Útoky palestinských „osamělých vlků“ na Izraelce nepolevují

5. listopadu 2015 v 18:37 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Bez většího zájmu světa pokračují už osmý týden útoky Palestinců na izraelské civilisty a vojáky a situace nejeví žádné známky zlepšení. Od poloviny září přišlo při 69 útocích nožem, automobilem nebo střelnou zbraní o život 11 Izraelců a 153 dalších bylo zraněno. Zabito bylo skoro 70 útočníků a dalších Palestinců při střetech s izraelskými vojáky. Země zažívá nejméně jeden útok denně, ale i tři a více. Koncem října se trochu zklidnilo násilí v Jeruzalémě a přeneslo se na Západní břeh, ale tento týden došlo k novým útokům ve středním Izraeli.


Násilnosti vypukly bez důvodu a příčiny na základě palestinské lži, že Izrael ohrožuje, či snad chce dokonce zničit mešitu al-Aqsá na jeruzalémské Chrámové hoře. Palestinská samospráva tuto lež opakuje tak často, že ji převzaly i světové agentury a západní politici. Obvinění vzniklo poté, co muslimové na Chrámové hoře napadali nemuslimské návštěvníky a zakročila proti nim izraelská policie; pak se zabarikádovali v mešitě al-Aqsá, a když policisté vnikli dovnitř, našli zásobu kamení, balvanů a zápalných lahví. Samospráva rovněž šíří lež, že izraelská vláda se na Chrámové hoře snaží změnit status quo, třebaže se o to nikdy ani nepokusila a premiér Netanjahu snad tisíckrát zopakoval, že všechny dohody dodrží. Podle 58 let starého ujednání smějí židé na Chrámovou horu vstoupit, ale nikoli se tam modlit. Palestinci jsou však přesvědčeni, že Izraelci chtějí zbourat tamější mešity a místo nich postavit Třetí chrám.
Atmosféra v Izraeli je neveselá. Zejména v Jeruzalémě se lidé na ulici necítí dobře, do arabských čtvrtí ani nevkročí, vyprodány jsou pepřové spreje, kavárny a restaurace jsou poloprázdné a na Starém Městě je víc vojáků než návštěvníků. Držitelé zbraní byli vyzváni, aby neustále nosili pistoli, a počet žádostí o zbrojní pas stoupl o 5000%. Autorka článku potkala v centru Jeruzaléma i civilistu se samopalem Uzi. Bojí se však i Arabové, z nichž drtivá většina žádné násilí nepáchá - situace je vznětlivá a strach z teroristů může skončit i lynčem nevinného. Z Jeruzaléma se opět stalo rozdělené město plné kontrolních stanovišť a zátarasů a Arabům pracujícím na židovské straně trvá jindy desetiminutová cesta do zaměstnání dvě hodiny.
Útoků se dopouštějí jen velmi mladí chlapci - nejmladšímu útočníkovi, který se snažil zabít nožem malého Izraelce na kole, je 13 let, a většině ostatních není víc než dvacet. I když se vrhají především na vojáky, několikrát napadli a zranili i starší lidi, včetně 80leté ženy.
Vlnu terorismu nezastavila ani řada bezpečnostních opatření. V ulicích Jeruzaléma a na Západním břehu jsou tisíce vojáků a policistů a na Chrámovou horu nesmí vstoupit žádný politik, aby nevyprovokoval nepokoje. Vláda zrušila přídavky na děti rodičům mladých arabských útočníků, nemocenské dávky zraněným vrahům a vdovské důchody manželkám zabitých atentátníků. Zvýšila pokuty za házení kamení, zavedla vysoké penále pro rodiče útočících dětí a obnovila politiku demolicí domů rodin teroristů, zatímco parlament schválil zvýšení minimálního trestu vězení pro vrhače kamení na tři roky. Útoky však pokračují dál.
Netanjahu koncem října souhlasil s americkým návrhem na instalaci kamer na Chrámové hoře, které budou celý areál nepřetržitě monitorovat. Uvítalo jej i Jordánsko, které horu podle staré dohody nábožensky spravuje, ale palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí jej označil za "další izraelskou léčku". Kamery se samosprávě nehodí, neboť by celému světu ukázaly agresivní chování Palestinců k nemuslimským návštěvníkům i to, že Izrael mešitu al-Aqsá ani v nejmenším neohrožuje.
Samospráva předsedy Mahmúda Abbáse dnes už sice nepodněcuje násilí jako donedávna, spolupracuje s izraelskou bezpečností a usiluje o klid, ale na mezinárodním fóru dál vytrvale lže. Její verzi o snaze Izraele zničit mešitu al-Aqsá podle palestinských průzkumů věří už celá polovina Palestinců. Abbás žádá mezinárodní společenství o "ochranu muslimských a (dokonce i) křesťanských svatých míst před izraelskou agresí" a vyzývá Mezinárodní trestní soud ke stíhání izraelských představitelů za údajné válečné zločiny. Těmi jsou podle něj takzvané "brutální popravy" palestinských civilistů - ve skutečnosti případy, kdy je útočník zabit při pokusu o vraždu, což dokazují záznamy bezpečnostních kamer v ulicích. Za "brutálně popraveného" Abbás označil i již zmíněného 13letého násilníka, který se ve skutečnosti s jen lehkým zraněním díval na televizi v izraelské nemocnici a nechal se krmit izraelskou zdravotní sestrou pudinkem.
Naposledy ve středu si Abbás vymyslel, že na "muslimská svatá místa útočí osadníci", a palestinský zástupce v OSN prohlásil, že Izrael odebírá zabitým teroristům orgány. Samosprávě se dokonce podařilo prosadit rezoluci UNESCO, která odsoudila "izraelskou agresi a pokusy Izraele o změnu statu quo na Chrámové hoře" a potvrdila, že Hrobka (židovské) pramáti Ráchel v Betlémě a Jeskyně (židovských) patriarchů v Hebronu jsou muslimská svatá místa. Přesto si Izrael oddechl - Palestinci původně požadovali, aby bylo za muslimskou památku označeno i nejposvátnější místo judaismu, Zeď nářků v Jeruzalémě.
Většina palestinské veřejnosti současné násilnosti nepodporuje a ani je neřídí žádná organizovaná skupina. Přesto nepolevují a zlepšení nečeká v dohledné době ani jedna strana.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama