Náboženství

Rabín Jonathan Sacks napsal knihu o náboženském násilí

18. října 2015 v 1:00 | JTA, překlad ŽL
Rabín Jonathan Sacks, filozof a člen britské Sněmovny lordů, který v letech 1991 až 2013 zastával úřad vrchního ortodoxního rabína Velké Británie, je v současnosti v USA na přednáškovém turné u příležitosti uvedení své poslední knihy "Ne ve jménu božím: Konfrontace náboženského násilí". JTA přinesla rozhovor rabína Sachse s Urielem Heilmanem, jehož překlad ŽL přinášejí svým čtenářům.

JTA: Jste členem Sněmovny lordů, učíte na King's College v Londýně a New York University, přednášíte po světě. Jak si najdete čas psát knihy?
JS: Když jsem byl vrchním rabínem, bral jsem si v létě šest týdnů dovolenou, a psal jsem knihu. Dostanete se do určitého transu. O tématu jsem přemýšlel celý předchozí rok, takže to nebylo jen dílem okamžiku. Když mi bylo 40, napsal jsem svou první knihu, a od té doby jsem udělal každý rok jednu. Obvykle píši knihy, které chci číst. Kdysi dávno jsem si udělal seznam knih, o kterých jsem si myslel, že by měly být napsány, a zdolávám jednu po druhé.

Vrchní sefardský rabín Jeruzaléma Šlomo Amar přijede do Prahy

28. června 2015 v 8:16 | redakce
Vrchní sefardský rabín Jeruzaléma Šlomo Moše Amar, který v letech 2003- 2013 zastával úřad vrchního sefardského rabína Izraele, navštíví v druhé polovině týdne Prahu. Amar přijede u příležitosti otevření mikve v hotelu King David.

Nová mikve v Praze

7. června 2015 v 17:56 | redakce
Pětihvězdičkový pražský hotel King David v Hybernské ulici otevře v tomto měsíci vlastní rituální lázeň v rámci košer služeb pro své židovské hosty. Tato událost je již ohlášena na webových stránkách hotelu. Návštěvníci Prahy, kteří potřebovali využít mikve, mohli doposud navštívit pouze zařízení Židovské obce v Praze u Pinkasovy synagogy.

Vrchní zemský rabín požádal o více času na urovnání svých osobních věcí

12. března 2015 v 15:10 | redakce
Na včerejším zasedání rady Federace židovských obcí (FŽO) byla předložena k hlasování žádost vrchního zemského rabína Karola Sidona, aby jeho neplacená pracovní dovolená byla prodloužena do září. Rada bez zvláštní rozpravy vyjádřila většinově souhlas. Vrchní zemský rabín požádal poprvé o půlroční dovolenou již o prázdninách, kdy propukl skandál kolem jeho mimomanželského vztahu. Do března si měl urovnat své rodinné vztahy. Podle názoru představitele FŽO není nevyřešení osobních věcí během uplynulého půlroku "chybou" Sidona, ale jeho manželky, která nechce dát jednoduše k rozvodu souhlas. Pokud se chce rabín znovu oženit musí podstoupit jak náboženské, tak civilní rozvodové řízení.

Židé, křesťané a muslimové budou mluvit o svobodě

6. prosince 2014 v 19:25 | redakce
Husitská teologická fakulta opět pořádá jednu ze svých zajímavých debat, které jsou otevřené široké veřejnosti. Ve středu 10. prosince od 18:00 ve velké aule (Pacovská 350/4, Praha 4) se nad tématem svobody a jejího významu v judaismu, křesťanství a islámu budou zamýšlet prof. Tomáš Halík, rabín Ron Hoffberg, imán Emir Omič, synodní senior Joel Ruml, Vladimír Sáňka, Miroslav kardinál Vlk a Sylvie Wittmanová.

Jiří X. Doležal bere na milost rituální porážky

14. listopadu 2014 v 17:18 | redakce
Osvědčený redaktor Reflexu se ve čtvrtečním vydání tohoto týdeníku věnuje problematice židovských a muslimských rituálních porážek. Konstatuje, že během práce na článku změnil svůj předchozí pohled na podřezávání zvířat zaživa. Došel k závěru, že košer i halal porážka jsou v pořádku, pokud je dělá zaškolená osoba. Zatímco průvodci problematikou košer mu byli Samuel Abramson a Jan Günsberger, tak z muslimské komunity se s ním nikdo bavit nechtěl. Podle Doležalova článku se však v Česku pravděpodobně provozují i amatérské porážky na muslimský Svátek obětí, kterou jsou v Česku zločinem.

Manželka vrchního zemského rabína o konferenci paroháčů

1. listopadu 2014 v 18:40 | TJ
O rozvodu vrchního zemského rabína Karola Sidona, jenž byl hlavním důvodem k jeho nečekané rezignací na vedoucí funkci v pražské židovské obci v letošním červnu, jsme zde již psali. Jeho mladá přítelkyně Ojuna T. poskytla o svém vztahu se Sidonem exkluzivní rozhovor Blesku před Vysokými svátky. Nyní se k celé věci manželkého trojúhelníku vyjádřila i Sidonova manželka Vlasta, která v listopadovém čísle Obecních novin publikovala povídku "Konference paroháčů s vyloučením veřejnosti".

Jom Kipur, den duševního účetnictví

4. října 2014 v 19:34 | Jan Fingerland, odvysíláno v pořadu Názory a argumenty ČRo Plus, obr. Wikipedia
Umíte si představit, že procházíte svým městem nebo obcí, a nepotkáte celé hodiny živou duši? Vypadá to jako scéna z filmu o jaderné válce nebo nanejvýš tak výjev z nepříjemné noční můry, ale v Izraeli lze takovou věc zažít každý rok.
Na židovský svátek smíření Jom Kipur je vhodné zanechat veškeré činnosti, která člověka váže k všednímu životu. To sice platí pro každou sobotu, kdy se rovněž nemá pracovat, cestovat, dokonce ani vařit nebo kouřit, ale Den smíření je skutečně dnem, kdy izraelská města prakticky ustanou v jakékoli činnosti.

Blesk nachytal Sidona s milenkou

8. září 2014 v 16:45 | redakce (opraveno)
Sobotní Blesk přinesl fotografie Karola Sidona z módní přehlídky v rámci Prague Fashion Weekendu, kde se pravděpodobně objímá se svou milenkou Ojunou. Ze snímků není zřejmé, zda nejde spíše o Chaima Cigana, protože ortodoxní zemský rabín v rozvodovém řízení na neplacené půlroční dovolené by se měl skutečně chovat jinak.

Místopředseda pražské muslimské obce říká, že české židovky "nejsou pěkný"

31. srpna 2014 v 11:50 | TJ
Česká pozice, která vychází jako sobotní příloha LN, přinesla zajímavou reportáž "Muslimové z Václaváku". Reportér Přemysl Houda, se sice k jádru pražské muslimské komunity nedostal, ale pomohl trochu více odhalit svět českých konvertitů k islámu. Od června je místopředsedou Muslimské obce v Praze konvertita Miroslav Krakovič, který mimo jiné poskytl Houdovi i své hodnocení českých židovek. "Viděl jste je někdy jít do synagogy? Já jo, na ně se nedá vůbec dívat; nejsou pěkný. Jak je ta komunita malá, tak se kříží mezi sebou a výsledek není nic moc," prohlásil Krakovič, když byl dotazován, zda by mohl mít židovskou manželku.

David Peter: „Chci být průvodcem všem, kteří mají touhu kráčet židovskou cestou“

8. srpna 2014 v 6:07 | TJ, foto David Peter s manželkou Elisou - archiv ŽL
ŽL položily pár otázek novému vrchnímu pražskému rabínovi Davidu Peterovi, který byl v pondělí zvolen do úřadu.


Co by ti řekl tvůj prastrýc rabín Arpad Hirschberger k pondělní volbě?

Přemýšlel jsem hodně o svém prastrýci. Snad nejvíc, když naše rodina před několika lety pokládala Stopersteiny - mimo jiné právě na jeho památku a památku jeho ženy Villi na Královských Vinohradech. Jeho odkaz a působení rabína v Praze mě vlastně provázelo celé studium v Izraeli. Cítil jsem určitý závazek k jeho působení - se smutkem na srdci, že byl jeho život tak brutálně ukončený v koncentračním táboře Osvětimi.
A co by mi asi řekl k volbě? Že se mám co nejvíc učit, studovat, abych byl vzdělaným rabínem. A abych s pokorou přijímal svoje poslání.

David Peter vrchním pražským rabínem

5. srpna 2014 v 16:41 | redakce
Dle očekávání byl David Peter na včerejší mimořádné reprezentaci ŽOP zvolen vrchním pražským rabínem. Po třech letech, kdy se do Prahy vrátil ze studií v Izraeli, se tak ujímá úřadu po rabínu Karolu Sidonovi, jenž v červnu předčasně odstoupil.

David Peter se narodil v roce 1976 ve smíšené česko-židovské rodině v Praze. Vystudoval taneční konzervatoř a dva roky působil v tanečním souboru Národního divadla. V době dospívání se začal více zajímat o své židovské kořeny. Docházel na studia náboženství k rabínovi Danielu Mayerovi a později i chazanovi Grünbergerovi.

Po období váhání, kdy se rozmýšlel, jak má se svým zájmem o judaismus naložit, se v roce 1998 rozhodl s finanční podporou pražské židovské obce odejít na rabínská studia do Izraele. Navštěvoval nejprve institut Machon Meir (1998-1999), pak studoval na ješivě haKotel (1999-2005) a nakonec v ješivě Merkaz haRav (2005-2011), kde získal také rabínský titul. Po návratu do Prahy byl dne 2. září 2011 inaugurován jako rabín Jeruzalémské synagogy. Rabín Peter je ženatý a má dvě děti.

Vrchní pražský rabín Karol Sidon rezignoval

23. června 2014 v 18:03 | redakce
Židovská obec v Praze (ŽOP) dnes publikovala na své webové stránce informaci o rezignaci vrchního pražského rabína Karola Sidona, s níž přišly již včera ŽL. Rabín Sidon se k tomuto kroku údajně rozhodl s ohledem na svůj věk a skutečnost, že se "rabín David Peter po třech letech již velmi dobře adaptoval, a je tedy pravý čas postupně tuto funkci předat". S ohledem na to, že o Sidonovu nástupci není ani rozhodnuto, a má se o něm jednat až 14. července, je zřejmé, že jde o ze strany Sidona o vynucený krok. Vedení ŽOP se ke skutečnému pozadí Sidonova rozhodnutí odejít nevyjádřilo ani ve svém e-mailu určeném členům volených orgánů.

Vrchní pražský rabín Sidon má milenku, opustil třetí manželku a možná končí ve funkci

22. června 2014 v 15:30 | TJ

Již více než dva měsíce kolují v rámci pražské židovské komunity zprávy, že rabín Sidon (1942) má mladičkou milenku. Několik čtenářů ŽL redakci v minulosti oznámilo, že viděli za nezvyklých okolností Sidona s bývalou absolventkou Lauderových škol Ojunou T., která nedávno konvertovala k židovství. Před týdnem navštívil Prahu rabínský soud z Izraele, který měl dle informací ŽL Sidona rozvést. Rabín rovněž odešel od manželky. Ze dvou nezávislých zdrojů vyplývá, že by měl Sidon na základě celé aféry složit v blízké době i svou funkci v židovské obci. Veřejně pak oznámil, že se chystá vrátit ke svému psaní beletrie.


Brána do Zahrady židovské

9. května 2014 v 17:29 | redakce
Asi jen málokdo ví, že Starý židovský hřbitov, jenž je velkou atrakcí pro návštěvníky Prahy, je až třetím nejstarším známým židovským pohřebištěm na území našeho hlavního města. Jeho středověký předchůdce, který se údajně nazýval Zahrada židovská, byl založen na území pozdějšího Nového Města při Vyšehradské cestě. V okolí dnešní Vladislavovy ulice. Redakci ŽL se podařilo nalézt fotografii bývalé hřbitovní brány, která byla objevena za první republiky při přestavbě domu č.p. 51.

ČTK přinesla vyjádření tajemníka FŽO k policejnímu zásahu v muslimských modlitebnách

2. května 2014 v 16:57 | red dle ČTK
Tomáš Kraus z Federace židovských obcí v ČR dnes ČTK řekl, že věří, že páteční zákrok policie není precedens, který by se mohl vztahovat na náboženské svobody v Česku. "Ale nemyslím si to. Od listopadu 1989 stát do náboženských struktur nezasahoval, choval se neutrálně," řekl. Choval se tak i v případě, kdy se na soudy obracely znesvářené osoby uvnitř náboženských skupin - podle Krause se takové rozepře mají vyřešit uvnitř komunity.

Náboženské konverze v Česku nebudou i nadále v Izraeli uznávány. Sidon by měl odejít do důchodu

27. dubna 2014 v 11:17 | TJ
Vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon navštívil před několika měsíci Izrael, kde měl jednat se sefardským vrchním rabínem Jicchakem Josefem o problematice konverzí v Česku. V Izraeli je otázka přestupu k judaismu v kompetenci vrchního sefardského rabinátu, jehož vedení převzal v loňském červenci po rabínu Šlomo Mošem Amarovi syn známého rabína Ovadii Josefa, který sám zastával tuto pozici v letech 1973-1983. Od personální výměny pražský rabinát pravděpodobně očekával, že konečně opět získá uznání pro náboženské konverze. Sidonova mise však žádnou změnu nepřinesla

Kolik členů budou mít židovské obce za 20 let

11. dubna 2014 v 10:14 | TJ
Otázka církevních restitucí a konečné odluky církví a náboženských společností od státu postupně nutí jednotlivé funkcionáře k plánování v horizontech, které přesahují jejich funkční období, ale mnohdy i jejich dobu očekávaného dožití. Za 30 let přestane stát vyplácet církvím peníze. Do jaké míry budou schopné zajišťovat svou činnost záleží i na počtu členů. Nejde zde pochopitelně jen o úvahu, že jsou členové příjemci služeb, ale i to, že svou církev či náboženskou společnost podporují.

Jak Maharalovo centrum oslavovalo novou tóru

3. dubna 2014 v 14:20 | redakce
V úterý 1. dubna se v Maharalově centru konala oslava dokončení nové tóry, kterou tamní synagoze věnoval na památku svého dědečka Asher Milstein. Akce, která nakonec trvala tři hodiny, se zúčastnilo asi 250 hostů včetně zástupců médií.

Po úvodním přivítání přítomných rabínem Manisem Barashem se téměř hodinu dokončovala poslední písmena svitku. přibližně dvacítce čestných hostů a vážených členů synagogy se dostalo cti, když ve spolupráci se soferem Weingotem měli možnost udělat poslední tahy černým inkoustem. Mezi oceněnými byli i velvyslanci N. Eisen a G. Koren.

Slavnostní dokončení nového svitku tóry v pražském Maharalově centru již zítra

31. března 2014 v 16:51 | redakce
Dva roky pracoval rabín Weingot z Jeruzaléma na novém svitku tóry, kterou Maharalově centru hnutí Chabad věnoval Asher Milstein z USA. Posledních 12 písmen z více než 600 tisíc bude dokončeno na zítřejším slavnostním shromáždění. Akce začne v 17:00 hodin v Maharalově centru, U Milosrdných 6, Praha 1. Nová tóra bude následně ozdobena a pod chupou za zpěvů a tance vnesena do synagogy.
 
 

Reklama