Židovské tradice a zvyky v jihlavském Domě Gustava Mahlera

4. listopadu 2015 v 14:42 | Jakub Koumar, Dům Gustava Mahlera |  Kultura
V úterý 10. listopadu v 17 hodin bude v Domě Gustava Mahlera vernisáží zahájena výstava s názvem Židovské tradice a zvyky, kterou pořádá statutární město Jihlava ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Výstava seznamuje s židovskými tradicemi, náboženstvím a historií na území Čech a Moravy. Vychází především ze sbírek a stálých expozic Židovského muzea v Praze.


Každý panel výstavy je věnován jednomu tématu, které je vyznačeno v jeho záhlaví - pramenům judaismu, židovskému kalendáři, oslavě šabatu či jednotlivým nejvýznamnějším svátkům (Nový rok a Den smíření, Pesach, Šavuot, Sukot, Chanuka a Purim). Druhá část expozice je věnována hlavím událostem životního cyklu - narození, svatbě a úmrtí.
Součástí každého panelu je vysvětlující text a téměř dvacet vyobrazení nejzajímavějších kultových předmětů, rukopisů a památek převážně ze sbírek Židovského muzea, vztahujících se k danému tématu. Oslava židovských svátků je velmi tradiční, proto zde najdeme dochované rukopisy, předměty a vyobrazení od 13. do 20. století (v některých případech až do současnosti).
Expozice tematicky doplňují sbírkové předměty, které zapůjčilo Muzeum Vysočiny Jihlava a Městské muzeum Polná.
Výstavu bude doprovázet doprovodný program, který se uskuteční na Domě Gustava Mahlera, ale i mimo něj. Těšit se můžete na recitál hebrejských a jidiš písní v podání Zity Honzlové, přednášku o židovských tradicích či vycházku na židovský hřbitov s Ladislavem Vilímkem. V expozicích bude k nalezení soutěžní kvíz, jehož tři úspěšní řešitelé vyhrají knihu I domy umírají vstoje 2.
Výstava bude přístupná od 11. 11. do 19. 12., od úterý do soboty v časech 10-12 a 13-18, Znojemská ulice 4, Jihlava.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Clenov Clenov | 4. listopadu 2015 v 17:55 | Reagovat

To je zasluzna aktivita!!!

2 Karel Příbramský Jr. Karel Příbramský Jr. | 5. listopadu 2015 v 0:12 | Reagovat

[1]:Velmi záslužná aktivita, navíc pan Koumar je velmi pracovitý, seriózní člověk, který v tom Mahlerově domě zorganizuje vždy něco zajímavého!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama