Rozhovor izraelského prezidenta Reuvena Rivlina pro HN

21. října 2015 v 11:34 | HN |  Rozhovor
HN: Jsou izraelské existenční obavy dnes větší vzhledem ke zjevnému ústupu Spojených států amerických z blízkovýchodní scény? Pokud byste si sedl ke stolu s Barackem Obamou, abyste ho zasvětil do blízkovýchodních reálií, kde byste začal? Je tu něco, co on nechápe?

Vazba na Spojené státy je jednou ze tří strategických priorit mé země. Druhou je také vazba na USA. A třetí, nikoliv méně podstatná než první dvě, je vazba na USA. Izrael je samozřejmě zemí se silným a dynamickým demokratickým zázemím. Za svou existenci si však ručí výhradně sám. Jsme dostatečně silní na to, abychom zajistili bezpečnost našemu demokratickému zřízení i všem našim občanům. Asi předpokládáte, že souhlasím s vaší tezí, že USA vyklízí blízkovýchodní pole. Jistěže se do dění v regionu zapojuje více aktérů než dříve. Někteří s dobrými, jiní s nepochybně zlými úmysly. Izrael je všechny bedlivě sleduje. Celý region je stále méně stabilní. Spojeným státům bude ovšem vždy vyhrazena klíčová role v této části světa.


Takže: Není úlohou prezidenta, aby poučoval prezidenta jiné země. Ale moje poselství Obamovi by bylo stejné jako i ostatním světovým lídrům. Je to poselství, jemuž on dobře rozumí. Arabové a Židé nejsou odsouzeni k soužití, nýbrž jsou k tomu předurčeni. Jakkoliv se dnes palcovými titulky píše o genocidních ambicích íránského režimu a nenávist či teror páchaný fundamentalisty mohou dominovat celkové agendě, základ zůstává stejný. Musíme hledat cestu, jak budovat důvěru a žít spolu. Musíme spolu mluvit a naslouchat si. A já si vážím letité snahy Spojených států o záchranu z tragédie, v níž žijeme.
Celý rozhovor najdete zde.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama