Domácí zprávy

V neděli bude odhalen památník příslušníkům RAF a obětem holokaustu z Trhové Kamenice

31. srpna 2012 v 9:48 | Filip Prochátzka
Nový památník připomene čtyřicet osm zavražděných a dva přeživší židovské obyvatele Trhové Kamenice a dva místní příslušníky Royal Air Force. Slavnostní ceremoniál začne v tuto neděli 2. září v 11.00 před místní školou na Raisově náměstí, kde je nový památník umístěn. Jeho součástí bude i průlet letounů gripen. Druhá část celé akce se uskuteční od 13.30 na židovském hřbitově v Dřevíkově, kde se bude konat pietní akt za oběti holocaustu a zároveň vzpomínka na tlumočníka a překladatele Royal Air Force Karla Bergmana, jehož ostatky zde byly rozptýleny. V rámci této části pietního aktu zazní motlitba za zemřelé vrchního zemského rabína Karola Sidona.

Restituční kauza Koh-i-noor má 18 let. O Slečnu s patentkou se soudí již třetí generace původních majitelů

26. srpna 2012 v 21:39 | TJ

Restituční spor o vrácení majetkové podstaty továrny Koh-i-noor, původně Wales a spol., činžovního domu, pozemků, obrazů a sbírek byl otevřen v roce 1994 po neúspěšném tříletém vyjednávání o navrácení majetku nebo jeho části mimosoudní cestou. Žadatelkou o navrácení byla dcera původního majitele Věra Waldesová-Hromádková. Veškerý majetek byl dán do privatizace i když představitelé příslušných ministerstev byli informováni, že majetek je předmětem restitučního sporu. Ministerstva na sdělení nikdy ani nereagovala a majetek byl zařazen do druhé vlny privatizace. I privatizátoři tak byli seznámeni se skutečností, že továrna je zatížena restituční žalobou. Přesto byla zprivatizována z poloviny bývalým vedením továrny Koh-i-noor a druhou polovinu dostali a zaplatili majitelé investičních kuponů - DIKové. To už bylo zahájeno soudní projednávání žaloby restituentky na vydání majetku. Po jejím úmrtí pokračovaly v soudním sporu její dvě dcery Jiřina a Hana. Soud trvá roky a zemřela i Hana a spor zdědily její dvě děti. Už třetí generace pokračující ve stejném sporu. Dnes jsou tedy žalobci o restituci vnučka a pravnoučata původního majitele a strana žalovaná jsou dnešní majitelé státem prodané továrny. O rozhovor jsme požádali Jiřinu Novákovou vnučku původního majitele.


Nejvyšší soud odmítl dovolání, aby vaší rodině byla vrácena majetková podstata firmy Koh-i-noor a Kupkův obraz Slečna s patentkou. Jak dlouho ty spory trvají? Nyní opět půjdete k Ústavnímu soudu. Máte vůbec ještě šanci na úspěch?

Strasser dostal od Vondry vyznamenání

24. srpna 2012 v 9:42 | TZ MOČR
Ve čtvrtek 23. srpna předal ministr obrany Alexandr Vondra v Praze Charlesu Guidu Strasserovi jedno z nejvyšších resortních vyznamenání, Záslužný kříž III. stupně. "Charles Strasser je jedno z dětí, které před fašismem zachránil v jednom ze svých transportů z Československa do Anglie Nicholas Winton. Tuto pomoc vnímal jako určitou výzvu, kterou se rozhodl splatit tím, že se za druhé světové války přihlásil dobrovolně do naší zahraniční armády," řekl ministr obrany. "U něho je vidět, že pouto ke své vlasti i po těch mnoha letech strávených v cizině trvá. Mimochodem stále mluví dobře česky. A proto je správné, když mu vlast alespoň takovýmto způsobem řekne: děkuji."

O šabatu zemřela v Vídni Markéta Jánská

5. srpna 2012 v 19:36 | redakce


Krátce před páteční půlnocí zemřela ve vídeňském Maimonides centu Markéta Jánská (90). Narodila se v Teplicích jako třetí potomek Adolfa a Terezy Krakauerů. Vyrůstala se svými čtyřmi sourozenci ve velké rodině, která se i v rámci svých omezených možností snažila u svých dětí rozvíjet umělecké nadání. Nejstarší bratr Bedřich byl krátce před začátkem války přijat na pražskou konzervatoř na obor skladby.

Trhovokameničtí židé a příslušníci Royal Air Force

3. srpna 2012 v 10:26 | Filip Procházka, redakce
Výstavu s tímto názvem můžete až do 30. září navštívit v muzeu v Trhové Kamenici. Naleznete zde fotografie a dokumenty k osudům 48 trhovokamenických židů, zavlečených do koncentračních táborů, stejně jako informace o příslušnících britského královského letectva z Trhové Kamenice a ukázku vybavení, které bylo za druhé světové války v RAF používáno. Památníkem Terezín muzeu současně zapůjčil expozici o tzv. Terezínském rodinném táboře v Osvětimi.

Zemřela Renée Skálová (1929 – 2012)

29. června 2012 v 15:01 | Maud Beerova

Včera ráno jsem dostala e-mail od Zuzany Skálové, že její maminka Renée (roz. Kirschnerová, 28. 9. 1929) zemřela.Bydlely jsme s Renkou v Terezíně skoro tři roky v jednom pokoji. Renka spala na kavalci nade mnou. Dovolte mi malou vzpomínku.

Kytky pro Franze Kafku

29. června 2012 v 6:54 | redakce, obraz Vavro Oravce Franz Kafka

U příležitosti 129. výročí narození Franze Kafky organizuje Společnost a Centrum Franze Kafky setkání u jeho pomníku v Dušní ulici v Praze. Akce se koná v úterý 3. července od 11 hodin.

Kdy skončí Nadační fond obětem holocaustu?

28. června 2012 v 15:35 | redakce

Nadační fond obětem holocaustu (NFOH) byl založen v roce 2000 v rámci činnosti "Smíšené pracovní komise zabývající se problematikou zmírňování některých majetkových křivd způsobených obětem holocaustu", kterou vedl místopředseda vlády Pavel Rychetský. Ve stejném roce rozhodl parlament, že 300 milion korun z NIF půjde na plnění poslání NFOH. Jedna třetina prostředků měla být využita na určitou formu odškodnění fyzickým osobám za nevrácený arizovaný nemovitý majetek. Zbývající část měla být využita pro sociální projekty a rozvoj židovských obcí. NFOH byl založen Federací židovských obcí, která bude nyní zvažovat, jak dál. Jednou z alternativ je, že nadační příspěvky budou rozděleny naposledy na rok 2017, a NFOH ukončí následně svou činnost.

Léta žalu a strastí. Kolín si připomněl výročí transportů

20. června 2012 v 16:27 | redakce, foto Jaromír Novotný

V přeplněné kolínské synagoze se ve čtvrtek 14. června konalo pietní setkání k 70. výročí kolínských transportů a vernisáž výstavy Léta žalu a strastí - Vzpomínky kolínských Židů na období holokaustu. Akce se účastnily i tři pamětnice. Z Izraele přijela Hana Greenfieldová s manželem a vnučkami, z USA dorazila Iška Lichterová a z Prahy Irena Ravelová, které za přeživší na akci i promluvila. Z Kolína byly vypraveny celkem tři transporty 5. 6., 9. 6. a 13. 6. 1942. Z 2 202 deportovaných nepřežilo 2 068 lidí. Čtvrteční setkání organizovala městská knihovna pod vedením Pavla Kárníka.

První pražské přípravné setkání k listopadové konferenci o nemovitém majetku obětí holokaustu

13. června 2012 v 14:50 | redakce

Dnes v Praze probíhá přípravné setkání zástupců zemí, které se hlásí k Terezínské deklaraci z roku 2009, jehož cílem je příprava agendy pro listopadovou mezinárodní konferenci o nemovitém majetku obětí holokaustu. Akce začala již včera večer na společné recepci.

V Lošticích o víkendu vzpomenou na deportaci místních Židů

12. června 2012 v 14:03 | redakce

První ročník Festivalu vzpomínek v synagoze v Lošticích se uskuteční již tento víkend. Akci pořádá sdružení Respekt a tolerance. Organizátoři si chtějí připomenout deportaci Židů z Loštic a Litovle do Terezína v červnu 1942. Celkem se tehdy jednalo o 59 osob, z nichž se po válce vrátili pouze tři lidé.

Léta žalu a strastí. Výstava k 70. výročí kolínských transportů

5. června 2012 v 15:24

Včera zemřel Hanuš Guttmann

2. června 2012 v 13:27 | Petr Erben
Včera nečekaně zemřel můj nejlepší kamarád Hanuš Guttmann, který žil ve Venezuele. Píši to s nekonečným smutkem, aby všichni, kteří ho znali, truchlili se mnou. Honza se narodil v Praze 25. prosince 1923. Zanechal po sobě manželku Evu (roz. Veseckou). Byl to můj spolubojovník v boji o přežití ve všech koncentrácích od Osvětimi až po Gusen. Zatím se s těžkým srdem loučím s Honzou a přeji Evě hodně sil, aby mohla dále sama žít.

Hledá se staronový ředitel Židovského muzea v Praze

1. června 2012 v 7:15 | TJ

Předseda Federace židovských obcí (FŽO) Jiří Daníček vyzval dne 18. května členy rady, aby do neděle 10. června navrhli pro nové pětileté funkční období kandidáty na post ředitele Židovského muzea v Praze (ŽM). Jedním dechem je informoval, že správní rada ŽM, které rovněž předsedá, doporučuje na tomto místě ponechat stávajícího ředitele Leo Pavláta (1950). Návrh správní rady již jednomyslně podpořilo i prezidium FŽO. O nominaci kandidáta za FŽO má být rozhodnuto na zasedání rady FŽO v pondělí 18. června. Svůj nezávislý návrh může podat i ministerstvo kultury, které je spoluzakladatelem ŽM. Asi nikdo nepočítá s tím, že by Leo Pavlát, který muzeum vede od roku 1994, mohl být nahrazen. O volbě ředitele rozhoduje správní rada ŽM.

Izraelští nobelisté budou přednášet v Praze

22. května 2012 v 12:23 | redakce

Ve dnech 30. a 31. května budou v Národní technické knihovně v Dejvicích přednášet čtyři nositelé Nobelovy ceny z Izraele. Informace o návštěvě Ady Yonathové, Aarona Ciechanovera, Avrama Hershka a Daniela Schetmana přineslo dnešní vydání Hospodářských novin. Akce spoluorganizuje Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.

Zítra v Praze začíná zasedání Evropského židovského kongresu

15. května 2012 v 18:28 | redakce
Ve středu začne v Praze zasedání Evropského židovského kongresu (EŽK), jehož speciálním čestným hostem bude dle informací ŽL český premiér Petr Nečas. EŽK byla založen v roce 1986, sídlí v Paříži a jeho členy jsou evropské židovské obce. Součástí EŽK je i Federace židovských obcí v ČR, jejíž tajemník Tomáš Kraus je jedním z viceprezidentů výkonného výboru.

Netanjahu bude ve čtvrtek Praze

14. května 2012 v 17:56 | redakce

Po roce opět navštíví Prahu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dle informací ŽL by měl do Česka přijet již tento čtvrtek. Dle dřívějších zpráv deníku Insider se chystá i společné zasedání členů české a izraelské vlády, které Netanjahu a jeho český kolega Petr Nečas avizovali na loňském setkání. Česká média se shodují, že obdobné mezivládní konzultace české vlády proběhly nebo se plánují už jen s nejbližšími sousedy, Slováky a Poláky, což potvrzuje velmi dobré česko-izraelské vztahy. Izraelský premiér přijíždí do Prahy dva týdny po umrtí svého otce Benziona Netanjahua.

ČUŽM organizuje veletrh českých židovských organizací. Bude již tuto neděli!

7. května 2012 v 15:27 | redakce

V neděli 13. května se od 10 hodin koná v budově Lauderových škol v Praze veletrh českých židovských organizací. Akci, která má trvat celý den až do 17 hodin, zajišťuje za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu Česká unie židovské mládeže (ČUŽM). Organizátoři chtějí nabídnout příležitost české židovské veřejnosti, aby se mohla seznámit s aktivitami rozličných domácích židovských organizací. Ty na oplátku mají příležitost získat nové zájemce pro svou činnost.

Židovské muzeum nahrává vzpomínky pamětníků

5. května 2012 v 20:50 | Pavla Neuner
Židovské muzeum v Praze provádí od roku 1990 systematické nahrávání rozhovorů s pamětníky. V současné době čítá sbírka více než 1200 rozhovorů a je největší a badateli nejvyužívanější svého druhu v České republice. Věříme, že je důležité zachovat židovskou paměť a etablovat židovskou zkušenost jako součást české kolektivní paměti.

Židovská obec v Praze dnes představí svou novou zprávu o projevech antisemitismu v ČR

3. května 2012 v 9:17 | redakce
Výroční zprávu o projevech antisemismu za rok 2011 představí Židovská obec v Praze v rámci kulatého stolu, který začne dnes ve 13 hodin na pražské Židovské radnici. Tato zpráva je pravidelně vydávána již od roku 2004. Několikrát se stala i předmětem zájmu médií. V loňském roce jí byla věnována pozornost zvláště kvůli kritice iniciativy D.O.S.T. Letošní zprávu má osobně představit předseda ŽOP František Bányai.
Poznámka: O zprávě nepřineseme více informací, jelikož její prezentace byla jen pro vybraný okruh médií. ŽL se jí nemohly zúčastnit.
 
 

Reklama