Domácí zprávy

Institut Terezínské iniciativy představí pamětní minci k 70. výročí osvobození Osvětimi

24. ledna 2015 v 12:40 | redakce
V pondělí 26. ledna v 10:50 pořádá Institut Terezínské iniciativy (Jáchymova 3, P1) tiskovou konferenci u příležitosti uvedení pamětních mincí České mincovny k 70. výročí osvobození Osvětimi. Konference se zúčastní bývalá vězeňkyně koncentračních táborů Bohumila Havránková, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička a autor pamětní mince Jakub Orava. Institut Terezínské iniciativy zároveň vyhlásí třetí ročník soutěže k připomínkové akci Jom-Ha-Šoa na téma "Návraty a nenávraty".

V Praze se budou hledat odpovědi na současné problémy s náboženskou nenávistí v Evropě

22. ledna 2015 v 17:25 | Originální tisková zpráva Evropského židovského kongresu
Pražský hrad ožije v pondělí mezinárodním fórem Let My People Live! Delegáti z více než 30 zemí a na pět set dalších hostů budou hledat řešení palčivých problémů s nárůstem náboženské nesnášenlivosti a extremismu v Evropě. Ohrožení se cítí především evropští Židé a mnozí zvažují odchod z kontinentu z bezpečnostních důvodů. Dvoudenní akce rovněž uctí mezinárodní Den památky obětí holocaustu pietou v Terezíně.

Setkání s tajemníkem Federace židovských obcí

14. ledna 2015 v 12:40 | redakce
Podle zprávy Richarda Valouška proběhne dnes ve 14 hodin na pražské Židovské radnici setkání novinářů s tajemníkem Federace židovských obcí Tomášem Krausem k novinkám ke Světovému fóru holokaustu, které se v Praze a Terezíně bude konat 26. a 27. ledna.

Daniel Sidon nabízel v klubu drogy. Zadržela jej městská policie

13. ledna 2015 v 15:23 | redakce
Blesk přinesl zprávu, že Daniel Sidon byl dnes ráno zadržen s drogami, které měl nabízet v jednom pražském klubu. Druhorozený syn vrchního zemského rabína se dvakrát pokusil o útěk.

Prohlášení předsedů ERC, ČBK a FŽO k teroristickým útokům ve Francii

10. ledna 2015 v 16:00 | TZ
Středeční atentát v Paříži na novináře satirického týdeníku Charlie Hebdo a hrůzné činy z následujících dní nás naplňují hlubokým smutkem a vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám obětí. Uvědomujeme si, že tyto činy jsou zoufalým vyústěním hlubších tendencí a bolestí současného dění ve světě.

Co na leden chystá Evropský židovský kongres

23. prosince 2014 v 14:17 | redakce
Již se hodně psalo o tom, zda přijede do Prahy ruský prezident Vladimír Putin, kdo jej pozval či nepozval. Zcela v pozadí zájmu zůstává připravovaný program, který by měl mimo tradiční připomínky dne obětí holokaustu být dle organizátorů i příležitostí zamyslet se nad narůstajícími radikálními projevy rasismu a jiné nenávisti. Většina akcí se bude odehrávat v Praze, na Terezín je naplánována závěrečná hodina.

Sidon opět překvapil

16. prosince 2014 v 21:32 | redakce
Sidon, který je ve své funkci vrchní zemského rabína na neplacené dovolené, opět nechal česká média nahlédnout do svých úvah. U příležitosti začátku Chanuky v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že situace na Blízkém východě by byla srozumitelnější, kdyby vypukla válka mezi Izraelem a palestinským státem.

Dora Gold: Psaní knihy je jako nakupování v supermarketu

14. prosince 2014 v 12:49 | TJ
CEVRO Institut ve spolupráci s vydavatelstvím Garamond a izraelským velvyslanectvím uspořádal v pondělí 8. prosince přednášku bývalého izraelského velvyslance při OSN Doreho Golda u příležitosti českého vydání jeho knihy Boj o Jeruzalém: Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města. Akci moderoval Tomáš Pojar prorektor pro zahraniční vztahy CEVRO Institut. V přeplněném sále v Jungmannově 17 bylo možné zahlédnout řadu zajímavých hostů včetně expremiéra Mirka Topolánka či bývalého velvyslance v USA a Rusku Petra Koláře.

Průlomové rozhodnutí soudu a ministerstva v restituci uměleckých předmětů

9. prosince 2014 v 18:39 | redakce
Ministr kultury Daniel Herman se postavil proti rutinní praxi preventivního prohlašování uměleckých děl, jejichž restituenti žijí trvale mimo ČR, kulturními památkami, a zrušil památkovou ochranu obrazu připisovanému Francesku Solimenovi, který z Národní galerie (NG) restituovali potomci původních židovských majitelů. ČTK dnes přinesla zprávu o ministerském rozhodnutí ze dne 3. října, které se ve svém zdůvodnění odvolává dokonce i na Terezínskou deklaraci.

Památník Terezín vyhlásil další ročník literární a výtvarné soutěže

4. prosince 2014 v 10:36 | TZ, Památník Terezín
Památník Terezín vyhlásil na příští rok XXI. ročník literární a IX. ročník výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové
pod společným tématem "...a na troskách ghetta budeme se smát...". Název letošního ročníku literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín pochází ze závěru neoficiální hymny terezínského ghetta, jejímž autorem je jeden z jeho nejvýraznějších divadelníků Karel Švenk.

Čtvrteční debata SAŽ o protektorátní Praze

1. prosince 2014 v 7:51 | redakce
Ve čtvrtek 4. prosince v 17:30 pořádá Spolek akademiků Židů debatu o životě v Praze v období nacistické okupace s Jiřím Padevětem, který je autorem oceňované publikace Průvodce protektorátní Prahou. Pozvání na debatu, jež se koná na Židovské obci v Praze, přijal i Jaroslav Čvančara, který jako amatérský badatel vydal několik knížek k období protektorátu.

Před rokem odešel Egon Lánský

30. listopadu 2014 v 17:44 | redakce
V urnovém háji Nového židovského hřbitova v Praze se dnes konala vzpomínka na Egona T. Lánského (80), který nás opustil 25. 11. 2013. U nově vybudovaného náhrobku se sešlo na čtyři desítky přátel a známých. Stejně jako byl jeho život plný překvapivých zvratů a dobrodružství, jsou i místa jeho posledního odpočinku nezvykle roztroušena hned v několika evropských zemích. Jeho popel je uložen nejen v Praze, kde se konal dnešní Jahrzeit, ale i v hrobu rodičů na Slovensku a v milovaném Švédsku, kde našel politický azyl po emigraci z komunistického Československa. Modlitbu vedl kantor Bejt Simcha Ivan Kohout.

Vlasta Sidonová je sociální pracovnicí roku

11. listopadu 2014 v 15:09 | redakce
Sociální pracovnicí roku byla dnes vyhlášena Vlasta Sidonová ze sociálního oddělení Židovské obce v Praze. Sidonová se jako manželka rabína Karola Sidona zapojila do sociální práce v roce 1993. "Cítila jsem potřebu pomoci vytvořit po dlouhé době živoření židovské komunity řádně fungující sociální služby pro přeživší šoa i jejich rodinné příslušníky. Pokusit se obnovit hodnoty milosrdenství a humanity vycházející ze židovské tradice," uvedla Sidonová pro ČTK. Cenu udělují Diakonie Českobratrské církve evangelické s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Diakonie patří v Česku k největším organizacím na pomoc seniorům a postiženým. Asociace zastřešuje provozovatele služeb pro potřebné.

Naučte se hebrejsky v pražském Ulpanu

12. října 2014 v 20:15 | TZ
Pražský Ulpan vypisuje od 20. října celoroční kurzy moderní hebrejštiny pro širokou veřejnost od úplných začátečníků přes mírně a středně pokročilé až po konverzační kurz pro velmi pokročilé studenty.
Výuka probíhá v učebnách v Belgické ulici v Praze 2. Zájemcům doporučujeme navštívit webové stránky, kde najdou elektronickou přihlášku i všechny potřebné informace.

Ministr Herman se zúčastnil slavnostního odhalení Stolpersteinu věnovanému Harry Kendemu

10. října 2014 v 23:06 | PhDr. Helena Markusová, tisková zpráva Ministerstva kultury

Dne 6. října se uskutečnilo před budovou gymnázia v České ulici v Českých Budějovicích slavnostní odhalení Stolpersteinu (Kámen zmizelých), věnovaného židovskému studentu gymnázia Harry Kendemu. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr kultury České republiky Daniel Herman, z Ministerstva kultury dále Jaromír Talíř, za město České Budějovice jeho primátor Juraj Thoma, poslankyně Vlasta Bohdalová, někteří pamětníci Druhé světové války a transportu.

Nedělní vzpomínka na Federovu mládežnickou tryznu

18. září 2014 v 16:08 | redakce, Ester Peterová
V neděli 21. září uplyne rovných 50 let, kdy se v Terezíně uskutečnila první mládežnická tryzna za oběti holokaustu. Tehdy se tohoto pietního shromáždění zúčastnil rabín Dr. Richard Feder. Sám byl vězněm v Terezíně a nacisté mu vyvraždili celou jeho početnou rodinu. Na počest tohoto významného výročí se proto ve stejný den uskuteční v 11 hodin v Terezíně tryzna a v 15 hodin na pražské židovské obci v Maiselově ulici vzpomínkové setkání.

Senátoři ODS zvou do Senátu na veřejné shromáždění proti antisemitismu

17. září 2014 v 15:02 | redakce, zdroj Senát PČR
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně stálé senátní komise pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová zvou na veřejné Shromáždění proti antisemitismu, které se uskuteční ve čtvrtek 18. září 2014 od 10:00 hodin v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze. Na akci vystoupí Přemysl Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, izraelský velvyslanec Gary Koren, prof. Otto Dov Kulka, biskup Václav Malý, Leo Pavlát a Daniela Filipiová. Setkání probíhá pod záštitou ministra kultury a arcibiskupa Duky.

Odhalení pomníku Emila Kolbena

9. září 2014 v 16:22 | redakce
Zítra ve 13:30 bude slavnostně odhalen pomník průmyslníka Emila Kolbena. Akce, která se koná na nároží ulic Sokolovská a Freyova v pražských Vysočanech, se zúčastní Andreé Kolbenová a zástupci Prahy 9, ČKD a pražské židovské obce.

Předseda Knesetu Juli Edelstein je na návštěvě Prahy

9. září 2014 v 10:14 | redakce
Předseda izraelského Knesetu Juli Edelstein je v těchto dnech na pracovní návštěvě Prahy. Včera jednal s předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčekem. Dnes se sejde v Černínském paláci s ministrem Zaorálkem a zítra by měl být hostem v parlamentu. Edelstein, který se narodil v roce 1958 na Ukrajině, je členem Likudu. Je to zkušený politik, který v minulosti zastával úřad ministra pro diasporu a imigraci.

Nová generace židovských funkcionářů pod palbou LN

26. srpna 2014 v 13:39 | TJ
Dnešní vydání Lidových novin (LN) přináší rozhovor redaktora Přemysla Houdy s předsedou Federace židovských obcí (FŽO) Petrem Papouškem o levicovém antisemitismu a David Hron z Tel Avivu vede kritický monolog s novým pražským vrchním rabínem o jeho výroku o aranžovaných palestinských fotografiích.
 
 

Reklama