Domácí zprávy

Ghetto Rente snad již do konce roku

14. září 2009 v 6:00 | redakce
Německá strana změnila svůj dosavadní postoj při vyplácení důchodů českým obětem nacismu, které pracovaly za války v nacistických ghettech. Kompenzace se týkají asi sedmi stovek dosud žijících českých občanů, kteří podali své žádosti již v roce 2003. Doposud byl hlavní překážkou pro tyto výplaty názor německé sociální zprávy, že české oběti nacismu jsou za práci v ghettech kompenzovány již v rámci českého sociálního systému.

"Německá sociální správa v Landshutu potvrdila, že došlo v rámci výkladu příslušného zákona ke změně pravidel pro posuzování nároků českých obětí. Zápočet doby pobytu v ghettu v českém důchodu na základě osvědčení dle zákona 255/46 jíž nemá být důvodem pro zamítaní žádostí," říká právník Martin Thiel, který se "Ghetto Rente" věnoval řadu let v rámci České rady pro oběti nacismu.

Pozitivní rozhodnutí německé sociální správy v Landshutu přišlo právě v době, kdy svou činnost ukončila Česká rada pro oběti nacismu, která se boji za důchody pro české obětí nacismu věnovala více než sedm let. Rozhodnutí dle nových pravidel by pro české žadatele mohla přijít snad již do konce roku. Poradenství ohledně Ghetto Rente v Česku poskytuje organizace Živá paměť.

Pravomocné rozhodnutí o vydání Koh-i-nooru

13. září 2009 v 13:01 | redakce

Víkendové vydání MF Dnes přineslo článek o dlouholetém restitučním sporu o pozemky pod společností Koh-i-noor, které nárokovala část potomků rodiny Waldesů. Spor o tento židovský majetek se táhne 14 let. Po dvou letech zamítl Nejvyšší soud dovolání majitelů firmy Koh-i-noor, kteří získali tuto společnost v rámci privatizace, a je tak pravomocný původní verdikt městského soudu o vrácení části pozemků, na nichž stojí areál této pražská firmy. Soudní rozhodnutí nebylo žalobcům doposud doručeno, proto nechtějí celou záležitost komentovat. Majitel firmy se však již vyjádřil, že se cítí poškozen, a proto se bude asi i nadále domáhat zrušení rozsudku.

V článku je také citován advokát Tomáš Těmín, který spolupracuje se Židovskou obcí Teplice.

Zemřela Jana Dráská

12. září 2009 v 13:41 | redakce

Dnes ráno na šabat před Novým rokem nás ve věku nedožitých 79 let opustila Jana Dráská. Výrazná vůdčí osobnost židovského spolkového života a šéfredaktorka ŽL.

Jana Dráská se narodila 30. října 1930 v předválečném Československu. Holocaust přežila jako jediná z celé rodiny jen díky zachráncům, kteří ji dva a půl roku za těžkých podmínek ukrývali před transportem. Po válce absolvovala gymnázium a studovala na Vysoké škole politických a sociálních věd, odkud byla nucena odejít. Pracovala jako úřednice, ale nakonec vystudovala v šedesátých letech žurnalistiku. Působila v novinách a rozhlase. V době normalizace byla několik let bez práce, později byla vrátnou v učňovském domově.

Po listopadu 1989 byla rehabilitována Syndikátem novinářů. Vrátila se ke své profesi. Spoluzakládala několik židovských časopisů (např. Menora, Obecní noviny, Židovské listy) a byla spoluautorkou řady publikací. Mezi nejvýznamnější patří "Ptaly se: Proč? - Ukrývané děti vzpomínají" (2008) a "Bojovali na všech frontách" (2007). Zákeřná nemoc ji zastihla v plné práci. Řada unikátních projektů ze současných dějin českých židů tak již nikdy nebude dokončena.

Říká se, že bůh si k sobě povolává své nejmilejší právě na šabat. Jana Dráská svou odvahou, pracovitostí a moudrostí byla oporou mnohým z nás. Zemřela v náručí svých nejbližších. Pohřeb se bude konat na pražském Novém židovském hřbitově v pondělí ve 14 hod.

Demonstrace na podporu zadržených neonacistů

10. září 2009 v 15:26 | redakce
V sobotu 12. září před věznicí v Brně-Bohunicích budou protestovat asi dvě stovky příznivců a rodinných příslušníků deseti trestně stíhaných členů krajně pravicové scény. Pět z nich je doposud drženo ve vazbě. Policejní akce vyvolala velké pozdvižení na neonacistické scéně blízké Národnímu odporu a v této souvislosti se objevily i informace o možných útocích na syna premiéra Jana Fischere a dcery ministra vnitra Martina Peciny.

ÚS odmítl stížnost jednoho ze zadržovaných neonacistů

9. září 2009 v 15:23 | redakce
ČTK přinesla zprávu o rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl stížnost proti vazbě, podanou v
srpnu jedním ze zadržených při červnové velké policejní razii na extremistické scéně.Soud zveřejnil pouze iniciály zadrženého M.F., jehož u soudu zastupoval advokát Kolja Kubíček.

Kdo kandiduje ve volbách za DS

9. září 2009 v 13:00 | redakce
Dělnická strana (DS) postavila kandidátku pro volby do poslanecké sněmovny ve všech čtrnácti volebních krajích. Dle tiskové zprávy DS její dres obléklo celkem 338 kandidátů. Politické složení je následující: 174 kandidátů DS, 21 kandidátů SPR-RSČ, 2 kandidáti Národní strany, 2 kandidáti Národní prosperity a jeden kandidát Demokratické strany Československa, zbývající kandidáti jsou bez politické příslušnosti. Již se psalo o tom, že za DS v těchto volbách posiluje o bývalé "republikány" na úkor známých neonacistů.

Přesto Česká televize včera přinesla informaci , že má k dispozici fotografie, z nichž vyplývá napojení kandidátů DS Jiřího Švehlíka, Milana Hrocha a Patrika Vondráka na neonacistické skupiny. Švehlíka zachytily fotografie v tričku neonacistické kapely Skrewdriver vedle kytaristy neonacistické kapely Hlas krve nebo s praporem v barvách Třetí říše. Milan Hroch je zase vyfocen jak hajluje spolu se členy zakázaného uskupení Národní odpor. Na Patrika Vondráka už dříve upozornil i server iDNES, že se podílel na organizaci pochodu extremistů přes pražské židovské město v roce 2007.

To, co většina asi tušila, je nyní doloženo fotografiemi, který předseda DS Vandas označil za fotomontáž. V evropských volbách DS dosáhla na příspěvek asi 700 tisíc korun. Pokud znovu uspějí bude odměna ze státní kasy na jejich "politickou" činnost mnohem bohatší.

Informace pro alergiky

9. září 2009 v 12:54 | red
Dominantní alergeny - ambrózie, plísně, merlíkovité, kopřiva
V tomto týdnu pokračuje pylová sezóna ambrózie. Při jihovýchodním větru očekáváme při slunečném počasí středně vysokou až vysokou koncentraci tohoto alergenu, zvláště na jihu Moravy, ale i v Praze a jejím okolí. Spóry plísní se budou objevovat v průměrném množství. Místy mohou dosahovat alergologicky významných koncentrací také pylová zrna merlíkovitých. Ostatní aeroalergeny se budou držet jen na nízké úrovni a pro alergiky nebudou představovat žádné nebezpečí.
 
 

Reklama