Listopad 2015

Židovské listy na nové webové adrese

27. listopadu 2015 v 16:03 | redakce |  Domácí zprávy
Blog redakce Židovských listů bude nadále rozvíjen na vlastní webové stránce, kterou najdete zde.


Připomínka židovské komunity v Soběslavi

24. listopadu 2015 v 14:56 | Štěpán B |  Domácí zprávy
V neděli 15. listopadu v 15 hodin byla v Soběslavi na domě (Jirsíkova 31), na jehož místě dříve stála synagoga, odhalena pamětní deska připomínající místní židovskou komunitu. Iniciátorem akce byl Julius Müller z genealogické společnosti Toledot, kterému se podařilo propojit město s členy americké kongregace Temple Beth Shalom z Needhamu ve státě Massachusetts, kteří desku městu věnovali. Tuto americkou židovskou komunitu spojuje se Soběslaví tóra, která byla během nacistické okupace konfiskována a v letech komunistického bezpráví prodána do Anglie, odkud doputovala do Needhamu. Není to ojedinělý případ, protože podobným způsobem se i jiné české tóry ze zničených komunit dostaly do synagog po celém světě. Tyto mezinárodní vazby jsou do budoucna zárodkem možné další úspěšné spolupráce i na jiných místech republiky.

Gary Koren: "Česko můžeme považovat za bezpečné místo, přinejmenším ve srovnání se západní Evropou."

23. listopadu 2015 v 11:11 | Týden
Časopis Týden přináší rozhovor s izraelským velvyslancem Gary Korenem o současné bezpečnostní situaci v Evropě, migraci a rozhodnutí Evropské komise o značení produktů ze židovských osad. Od diplomatů není možné očekávat, že by nám řekli skutečně něco zásadního. Za přečtení text stojí, alespoń dá do evropských souvislostí teroristické útoky, s nimiž se Izraelci potýkají téměř denně.

Štein-Schneiderova sbírka vtipů na židovský způsob

22. listopadu 2015 v 16:46 | rabín Daniel Mayer |  Kultura
Židovský národ se musel od nepaměti potýkat s obrovským množstvím událostí, které ve své většině nebyly příznivými ba v mnoha případech ohrožovaly jeho existenci. S těmito dějinnými zvraty se Židé vyrovnávali nejen díky pevné víře v Hospodina, ale také humorem, jenž v nejtěžších dobách vnášel do židovských srdcí světlo naděje na lepší život bez pronásledování a pogromů. Dokonce i tak vážené náboženské školy, jakými byly a dosud jsou ješívy, nebyly zbaveny humoru. Jedním z babylónských učenců žijících a působících počátkem 4. století o.l. byl Raba bar Nachmani, který vždy svou lekci uvedl nějakou anekdotou. Posluchači se zasmáli, zlepšila se jim nálada a pak i výuka probíhala mnohem efektivněji (traktát Šabat 30b).

Výkon Maccabi se pod Tabakovým vedením zlepšil, ale na vítězství to nestačilo

21. listopadu 2015 v 17:03 | Denny |  Sport
Žan Tabak, který trénoval mužstvo Fuenlabrada ve Španělsku, je nyní trenérem Maccabi TA. Ve čtvrtek 19. listopadu vedl chlapce v žluto-modrých dresechtakticky velmi dobře, jejich výkon se výrazně zlepšil, ale k vítězství nad dosud neporaženým CSKA Moskva to nakonec přeci jenom nestačilo. ŽanTabak, který při nástupu do funkce u Maccabi na tiskové konferenci řekl, že nemohl odmítnout nabídku tak významného klubu. My se ale obáváme, že ten významný klub letos do Top 16 možná ani nepostoupí, čímž jsme se dostali do kategorie těch nejhorších pesimistů. Maccabi VŽDY do Top 16 postoupilo.

Belgická policie doporučila dnes uzavřít bruselské synagogy

21. listopadu 2015 v 16:21 | redakce |  Zahraniční zprávy
V Bruselu byl dnes vyhlášen nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku. Belgické bezpečnostní složky a státní správa přijaly řadu opatření, které omezily provoz ve městě. Bylo např. uzavřeno metro, řada obchodů neotevřala, byly zrušeny sportovní a kulturní akce.


Ve Vratislavi na demonstraci proti imigrantům hořela figurína žida s pejzy

20. listopadu 2015 v 19:53 | redakce |  Zahraniční zprávy

Ve středu večer se v polské Vratislavi konala demonstrace několika stovek lidí proti přijímání imigrantů a evropským kvótám na přerozdělování uprchlíků. Řečníci, kteří mluvili z tribuny před wroclawskou radnicí, se velmi ostře vyslovovali proti současné vlně muslimské imigrace. "Odmítáme právo šária", znělo z tribuny. Přítomní skandovali hesla proti Bruselu a za katolické Polsko. Pod tribunou stála figurína ortodoxního žida s kaftanem a pejzy, v jehož roce byla vlajka Evropské unie. Během demonstrace ji muž s pořadatelskou páskou polil hořlavinou a zapálil.

Proizraelský špion Jonathan Pollard po 30 letech na svobodě

20. listopadu 2015 v 18:19 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Pátek je velký den pro amerického proizraelského špiona Jonathana Pollarda, který po třiceti letech vyšel z vězení. Stejně dlouho usilovaly všechny izraelské vlády o jeho propuštění. Ani po dnešku však Pollard ještě nebude úplně svobodný.

Švédská židovská komunita uzavřela synagogy

20. listopadu 2015 v 17:49 | redakce |  Zahraniční zprávy
Synagogy v celém Švédsku byly dočasně uzavřeny s ohledem na oficiální středeční ohlášení zvýšení hrozby teroristického útoku na druhý stupeň rizika. Švédská policie prohlásila, že hledá muže, který plánoval teroristický čin. Podle JTA místní média uvedla, že může jít o Iráčana, který bojoval v Sýrii a je hledán kvůli svým aktivitám ve Švédsku.

Poslanci: "Absurdní útok na Izrael je dalším selháním Evropské komise"

19. listopadu 2015 v 15:48 | dokument |  Domácí zprávy
V posledních týdnech čelí Stát Izrael nové vlně barbarského násilí vůči jeho občanům ze strany radikálních arabských útočníků. Evropská komise namísto zřetelně artikulovaného odsouzení těchto činů podniká na svého klíčového spojence a reprezentanta západní politické kultury v regionu propagandistický a potenciálně i ekonomicky citelný úder.

Islámští extremisté pobodali v Marseille rabína

19. listopadu 2015 v 14:54 | redakce |  Zahraniční zprávy
V Marseille byl ve středu večer pobodán rabín Tsion Saadon, učitel historie na zdejší židovské škole Chabadu. Napadla jej trojice islámských extremistů. Francouzská policie po útočnících pátrá. V Evropě jde po čtvrtečním napadení v Miláně o další protižidovský útok nožem během jednoho týdne.

Osud Židů v Bulharsku v době holokaustu

17. listopadu 2015 v 16:32 | ZK |  Historie
Pod tímto názvem uspořádalo Velvyslanectví Bulharské republiky a Národní knihovna ČR v prostorách Klementina pod záštitou ministra kultury ČR výstavu, na níž se prezentuje situace bulharských Židů během druhé světové války.
Nejdříve se však krátce podívejme do vzdálenější historie.

Letošní Umělecká cena česko-německého porozumění patří literatuře

16. listopadu 2015 v 12:27 | BŠ |  Kultura
Ve středu 11. listopadu byla v Brně předána cena, která vyznamenává osobnosti, zasazující se o porozumění mezi Čechy a Němci, o zlepšování vzájemné spolupráce a o odbourávání předsudků.Tato cena se udílí každoročně od r. 1994, střídavě v Německu a v České republice. Oceněna je vždy dvojice osobností, jedna z České republiky a jedna z Německa. Letos se pořadatelé rozhodli udělit hlavní cenu literárnímu vědci Hansi Dieteru Zimmermannovi a překladatelce Aleně Bláhové.

Hrozí teroristické útoky také Česku?

14. listopadu 2015 v 14:55 | TJ |  Domácí zprávy
Po pátečním masakru v Paříži asi každého napadne, zda čelíme podobným hrozbám i v Česku. Policie ČR okamžitě posílila bezpečnostní opatření a ministerstvo vnitra uklidňuje veřejnost, že česká rozvědka nemá žádné informace o bezprostřední hrozbě. Jaké informace tedy má?

Letošní cenu paměti národa dostanou i Anna Hyndráková a Viktor Wellemín

13. listopadu 2015 v 14:46 | redakce + TZ Post Bellum |  Domácí zprávy
V úterý 17. listopadu převezmou ve Státní opeře Národního divadla Cenu Paměti národa Anna Hyndráková, Lýdia Kovářová, Branislav Tvarožek a Viktor Wellemín. Letošní ročník, který již pošesté organizuje nezisková organizace Post Bellum, je věnován 70. výročí konce druhé světové války. Proto se i příběhy všech oceněných váží především k událostem protinacistického odboje, z nichž dva jsou příkladem židovského osudu v období holokaustu.

Basketbal Maccabi v krizi. Zavinil to trenér?

13. listopadu 2015 v 11:09 | Denny |  Sport
O tom, že v Evropské lize basketbalu má Maccabi negativní bilanci 1-3 (jeden vyhraný a tři prohrané zápasy), jsme již uvedli. Jenže tím ta krize neskončila, bylo ještě hůř. V neděli v izraelské lize Maccabi doma (!) prohrál utkání s Maccabim Ašdod 83:88. A tak nikoho nepřekvapilo, že v pondělí vedení Maccabi dalo na vědomí, že Guy Goodes již není hlavním trenérem mužstva. Na dosud přesně neurčenou dobu povede mužstvo Goodesův assistant Avi Even. V té nepřesně určené době se vedení poohlédne po nějaké trvalé náhradě. V izraelských novinách se objevilo několik jmen, jedním z nich je např. Dirk Bauermann, Němec, který je trenérem iránského národního mužstva a zároveň trénuje ruský tým Rudý říjen Volgograd.

EU bude označovat izraelské výrobky z obsazených území speciálními nálepkami

12. listopadu 2015 v 18:51 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
Evropská unie vydala včera dlouho očekávaná pravidla nového označování izraelských výrobků z území, která považuje za "okupovaná", tedy z těch, která Izrael obsadil v roce 1967, kdy šestidenní válkou úspěšně reagoval na chystaný útok Egypta, Jordánska a Sýrie. Nejedná se však o pouhé doporučení členským státům, jak EU avizovala, ale v případě produktů jako ovoce a zelenina o povinný krok. Podle unie chce evropský spotřebitel vědět, kde byl který produkt vyroben či vypěstován. Pokud to bylo v Judsku a Samařsku, neboli na Západním břehu Jordánu, či ve východním Jeruzalémě, které Palestinci požadují pro svůj samostatný stát, anebo v Golanských výšinách, jež Izrael v roce 1981 anektoval, pak takové produkty podle EU nepocházejí z Izraele. Brusel je přesvědčen, že svým rozhodnutím přiměje izraelskou vládu k obnově jednání o míru a vzniku nezávislé Palestiny.

V EU bude povinné označovat zboží ze židovských osad

11. listopadu 2015 v 14:28 | redakce |  Zahraniční zprávy
Evropská komise (EK) dnes zveřejnila pokyny k označování zboží pocházejícího ze židovských osad.Podle materiálu EK musí být na výrobku uvedeno vedle lokality jako např. Západní břeh Jordánu i explicitní výraz "osada". Pokud takto nebude výrobek označen v Izraeli, pak jej musí označit dovozce či prodejce. Nařízení se týká oblastí obsazených po Šestidenní válce v roce 1967. Celkový export zboží a služeb z Izraele do EU dosahuje ročně 28 miliard. Nové nařízení EK se má týkat především ovoce a kosmetických výrobků. Izraelští představitelé komentovali rozhodnutí EK jako diskriminační s odvoláním na skutečnost, že EK nezavedla obdobných režim u dvou stovek lokalit po celém světě, o něž se rovněž vedou územní spory. Rozhodnutí EK pravděpodobně povede ke snaze bojkotovat právě takto povinně označované výrobky nebo i jejich prodejce.

Rychlé základy hebrejštiny v pražském Ulpanu

11. listopadu 2015 v 10:13 | TZ Ulpan
Pražský Ulpan vypisuje nové minikurzy moderní hebrejštiny Alef mini. Tyto kurzy jsou určeny naprostým začátečníkům a nepředpokládají žádnou znalost hebrejštiny, slouží především jako úvod do studia moderní hebrejštiny. Studenti se seznámí s hebrejskou abecedou, naučí se základy čtení a psaní, proberou základní slovesa v přítomném čase a fráze a nejdůležitější konverzační obraty. Budou mít možnost seznámit se s hebrejštinou i s hravým, interaktivním stylem výuky v Ulpanu. V kurzu je maximálně 10 studentů.

Zájemci mohou vybírat ze 2 variant - dopolední a večerní.

Dopolední Alef mini (10-12 h) - začíná 24. 11. 2015
Večerní Alef mini (17.30-19.30) - začíná 3. 12. 2015

Více na www.ulpan.cz

Vzpomínka na katastrofu lodi Patria

8. listopadu 2015 v 19:25 | TJ |  Domácí zprávy
Dnes ve 14:30 se na Novém židovském hřbitově v Praze konala tradiční vzpomínka na oběti lodi Patria, které u palestinských břehů zahynuly při výbuchu dne 25. listopadu 1940. Řada přeživších československých uprchlíků se následně aktivně zapojila do války proti nacistickému Německu. Krátce po válce byla založena tradice pravidelných setkání pamětníků, v níž pokračují generace jejich potomků.