Kultura

Štein-Schneiderova sbírka vtipů na židovský způsob

22. listopadu 2015 v 16:46 | rabín Daniel Mayer
Židovský národ se musel od nepaměti potýkat s obrovským množstvím událostí, které ve své většině nebyly příznivými ba v mnoha případech ohrožovaly jeho existenci. S těmito dějinnými zvraty se Židé vyrovnávali nejen díky pevné víře v Hospodina, ale také humorem, jenž v nejtěžších dobách vnášel do židovských srdcí světlo naděje na lepší život bez pronásledování a pogromů. Dokonce i tak vážené náboženské školy, jakými byly a dosud jsou ješívy, nebyly zbaveny humoru. Jedním z babylónských učenců žijících a působících počátkem 4. století o.l. byl Raba bar Nachmani, který vždy svou lekci uvedl nějakou anekdotou. Posluchači se zasmáli, zlepšila se jim nálada a pak i výuka probíhala mnohem efektivněji (traktát Šabat 30b).

Letošní Umělecká cena česko-německého porozumění patří literatuře

16. listopadu 2015 v 12:27 | BŠ
Ve středu 11. listopadu byla v Brně předána cena, která vyznamenává osobnosti, zasazující se o porozumění mezi Čechy a Němci, o zlepšování vzájemné spolupráce a o odbourávání předsudků.Tato cena se udílí každoročně od r. 1994, střídavě v Německu a v České republice. Oceněna je vždy dvojice osobností, jedna z České republiky a jedna z Německa. Letos se pořadatelé rozhodli udělit hlavní cenu literárnímu vědci Hansi Dieteru Zimmermannovi a překladatelce Aleně Bláhové.

Židovské tradice a zvyky v jihlavském Domě Gustava Mahlera

4. listopadu 2015 v 14:42 | Jakub Koumar, Dům Gustava Mahlera
V úterý 10. listopadu v 17 hodin bude v Domě Gustava Mahlera vernisáží zahájena výstava s názvem Židovské tradice a zvyky, kterou pořádá statutární město Jihlava ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Výstava seznamuje s židovskými tradicemi, náboženstvím a historií na území Čech a Moravy. Vychází především ze sbírek a stálých expozic Židovského muzea v Praze.

Max Brod: 10+2

20. října 2015 v 17:35 | PLD
Pod tímto titulem se včera v pražské Maiselově synagoze konal pořad věnovaný dílu Maxe Broda (1884-1968). Příležitostí k prezentaci desetisvazkového vydání vybraných spisů Maxe Broda v nakladatelství Wallstein (2013-2015) byla m.j. potěšující zpráva, že edice bude rozšířena o další dva svazky. Hlavním hostem večera byl prof. Hans Dieter Zimmermann z Berlína, jeden z editorů celé řady. Ukázky z Brodových textů v českých překladech mistrně četl Jan Hartl.

Přichází na pražskou obec doba angažovaných říkanek?

10. října 2015 v 19:51 | TJ
Byly doby, kdy do Věstníku Židovské obce náboženské v Praze přispíval spisovatel František Langer a jemu podobní. Současný stav židovské komunity odráží i kvalita literární tvorby. Zatímco texty Karola Sidona, jenž sice rezignoval na hodnoty rabínského úřadu, si alespoň uchovávají určitou literární hodnotu, tak básnická tvorba Vlasty Sidonové, kterou v loňském roce opustil, je reinkarnací angažované říkanky. Svou formou a obsahem se hodí jen pro purimovou besídku. Posuďte sami, co přinesly Obecní noviny pražské židovské obce.



Dny židovské kultury v Olomouci

6. října 2015 v 12:49 | redakce

Dny pro Izrael v Hradci Králové začínají v pondělí

4. října 2015 v 16:37 | redakce

Benefiční koncert ve Velké synagoze v Plzni

29. září 2015 v 16:19 | redakce
Soubor Musica ad Gaudium ve složení Andrea Frídová-Brožáková, Dominika Pilecká, Alena Tichá, Jaromír Tichý a Václav Kapusta vystupuje zítra v 18 hodin ve Velké synagoze v Plzni s programem hudby mistrů renesance a baroka (L.G. da Viadana, G.B. Fontana, C. Monteverdi, J.P. Sweelinck, C.Monteverdi, G.P. Telemann, V. Frank, J.E.Galliard, J.Dowland). Vstupné je 150 Kč a lístky budou k dostání na místě před začátkem koncertu.

Očima fotografky je zítra na filmovém festivalu v Haifě

29. září 2015 v 10:25 | redakce
Nový Mináčův film Očima fotografky má zítra projekci na mezinárodním filmovém festivalu v Haifě. Českou republiku budou dále zastupovat filmy Domácí péče Slávka Horáka a Laputa Jakuba Šmída.

Nakladatelství Archa vydalo básně Paula Celana Černé vločky

28. září 2015 v 15:45 | Denny
Vydávat dnes poezii je rizikem. Je to prodělečný obchod, proto je třeba ocenit, že malé zlínské nakladatelství Pavla Jungmanna Archa vydalo sbírku básní významného židovského básníka píšícího německy Paula Celana Černé vločky. Kniha je výběrem z celé jeho tvorby, a to od počátku až po posmrtně vydané běsně. Přeložil je Radek Malý a ilustracemi je doplnila Inge Kosková, které se podařilo výborně vystihnout atmosféru básní. Ty nejsou jednoduché, mnohé potřebují vysvětlení, a proto na závěr je kniha doplněna kapitolou Poznámky a vysvětlivky.

Nový školní rok v pražském Ulpanu

28. září 2015 v 11:22 | TZ Ulpan
Pražský Ulpan vypisuje na školní rok 2015/2016 kurzy moderní hebrejštiny pro širokou veřejnost. Večerní kurzy jsou tradičně rozděleny podle úrovně pokročilosti, od naprostých začátečníků po konverzaci s rodilým mluvčím. Nově Ulpan otevírá i kurzy dopolední - pro naprosté začátečníky i pro mírně pokročilé. Skutečnou novinkou je kurz jidiš pro začátečníky.

Čtyři výstavy Aleše Veselého k jeho 80. narozeninám

25. září 2015 v 7:14 | redakce, TZ Veselý
Aleš Veselý slaví tento rok své životní jubileum. K jeho 80. narozeninám jsou v Praze uspořádány čtyři výstavy mapující jeho obsáhlé dílo od 60. let 20. století až po současnost. Galerie vystavují i díla, která veřejnost ještě nikdy nespatřila. Výstavní projekt s názvem Bez začátku, bez konce bude probíhat celý podzim ve čtyřech pražských galeriích: v Galerii 1. patro, v Galerii Millennium, v Galerii Villa Pellé a v Galerii Zlatá husa.

Po stopách táborských Židů…

24. září 2015 v 13:23 | MU Tábor
Od října do konce listopadu proběhne za spolupráce s občanským sdružením HADASA Tábor v expozici Táborský poklad doprovodná výstava Po stopách táborských Židů...

Mináčův film Očima fotografky jde do kin

16. září 2015 v 17:26 | redakce
Nový Mináčův film Očima fotografky má zítra slavnostní premiéru v pražském kině Lucerna. Snímek je věnován osudům režisérovy matky, která je uznávanou fotografkou filmových hvězd. Dokumentární film s prvky inscenace by měl podhalit důležité okamžiky ze života Zuzany Mináčová v době nacismu, komunismu i kapitalismu. Každý kdo Mináčovou alespoň trochu zná, tuší, že to režisér něměl při prosazování svého názoru při natáčení jednoduché, ale dá se očekávat, že to bude velmi humorný snímek o hodně vážných věcěch.

Mezinárodní seminář Izraelských lidových tanců v Brně 12. a 13. září

2. září 2015 v 14:04 | redakce
O víkendu 12. a 13. září se bude v Brně tancovat. Seminář izraelských lidových tanců, pod vedením Boaze Cohena a Gidiho Eiko, bude zaměřen na tradiční i moderní kruhové tance, ale organizátoři slibují, že dojde i na tanec párový. Doprovodný program se bude věnovat cestování v Izraeli a židovským svátkům. Vítáni jsou začátečníci, pokročilí, jednotlivci, páry, rodiče s dětmi, studenti, senioři, všichni zájemci o izraelské lidové tance a židovskou kulturu.
Přihlásit se můžete na e-mail: macholbrno@seznam.cz

Izraelská Národní knihovna vyhrála spor o pozůstalost Franze Kafky a Maxe Broda

10. července 2015 v 1:05 | Gita Zbavitelová, Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus
Minulý týden definitivně skončila dlouholetá právní bitva o pozůstalost Maxe Broda a Franze Kafky, o kterou se soudil Stát Izrael s údajnými Brodovými dědičkami. Soud v Tel Avivu nyní rozhodl, že rukopisy patří izraelské Národní knihovně, kde k nim bude mít přístup veřejnost, píše izraelský deník Jerusalem Post. Soud tak nevyhověl odvolání jedné z dědiček Evy Hoffeové a konstatoval, že rukopisy nabyla nezákonně od své matky Esther Hoffeové, sekretářky Maxe Broda.

Dnes začíná Loutkářská Chrudim. Na programu je Hygiena krve

29. června 2015 v 6:21 | redakce
64. ročník festival Loutkářská Chrudim, který trvá celý týden až do pondělí 6. července, letos uvede 113 představení. Odborná porota vybrala do hlavního programu 16 nejzajímavějších inscenací. Jednou z nich je i Hygiena krve Divadla Líšeň z Brna, jež textově vychází ze současných neonacistických webů. Soubory Collegium Marianum a Divadla Buchty a loutky uvedou loutkové ztvárnění raně barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto. Ze zahraničních účastníků budou k vidění inscenace loutkářů ze Slovenska,Norska, Islandu a Jordánska.


Před 100 lety se narodil malíř smutku Vavro Oravec

22. června 2015 v 15:38 | Denny
Dne 22.června 1915 se v Tvrdošíně na Oravě narodil Vavro Oravec jako nejmladší ze tří synů Žigmunda a Jolany Keményových. Rodina se z důvodu zaměstnání otce přestěhovala do Bratislavy. Vavro projevil malířský talent již v dětsví, avšak na přání rodičů studoval medicínu.

Z Hitlerovy milosti vzniklý "nezávislý" Slovenský štát po vzoru Norimberských zákonů přijal protižidovské zákony, Vavro nemohl vykonávat své povolání, židovské děti nemohly navštěvovat školy, Vavro se jich ujal a vyučoval je v budově bratislavské židovské obce. K jeho žákům patřil i pozdější redaktor satirického časopisu Roháč a spisovatel Pavel Taussig známý svou knihou Jedinečná svätá (68 Publishers, Toronto 1985).

Šoulet ve Vinohradském pivovaru

16. června 2015 v 1:47 | TZ Ulpan
Pražský Ulpan slaví ve čtvrtek 25. června šesté narozeniny ve stylu klezmer-punku a srdečně zve všechny své příznivce, přátele, dávné i současné studenty na koncert kapely Šoulet.Tato netradiční klezmer-punková formace hraje hudbu rozličných žánrů - mnohé z nich ještě hudební vědou neobjevené (například vtip-hop nebo autobusový charleston). Vystoupení Šouletu jsou nabitá energií a kapela i její příznivci to dovedou pořádně roztočit. Koncert, který se od 19 hodiny koná ve Vinohradském pivovaru, je určený široké veřejnosti.

Léto v třebíčské židovské čtvrti

15. června 2015 v 17:13 | Dáša Juráňová
Víno z nejstarších moravských vinic, dobroty podle receptů našich babiček, potulní muzikanti a flašinetáři, k tomu přehlídka historické hasičské techniky i oblíbené večerní promítání v uličkách židovské čtvrti v Třebíči - to vše je pro vás připraveno během Oživeného židovského města, které se uskuteční v termínu od 17. do 19. července.
 
 

Reklama