Stolpersteine CZ ve stavu hibernace. Záslužný projekt chce oživit Federace židovských obcí

21. října 2015 v 22:55 | redakce |  Domácí zprávy
S myšlenkou přinést z Německa do České republiky projekt Stolpersteine přišli v roce 2008 členové České unie židovské mládeže. Kameny zmizelých mají připomínat české oběti nacismu, mezi něž patří všechny osoby zavražděné z důvodů rasových či politických. V roce 2010 bylo založeno občanské sdružení Stolpersteine CZ, které je nositelem a realizátorem celého projektu. Uzavírá smlouvy s obcemi o pronájmu míst na jednotlivé Stolpersteine a shromažďuje potřebné finanční prostředky. V uplynulých letech byly instalovány stovky pamětích kamenů do chodníků v Brně, Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Kolíně, Lomnici, Neratovicích, Olomouci, Ostravě, Praze, Teplicích, Třeboni a pravděpodobně na dalších místech, která na webu projektu nejsou aktualizována. V posledních letech se však vedení sdružení a od roku 2014 spolku Stolpersteine CZ dostalo do stavu hibernace. Jeho předsedkyně nekomunikuje a řada pokusů navázat s ní spojení kvůli novým instalacím končí neúspěchem. Vzniklou situací se zabývala i Rada Federace židovských obcí (FŽO) na svém říjnovém zasedání.


Jelikož je sídlo spolku na společné adrese s pražskou židovskou obcí (ŽOP) a FŽO, obrací se často veřejnost přímo na tyto instituce s žádostmi o instalaci kamenů na různých místech republiky. Představitelé ŽOP a FŽO je však odmítají s odůvodněním, že nejde o jejich projekt. Jinak na vzniklou situaci reagovaly obce v Brně, Teplicích, Olomouci a Ostravě, jež se do realizace projektu zapojily. Zástupci FŽO se několikrát sešli spředstaviteli Stolpersteine CZ, aby o problému debatovali. Věcí se již dříve zabývalo i Prezidium FŽO, které doporučilo, aby se FŽO projektem Stolpersteine přímo nezabývala, avšak aby iniciovala obnovení činnosti spolku.Ke stejnému názoru dospěla i říjnová rada. Nyní se tedy dá očekávat, že FŽO se pokusí spolek oživit. Bez lidí, kteří budou jako dobrovolníci ochotni se projektu věnovat, však tato snaha nemůže být úspěšná. Zájemci o instalaci kamenů jsou prozatím vyzýváni, aby měli ještě trpělivost.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 GimoAlams GimoAlams | E-mail | Web | 23. září 2017 v 15:31 | Reagovat

Accidentally delete the document in Word is capable every. After that information and the text disappears. To  again develop a document, necessary spend a lot of time. But there is not always such an opportunity. Find out the most reliable proven  sure way to restore the Word document. It can even young user.
Attach a little effort and get perfect advice. Now spoiled document can return in a couple of minutes. Do work swiftly and without stress. Missing document? Just Restore it. Immediately, easily, safely.
<a href=http://bestdatarecovery.info/mac-file-recovery-hints-and-tips>http://bestdatarecovery.info/mac-file-recovery-hints-and-tips</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama