Stolpersteine CZ ve stavu hibernace. Záslužný projekt chce oživit Federace židovských obcí

21. října 2015 v 22:55 | redakce |  Domácí zprávy
S myšlenkou přinést z Německa do České republiky projekt Stolpersteine přišli v roce 2008 členové České unie židovské mládeže. Kameny zmizelých mají připomínat české oběti nacismu, mezi něž patří všechny osoby zavražděné z důvodů rasových či politických. V roce 2010 bylo založeno občanské sdružení Stolpersteine CZ, které je nositelem a realizátorem celého projektu. Uzavírá smlouvy s obcemi o pronájmu míst na jednotlivé Stolpersteine a shromažďuje potřebné finanční prostředky. V uplynulých letech byly instalovány stovky pamětích kamenů do chodníků v Brně, Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Kolíně, Lomnici, Neratovicích, Olomouci, Ostravě, Praze, Teplicích, Třeboni a pravděpodobně na dalších místech, která na webu projektu nejsou aktualizována. V posledních letech se však vedení sdružení a od roku 2014 spolku Stolpersteine CZ dostalo do stavu hibernace. Jeho předsedkyně nekomunikuje a řada pokusů navázat s ní spojení kvůli novým instalacím končí neúspěchem. Vzniklou situací se zabývala i Rada Federace židovských obcí (FŽO) na svém říjnovém zasedání.


Jelikož je sídlo spolku na společné adrese s pražskou židovskou obcí (ŽOP) a FŽO, obrací se často veřejnost přímo na tyto instituce s žádostmi o instalaci kamenů na různých místech republiky. Představitelé ŽOP a FŽO je však odmítají s odůvodněním, že nejde o jejich projekt. Jinak na vzniklou situaci reagovaly obce v Brně, Teplicích, Olomouci a Ostravě, jež se do realizace projektu zapojily. Zástupci FŽO se několikrát sešli spředstaviteli Stolpersteine CZ, aby o problému debatovali. Věcí se již dříve zabývalo i Prezidium FŽO, které doporučilo, aby se FŽO projektem Stolpersteine přímo nezabývala, avšak aby iniciovala obnovení činnosti spolku.Ke stejnému názoru dospěla i říjnová rada. Nyní se tedy dá očekávat, že FŽO se pokusí spolek oživit. Bez lidí, kteří budou jako dobrovolníci ochotni se projektu věnovat, však tato snaha nemůže být úspěšná. Zájemci o instalaci kamenů jsou prozatím vyzýváni, aby měli ještě trpělivost.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 GimoAlams GimoAlams | E-mail | Web | 23. září 2017 v 15:31 | Reagovat

Accidentally delete the document in Word is capable every. After that information and the text disappears. To  again develop a document, necessary spend a lot of time. But there is not always such an opportunity. Find out the most reliable proven  sure way to restore the Word document. It can even young user.
Attach a little effort and get perfect advice. Now spoiled document can return in a couple of minutes. Do work swiftly and without stress. Missing document? Just Restore it. Immediately, easily, safely.
<a href=http://bestdatarecovery.info/mac-file-recovery-hints-and-tips>http://bestdatarecovery.info/mac-file-recovery-hints-and-tips</a>

2 Annie Joe Annie Joe | E-mail | 15. března 2018 v 15:38 | Reagovat

JAK jsem se stal VICTOREM poté, co se mi moc nepodařilo získat úvěr.

Cítím se tak požehnaný a naplněný. Byl jsem neochotný při žádosti o úvěr, o kterém jsem se dozvěděl o online, protože všechno se zdá být příliš dobré, ale bylo jsem přesvědčeno a šokováno, když můj přítel na mém pracovišti dostal půjčku od společnosti Progresive Loan INC. a taky jsem se vydal, dnes jsem hrdý majitel mé firmy a vydělávám peníze pro svou rodinu a šťastnou matku. No já jsem Annie Joe jménem z Pauls Valley, Oklahoma. Jako jediná máma se třemi dětmi bylo těžké získat práci, která by se mohla postarat o mne a mé děti a já jsem měl tolik účtů, které bych zaplatil a abych to udělal nejhorší, že jsem měl špatný úvěr, takže jsem nemohl získat půjčku od žádné banka. Měl jsem ideální začátek podnikání jako kadeřník, ale neměl jsem žádný kapitál, který by mohl začít. Vyzkoušel jsem všechny typy bank, ale nepracoval, dokud jsem nebyl mým spolupracovníkem odkázán na reklamu, % úrokové sazby. Poslal jsem jim e-mail s použitím jejich oficiální e-mailové adresy (progresiveloan@yahoo.com) a okamžitě jsem dostal odpověď a můj úvěr byl schválen a byl jsem přesměrován na místo banky, kde jsem svůj úvěr stáhl přímo na můj účet. Chcete-li snížit příběh krátký, jsem hrdý na svou firmu stylist a příslib svědčit světu, jak byl můj život transformován .. Pokud potřebujete jakýkoli druh úvěru, doporučuji vám kontaktovat Progresivní úvěr INC a být finančně zrušen Email: progresiveloan@yahoo.com NEBO Call / Text +1 (603) 786-7565

3 kaqihelineii kaqihelineii | E-mail | 21. května 2018 v 6:56 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a> http:///

4 zdenek zdenek | E-mail | 30. dubna 2020 v 16:37 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama