Domácí zprávy

Výzva: Židovská obec by se měla postavit protiromskému rasismu

1. srpna 2013 v 17:04 | redakce

Skupina jedenácti členů a příznivců Židovské obce v Praze (ŽOP) se obrátila s výzvou na reprezentaci této náboženské společnosti, aby se aktivně věnovala vzrůstajícím projevům protiromskému rasismu. "Jsme toho názoru, že situace v ČR se co do vzrůstajícího rasismu stává neúnosnou. Ve zhoršující se ekonomické situaci využívají extremisté rozklížené sociální soudržnosti a do vzniklých puklin vrážejí další klíny. Za obětního beránka si vybrali Romy. Často uměle vykonstruovanými kauzami nebo záminkami se nechává strhnout stále větší část české společnosti," píše se v dopise, který byl předán sekretariátu ŽOP.

ČR: Antisemitské projevy na webu se vloni ztrojnásobily

16. května 2013 v 16:43 | D.T. podle kehilaprag, idnes, JTA
Podle výroční zprávy o antisemitismu, kterou tento týden
v úterý zveřejnila pražská židovská obec, se v Česku počet antisemitských projevů na internetu za loňský rok oproti roku předchozímu ztrojnásobil - z 26 případů v roce 2011 na 81 v roce 2012. Autoři zprávy, jimiž je Středisko bezpečnosti ŽOP, dávají tento nárůst mimo jiné do souvislosti s prezidentskou kandidaturou Jana Fischera.

Odešla laskavá dáma Eva Dušková

6. května 2013 v 9:54 | redakce

Eva Dušková (druhá zprava na fotografii z roku 1948) zemřela o šabatu 4. května ve věku 83 let. Její zdravotní trápení se započalo před deseti lety zlomeninou levého krčku, následovala řada úrazů a onkologických operací. Posledních několik měsíců mohla strávit doma se svým manželem Milanem.

Na letošním připomínce Jom ha šoa chyběla větší účast škol

10. dubna 2013 v 16:46 | TJ

Na průběh pondělního čtení jmen obětí holokaustu na pražském náměstí Míru jsme se zeptali Marty Malé z Nadačního fondu obětěm holocaustu.

Kolik lidi se letos čtení na náměstí Míru účastnilo?
Podle mého odhadu to bylo v průběhu tří hodin několik set účastníků.

Jací lidé přišli?
Různorodá společnost, poměrně dost přeživších šoa, za což jsme obzvlášť vděční, druhá generace a třicátníci Tyto skupiny jsou asi nepočetnější. Osobně si myslím, že přichází hodně lidí s židovskými předky, kteří by do prostoru obce třeba nepřišli. Přijela např. 93letá paní ze Vsetína, aby přečetla jméno své maminky, která byla během šoa zavražděna. Letos mi chyběla větší účast škol, zapojili se studenti z Lauderovek a pak dvě třídy myslím, jewish studies. To si beru jako úkol pro příští rok. Z VIP hostů nechyběla předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, primátor Bohuslav Svoboda, starostka MČ Praha 2 Jana Černochová a izraelský velvyslanec. Jako každý rok přišli Táňa Fischerová a Tomáš Töpfer. Za Romy Čeněk Růžička a zástupce Muzea romské kultury v Brně Michal Schuster.

Komu Fischer dluží?

21. března 2013 v 22:48 | redakce

Dnešní MFD nastoupila na titulní stránce útokem na Jana Fischera. V textu s názvem "Fischer se topí. Zeman za vodou" napsali redaktoři Tomáš Syrovátka a Jana Klímová, že Fischer má největší dluh u společnosti Media Master. "Ani jedna z vystavených faktur za reklamní kampaň nebyla dosud uhrazena a dluh dosahuje 4 334 739 Kč," ocitovala MFD ředitele společnosti Víta Mikysku. Pak se čtenář dozvěděl, že Pirk je překvapen, že mu Fischer nezvedá telefon, že Fischerům tým je z dluhů otrávený atd. Obdobný scénář přehrála jako svůj otevírák večerního zpravodajství televize Nova, která Fischera naháněla v paneláku, kde bydlí. Zase jsme se dozvěděli, že neúspěšný kandidát dluží firmě Media Master. Opět byl slyšet ředitel Mikyska. Jen se vysvětlilo, proč Fischer nebral Pirkovi telefon. Byl unaven po návratu z USA a dospával. Kdyby to nebylo tak smutné, tak je to docela legrace. Hlavní však je to, co ani jedna parta redaktorů neřekla.

MFD: Hledají se dárci kostní dřeně. S židovskou krví

15. března 2013 v 18:21 | redakce

Pod tímto poněkud překvapivým názvem vyšel ve čtvrtek článek v MFD. Píše se v něm o projektu národního registru pro transplantaci kostní dřeně, který je zaměřen na etnické menšiny. Vedle arabské a romské populace v ČR se tak pochopitelně dotýká i židovské komunity.

Olomouc se připojí k sborovému happeningu "PAMATUJ! - REMEMBER!"

6. března 2013 v 17:50 | Tomáš Hrbek, ŽO Olomouc
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Osvětimi II-Birkenau zavražděno 3792 nevinných mužů, žen a dětí, kteří byli deportováni do Osvětimi z terezínského ghetta v září 1943. Dalších 6 500 mužů, žen a dětí bylo zavražděno v nocích 10. a 11. července 1944. Během těchto nocí zahynulo více než 10 000 československých občanů. Byla to největší hromadná vražda v českých dějinách, jejíž obětí byli i naši olomoučtí spoluobčané.
Z iniciativy sbormistra vokálního souboru Geshem Ing. Marka Šlechty se bude 7. března 2013 konat na náměstích asi 50 českých a moravských měst a obcí sborový happening, který připomene tuto tragickou událost. Na řadě míst vystoupí několik pěveckých souborů společně.

Vzpomínkové akce k 70. výročí deportací z Kyjova a Uherského Brodu

3. února 2013 v 20:27 | Petr Weber
Týden, který rámoval Den vzpomínání na oběti holocaustu, 27. leden, byl ve znamení vzpomínkových akcí na řadě míst jihovýchodní Moravy. Ve středu 23. ledna uspořádalo město Kyjov celodenní Pietní vzpomínkový den při příležitosti 70. výročí deportací židovského obyvatelstva moravského Slovácka do Terezína. V ten den před sedmdesáti lety vyjel z Uherského Brodu první transport Cn a v něm tisícovka židovských vězňů, soustředěných předtím v Kyjově a okolních obcích, mužů, žen, starců i dětí. Ve dnech 27. a 31. ledna 1943 následovaly další dva transporty z Uherského Brodu, označené jako Co a Cp, které vyložily svůj lidský "náklad" na nádraží v Bohušovicích (železniční vlečka do Terezína ještě nebyla dokončena, takže zbývající 3 km museli vězňové urazit i se svými zavazadly pěšky). Ve třech soupravách z nákladních vagonů bylo deportováno téměř 3000 osob, většina z nich jen s krátkým zastavením v Terezíně pokračovala dále na východ do vyhlazovacích táborů. Přežily necelé dvě stovky z nich.

Zemřel Pavel Polák, jeden z "Birkenau Boys"

31. prosince 2012 v 17:09 | redakce

V neděli 30. prosince zemřel po krátké a těžké nemoci Pavel Polák. Narodil se 15. listopadu 1929 v rodině mežgiacha Michelské synagogy v Praze. Byl to nenápadný a tichý člověk, o jehož statečnosti se dozvídáme z náznaků jeho těžkého osudu. V roce 1942 se dostal do ghetta v Terezíně. Jako čtrnáctiletý se ocitá v Osvětimi, kde byl před likvidací rodinného tábora vybrán s desítkami dalších chlapců (tzv. Birkenau boys) pro práce mimo tábor.

Deník Právo o přípravě únorového procesu s neonacisty

7. prosince 2012 v 15:40 | redakce

Dnešní vydání deníku Právo píše o přípravě soudních procesů spojených s krajní pravicí. V počtu obžalovaných má jít o největší kauzu v historii ČR. Před okresním soudem Brno-venkov bude v únoru stát osmnáct lidí, které státní zástupce viní z organizace čtrnácti neonacistických koncertů před čtyřmi lety a distribuce rasistických materiálů.

Izraelský premiér: Děkujeme české vládě za podporu

6. prosince 2012 v 11:12 | vlada.cz

Premiér Benjamin Netanjahu včera v Praze osobně poděkoval české vládě za podporu Státu Izrael při hlasování v OSN.

Česká republika v minulém týdnu hlasovala proti návrhu rezoluce o povýšení statusu Palestiny na nečlenský pozorovatelský stát OSN. Tento krok podle českého premiéra poškodí vyhlídky blízkovýchodního mírového procesu, který Česká republika dlouhodobě podporuje. Budoucností a dlouhodobým řešením tohoto problému je existence dvou samostatných zemí, Státu Izrael a palestinského státu a toho lze dosáhnout pouze přímým jednáním mezi palestinskou a izraelskou stranou.

Lidé chtějí zítra poděkovat vládě za podporu Izraele při hlasování v OSN

4. prosince 2012 v 17:13 | redakce
Po internetu koluje výzva ke spontánnímu veřejnému poděkování české vládě za nedávné hlasování na Valném shromáždění OSN, kdy se rozhodovalo o přijetí Palestiny jakožto nečlenské pozorovatelské země. Ze 188 zastoupených států hlasovalo 138 pro, 41 se zdrželo hlasování, a pouze 9 se vyslovilo proti. Mezi nimi byla Česká republika jako jediná členská země Evropské unie, která v tomto rouhodnutí vidí ohrožení mírového izraelsko-palestinského procesu. Za tento postoj si vysloužila kritiku v zahraničí, ale i od opozičních politiků a některých domácích médií. Lidé se chtějí sejít ve středu 5. prosince v 11.45 hodin před Úřadem vlády (nábř. E. Beneše 4, Praha 1). Se stejným cílem přilétá v ten samý den na oficiální návštěvu i izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu.

Kauza Břehová čeká na svou pointu

28. listopadu 2012 v 3:14 | TJ
V dubnu jsme přinesli článek o tom, jak předseda Židovské obce v Praze (ŽOP) František Bányai pozastavil rozhodnutí firmy Matana, která se stará o nemovitosti této náboženské společnosti, o prodloužení pronájmu restaurace v Břehové ulici. Tu užívá do konce roku společnost Samson Kosher Food Corporation, kterou vlastní člen ŽOP J.G. Nájemní vztah trvá kolem deseti let a představenstvo Matany původně souhlasilo s prodloužením smlouvy, ale nakonec se z celé věci stala politická kauza, kterou několikrát projednávaly orgány ŽOP, což u obdobných nájemních vztahů nebývá zvykem. Smlouva se Samson Kosher Food Corporation nebyla po 31.12.2012 prodloužena a J.G. tak byl potrestán za svou nedávnou kritiku vedení ŽOP a rabinátu. Bylo vyhlášeno nové výběrové řízení s podáním nabídek do 30. září, jehož výsledky nejsou doposud zveřejněny.

V Praze úspěšně proběhla demonstrace na podporu Izraele

25. listopadu 2012 v 20:42 | redakce

Dnešní demonstrace na podporu práva Izraele na obranu, kterou organizovala Liga proti antisemitismu, se účastnily tři stovky lidí. Shromáždění již tradičně zahájilo troubení na šofary. Prostranství u sochy knížete Václava zaplnili demonstranti s izraelskými vlajkami a transparenty.

Liga proti antisemitismu chystá na neděli demonstarci na podporu Izraele

22. listopadu 2012 v 15:23 | Liga proti antisemitismu , tisková zpráva
Izrael v ohrožení, podpořme jeho právo na obranu
Dne 25. listopadu ve 13:00 se bude na Václavském náměstí v Praze 1 konat demonstrace na podporu demokratického a suverénního státu Izrael. Organizátoři demonstrace zveřejnili toto vyjádření:
Vyjadřujeme lítost nad zmařenými lidskými životy z řad Palestinců a z řad Izraelců v současném konfliktu. Současně chceme vyjádřit podporu státu Izrael, který je terčem celosvětového mediálního lynče za akce nutné obrany svého lidu.

Praha bude hostit Konferenci o přezkoumání nemovitého majetku, která je součástí pokračujícího úsilí o navrácení nemovitostí odcizených během holocaustu

22. listopadu 2012 v 13:52 | tisková zpráva organizátorů
V rámci pokračujících snah o nápravu křivd spáchaných během holocaustu se v pražském Černínském paláci od 26. do 28. listopadu 2012 uskuteční Konference o přezkoumání nemovitého majetku - Immovable Property Review Conference (IPRC). Pořádá ji Evropský institut odkazu Šoa v úzké spolupráci s Nadací Forum 2000 a pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Partnery konference jsou Magistrát hlavního města Prahy a Český rozhlas.

Pražská židovská obec prohrála u pražského městského soudu spor s bývalou vedoucí sekretariátu

12. října 2012 v 15:04 | TJ

Senát Městského soudu v Praze dnes projednal odvolání Židovské obce v Praze (ŽOP) proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 7 ze dne 17. února ve věci výběru 250 tisíc korun do pokladny sekretariátu, která byla zřízena v době dvojvládí na ŽOP koncem roku 2004. Soudkyně se dnes opět jednoznačně postavily za prvoinstanční rozhodnutí žalobu proti bývalé vedoucí sekretariátu ŽOP zamítnout. Po písemném doručení je rozsudek pravomocný.

Pocta obětem holokaustu v Uherském Hradišti

1. října 2012 v 22:12 | Petr Weber

Tento motiv spojoval několik navazujících setkání, besed a výstav uskutečněných či zahájených v prosluněné pondělí 24. září v Uherském Hradišti. V poledne starosta města Květoslav Tichavský (ODS) přijal na radnici vzácného hosta, J. E. Jaakova Levy, velvyslance Státu Izrael v ČR, který se zapsal do pamětní knihy hostů. Z klasicistní budovy bývalé spořitelny, postavené na sklonku předminulého století, se malá delegace včetně spoluorganizátorů celého vzpomínkového dne, Mojmíra Kaluse z ICEJ a Alessandra Alagia, předsedy Italsko - moravské kulturní a historické asociace, přesunula do místního kina Hvězda, známého především pořádáním nekonformní Letní filmové školy.

Nadační fond obětem holocaustu: Záleží na projektu, ne na organizaci

25. září 2012 v 16:17 | TJ

V roce 2000 byl v rámci tzv. Rychetského komise založen Nadační fond obětem holocaustu (NFOH), do něhož parlament vložil 300 milionů korun. O uplynulých letech a výhledech do budoucna jsme si povídali s jeho ředitelkou Martou Malou.


NFOH má za sebou 12 let existence. Myslíte, že naplňuje cíle, s nimiž byl založen?

Ano, myslím si, že určitě ano. Účelem NFOH je podpora projektů v pěti oblastech: odškodnění fyzických osob za účelem zmírnění některých majetkových křivd způsobených obětem holocaustu, dále sociálně zdravotní péče o přeživší šoa, rekonstrukce a údržba židovských památek, důstojná připomínka obětí holocaustu, vzdělávací aktivity v judaismu a rozvoj židovských komunit v ČR.
V první fázi jsme symbolicky odškodnili ty, kterým byl během holocaustu zabaven majetek, a nikdy jej nedostali zpět. Rozdělili jsme celkem 100 milionů Kč. Od roku 2002 rozdělujeme každoročně granty v dalších oblastech, pro které jsme založili programy: Péče, Připomínka, Obnova a Budoucnost. Ročně rozdělujeme 13 milionů Kč.

Nečas píše Klausovi o církevních restitucích

4. září 2012 v 17:41 | dokument
Vážený pane prezidente,

dovoluji si reagovat na Váš dopis k návrhu zákona o vypořádání některých křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody, kde vyjadřujete obavu ve smyslu prolomení hranice 25. února 1948.
 
 

Reklama