Kultura

Izrael vs. Írán: hudba je úspěšná tam, kde selhává diplomacie

22. srpna 2012 v 11:27 | Noemi Holeková, psáno pro pořad Svět viděný internetem ČRo6, foto Wikipedia
Když izraelská popová hvězda Rita Jahanforuzová řekla svým přátelům, že chce nahrát album v perštině, kterou se mluví v Íránu, mysleli si, že se zbláznila. 50letá íránská rodačka a židovská zpěvačka, která je známá hlavně pod svým křestním jménem, vzpomíná: "Všichni mi říkali: ,Ty chceš nahrát album v jazyce, kterým mluví Mahmúd Ahmadínežád? Kdo to bude poslouchat?' Ale já jsem se nedala odradit. A jako bych škrtla sirkou. To, co se nyní děje, předčilo má veškerá očekávání," řekla Rita britskému listu Guardian.

Již od neděle České filmové týdny v Izraeli 2012

17. srpna 2012 v 16:50 | ČC, redakce

Od 19. srpna do 8. září organizuje České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Izraeli a Israel Cinematheques již třetí ročník Přehlídky českých filmů - České filmové týdny v Izraeli 2012. Letos se představí celkem 8 filmů, z toho 5 celovečerních a 3 dokumentární. Každoročně festival navštíví kolem 5 tisíc návštěvníků a letos se diváci mohou těšit celkem na více než 40 projekcí.

Bratislava - ztracené židovské město

26. července 2012 v 20:59 | D.T., foto D.T. a Wikipedia

Není asi zcela běžné, aby jednou zbořená a se zemí srovnaná budova byla po letech skoro na stejném místě postavena znovu. O to větší překvapení lze zažít na Rybném náměstí v centru Bratislavy, kam se koncem letošního června po 43 letech "vrátila" někdejší neologická synagoga - kdysi největší ze tří židovských modliteben města. Stojí hned vedle Národního památníku holocaustu - plastiky z roku 1997 symbolizující prázdný dům pod Davidovou hvězdou.


Anglo-americká vysoká škola bude mít židovská studia

8. července 2012 v 5:09 | TJ

Anglo-americká vysoká škola (AAVŠ) v Praze byla založena již v roce 1990. Nyní rozšiřuje svou nabídku bakalářských a magisterských oborů o nový program, který nese název Židovské studie: historie a kultura . Veškerá výuka
probíhá v angličtině. Současně se na AAVŠ rozšiřuje výuka cizích jazyků o hebrejštinu. O těchto novinkách jsme si povídali s docentem Jiřím Kašným z AAVŠ.

ŽL: AAVŠ v Praze od podzimního semestru 2012 nabízí nový bakalářský program Židovské studie: historie a kultura. Jaká bude podoba tohoto programu?

Jewish Studies: History and Culture je bakalářský studijní program a je otevřen všem zájemcům s ukončeným středoškolským vzděláním, kteří splňují podmínky k přijetí na vysokou školu. Absolventi tohoto oboru po tříletém studiu budou mít znalosti základního spektra sociálních a humanitních disciplín (dějiny, antropologie, filozofie, politika, právo, psychologie, sociologie). Dále budou mít znalosti základních témat a metod židovských studií, které zahrnují úvod do četby a výkladu Tanachu a Talmudu, dějiny židovského národa, židovské náboženské tradice, židovského práva a židovské filozofie, tj. znalosti potřebné k samostatné odborné práci v oblasti židovských studií i k případnému navazujícímu studiu. Studenti se seznámí s vybranými tématy středoevropského židovství z oblasti dějin, literatury, architektury, holokaustu a problematiky antisemitismu.

Bloomsday 2012

18. června 2012 v 9:33 | Denny

Dne 16.června se každoročně v Dublinu koná Bloomsday. Dubliňané a nejen oni oslavují tento den jednoho z velikánů moderní literatury Jamese Joyce. Jeho nejznámější román Odyseus (v originále Ulysses) popisuje na 900 stranách jeden den v životě Leopolda Blooma, a to 16. červen 1904. V ten den totiž autor měl první schůzku se svou celoživotní láskou Norou. A proč právě Žid je hrdinou knihy? James Joyce byl fascinován židovskou kulturou a obdivoval ji.

Mináč dostal na festivalu ve Zlíně cenu za Nickyho rodinu

3. června 2012 v 10:42 | Petra Šťovíková

V rámci 52. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, který se konal od 27. května do 3. června 2012, udělil umělecký ředitel festivalu Petr Koliha Grand Prix režisérovi Mateji Mináčoviza objevné a lidsky hluboké téma filmu Nickyho rodina.

Pražský funkcionalismus v Tel Avivu

21. května 2012 v 16:00 | redakce

Výstava v Bauhaus Center Tel Aviv, 14.5. - 15.6.2012

Prezentace v Tel Avivu je pokračováním dlouhodobější spolupráce Českého Centra v Tel Avivu, Galerie Jaroslava Fragnera (GJF) a Bauhaus Center Tel Aviv. V roce 2010/2011 byla v Tel Avivu představena výstava Židovští architekti v Praze (kurátor Zdeněk Lukeš), v následujících letech bude v GJF představena výstava z produkce Bauhaus Centra.

Brusel: V Evropském parlamentu se koná výstava "Esther v Terezíně. Divadlo v táborech"

10. května 2012 v 19:19 | D.T.
Výročí konce druhé světové války si letos poslanci Evropského parlamentu připomněli výstavou pod názvem "Eshter v Terezíně. Divadlo v táborech" ("Esther in Theresienstadt. Theatre in the Camps"). Jak název napovídá, má výstava, která probíhá v prostorách EP v Bruselu od 8. do 11. května, přímou vazbu k historii České republiky, resp. ke koncentračnímu táboru Terezín, jenž se dočasně stal prostředím nebývalého uměleckého a intelektuálního vzepětí. Iniciátorem expozice je český europoslanec Jiří Havel (ČSSD), jenž se bohužel kvůli dlouhodobé těžké nemoci nemohl vernisáže zúčastnit, zastoupila jej však dcera. Mezi dalšími hosty byla mimo jiné úctyhodná řada českých poslanců EP téměř všech politických skupin a nechyběla ani velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Připomínka 70. výročí třebíčských transportů

6. května 2012 v 7:09 | Dáša Juráňová

V neděli 20. května se v Třebíčí koná u příležitosti 70. výročí třebíčských transportů vzpomínková akce k uctění památky obětí holocaustu. Před druhou světovou válkou žilo v Třebíči 281 židovských obyvatel. V květnu 1942 byli deportováni do Terezína a pak dále do vyhlazovacích táborů. Po válce se do Třebíče vrátila jen malá hrstka obyvatel (11 - 20 lidí), kteří se brzy odstěhovali. Židovská obec v Třebíči takto v podstatě zanikla. A od té doby nebyla obnovena.

Magdalena Křížová a Pan Mani

2. května 2012 v 16:42 | Denny

S Magdalenou Křížovou, překladatelkou z hebrejštiny do češtiny, byl uveřejněn ve 23. čísle Židovských listů rozhovor, který s ní vedl Tomáš Jelínek. Každé interview je tak dobré, jak dobrý je ten, kdo rozhovor vede. V tomto případě to bylo fifty - fifty, stejnou měrou na úspěšném interview, které bych zařadil do "best of ŽL", se podílela i tázaná mladá nadějná překladatelka.

Vycházejí nové Židovské listy

2. dubna 2012 v 21:35 | redakce
Dnes byly elektronicky rozeslány ŽL 25. Během příštích dvou týdnů by pravidelní čtenáři měli obdržet svůj výtisk do schránek. Vydání je opět plné zajímavých textů ze židovské současnosti i historie. Mimo jiné přinášíme i rozhovor s historikem Hillelem Kievalem o českožidovském hnutí, pražskému sionismu a o jeho vztahu k Česku. Pokud jste ŽL nedostali, napište nám do redakce novinymagen@seznam.cz.

Letošní Bienále Kafka/Borges – Praha/Buenos Aires je věnováno Lustigovi a Sabatovi

2. dubna 2012 v 16:06 | redakce - SFK
Bienále Kafka/Borges - Praha/Buenos Aires je cyklem pořadů, jejichž cílem je ve dnech 16. - 26. dubna představit na příkladu díla dvou světoznámých spisovatelů - Franze Kafky a Jorge Luise Borgese - argentinskou a českou kulturu. Zastřešujícími institucemi bienále jsou Společnost Franze Kafky v Praze a Fundación Internacional Jorge Luis Borges a letos společně připravují již páté setkání. Tentokrát bude také připomenutím dvou velkých spisovatelů, Argentince Ernesta Sabata a Čecha Arnošta Lustiga, kteří zemřeli v roce 2011. Vstup na všechny pořady volný!

"Škandál" na výstave o židovskom odboji

29. března 2012 v 23:16 | Zlatica Zudová-Lešková

V stredu 21. marca 2012 o 16.30 vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave bola v slávnostnom a súčasne pietnom duchu otvorená výstava Židé v boji a odboji. Rezistence československých v letech druhej svetovej války. Stalo sa tak na pôde Slovenskej republiky po prvýkrát, a to predovšetkým zásluhou Českého centra v Bratislave v čele s jeho riaditeľkou Janou Burianovou a Historického ústavu AV ČR. v. v. i. v Prahe. Spolu usporiadateľom výstavy boli rovnako Univerzitná knižnica v Bratislave a Sdružení židovských vojáků a odbojářu v Prahe, ktorí si výstavou uctili smutné 70. výročie prvého transportu tisícky mladých žien a dievčat zo Šarišsko-Zemplínskej župy do nemeckých koncentračných táborov, pripadajúce na 25. marca t.r. Transportom bola začatá Akcia Dávid - kataklizma (aj) slovenských Židov...a výstava jasne dokladala, že slovenskí Židia sa tomuto svojmu tragickému osudu nielen bránili, ale i odporovali!

Brněnský funkcionalismus v Tel Avivu

15. března 2012 v 17:30 | redakce

České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Brno pořádá výstavu "Brno - Město s duchem Bauhausu". Výstava představí architektonické skvosty - čerstvě zrekonstruovanou vilu Tugendhat, vilu Stiassni a další významné památky brněnské funkcionalistické architektury a židovské architektury v městě Brně.


Slavnostní zahájení výstavy se koná dne 17. března v 19h v Bauhaus Center Tel Aviv, na třídě Dizengoff 99, výstava bude otevřena celý měsíc do 17. dubna. V neděli 18. březa v 18.30h proběhne přednáška Prof. Vladimíra Šlapety, historika architektury a emeritního děkana Fakulty architektury VUT v Brně, na téma brněnský funkcionalismus.

Muzeum Hugo Meisla otevřeno ve Vídni

7. března 2012 v 14:24 | Marek Lauermann

Večer 24. 11. 2011 panovala na stadionu fotbalové Austrie Vídeň neobvykle slavnostní nálada. A nebylo to dáno nějakým fotbalovým úspěchem, ale záležitostí, která se na stadionu nevidí často. Otevíralo se zde totiž Muzeum Hugo Meisla.


Ten je jednou z největších, byť teprve před nedávném širší veřejnosti znovu objevenou, osobností moderního světového fotbalu. Vlastně zakladatelem moderní fotbalové techniky, se kterou rakouský národní "Wunderteam" byl ve 30. letech téměř neporazitelný. Ale jeho zásluhou se fotbal profesionalizoval a stal se zábavou pro masy - v době jeho největší slávy navštěvovaly zápasy ve Vídni každý víkend desetitisíce návštěvníků.

Je pravda, že v Galerii Roberta Guttmanna se již nebudou konat tematické výstavy?

6. března 2012 v 16:45 | Eva Tam.
Proslýchá se, že výstava věnovaná rané tvorbě Georgese Karse, o níž informuje předchozí text, je jednou z posledních, kterou lze v Galerii Roberta Guttmanna shlédnout. Tematické výstavy pořádané pravidelně v komorním prostředí této galerie má od příštího roku údajně vystřídat stálá expozice dětských kreseb z Terezína. Ty jsou v současnosti vystavené ve velmi vkusné a přehledné instalaci (a myslím, že i v dostatečném rozsahu, jakkoliv jsou tato díla unikátní) v I. patře Pinkasovy synagogy.

Pozvánka na výstavu do Galerie Roberta Guttmanna

6. března 2012 v 13:50 | Eva Tam.
Milovníkům výtvarného umění doporučuji navštívit výstavu maleb a kreseb "Georges Kars (1880-1945) - raná tvorba" v Galerii Roberta Guttmanna Židovského muzea v Praze. Georges Kars (původním jménem Karpeles) se narodil v Kralupech, ale žil a tvořil převážně v cizině, zejména v Paříži, kde byl obklopen a ovlivněn nejúspěšnějsími malíři moderny 20. století. Jeho život skončil tragicky - po návratu do osvobozené Francie z emigrace ve Švýcarsku spáchal v únoru 1945 sebevraždu.

Dnes je Salin dar v Polském institutu

6. března 2012 v 1:18 | redakce ze zdrojů Polského institutu
Polský institut dnes v 17 hodin představuje knihu Salin dar, vyprávějící příběh polské židovské dívky, která přežila válku v podkrkonošském Žacléři. Knížka vychází v nakladatelství Mladá fronta a promluví o ní její autorka Ann Kirschner, která vypráví příběh své matky.

Izraelská účast na festivalu JEDEN SVĚT

5. března 2012 v 7:34 | D.T. podle www.jedensvet.cz
V úterý 6. března se otevřou brány 14. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, pořádaný nevládní organizací Člověk v tísni. Během deseti festivalových dnů bude uvedeno 106 dokumentů, prostřednictvím nichž budou moci diváci v Praze a v dalších 40 městech po celé České republice navštívit 72 různých zemí světa a seznámit se s tamní situací v oblasti lidských práv. Zastoupeny budou opět i dokumenty izraelské, potažmo izraelsko-americké a izraelsko-palestinské provenience.

Arnošta Lustiga můžete vidět u Rotta

3. března 2012 v 19:32 | redakce
O tom, že spisovatel Arnošt Lustig miloval jídlo, se již napsalo mnoho. Minulou neděli (26. února) se v pražské Restauraci Rott odhaloval jeho bronzový reliéf od sochaře Václava Kroba. V den výročí Lustigova úmrtí zorganizovala Společnost Franze Kafky a Restaurace Rott vzpomínkový večer pro Lustigovy přátele a blízké.
 
 

Reklama