Rozhovor

Rozhovor izraelského prezidenta Reuvena Rivlina pro HN

21. října 2015 v 11:34 | HN
HN: Jsou izraelské existenční obavy dnes větší vzhledem ke zjevnému ústupu Spojených států amerických z blízkovýchodní scény? Pokud byste si sedl ke stolu s Barackem Obamou, abyste ho zasvětil do blízkovýchodních reálií, kde byste začal? Je tu něco, co on nechápe?

Vazba na Spojené státy je jednou ze tří strategických priorit mé země. Druhou je také vazba na USA. A třetí, nikoliv méně podstatná než první dvě, je vazba na USA. Izrael je samozřejmě zemí se silným a dynamickým demokratickým zázemím. Za svou existenci si však ručí výhradně sám. Jsme dostatečně silní na to, abychom zajistili bezpečnost našemu demokratickému zřízení i všem našim občanům. Asi předpokládáte, že souhlasím s vaší tezí, že USA vyklízí blízkovýchodní pole. Jistěže se do dění v regionu zapojuje více aktérů než dříve. Někteří s dobrými, jiní s nepochybně zlými úmysly. Izrael je všechny bedlivě sleduje. Celý region je stále méně stabilní. Spojeným státům bude ovšem vždy vyhrazena klíčová role v této části světa.

Sidon: "Odejít do Izraele? Co bych tam dělal?"

13. března 2015 v 15:05 | ukázka z LN
Dnešní příloha LN přináší další rozhovor s rabínem Karolem Sidonem, který je takovým téměř nevinným upozorněním na druhý díl jeho tetralogie, který právě vyšel. Redaktorka Nora Grundová se ptá na témata jeho tvorby, rodinu a politickou situaci v Evropě. Přinášíme krátkou ukázku, která přímo navazuje na knihu rozhovorů "Když umřít, tak v Jeruzalémě" (Sidon & Hvížďala,1997), a dává patřičnou proporci Sidonovým slovům. Celý text najdete zde.

S Irenou Pavláskovou o jejím novém filmu Fotograf

4. února 2015 v 6:59 | TJ
V polovině ledna šel do kin tvůj nový film Fotograf, inspirovaný životem Jana Saudka. Kolik let jsi na něm pracovala?
Od mé první návštěvy u Jana, kdy jsem mu nabídla spolupráci, až k premiéře uběhly tři roky. Dva roky se pracovalo na scénáři a dávaly dohromady finance, rok probíhalo natáčení a dokončení filmu.

Byl jsem na slavnostní premiéře a bylo vidět, že se publiku film hodně líbil. Šel jsem tam s určitou pochybností, jak může Karel Roden hrát Jana Saudka, ale byl jsem jeho hereckým výkonem naprosto uchvácen. Ale i ostatní herci byli velmi dobří. Jak jsi vybírala hlavní protagonisty?
S Karlem Rodenem je to už náš pátý společný film. Známe se od našich dvaceti let a byl to právě on, komu jsem nabídla jeho první hlavní roli ve filmu Čas sluhů, v době, kdy byl vcelku neznámý začínající herec a já začínající režisérka. A vím, že Karel má v sobě i tu hravou komediální polohu a má rád i absurdní, bizarní herecké situace. Karel se úplně převtělil do postavy, kterou ztvárňoval. Sám říká, že mu přišlo, jakoby to hrál v nějakém transu. Mášu Málkovou, která si v hlavní roli projde velkým vývojem od submisivní dívky až po kořistnici, jsem znala z castingu, moc se mi líbila, je to niterná, přemýšlivá a talentovaná herečka. Zuzanka Vejvodová, která s velkým nasazením zahrála složitou postavu psychicky labilní mladé ženy, byla pro mě velkým hereckým i lidským objevem. Podobně jako další herci - Vašek Neužil, Marika Procházková, o Vilmě Cibulkové, mé drahé stálici, nemluvě.

Benjamin Kuras: „Útokům džihádistických bojůvek se neubráníme strkáním hlavy do písku“

11. ledna 2015 v 15:34 | TJ
Na otázky ŽL odpovídal dramatik a spisovatel Benjamin Kuras.

V listopadu jste se účastnil diskuse v Českém rozhlasu k tématu soužití s islámem. Vaším spoludiskutérem byl arabista Jan Čuřík. Poté, co Vaši kritiku islámských představ o životě v Evropě přirovnal k protižidovskému tisku za druhé republiky, jste ze studia odešel. Proč jste se vzdal možnosti přesvědčit posluchače o pravdivosti Vašich argumentů?
BK: Jak se jistě pamatujete z minula, jsem svou náturou víc konfrontační dramatik než nestranný komentátor či ukázněný debatér. Po výroku pana arabisty a přerušení natáčení jsem měl volbu se do studia vrátit a v natáčení pokračovat, nebo definitivně odejít. Diskuse se dostala do bodu, kde tato volba znamenala buď ukázněně doplkat a tím nechat program vyšumět do ztracena, nebo vyrobit dramatickou zápletku, která by vyvolala veřejný poprask a tím už tolik potřebnou debatu o islámu uvedla do mnohem širšího kontextu. Z následné exploze veřejných debat se dá odhadnout, že jsem se nemýlil a zápletka zafungovala.

Daniel Schueftan: "Arabové představují největší zklamání v moderní historii"

27. srpna 2014 v 18:43 | D.T. podle týdeníku RESPEKT
Aktuální číslo týdeníku Respekt přináší třístránkový rozhovor s akademikem a politickým poradcem Danielem Schueftanem (71), jenž vede Centrum bezpečnostních studií na Univerzitě v Haifě, kde vyučuje politické vědy. Působil jako poradce izraelských premiérů Jicchaka Rabina a Ariela Šarona, radil také izraelské Národní bezpečnostní radě. Publikoval řadu knih, především o arabsko-izraelských vztazích.

Irena Kalhousová: "Není fér vinit Izrael, že je více mrtvých Palestinců než Iraelců"

23. července 2014 v 18:49

Odbornice na Blízký východ a bezpečnostní analytička Irena Kalhousová, která v současně době působí v Institutu pro národní bezpečnostní studia v Tel Avivu, odpovídala na otázky serveru aktuálně.cz o probíhající izraelsko-palestinské válce v Gaze. První část rozhovoru si můžete přečíst zde: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/izrael-hamas-potrebuje-musi-ho-jen-drzet-v-lati/r~1e6a10be0ced11e4a54c0025900fea04/ , druhou část rozhovoru si můžete přečíst zde
 
 

Reklama