Připomínka židovské komunity v Soběslavi

24. listopadu 2015 v 14:56 | Štěpán B |  Domácí zprávy
V neděli 15. listopadu v 15 hodin byla v Soběslavi na domě (Jirsíkova 31), na jehož místě dříve stála synagoga, odhalena pamětní deska připomínající místní židovskou komunitu. Iniciátorem akce byl Julius Müller z genealogické společnosti Toledot, kterému se podařilo propojit město s členy americké kongregace Temple Beth Shalom z Needhamu ve státě Massachusetts, kteří desku městu věnovali. Tuto americkou židovskou komunitu spojuje se Soběslaví tóra, která byla během nacistické okupace konfiskována a v letech komunistického bezpráví prodána do Anglie, odkud doputovala do Needhamu. Není to ojedinělý případ, protože podobným způsobem se i jiné české tóry ze zničených komunit dostaly do synagog po celém světě. Tyto mezinárodní vazby jsou do budoucna zárodkem možné další úspěšné spolupráce i na jiných místech republiky.Během slavnostního odhalení, kterého se účastnilo několik desítek osob, zaznělo několik informativních, proklamativních a děkovných proslovů z úst iniciátora akce Juliuse Müllera či místních učitelů Radima Jindry a Petra Lintnera, kteří stojí za badatelskými a pedagogickými projekty mapujícími soběslavské židovské souvislosti. Připomínka o potřebě dbát o historickou paměť zazněla rovněž z projevu starosty Jindřicha Bláhy. Velmi pozitivní je také fakt, že město převzalo pamětní desku do své správy. Duchovní rozměr akci dodaly hebrejské písně interpretované místním sborem Anonym Voice a modlitby libereckého kantora Michala Foršta, jenž svým mohutným hlasem a i několika slovy v aškenázské výslovnosti uctil památku soběslavských Židů, kteří byli součástí často zároveň jak kultury židovské, tak i české či německé.

Dojde i na stolpersteiny?
Snad v budoucnu dojde také v Soběslavi k umístění tzv. stolpersteinů, v neumělém doslovném překladu tedy kamenů, o které se má zaklopýtnout, oficiálně česky pak tzv. kameny zmizelých. Podle záměru tvůrce Guntera Demniga nás tyto dlažební kostky zapuštěné do chodníků nutí sklonit se před všemi obětmi národního socialismu a na základě stručných životních dat vyrytých do kovové destičky se zamyslet nad jejich osudem. Přestože zorganizování takového projektu není jednoduchá a levná záležitost, podstatná část práce - tj. mapování osudů židovských spoluobyvatel - byla již díky studentům místního gymnázia před deseti lety odvedena a je možné na ní do budoucna dále stavět. Na jihu Čech lze stolpersteiny již delší dobu najít např. v Třeboni. Nedávno začaly být umísťovány do chodníků v jihozápadočeských Horažďovicích.

Na podporu takové iniciativy lze dodat, že na rozdíl od okázalých či nevkusných pomníků dnešní doby tento prvek paměti ve veřejném prostoru působí skromně a důstojně. Snad i v Českých Budějovicích se vedle Přemysla Otakara II. dočkáme také stolpersteinů. Koneckonců českobudějovičtí středoškolští studenti se již v minulosti na projektech týkajících se mapování osudů zmizelých židovských sousedů podíleli.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alpha Alpha | E-mail | Web | 6. října 2017 v 13:17 | Reagovat

Your blog has good looking.You have to include more information about this topic.

2 hotmail sign up login hotmail sign up login | E-mail | Web | 27. června 2018 v 5:23 | Reagovat

Your article is easy to understand, simple communication is accessible to most people. I will keep track of your posts regularly

3 Josef Lewis Josef Lewis | E-mail | 5. září 2018 v 3:48 | Reagovat

Good-day, I'm Josef Lewis. A reputable, legitimate & accredited lender. We give out loan of all kinds in a very fast and easy way, Personal Loan, Car Loan, Home Loan, Student Loan, Business Loan, Inventor loan, Debt Consolidation. etc

Get approved for a business or personal loans today and get funds within same week of application. These personal loans can be approved regardless of your credit and there are lots of happy customers to back up this claim. But you won’t only get the personal loan you need; you will get the cheapest one. This is our promise: We guarantee The lowest rate for all loans with free collateral benefits.

We strive to leave a positive lasting impression by exceeding the expectations of my customers in everything I do. Our goal is to treat you with dignity and respect while providing the highest quality service in a timely manner. No social security Number required and no credit check required, 100% Guaranteed. Kindly respond immediately using the details below if interested in a loan and be free of scams..

Email:  progresiveloan@yahoo.com  
Call/WhatsApp: +16626183756  
Website:  https://progresivefunding.wordpress.com

[/..

4 Lukas Lukas | 14. června 2019 v 19:18 | Reagovat

díky za článek http://zidovskelisty.blog.cz

5 Claudia Klein Claudia Klein | E-mail | Pondělí v 13:19 | Reagovat

Dobrý deň, vitajte v spoločnosti Spotcap Global Loan Services, volám sa Claudia Klein, som veriteľka a tiež úverový konzultant.

Potrebujete finančné posilnenie? Potrebujete pôžičku na rôzne účely? ak je vaša odpoveď áno, odporučím vám kontaktovať svoju firmu prostredníctvom spotcapglobalservices@gmail.com | alebo nám napíšte na WhatsApp: +4915758108767 | a mať na vašom účte pôžičku do 24 hodín, pretože poskytujeme vynikajúce úverové služby na celom svete.

Ponúkame všetky druhy úverových služieb (osobné pôžičky, obchodné pôžičky a mnohé ďalšie), ponúkame dlhodobé aj krátkodobé pôžičky a tiež si môžete požičať až 15 miliónov eur. Moja spoločnosť vám pomôže dosiahnuť rôzne ciele so širokou škálou úverových produktov.

Vieme, že získanie legitímnej pôžičky bolo vždy obrovským problémom. Pre ľudí, ktorí majú finančný problém a potrebujú ho vyriešiť, je pre mnohých ľudí také ťažké získať kapitálovú pôžičku od svojich miestnych bánk alebo iných finančných inštitúcií z dôvodu vysokého záujmu. úroková sadzba, nedostatočný kolaterál, pomer dlhu k príjmu, nízke úverové skóre alebo akékoľvek iné dôvody.

Už žiadne čakanie alebo stresujúce bankové návštevy. Naša služba je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni - môžete získať pôžičku a dokončiť svoje transakcie kedykoľvek a kdekoľvek ich potrebujete.

Poskytujeme pôžičky svetovej triedy 24 hodín. Pre otázky / otázky? - Poslať e-mail na adresu spotcapglobalservices@gmail.com | alebo nám napíšte na WhatsApp: +4915758108767 | & Dostať odpoveď v okamihu.

Vaša rodina, priatelia a kolegovia nepotrebujú vedieť, že máte málo peňazí, jednoducho nám napíšte a dostanete pôžičku.

Vaša finančná sloboda je vo vašich rukách!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama