Letošní cenu paměti národa dostanou i Anna Hyndráková a Viktor Wellemín

13. listopadu 2015 v 14:46 | redakce + TZ Post Bellum |  Domácí zprávy
V úterý 17. listopadu převezmou ve Státní opeře Národního divadla Cenu Paměti národa Anna Hyndráková, Lýdia Kovářová, Branislav Tvarožek a Viktor Wellemín. Letošní ročník, který již pošesté organizuje nezisková organizace Post Bellum, je věnován 70. výročí konce druhé světové války. Proto se i příběhy všech oceněných váží především k událostem protinacistického odboje, z nichž dva jsou příkladem židovského osudu v období holokaustu.

"Letos máme jednu z posledních příležitostí vyjádřit uznání nejstarší generaci pamětníků, která holokaust, odboj či válečnou frontu zažila na vlastní kůži. Tyto příběhy mají podle mě hlubší smysl a aktuální poselství. Jsou o obětavé pomoci druhým a přitom o veliké síle vzdorovat a bránit svobodu," říká Mikuláš Kroupa, ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum. Ocenění předají Helena Třeštíková, Magda Vašáryová, Ivan M. Havel a Ladislav Snopko.
Čtyři válečné osudy
Anna Hyndráková byla pro svůj původ vězněna v Terezíně, Osvětimi a na dalších místech. Koncentrační tábory přežila sama z celé široké rodiny. Na konci války se jí podařilo uprchnout z pochodu smrti. V Praze na ní nikdo nečekal. Lýdia Kovářová spolu se svými rodiči ukrývala ve stodole ve slovenských horách celou skupinu odbojářů. Jednomu z nich a celé své rodině zachránila duchapřítomně život tím, že ho schovala za skříň, když do jejich statku nečekaně v trhla německá kontrola. Branislav Tvarožek se zapojil do Slovenského národního povstání, dodával jídlo pro partyzány a podařilo se mu dostat z německého zajetí. Po válce ho komunistický soud poslal do uranových lágrů na pět let za pomoc agentu chodci. Viktor Wellemín pochází za židovské rodiny. Utekl měsíc po nacistické okupaci do Palestiny, kde vstoupil jako sedmnáctiletý do čs. jednotek. Bojoval při obraně Tobruku. Účastnil se v říjnu 1944 jednoho z největších útoků Čechoslováků na německé pozice u Dunkerque, kde jej vážně zranila střepina, přesto byl schopen ještě pomoci umírajícím přátelům.
Slavnostním večerem bude provázet moderátor Martin Veselovský, vystoupí Aneta Langerová, David Koller, Tata Bojs a ze Slovenska dorazí Preßburger Klezmer Band.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Clenov Clenov | 13. listopadu 2015 v 17:15 | Reagovat

Jsem rád, že to dostane pan Wellemin. Je slušný člověk, který bojoval se zbraní v ruce.

2 Karel Příbramský Jr. Karel Příbramský Jr. | 19. listopadu 2015 v 0:54 | Reagovat

To můžeme tady přes oceán jenom podtrhnout a bojovník byl Viktor vždycky velikej a nejen se zbraní v ruce, také ho pamatujeme jak úžasně válel a nikdy nevypustil žádný zápas v table tennisu,
lidově ping pongu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama