Kultura

Pamětní deska Louisi Fürnbergovi odhalena na pražské Letné

27. května 2015 v 14:07 | redakce
Pražský literární dům ve spolupráci s rodinou básníka Louise Fürnberga odhalily včera v pražské ulici Milady Horákové pamětní desku tomuto opomínanému československému autorovi. Akce se vedle zástupců kulturní veřejnosti a diplomatického sboru zúčastnil i ministr kultury daniel Herman.

Sidon opět křtí v Jerichu

26. března 2015 v 13:40 | redakce dle HN
Nakladatelství Torst dnes představuje druhý díl románové tetralogie Karola Sidona Kde lišky dávají dobrou noc. Křest knihy s podtitulem Piano live se dle HN koná dnes v 18 hodin v pražské kuřácké kavárně Jericho. O knížce promluví Sidonův přítel Lubor Dohnal a ukázku textu přečte Sidonova dcera Magdalena.

Lipský knižní veletrh 2015: Izrael, gayové, zrádci a nepřítomní andělé

17. března 2015 v 9:23 | Jan Lukavec
Země stvoření

"Izrael: Země stvoření". Země, z níž pochází nejrozšířenější příběh o stvoření světa i v mnohém dodnes přetrvávající představy o andělích nebo o původu zla. Země, k níž se jako k posvátné hlásí hned tři světová náboženství.

Jan AssmanCitovaným sloganem se letos prezentovala hlavní hostující země Lipského knižního veletrhu, který se odehrál ve dnech 12. až 15. března. Tato role byla židovskému státu přiznána i proto, že se letos slaví padesát let od oficiálního navázání diplomatických vztahů mezi Spolkovou republikou Německo a Státem Izrael. Do Lipska se proto sjelo velké množství židovských autorů i odborníků, kteří se nějakým způsobem tématem židovství zabývají. Nechyběl mezi nimi například německý egyptolog (částečně českého původu) Jan Assmann, který zde uváděl svoji knihu Exodus. Revoluce starého světa. Navrhuje v ní "novou teorii monoteismu" a zdůvodňuje, proč je podle něj příběh o vyjití z Egypta "rovněž základním vyprávěním celého moderního světa". Další pozvanou autorkou byla textařka Jennifer Teege, žena německo-afrického původu žijící několik let v Izraeli, která ve svých třiceti osmi letech šokovaná zjistila, že jejím dědečkem byl Amon Leopold Göth (1908-1946), nacistický důstojník a velitel koncentračního tábora Kraków-Płaszów, známý ze Spielbergova filmu Schindlerův seznam, a musela se s tímto poznáním obtížně vyrovnávat.

Celý článek najdete zde.

O dvojvýstavě v hodonínském Masarykově muzeu

11. března 2015 v 17:34 | pw
2 in 1 neboli dvě v jedné, jak zní módní reklamní slogan, tentokrát uplatněný na dvojvýstavu v hodonínském Masarykově muzeu, jíž možná náhodou, ale určitě symbolicky organizátoři "předskočili" připomínku 165 let od narození prezidenta Osvoboditele (7.3.1850) v jeho rodném městě. Ve čtvrtek 5. března v muzejních prostorách Zámečku proběhla vernisáž koláží Pavla Holeky "Hebrejská abeceda", souboru 22 listů na motivy stejného počtu písmen hebrejského alefbejtu. Hodonín je zatím poslední štací několikaletého výstavního turné, které bylo zahájeno v roce 2009 autorskou výstavou v pobočce ŽMP v Brně. V témže roce knižní vydání koláží získalo ocenění Nejlepší kniha roku, její vydání je dnes beznadějně rozprodané. V následujících letech měli možnost výstavu shlédnout návštěvníci v Praze, Mikulově, Kroměříži a v dalších místech. Nyní tedy Hodonín, rodiště TGM, o jehož vztahu k židovské tématice se není třeba zvláště rozšiřovat, odtud ten symbol v úvodu.

Setkání s Margot Friedlanderovou

3. února 2015 v 16:33 | Barbora Šrámková, PLD
Ve středu 28. ledna, v souvislosti se Dnem památky obětí holocaustu a předcházením zločinům proti lidskosti, proběhl na Německém velvyslanectví v Praze večer s Margot Friedlanderovou, která četla ze své autobiografické knihy Versuche, dein Leben zu machen (česky vyšla pod názvem Útěk z Berlína. S židovskou hvězdou v kapse v nakl. Ikar, 2011).

Nobelovky rozdány. Patrick Modiano má cenu za literaturu

11. prosince 2014 v 11:08 | Denny
Švédský král Karel XVI. Gustav slavnostně předal ve Stockholmu v úterý 10. prosince (v den výročí úmrtí Alfreda Nobela) Nobelovy ceny za fyziku, chémii, lékařství, literaturu a ekonomii. V Oslu byla předána Nobelova cena za mír.
Zatímco o laureátech cen za přírodní vědy nikdo nepochybuje, tak Nobelova cena za mír je často předmětem ostrých debat a v poslední době se to také dá říci o Nobelových cenách za literaturu, kterou dostali autoři či autorky, jejichž díla širší čtenářské veřejnosti nic neříkají. Tak např. v roce 2008 jí byl poctěn francouzský autor Jean-Marie Gustave Le Clézio. Překlady jeho knih sice vyšly též česky již v 60. letech, přesto udělení Nobelovy ceny tomuto spisovateli bylo překvapením i ve Francii.

Dcera sira Nicholase Wintona dnes představí svou knihu na pražské židovské obci

27. listopadu 2014 v 11:08 | redakce
Dnes v 17 hodin se na Židovské radnici v Praze koná setkání s dcerou sira Nicholase Wintona Barbarou. Akce, které se zúčastní i některé zachráněné Wintonovy děti, se pořádá u příležitosti vydání její knihy "Není-li to nemožné... Životní příběh sira Nicholase Wintona".

Hebrejská kniha (nejen) v rudolfinské Praze

5. listopadu 2014 v 10:51 | redakce
Pražské centrum židovských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zve na druhou část své 3. výroční mezinárodní konference s názvem "Hebrejská kniha (nejen) v rudolfinské Praze". Přednášky domácích i zahraničních odborníků budou předneseny v angličtině či němčině. Vstup je volný. Vše začíná zítra v 9:00 v Celetné 20, 2. patro, č. místnosti 238.

Obraz sionistů a židů v normalizační filmové propagandě

29. října 2014 v 9:20 | redakce
Oblíbený novinář a politolog Jan Fingereland bude dnes od 18:00 hodin hovořit ve Vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze o tom, jak byli zobrazováni Židé a Izrael v seriálu "Třicet případů majora Zemana" a v dalších dílech normalizačního období.

Výstava fotografií v Centru DOX nabízí neobvyklé pohledy na Izrael a Západní břeh

25. října 2014 v 20:42 | zdroj: www.dox.cz, foto Wikipedia

Od pátku 24. října 2014 až do 2. března 2015 lze v holešovickém Centru moderního umění DOX shlédnout světovou premiéru monumentálního uměleckého projektu This Place, v rámci něhož budou prezentovány práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael - jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa. Jedná se o nejuznávanější umělce, kteří se kdy zabývali otázkou fotografického ztvárnění Izraele a Západního břehu Jordánu: Wendy Ewald, Martin Kollar, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall, Nick Waplington a autor projektu Frederic Brenner.

Nový překlad manifestu dada Waltera Sernera

21. října 2014 v 14:01 | redakce, Serner na fotce z roku 1918
V Literární kavárně v pražské Řetězové ulici se zítra od 19 hodin uskuteční prezentace českého překladu manifestu dada Waltera Sernera Poslední uvolnění (Lezte Lockerung), které přeložil Radovan Charvát. Walter Serner (vl.jm. Seligmann) se narodil v roce 1889 v Karlových Varech. Manifest sepsal v roce 1918 v Luganu a stal se vůdčí osobností hnutí. Pobýval v řadě evropských velkoměst. V roce 1938 se oženil s Berlíňankou Dorotheou Herz, s níž se přestěhoval do Prahy. Dne 10. srpna 1942 společně nastoupili do terezínského transportu. Podle nedávno nalezených dokumentů na ně čekala deportace do Rigy, kde byli pravděpodobně 23. srpna 1942 zavražděni.

Zítra v Pražském literárním domě o knihách z ghett a koncentráků

8. října 2014 v 13:40 | redakce
Ve čtvrtek 9. 10. v 18 hodin pořádá Pražský literární dům a Centrum židovských studií přednášku "Kniha v knize. Psaním proti smrti", která se bude věnovat záznamům z ghett a koncentračních táborů a souvislostem mezi těmito záznamy a materiály, na kterém jsou zapsány. Výsledky svého výzkumu bude prezentovat Dr. Mona Körte, která se habilitovala v oborech německé filologie a všeobecná a srovnávací literární věda. V současné době bádá a vyučuje v oblasti německo-evropsko-židovské literatury a kulturních dějin. Také se zabývá materialitou knihy a písma.

The Gary Bertini Israeli Choir zavítá v polovině října do Prahy

28. září 2014 v 10:55 | redakce, TZ Melody Promotions
Izraelský soubor se v Praze představí hned třikrát, 11. října ve Španělské synagoze, 12. října v sále Pražské konzervatoře a 14. října v Českém muzeu hudby. Vystoupení v sále Pražské konzervatoře doprovodí Pražský komorní orchestr, v Muzeu hudby pak sbor vystoupí společně s Asamblea Mediterranea ze Stuttgrartu. Díky těmto exkluzivním hostům tak budou moci návštěvníci vyslechnout vystoupení sboru ve třech značně odlišných polohách.

Dov Kulka v Knihovně Václava Havla

15. září 2014 v 16:26 | redakce
Otto Dov Kulka je v Česku znám jako uznávaný historik, ale nyní se nově představuje jako autor knížky vzpomínek. U příležitosti českého vydání knihy Krajiny Metropole smrti bude Kulka hostem Knihovny Václava Havla. Setkání s autorem se koná ve středu 17. září v 19 hodin v Ostrovní 13, Praha 1.

Ministr Steinmeier byl prvním gratulantem k desátému výročí Pražského literárního domu

28. srpna 2014 v 14:53 | redakce
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier včera v podvečer navštívil Pražský literární dům autorů německého jazyka (PLD), jenž letos slaví 10 let od svého vzniku. Prohlédl si interaktivní expozice literárního kabinetu a pohovořil se spisovateli. S ohledem na nadcházející výročí PLD přislíbil finanční podporu na vydání jubilejní publikace. Steinmeier si na návštěvu této kulturní instituce udělal čas v rámci krátké pracovní cesty za českými dipolomaty, která byla zaměřena především na aktuální zahraniční témata.

Rut Kohnová vystavuje u Topiče

22. srpna 2014 v 10:32 | redakce
Výstavu obrazů Rut Kohnové k devadesátému výročí úmrtí Franze Kafky "Pocta zeměměřiči K." je k vidění od úterý 26. srpna do 26. září v Topičově klubu, Národní 9, Praha 1. Společnost Franze Kafky připravila ve svých protorách doprovodnou výstavu kreseb Rut Kohnové ke Kafkovu Zámku.

Brennerova kniha o dějinách Židů vyšla v rekordní době

15. srpna 2014 v 13:37 | Richard Seemann
Díky nakladatelství Paseka a pohotovému překladu z německého originálu Zlaty Kufnerové bylo po dvou letech od svého vydání dílo Michaela Brennera "Kleine jüdische Geschichte" vydáno v češtině. Jeho obsah neodpovídá skromnému názvu "Malé dějiny Židů", je to důkladná práce z pera, nebo lépe počítače, padesátníka, který se jako renomovaný německý historik zabývá židovskými dějinami a kulturou. K této problematice má i rodově blízko jako syn bavorských rodičů, kteří přežili š´oa. V jeho 400 stránkové studií se plně odráží znalosti, které nabyl na vysoké škole pro židovská studia v Heidelbergu, hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a na kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde promoval. Přednášel pak židovské dějiny v letech 1993 až 97 na dvou amerických univerzitách a poté na mnichovské Ludwig Maximilianově univerzitě. Jako nejlepší německý znalec judaismu byl po deset let předsedou vědeckého souručenství Institutu Leo Baecka, aby byl v loňském roce zvolen jeho prezidentem. Autor desítek vědeckých prací se v roce 2009 stal řádným členem Bavorské akademie věd.

František Fröhlich 13.6.1934 – 13.7.2014

11. srpna 2014 v 5:43 | Denny
V osobě Františka Fröhlicha odešla velká postava českého překladu. Znal jsem ho osobně, nebyli jsem blízkými přáteli, přesto mohu ocenit jeho lidské vlastnosti upřímnost, skromnost, spolehlivost a úžasnou pracovitost.

Život se s ním nikdy nemazlil. Za války prošli s matkou Terezínem. Jeho otec a většina příbuzných zahynuli v Osvětimi.
Po studiu angličtiny a dánštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval v Československém rozhlase. V počátcích vysílání televize v Československu byl jedním z těch, kteří připravili televizní kurs angličtiny.

Rabín Sidon má příští týden autorské čtení

11. července 2014 v 17:27 | redakce

Federace židovských obcí vyjádřila znepokojení nad oceněním Mela Gibsona na MFF v Karlových Varech

3. července 2014 v 15:04 | dokument FŽO
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
k rukám Jiřího Bartošky
prezidenta

Vážení,
jak jsme se dozvěděli, hostem letošního MMF KV bude i americký herec a režisér Mel Gibson, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
 
 

Reklama