Kultura

Arizace, genocida a svědectví pár starých obálek

19. října 2009 v 16:45 | redakce

Koncem minulého týdne byla na stránkách světové virtuální filatelistické výstavy Exponet.info zveřejněna upravená prezntace Michala Hauzra s názvem "Perzekuce židovského národa v Protektorátu Čechy a Morava a ghetto Terezín v poštovních dokumentech". Jde o zajímavou sondu do reálií okupace, která bude pro naše čtenáře jistě zajímavá.Ve Frankfurtu začal 61. knižní veletrh

15. října 2009 v 23:17 | Denny

Ve středu 14. října 2009 byl ve Frankfurtu nad Mohanem zahájen 61.knižní veletrh. Český a slovenský stánek jsou umístěny vedle sebe, ten slovenský je větší, ale český se včera těšil větší pozornosti návštěvníků. V perfektní němčině podávala informace paní Mgr.Jana Chalupová. Kromě centrálního českého stánku, vystavují dvě česká vydavatelství samostatně. V české expozici mě zaujala všem jistě známá trojjazyčná (v češtině, angličtině a hebrejštině) kniha Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Už jen za tuto knihu by si autor zasloužil Nobelovu cenu. Nakladatelství Paseka , které má vlastní stánek, vystavuje na předním místě knihu Hany Volavkové Zmizelá Praha 3 - Židovské město pražské a také její anglickou a německou verzi, zde je spoluautorem Pavel Bělina. Samostatně svou produkci představuje též Brněnské nakladatelství b4u publishing, to připravuje pro příští rok knihu Holocaust , jejímž autorem je František Emmert a knihu Kafka od znalce díla tohoto literárního génia Josefa Čermáka. Obě publikace považuji za hodné pozornosti.

Bányaiova sbírka pohlednic je k vidění v Drážďanech

15. října 2009 v 8:30 | Děčínský deník
V přednáškovém sále Centrální knihovny Saské zemské knihovny - Státní a univerzitní knihovny (SLUB), ul. Zellescher Weg 61, bude dnes v 17 hodin slavnostně zahájena výstava "Jamim mikedem -Staré židovské pohlednice".

Retrospektivní výstava Helgy Hoškové

14. října 2009 v 16:30 | redakce, foto ŽMP

Od zítřka je v pražské Galerii Roberta Guttmanna otevřena výstava obrazů a kreseb Helgy Hoškové, která jako malá prošla terezínským ghettem. Již její první dětské práce zachycovaly tvář genocidy evropských židů. Toto téma ji neopustilo ani v době, kdy se stala známou a uznávanou malířkou. Svědectví o holocaustu je jejím stěžejním životním tématem. Výstava byl připravena ku příležitosti osmdesátých narozenin autorky.

Dny židovské kultury na Moravě

14. října 2009 v 14:26 | ČTK, redakce
Divadelní a filmová představení, koncerty, přenášky nebo výstavu nabídne letošní ročník šestidenního festivalu Dny židovské kultury Olomouc 2009, který bude na Moravě probíhat od 20. do 25. října. V Olomouci se uskuteční teprve podruhé a jeho ústředním námětem budou osudy tří tředomoravských synagog - v Olomouci, Kroměříži a Holešově. Novinářům to dnes řekli pořadatelé.

Symposium o německo-židovské literatuře pro děti

27. září 2009 v 7:00 | readkce
Židovské muzeum Ve Vídni pořádá ve dnech 8. a 9. října vědecké symposium o německo-židovské dětské literatuře. Referát Uty Fröhlich se věnuje životu a dílu zapomenuté česko-židovské spisovatelky Franzisky Bloch-Mahler, která se narodila v roce 1884 v Havlíčkově Brodě a zemřela v Kroměříži v roce 1942.

Josefov – otevřené město Franze Kafky

11. září 2009 v 23:00 | CFK

Společnost Franze Kafky srdečně zve na "den otevřených dveří", který se koná ve čtvrtek 24. září od 11.00 do 21.30.Program naleznete na webových stránkách SFK. Jeho součástí je literární beseda se spisovateli Arnoštem Lustigem a Janem Novákem na téma psaní a psanci.

Pozvanka na debatní večery

9. září 2009 v 12:48 | red
Člověk v tísni připravil nový cyklus veřejných filmově-debatních večerů Máte právo vědět. Čtvrteční večery budou jednou za 14 dní vyhrazeny setkání novinářů, aktivistů, expertů v otázkách zahraniční i domácí politiky, pracovníkům neziskových organizací a veřejnosti. Vybraná témata budou vždy uvedena dokumentárním filmem, poté bude následovat debata. Filmově-debatní večery se budou konat v Ballingově sále v nové budově Národní technické knihovny (Technická 6, Praha 6 Dejvice)

17. 9. 2009 / 19.00
Jak vnímáme svobodu dvacet let po sametové revoluci?
Moc bezmocných / The Power of the Powerless (USA, ČR, 78 min., pouze anglicky)
Film zkoumá složitá morální rozhodnutí, která byli lidé nuceni dělat v době komunistické diktatury v Československu, ukazuje disidentské hnutí na konci osmdesátých let a sametovou revoluci. Zároveň se ptá, proč většina mladých Čechů a Češek ví o minulosti své vlastní země tak málo.
 
 

Reklama