Domácí zprávy

Židovské listy na nové webové adrese

27. listopadu 2015 v 16:03 | redakce
Blog redakce Židovských listů bude nadále rozvíjen na vlastní webové stránce, kterou najdete zde.

Připomínka židovské komunity v Soběslavi

24. listopadu 2015 v 14:56 | Štěpán B
V neděli 15. listopadu v 15 hodin byla v Soběslavi na domě (Jirsíkova 31), na jehož místě dříve stála synagoga, odhalena pamětní deska připomínající místní židovskou komunitu. Iniciátorem akce byl Julius Müller z genealogické společnosti Toledot, kterému se podařilo propojit město s členy americké kongregace Temple Beth Shalom z Needhamu ve státě Massachusetts, kteří desku městu věnovali. Tuto americkou židovskou komunitu spojuje se Soběslaví tóra, která byla během nacistické okupace konfiskována a v letech komunistického bezpráví prodána do Anglie, odkud doputovala do Needhamu. Není to ojedinělý případ, protože podobným způsobem se i jiné české tóry ze zničených komunit dostaly do synagog po celém světě. Tyto mezinárodní vazby jsou do budoucna zárodkem možné další úspěšné spolupráce i na jiných místech republiky.

Poslanci: "Absurdní útok na Izrael je dalším selháním Evropské komise"

19. listopadu 2015 v 15:48 | dokument
V posledních týdnech čelí Stát Izrael nové vlně barbarského násilí vůči jeho občanům ze strany radikálních arabských útočníků. Evropská komise namísto zřetelně artikulovaného odsouzení těchto činů podniká na svého klíčového spojence a reprezentanta západní politické kultury v regionu propagandistický a potenciálně i ekonomicky citelný úder.

Hrozí teroristické útoky také Česku?

14. listopadu 2015 v 14:55 | TJ
Po pátečním masakru v Paříži asi každého napadne, zda čelíme podobným hrozbám i v Česku. Policie ČR okamžitě posílila bezpečnostní opatření a ministerstvo vnitra uklidňuje veřejnost, že česká rozvědka nemá žádné informace o bezprostřední hrozbě. Jaké informace tedy má?

Letošní cenu paměti národa dostanou i Anna Hyndráková a Viktor Wellemín

13. listopadu 2015 v 14:46 | redakce + TZ Post Bellum
V úterý 17. listopadu převezmou ve Státní opeře Národního divadla Cenu Paměti národa Anna Hyndráková, Lýdia Kovářová, Branislav Tvarožek a Viktor Wellemín. Letošní ročník, který již pošesté organizuje nezisková organizace Post Bellum, je věnován 70. výročí konce druhé světové války. Proto se i příběhy všech oceněných váží především k událostem protinacistického odboje, z nichž dva jsou příkladem židovského osudu v období holokaustu.

Vzpomínka na katastrofu lodi Patria

8. listopadu 2015 v 19:25 | TJ
Dnes ve 14:30 se na Novém židovském hřbitově v Praze konala tradiční vzpomínka na oběti lodi Patria, které u palestinských břehů zahynuly při výbuchu dne 25. listopadu 1940. Řada přeživších československých uprchlíků se následně aktivně zapojila do války proti nacistickému Německu. Krátce po válce byla založena tradice pravidelných setkání pamětníků, v níž pokračují generace jejich potomků.

Dotace na opravu synagog propadne. Kvůli "udávání" Česko nestíhá čerpat peníze z eurofondů

5. listopadu 2015 v 14:14 | HN
Rada Federace židovských obcí (FŽO) již několikrát projednávala zablokovaný projekt záchrany židovských památek, který měl být v letošním roce financován z mimořádné dotace eurofondů. Kvůli firmě Avers, jež se proti soutěži odvolala k ÚOHS, odstoupila FŽO o projektu, který by již nešlo uskutečnit. Peníze propadnou a v příštím programovém období již nebude možné evropské prostředky pro tento účel použít. Vedení FŽO považuje chování firmy Avers za obstrukční a šikanózní. Tématu se věnuje dnešní článek HN.

Izraelský prezident Rivlin navštívil i židovskou obec

25. října 2015 v 22:53 | redakce
V rámci čtyřdenní státní návštěvy izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v České republice, která se uskutečnila v minulém týdnu, se hlava Státu Izrael sešla i s představiteli české židovské obce. Rivlin a prezident Miloš Zeman navštívili ve čtvrtek Památník Terezín. Večer pak izraelský prezident zavítal na prohlídku Staronové synagogy a Židovského muzea. Sešel se i se zástupci Federace židovských obcí. Rivlin na půlhodinovém setkání pohovořil o poslání Izraele v současném světě.


Stolpersteine CZ ve stavu hibernace. Záslužný projekt chce oživit Federace židovských obcí

21. října 2015 v 22:55 | redakce
S myšlenkou přinést z Německa do České republiky projekt Stolpersteine přišli v roce 2008 členové České unie židovské mládeže. Kameny zmizelých mají připomínat české oběti nacismu, mezi něž patří všechny osoby zavražděné z důvodů rasových či politických. V roce 2010 bylo založeno občanské sdružení Stolpersteine CZ, které je nositelem a realizátorem celého projektu. Uzavírá smlouvy s obcemi o pronájmu míst na jednotlivé Stolpersteine a shromažďuje potřebné finanční prostředky. V uplynulých letech byly instalovány stovky pamětích kamenů do chodníků v Brně, Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Kolíně, Lomnici, Neratovicích, Olomouci, Ostravě, Praze, Teplicích, Třeboni a pravděpodobně na dalších místech, která na webu projektu nejsou aktualizována. V posledních letech se však vedení sdružení a od roku 2014 spolku Stolpersteine CZ dostalo do stavu hibernace. Jeho předsedkyně nekomunikuje a řada pokusů navázat s ní spojení kvůli novým instalacím končí neúspěchem. Vzniklou situací se zabývala i Rada Federace židovských obcí (FŽO) na svém říjnovém zasedání.

Spor o Památník ticha na stránkách MFD

19. října 2015 v 16:14 | redakce
Ve čtvrtek 15. října vyšel v MFD komentář Vojtěch Varyše "Jak vydělávat na holokaustu", který se velmi kriticky zabýval projektem Památníku Šoa Praha na pražském nádraží Bubny. Varyš psal o ambiciózních podnikatelích s historií, kteří si najednou nechtějí připomínat jen holokaust, ale také i poválečné vyhnání Němců. Nelíbilo se mu, že Památník získal do pronájmu od Českých drah nádražní budovu na 50 let bez výběrového řízení. Pavel Stingl na kritiku reagoval v sobotním vydání MFD "Památník ticha nemá co skrývat", kde veškeré výhrady odmítl.

Izraelský prezident Rivlin přijíždí na státní návštěvu

19. října 2015 v 14:49 | redakce
Zítra do Prahy přilétá na čtyřdenní státní návštěvu izraelský prezident Reuven Rivlin. Během svého pobytu by měl vedle setkání s předními českými politiky navštívit i Památník Terezín a Národní památník na Vítkově. Dle zpráv v médiích pravděpodobně bude jedním z témat i debata o zbrojní spolupráci. Rivlina do Česka pozval prezident Miloš Zeman již loni v červnu.

Nedělní shromáždění na podporu Izraele

14. října 2015 v 15:54 | redakce

Dnes zemřel lékař Gustav Singer

11. října 2015 v 19:25 | redakce
Dnes ve věku 101 let zemřel plk. v. v. MUDr. Gustav Singer, CSc., účastník bitvy u Sokolova a hrdina bojů na východní frontě. Narodil 21. ledna 1914 ve Lvově jako jediné dítě svých rodičů. Jeho životní příběh se vyznačoval neobyčejnou laskavostí a odvahou. Až do posledních let se snažil udržovat si fyzickou kondici a účastnit se společenského života. Zatancoval si na oslavě svých 100. narozenin, o čemž přinesla reportáž i ČT. Uznávaný oční lékař Gustav Singer byl Mensch, který bude mnohým na tomto světě scházet.

Pohřeb na Novém židovském hřbitově bude v pondělí v 16 hodin.

Připomínka válečného osudu židovských obyvatel Soběslavi

7. října 2015 v 11:22 | redakce
V neděli 15. listopadu bude v Soběslavi (Jirsíkova 31) odhalena pamětní deska na budově, kde dříve stávala synagoga. Slavnostní vzpomínkový program bude zahájen v 15hodin. Účast přislíbili ředitel soběslavského gymnázia P. Lintner, vedoucí studentského projektu Zmizelí sousedé R. Jindra, členové pěveckého souboru Anonym Voice a kantor M. Foršt, který pronese modlitbu El male rachamim.

Košer Reflex. Zábavné čtení do suky

2. října 2015 v 10:45 | TJ
Stylová přílohu týdeníku Reflex, který je serioznějším bratrem Blesku, přinesla před týdnem velmi vydařený článek Labyrint zvaný košer. Pro našince je to zábavné čtení pro čas trávený v suce. Redaktorka Veronika Bednářová zachytila řadu typických hlášek, které je třeba brát s nadhledem. Dozvíme se například, že na pražské obci vládne v košer kuchyni Marek Holík, který se tak nadchl pro myšlenku obohacení aškenázského jídelníčku o koření a pochutiny Blízkého východu, že redaktorce Reflexu mohl při její návštěvě restaurace Shalom nabídnout meruňkové knedlíky.

O čem bude bubnování v Bubnech?

27. září 2015 v 20:19 | TJ
Tradiční pietní vzpomínku na zahájení deportací z tzv. protektorátu Čechy a Morava doplní v pátek 16. října i happening u nádraží Bubny, kde je připravován Památník ticha. Každoročně se přeživší se svými rodinami scházejí na Novém židovském hřbitově a u pamětní desky poblíž Parkhotelu, kde bylo za války povinné shromaždiště před deportacemi.

Hlasy volající po nápravě plzeňské obce

24. září 2015 v 10:56 | redakce
V červenci se obrátilo pět členů Židovské obce Plzeň se žádostí na Federaci židovských obcí, aby bylo prošetřeno dodržování stanov především s ohledem na nekonání každoročních členských shromáždění. "Pokud je nám známo, tak ze statutu a stanov vyplývá, že by se měla každoročně konat výroční členská schůze ŽO, kde jsou členové seznámeni se zprávou o hospodaření za uplynulý rok, dále o práci v sociální oblasti apod. ... Poslední členská schůze se konala v roce 2012, a to bylo pouze z toho důvodu, že se jednalo o volby do orgánů ŽO a FŽO," stojí v textu, který byl adresován Petru Papouškovi, předsedovi Federace židovských obcí (FŽO). Rovněž není zřejmé, jak se v Plzni zachází se zápisy ze členských schůzí, protože údajně nebyl členům na vyžádání poskytnut.

ŽL přejí sladký Nový rok 5776

13. září 2015 v 11:07 | redakce

Nedělni vzpomínka na členy uhříněveské židovské obce

11. září 2015 v 16:35 | redakce
V nedeli 13. září v 17:00 pořádá Městská část Praha 22 v Legionářském domě na Husově náměstí pietní vzpomínka na členy uhříněveské židovské obce, kteří byli zavražděni za druhé světové války. Akce se koná symbolicky v předvečer začátku Nového židovského roku, protože největší transport 36 místních Židů proběhl na svátek Roš Hašana 12. září 1942. Nacisté měli na seznamu 46 Židů z Uhříněvsi a 341 z okolních obcí. Transporty z Uhříněvsi do ghetta Terezín začaly na počátku roku 1942. Z Terezína byli převáženi do Osvětimi, Treblinky a jiných táborů smrti. Z původních 387 přežilo jen 42.

Před 90 lety se narodila naše paní Áda

9. září 2015 v 0:53 | David S
Na dnešní den připadá 90. výročí narození naší drahé paní "Ády", která nás opustila v lednu tohoto roku.Františka Adamová se narodila v roce 1925 v Mladé Boleslavi jako Františka Králová - Pachnerová. Za války se skrývala. V roce 1948 se provdala v Praze za Jana Adama, kterého krátce po komunistickém puči vyhodili z právnické fakulty, a potom byli společně nuceni odstěhovat se do Liberce, kde se také narodily jejich dcery, obě dlouholeté aktivní členky židovské obce a řady spolků.
Jsou lidé, o kterých si myslíte, že tady budou s námi pořád, a o to těžší je vyrovnat se s jejich náhlým odchodem. Navíc s odchodem takové silné osobnosti, jakou byla Františka Adamová, jež si dokázala získat srdce mnohých z nás.
Moje vzpomínky na paní Adamovu se datují od konce 70. let, kdy jsem začal více vnímat svět a pomalu se připravoval na svoji Bar micvu u skvělého kantora Jeruzalémské synagogy doktora Ladislava Bluma. A právě v této synagoze, kam docházela pravidelně celá naše rodina, jsem jako dítě začal registrovat tu milou, hodnou paní, která na Velké svátky sedávala na balkoně v ženské části pravidelně vedle mé babičky, jež o ní vždy hovořila, jako o Frau Ada anebo Fan, kterou můžete potkat na židovské obci v pokladně. Tak tomu bylo ještě po několik následujících desetiletí.
 
 

Reklama