Připomínka židovské komunity v Soběslavi

24. listopadu 2015 v 14:56 | Štěpán B |  Domácí zprávy
V neděli 15. listopadu v 15 hodin byla v Soběslavi na domě (Jirsíkova 31), na jehož místě dříve stála synagoga, odhalena pamětní deska připomínající místní židovskou komunitu. Iniciátorem akce byl Julius Müller z genealogické společnosti Toledot, kterému se podařilo propojit město s členy americké kongregace Temple Beth Shalom z Needhamu ve státě Massachusetts, kteří desku městu věnovali. Tuto americkou židovskou komunitu spojuje se Soběslaví tóra, která byla během nacistické okupace konfiskována a v letech komunistického bezpráví prodána do Anglie, odkud doputovala do Needhamu. Není to ojedinělý případ, protože podobným způsobem se i jiné české tóry ze zničených komunit dostaly do synagog po celém světě. Tyto mezinárodní vazby jsou do budoucna zárodkem možné další úspěšné spolupráce i na jiných místech republiky.Během slavnostního odhalení, kterého se účastnilo několik desítek osob, zaznělo několik informativních, proklamativních a děkovných proslovů z úst iniciátora akce Juliuse Müllera či místních učitelů Radima Jindry a Petra Lintnera, kteří stojí za badatelskými a pedagogickými projekty mapujícími soběslavské židovské souvislosti. Připomínka o potřebě dbát o historickou paměť zazněla rovněž z projevu starosty Jindřicha Bláhy. Velmi pozitivní je také fakt, že město převzalo pamětní desku do své správy. Duchovní rozměr akci dodaly hebrejské písně interpretované místním sborem Anonym Voice a modlitby libereckého kantora Michala Foršta, jenž svým mohutným hlasem a i několika slovy v aškenázské výslovnosti uctil památku soběslavských Židů, kteří byli součástí často zároveň jak kultury židovské, tak i české či německé.

Dojde i na stolpersteiny?
Snad v budoucnu dojde také v Soběslavi k umístění tzv. stolpersteinů, v neumělém doslovném překladu tedy kamenů, o které se má zaklopýtnout, oficiálně česky pak tzv. kameny zmizelých. Podle záměru tvůrce Guntera Demniga nás tyto dlažební kostky zapuštěné do chodníků nutí sklonit se před všemi obětmi národního socialismu a na základě stručných životních dat vyrytých do kovové destičky se zamyslet nad jejich osudem. Přestože zorganizování takového projektu není jednoduchá a levná záležitost, podstatná část práce - tj. mapování osudů židovských spoluobyvatel - byla již díky studentům místního gymnázia před deseti lety odvedena a je možné na ní do budoucna dále stavět. Na jihu Čech lze stolpersteiny již delší dobu najít např. v Třeboni. Nedávno začaly být umísťovány do chodníků v jihozápadočeských Horažďovicích.

Na podporu takové iniciativy lze dodat, že na rozdíl od okázalých či nevkusných pomníků dnešní doby tento prvek paměti ve veřejném prostoru působí skromně a důstojně. Snad i v Českých Budějovicích se vedle Přemysla Otakara II. dočkáme také stolpersteinů. Koneckonců českobudějovičtí středoškolští studenti se již v minulosti na projektech týkajících se mapování osudů zmizelých židovských sousedů podíleli.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alpha Alpha | E-mail | Web | 6. října 2017 v 13:17 | Reagovat

Your blog has good looking.You have to include more information about this topic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama