wikipedia
Vzhledem k aktuálnímu dění na Ukrajině přinášíme k tomuto tématu článek Anne Applebaumové, jenž vyšel 29. srpna v deníku The Washington Post.
Anne Applebaumová je americká novinářka a autorka literatury faktu židovského původu. Zabývá se především dějinami komunismu v sovětském Rusku a jeho bývalých satelitech ve východní a střední Evropě. K jejim dosud nejznámějším dílům patří kniha "Gulag: A History" (2003), za niž získala Pulitzerovu cenu, a "Iron Curtain: The Chrushing of Eastern Europe" (2012). Je sloupkařka v listu The Washington Post. Se svým manželem, polským ministrem zahraničí Radoslavem Sikorskim, a dvěma syny žije v Polsku.
 
 

Reklama