Domácí zprávy

Hrozba bombovým útokem v Lauderkách

5. září 2015 v 21:13 | redakce
Ve čtvrtek 3. září krátce po 13.30 byl na jedné z pražských policejních služeben přijat anonymní telefonát, který upozorňoval na přítomnost výbušného zařízení v jednom z vozidel, které parkovalo před Lauderovou školou v pražské Belgické ulici.

Frankfurtský primátor Peter Feldmann přijel do Prahy za byznysem i kulturou

31. srpna 2015 v 21:18 | redakce
U příležitosti pětadvacátého výročí podpisu partnerské smlouvy mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem navštívila hlavní město frankfurtská delegace v čele s primátorem Peterem Feldmannem (SPD). Cílem návštěvy bylo prohloubení vztahů mezi oběma městy a rozvoj akademické i obchodní spolupráce. Feldmann, který se v přímých volbách v roce 2012 dostal do čela hlavního německého města finančnictví, je podle vlastních slov liberální Žid. Je tak prvním židovským primátorem Frankfurtu od roku 1933.

Pavel Bělobrádek: Vědeckou diplomatkou v Izraeli bude Delana Mikolášová

11. srpna 2015 v 12:59 | TZ vláda ČR
Nově zřízenou pozici vědecké diplomatky v Izraeli bude zastávat Delana Mikolášová.V otevřeném výběrovém řízení ji vybrala komise složená ze zástupců úřadu vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Hlavním úkolem nové diplomatky bude navázat kontakty s izraelskými vědci, výzkumnými institucemi a inovativními firmami a podpořit jejich spolupráci s českou vědeckovýzkumnou sférou a průmyslovými podniky.

E-kniha na počest Jiřího Fiedlera a soud s jeho vrahem

30. července 2015 v 20:56 | TJ
Nakladatelství Plunkett Lake Press vydalo tento měsíc anglickou e-knihu Archivář na kole (Archivist on a Bicycle). Tento velmi zajímavý soubor esejů, které uspořádaly Helena Epstein a Wilma Iggers, přináší osobní vzpomínky na Jiřího Fiedlera (78) od jeho přátel, kolegů a spolupracovníků. Knížka je na jeho počest ke stažení zdarma. Jiří Fiedler byl spolu se svou chotí zavražděn v lednu loňského roku. Shodou okolností v pondělí rovněž začal u pražského městského soudu proces s jejich vrahem.

Navrácení pamětní desky vypálení jihlavské synagogy

28. července 2015 v 10:24 | redakce

Pamětní deska vypálení jihlavské židovské synagogy jihlavskými nacisty je po opravě zpět na svém místě. "Jihlavská radnice zajistila vyčištění povrchu, obnovu textu, který přestával být čitelný a opravu data vypálení synagogy," uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis. Původní deska z roku 1992, která byla darem Esther Poratové z Izraele, uváděla chybné datum vypálení 16. března 1939, ve skutečnosti k této události ale došlo až v noci z 29. na 30. března. V době instalace desky nebylo datum přesně známo a podařilo se ho ověřit až později v archivech. Na místě někdejší synagogy je dnes park věnovaný osobnosti dirigenta a hudebního skladatele Gustava Mahlera.

Hlavní spojka při pašování samizdatů Daniel Kumermann

21. července 2015 v 17:35 | TJ
Aktuální vydání týdeníku Respekt přináší článek Jana Kavana o pašování samizdatů a dopisů přes železnou oponu. Jde o reakci na vzpomínky Jiřiny Šiklové, které vyšly v Respektu 26/2015. Podle Kavana se jím organizovanými cestami od ledna 1971 do listopadu 1989 dovezlo do Československa 20 tun literatury, několik rozmnožovacích strojů, videokamery, zakázané desky apod. Ve velmi faktografickém textu je uvedeno, že hlavní spojkou pro organizaci tajných převozů se po Šiklové stal od roku 1982 "Daniel Kumermann, poněkud excentrický sběratel komiksů". Kumermann byl v letech 2000 až 2004 českým velvyslancem v Izraeli.

Třicetiletá Izraelka zahynula v Česku při seskoku padákem

18. července 2015 v 22:08 | redakce
Ve středu 15. července se při seskoku padákem zabila třicetiletá Izraelka, která přijela do České republiky za tímto rizikovým sportem. Dle informací ŽL šlo o zkušenou parašutistku.

"Základní kolej" pražského Památníku ticha opět na svém místě

12. července 2015 v 21:02 | redakce
ŽL zjistily, že "základní kolej" Památníku ticha na nádraží Praha - Bubny byla opět nasazena na základovou konstrukci.

Pražský Památník ticha je bez „základní koleje“. Veselého instalace trpí únavou

14. června 2015 v 17:56 | TJ
U příležitosti výročí vyvraždění tzv. rodinného terezínského tábora v Osvětimi byla dne 9. března před budovou železničního nádraží Praha-Bubny instalována "základní kolej" budoucího Památníku ticha, jejímž autorem je sochař Aleš Veselý. Socha s názvem "Brána nenávratna" se stala z dálky viditelným symbolem projektu, ale v uplynulých dnech z ní byla odstraněna dvacetimetrová kolej s pražci. Podle sdělení koordinátorky projektu Karolíny Heroldové byla socha rozebrána, protože se projevila únava materiálu. V současné době se řešení konstrukčních problémů věnuje vedení památníku.

Praha má své chasidské disco

3. června 2015 v 18:57 | redakce
Když se dnes mluví o židovské Praze, tak jde téměř výlučně o bohatou předválečnou historii, která v turistické zkratce zahrnuje období od Golema po Franze Kafku. Židovská Praha měla vždy svoje zvláštnosti, konflikty a své dobré duše. Měla taky svého Jiřího Langera, který byl uchvácen chasidským životem na Podkarpatské Rusi, a k nelibosti zdejší židovské honorace tu zaváděl "podivné zvyklosti". Dnešní židovská Prahy toho skutečně židovského má poskrovnu, chybí zde autentická mladá generace, která ve svém židovství netápe, a není to pro ni jen věcí kavárenské pózy.

Jiří Langer má však svého pokračovatele, kterým je Jair Jerochim, jenž se stejnou otevřeností a laskavostí prezentuje chasidský pohled na svět současnému českému publiku. Jair v sobě spojuje argetinské, české a izraelské kulturní kořeny, které se přirozeně promítají v jeho hudební tvorbě. V pondělí zveřejnil svůj nový klip "Světlo všude", který si již vysloužil posměch pseudoživské lumpenkavárny. Jair je dobrá duše s muzikantským talentem, která to s pražskými cyniky nebude mít jednoduché, ale najsou se jistě i ti, které svou tvorbou potěší.

Ať žije sporťák Denny!

29. května 2015 v 15:33 | TJ
Před 75 lety se narodil Denny, vážený člen naší redakce. Spatřil světlo světa ve velmi dramatických dobách. Jeho otec byl zařazen do prvního evropského transportu, který měl namířeno do Niska, a nikdy svého jediného potomka ani nespatřil. Zahynul neznámo kde. Matce se s malým Dennym dařilo za války ukrývat.

Mezinárodní konference o sociálních otázkách přeživších holokaust

22. května 2015 v 15:31 | redakce
V úterý 26. května začíná v Praze dvoudenní mezinárodní konference Evropského institutu odkazu šoa (ESLI), která se bude věnovat sociálním otázkám přeživších holokaust a dalších obětí nacistických represí. Setkání by se mělo zúčastnit 36 vládních delegací a zástupci 54 nevládních organizací.

K 50 Tomáše Kafky

19. května 2015 v 17:55 | Denny
Přítel a spolupracovník Židovských listů Tomáš Kafka se dne 20.května dožívá 50 let. Při této příležitosti připomínáme, že jeho článek otištěný v Židovských listech Holokaust v Irsku aneb hrozně už bylo vyvolal velkou pozornost. Irsko bylo během 2.světové války oficiálně "neutrální," avšak nepřijalo jediného židovského uprchlíka z nacisty obsazených zemí Evropy a prezident Irska Eamon de Valera dokonce osobně vyslovil velvyslanci nacistického Německa v Irsku Eduardu Hempelovi soustrast nad smrtí Adolfa Hitlera.

Vzpomínka na Přemysla Pittra a Karla Rašku

14. května 2015 v 21:44 | TJ
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Spolek akademiků Židů a Nadační fond Přemysla Pittra a Olgy Fierzové zorganizovaly na čtvrtek 14. května slavnostní shromáždění u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války, které připomnělo výjimečné činy humanisty Přemysla Pittra a epidemiologa Karla Rašky.

Nad výsledky výroční zprávy o projevech antisemitismu v ČR v roce 2014

5. května 2015 v 17:13 | TZ ŽOP
Projevy antisemitismu v roce 2014 opět nabyly na intenzitě, především v období eskalace blízkovýchodního konfliktu. Tak zní jeden ze závěrů pravidelné výroční zprávy o projevech antisemitismu v České republice. Zároveň pokračuje nárůst antisemitismu na internetu. Ten v meziročním srovnání vzrostl zhruba o pětinu. Metodika sběru informací zůstala stejná, tudíž lze hovořit o trendu, který v Česku trvá již čtyři roky. V roce 2014 také vzrostly projevy tzv. nového antisemitismu namířeného proti Státu Izrael. Přesto Česko podle zprávy stále patří k zemím, kde není antisemitismus významně přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře.

Profesor Tomáš Kosta slaví 90 let

19. dubna 2015 v 11:52 | redakce
Kosta od roku 1989 významně přispěl ke zlepšení česko-německých vztahů, za což mu byla v roce 2002 udělena Medaile Za zásluhy II. stupně a v roce
2009 Spolkový kříž. V posledních letech působí jako předsedou správná rady Evropského institutu odkazu šoa.

Zemřel Petr Mayer

26. března 2015 v 13:32 | redakce
Po zákeřné nemoci zemřel Petr Mayer, dlouholetý člen ŽOB. Patřil k nepočetné skupině poválečné generace, pro niž bylo přirozené být součástí "svého osudového společenství". Petr byl laskavý člověk, který nám bude velmi chybět. Pro infomace o jeho pohřbu se obracejte na ŽOB.

Zemřel profesor Jiří Kosta

21. února 2015 v 13:19 | redakce
V neděli 15. února zemřel v německém Bad Homburgu uznávaný profesor ekonomie Jiří Kosta. Narodila se 2. října 1921 jako Heinrich Georg Kohn v německo-česko-židovské rodině v Praze. Jeho pradědeček Michael Lazar Kohn byl dlouholetým okresním rabínem na jižní Moravě, ale Jiřího rodina byla již spíše orientována levicově. Oskar Kosta, otec Jiřího, byl profesorem na pražském německém gymnáziu ve Štěpánské ulici a byl zapáleným levicovým intelektuálem a spisovatelem. Rodina si koncem 30. let změnila své tradiční kohenské příjmení na bezkonfesní Kosta.

Tiskovka Moše Kantora

26. ledna 2015 v 13:17 | TJ
Na dnešní tiskové konferenci před zahájením Mezinárodního fóra Let My People Live! se předseda Evropského židovského kongresu Moše Kantor svěřil, že v období druhé světové války přišla jeho rodina o padesát příbuzných, kteří zahynuli obdobně jako při masakru Babím Jaru. "Budete jistě spokojeni, uvidíte," odpověděl Kantor na otázku ŽL, zda bude v rámci fóra zohledněna i problematika romských obětí a současných projevů nenávisti vůči Romům. Kantor rovněž uvedl, že např. v Maďarsku jsou kvůli hospodářským problémům země vystaveni narůstajícím projevům nenávisti členové židovské i romské komunity.

Bíla místa ve výzkumu holokaustu. SAŽ vydal novou knihu

24. ledna 2015 v 17:46 | redakce
Spolek akademiků Židů (SAŽ) vydal ve spolupráci s Fakultou humanitních studií UK kolektivní monografii Bílá místa ve výzkumu holokaustu. Editoři Tomáš Jelínek a Blanka Soukupová přizvali k projektu, jenž trval rok a půl, patnáct spoluautorů z řady různých oborů. Knížka o 376 stranách tak nenabízí jen rozšíření poznání událostí v období druhé světové války, ale věnuje se i stopám holokaustu od druhé poloviny 20. století do současnosti.

Kniha si všímá, že především od počátku nového milénia se výzkum holokaustu viditelně rozšiřuje vedle tradičního historického výzkumu o oblasti právní a literární vědy, etnologie (antropologie), orální historie, ošetřovatelství, pedagogiky, politologie, psychologie, religionistiky, teatrologie atd. Do jaké míry mohou tyto "nové" obory obohatit naše společné poznání či přinést nové argumenty "zavedeným" oborům je otázkou, k níž má tato monografie přispět.
 
 

Reklama