Domácí zprávy

Pražská přednáška o míru mezi Izraelci a Palestinci

11. února 2014 v 16:42 | redakce
Ústav mezinárodních vztahů pořádá zítra v 17 hodin přednášku izraelského mírového aktivisty Mika Peleda "Beyond Zionism, Hope for Freedom & Democracy in Palestine/Israel". Setkání moderuje Pavel Barša a v diskusi vystoupí tajemník FŽO Tomáš Kraus. Akci spoluorganizuje Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě Ne naším jménem!.

Zemřel "chlapeček z luxu" Hugo Pavel

2. února 2014 v 14:22 | redakce
Ve čtvrtek 30. ledna zemřel v kladenské nemocnici Hugo Pavel (89). Narodil se 26. prosince 1924. Dětství prožil s rodiči a sourozenci v Praze. Jeho otec Leo Popper se stal před válkou úspěšným prodejcem ochodního zastoupení společnosti Elektro-Lux. Z počátku 30. let je právě i reklamní fotka malého Huga na vysavači. Po okupaci se rodina přestěhovala do Buštěhradu, aby se lépe jejich smíšené manželství skrylo před rasovou politikou nacistů. Nakonec se však Hugo společně s mladším bratrem Jiřím a otcem transportům do Terezína nevyhnuli. Rodinné osudy proslavil nejmladší z bratrů Ota, který se stal uznávaným spisovatelem.

Projekt Bubnů se rozjíždí

23. ledna 2014 v 16:55 | TJ
Ředitel Památníku ŠOA v Praze o.p.s. Pavel Štingl popsal pro ŽL aktuální novinky a svěřil se se svým tajným přáním otevřít přebudované nádraží veřejnosti na podzim roku 2016.

Jak pokračuje práce na projektu Památníku ŠOA Bubny?
Projekt Bubnů se utěšeně rozjíždí. Po výstavě Kadiš se podařilo udržet v chodu mravenčí práci na hodně nestandardní nájemní smlouvě. To navzdory reorganizaci v ČD. Nakonec se nám ji podařilo na podzim minulého roku podepsat.

Vlastivědné muzeum Olomouc představuje plakáty k památce obětí holokaustu

22. ledna 2014 v 6:45 | redakce
Ve čtvrtek 23. ledna v 17 hod. bude v olomouckém vlastivědném muzeum zahájena výstava studentských plakátů soutěže "Keeping the Memory Alive". Akce, kterou pořádá olomoucká židovská obec, bude součástí připomínky letošního Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.

SAŽ dělá debatu o sionismu

13. ledna 2014 v 17:15 | redakce
Zítra v 17:30 pořádá Spolek akademiků Židů na pražské židovské radnici další z debat cyklu Výzvy židovské současnosti. S přednáškou "Je slovo sionismus urážkou?"vystoupí Michal Pacovský. Koreferát na téma "Sionismus a židovská identita" pronese prof. Tomáš Radil.

Stanovisko ICEJ k výbuchu na palestinském velvyslanectví v Praze

9. ledna 2014 v 16:52 | text prohlášení ICEJ, Mojmír Kallus, Karel Sedláček

Přinášíme text prohlášení ICEJ, které bylo rozesláno médiím

Novoroční výbuch v budově palestinského velvyslanectví v Praze a tragická smrt vedoucího této mise Džamála Muhammada Džamála obrátila zaslouženou pozornost veřejnosti k existenci a povaze této instituce. Jak je dobře známo, Česká republika byla jedinou evropskou zemí, která v listopadu 2012 hlasovala proti rezoluci Valného shromáždění OSN o povýšení statutu Palestinské autonomie (PA) na nečlenský stát OSN. Měla k tomu dobrý důvod. Bez přímého jednání PA s Izraelem žádné propagandistické hlasování nic nezmění na faktu, že PA nemá kontrolu nad svým územím ani mezinárodně uznané hranice, a proto ji nelze považovat za stát.

Židovské obce požádaly o vydání jen několika desítek nemovitostí

7. ledna 2014 v 14:21 | redakce
Ve čtvrtek 2. ledna se uzavřely podatelny pro přijímání žádostí církví a náboženských společností o navracení zabaveného majetku po roce 1948. Státní pozemkový fond obdržel 1700 výzev a Lesy ČR 1605 výzev. Kolik žádostí podala Federace židovských obcí (FŽO), jejíž zástupci jednali o současné podobě církevních restitucí?

Je Židovské muzeum rodinná firma?

6. ledna 2014 v 14:18 | TJ
Redakce ŽL byla v loňském roce upozorněna, že Židovskému muzeu v Praze (ŽMP) dodává služby zeť ředitele Leo Pavláta. Pro členy židovských obcí, kteří byli osloveni redakcí, je tato situace překvapivá a vrhá stín nepotismu na fungování této veřejně uznávané instituce. ŽMP bylo zřízeno v roce 1994 na základě smlouvy mezi Federací židovských obcí a ministerstvem kultury, přesto ředitel Leo Pavlát dlouhodobě odmítá odpovídat na dotazy ŽL. Jsme tedy v této věci odkázáni jen na veřejně dostupné informace.

Brněnská agentura JAS slaví 10 let

4. ledna 2014 v 21:08 | redakce
Dne 15. ledna 2004 za velkého přispění paní Militké, MUDr. Salzmanové a paní Špunarové a mnoha dalších, vznikla profesionální organizační složka brněnské židovské obce, která byla nazvána JAS. Jde o zkratku anglických slov Jewish Agency for Seniors. Šlo o projekt domácí péče, který byl iniciován grantem, který získal Nadační fond obětem holocaustu pro židovské obce v Česku.

Waltraut Stecherová by se dnes dožila 110 let

18. prosince 2013 v 9:31 | redakce
Jejím životním mottem bylo Sloužím, proto jsem. Pravidelně se zúčastňovala sobotních bohoslužeb v Jeruzalemské synagoze, pomáhala tam, kde její pomoci bylo třeba. V posledních letech svého života, ač s podlomeným zdravím, se starala o některé členky pražské obce, které na tom byly zdravotně ještě hůře.
To, že služba bližním byla jejím celoživotním cílem, dokazuje i článek z časopisu, který si vydávali pacienti plicního sanatoria v Ústí nad Labem - Bukově. Článek, který nám zapůjčil její syn Denny Stecher je z června roku 1948.

Policie zahájila trestní stíhání pěti extremistů pro nedovolené ozbrojování

5. prosince 2013 v 9:44 | ÚOOZ
Při akci s krycím názvem TIMOTHY bylo v úterý 26. listopadu 2013 kvůli nedovolenému ozbrojování zadrženo pět osob.
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV se už na začátku letošního roku začali zabývat informacemi Vojenského zpravodajství směřujícími k domácí pravicově extremistické scéně na severní Moravě. První úkony trestního řízení byly provedeny v květnu letošního roku a v průběhu prověřování se u konkrétních zájmových osob (z toho jeden voják) z Olomoucka a Bruntálska začalo potvrzovat i podezření na nedovolené ozbrojování.

ICEJ píše dopis Zemanovi kvůli Iránu

4. prosince 2013 v 16:10 | dokument ICEJ

OTEVŘENÝ DOPIS PREZIDENTU REPUBLIKY VE VĚCI ÍRÁNSKÉHO JADERNÉHO PROGRAMU


V Praze 29. 11. 2013

Vážený pane prezidente,


obracíme se na Vás s velkým znepokojením ve věci nedávno uzavřené dohody 5+1 s Íránem. Jsme přesvědčeni, že se mezinárodní společenství dopustilo závažné chyby, která může mít nedozírné následky.


Nebezpečí dohody samotné je zřetelně rozpoznatelné: Írán si plně ponechává veškerou infrastrukturu potřebnou k výrobě jaderné zbraně, tedy schopnost tak učinit v době, která pro něj bude výhodná. Zatímco uvolnění sankcí je okamžité, výsledky ochoty Íránu naplnit dohodnuté podmínky budou měřitelné nejdříve za půl roku. Zde nemusíme být jadernými experty ani specialisty na orientální způsob myšlení, abychom viděli jednostrannost a nevyváženost takové dohody.

Hrdinové Paměti národa si zaslouží více

18. listopadu 2013 v 15:38 | TJ

Post Bellum rozdalo na slavnostním večeru v neděli 17 . listopadu ceny Paměti národa čtyřem osobnostem, které měly odvahu postavit se zlu v období nacismu či komunismu. Již počtvrté tak byly vybrány ze sbírky vzpomínek Paměť národa a z cyklu Příběhy 20. století osudy, které jsou významné svou odvahou a morálním rozměrem. Oceněni byli bývalý vězeň nacistických koncentračních táborů Felix Kolmer (na snímku mu předává cenu Zdeněk Svěrák), mukl z komunistických lágrů František Wiendl, spisovatel Jiří Stránský a zakladatelka VONS a Charty 77 Dana Němcová. Akci živě přenášela ČT1.

Zemřel Tomáš Pěkný

18. listopadu 2013 v 9:42 | redakce

V neděli 17. listopadu zemřel po krátké těžké nemoci Tomáš Pěkný (70) editor časopisu Respekt, šéfredaktor měsíčníku Roš Chodeš a redaktor nakladatelství Sefer. Pěkný byl signatářem Charty 77 a v období normalizace za přispění zahraničních podporovatelů zpracoval historickou práci o dějinách Židů v českých zemích, která po roce 1989 vyšla v rozšířené knižní podobě pod názvem Historie Židů v Čechách a na Moravě.

Ve Mšeně odhalili památník obětem holokaustu

14. listopadu 2013 v 11:16 | redakce, Jan Kozlík ml., foto Jiří Říha

V neděli 3. listopadu byla ve Mšeně slavnostně odhalena pamětní deska jako připomínka devíti občanů, kteří se v období 2. světové války stali obětmi nacistické genocidy. Akce se konala u příležitosti 70. výročí jejich transportu do koncentračního tábora. S myšlenkou vytvořit pamětní desku přišel místní evangelický sbor, který pro ni získal městské zastupitelstvo. Autorem realizace je akademický sochař Petr Císařovský a potřebné prostředky byly shromážděny během půl roku v rámci veřejné sbírky. Čtenářům ŽL přinášíme zamyšlení Jana Kozlíka ml., které na slavnostním setkání zaznělo.

Walter Kraus koncertoval na Hlaváku

19. října 2013 v 18:52 | redakce
Kavárník Ondřej Kobza není znám příliš kvůli své kavárně, ale především jako autor projektu piana v ulicích. Již od letošního srpna jsou na různých místech Prahy k nalezení jeho piana, které jsou k dispizici pro potěšení a zábavu kolemjdoucím. Ve středu 16. října hrál na jedno Kobzovo piano, které stojí ve vestibulu pražského hlavního nádraží, i Walter Kraus (101). Jeho vystoupení mělo nebývalý úspěch u veřejnosti a zaznamenala jej média. Walter Kraus není tolik znám jako pianista, ale spíše jako bývalý židovský voják, který se vyznamenal během 2. světové války v britské armádě na Blízkém východě.

Na pozemku po bývalé budějovické synagoze vyroste parkovací dům

13. října 2013 v 17:18 | redakce, foto JF

V Českých Budějovicích se začal stavět parkovací dům s administrativním centrem a obchody na místě, kde byla v roce 1888 dle návrhu Maxe Fleischera postavena jedna z největších českých synagog. Budova v novogotickém cihlovém stylu připomínala křesťanský kostel, měla třílodní baziliku dlouhou 28 metrů se dvěma věžemi. Dle dobových zprávy měla pojmout až 600 návštěvníků.

Na holešovický památník obětem holokaustu má být vypsána veřejná soutěž

7. října 2013 v 21:36 | TJ
V pražských Holešovicích se připravuje projekt Paláce Stromovka, který se staví na místě bývalého shromaždiště, z něhož byly v době nacistické okupace vypravovány transporty do ghett v Terezíně a Lodži. Nové obchodní a administrativní centrum má být dokončeno v roce 2015. Jeho součástí měl dle původního developerského záměru být i památník obětem holokaustu. V únoru loňského roku se u staveniště konala protestní akce, která měla upozornit na skutečnost, že nový majitel projektu s památníkem v původním rozsahu nepočítá. Požádali jsme proto zástupce developerské firmy Lordship Jana Zamrazila o aktuální informace k přípravě památníku.

V médiích se objevila zpráva, že se vám stejně jako zástupcům radnice a židovských obcí jeví posunutí památníku na trojúhelník před vchod do Paláce Stromovka jako důstojnější řešení, než by bylo jeho umístění uprostřed komerčního centra. Můžete vysvětlit proč si to myslíte? Vždyť uvnitř centra by jej vidělo a vnímalo více lidí. Nejde jen o finanční důvody?

Jsme přesvědčeni, že uprostřed komerčního centra není umístění památníku příliš vhodné, a ani důstojné. Navržené místo je před jedním ze dvou vstupů do obchodního centra, u frekventované křižovatky ulic Veletržní a Strojnická. Památník bude tedy na velmi exponovaném místě i pro veřejnost, která do obchodního centra nezavítá a může se na něj podívat i bez návštěvy tohoto centra. Stejně tak i lidé z projíždějících vozidel jej zaregistrují a budou určitě vnímat. Volný pozemek navíc nabízí i větší možnosti při jeho realizaci než v rámci omezeného prostoru obchodní pasáže. Nedokáži si představit fotografie publikované v médiích, kde bude jako hlavní bod zájmu památník a v pozadí loga nájemců nad vstupy do obchodních jednotek. Přesné umístění je velmi subjektivní záležitost, každý na něj má samozřejmě svůj vlastní názor. Nám se podařilo dohodnout toto umístění jak se zástupci židovských organizací, tak i s Městskou částí Praha 7.

Děti Maiselovky a reb Shmelke

20. srpna 2013 v 21:12 | Petr Weber
První srpnový týden 2013 židovský Mikulov patřil Dětem. Poněkud odrostlejším a s přídomkem, tedy Dětem Maiselovky (DM). V Mikulově si dal totiž sraz malý vzorek (asi 25 lidí včetně rodinných příslušníků) velké party kdysi chlapců a děvčat, pohybujících se v padesátých až osmdesátých letech minulého století kolem židovské radnice v pražské Maiselově ulici. Většina z nich se rozprchla po roce 1968 nebo i dříve po světě. Sametová revoluce umožnila zpřetrhané nitky a pouto s místem jejich mládí opět navázat. Skupina, pro niž se vžilo kódové označení "Děti Maiselovky" (autorkou názvu i definice je Alena Heitlingerová, žijící nyní v Kanadě, sama též Dítě), se počala spontánně organizovat a stýkat, především přes internet, ale i osobně. Čas od času pořádají DM setkání, tu větší, tu menší, v Praze, na Slovensku i jinde. Letošní minisumit se uskutečnil v Mikulově, hlavním svolavatelem byla Marcela Maftoul (Grenoble) a Peter Neuwirth (Basel), k organizačnímu zajištění drobně přispěl i autor těchto řádků. Poznávací heslo i kód pro rezervaci hotelu zněly "Reb Shmelke" (slovutný chasidský rabín, působící v Mikulově - Nikolsburgu v létech 1773 - 1778. A tak se v neděli 4. srpna sjížděly v mikulovském hotelu Tanzberg DM ze Švýcarska, Francie, Německa, USA, Čech, Moravy i ze Slovenska. Čekal je docela nabitý týden.

Komu vadí chucpe?

14. srpna 2013 v 5:26 | red
V časopise Euro vyšla tradiční ilustrace Jiřího Slívy. Jelikož postava vlevo hodně připomíná tajemníka Federace židovských obcí JUDr. Tomáše Krause, tak si opravdu lámeme hlavu nad tím, co chtěl autor naznačit.

 
 

Reklama