Mahmúd Abbás vyřkl v OSN jen pohrůžky, které nesplní

2. října 2015 v 19:37 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás už před zasedáním Valného shromáždění OSN avizoval, že jeho projev bude "bomba". Nakonec však jen obsahoval řadu dramatických výhrůžek a žádný konkrétní krok.
Abbás pohrozil, že palestinská samospráva přestane dodržovat dohody uzavřené s Izraelem, včetně těch z norského Osla z roku 1993, protože Izrael je prý také nedodržuje. A když se jimi Palestinci nebudou řídit, bude muset Izrael převzít veškerou odpovědnost za palestinská území jako okupační síla.


Abbás v OSN rovněž vyzval k mezinárodní "ochraně" palestinských území. Obvinil také Izrael, že se "z politického konfliktu snaží udělat náboženský", údajně snahou o změnu statu quo na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Tu mají podle něj představovat zásahy izraelské policie proti palestinským výtržníkům, kteří fyzicky napadají nemuslimské návštěvníky Chrámové hory i židy modlící se u Zdi nářků a za tím účelem hromadí a skladují kamení a zápalné láhve v mešitě Al-Aqsá. Abbás však zdůraznil, že Palestinci jsou "lid, který miluje mír" a "neopětuje izraelskou nenávist a brutalitu". To názorně předvedli už 24 hodin po jeho projevu, kdy na Západním břehu zastřelili izraelský manželský pár, který jel se čtyřmi dětmi v automobilu. K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo Fatahu, jehož předsedou je právě Abbás. Před třemi týdny zase kámen hozený na projíždějící vozidlo zabil izraelského řidiče.
Abbás prohlásil, že nebude "marnit čas mírovým jednáním", a vyzval OSN, aby neexistujícímu palestinskému státu, který má od roku 2012 pozorovatelský nečlenský status, udělila plnoprávné členství.
Důležitější než to, co Abbás řekl, je to, co neřekl. Nenaplnil své dřívější výhrůžky, že rozpustí palestinskou samosprávu, ukončí bezpečnostní spolupráci s Izraelem a rezignuje. Dokud existuje samospráva, nemůže odpovědnost za Západní břeh převzít Izrael. A samosprávu Abbás nezruší, protože by přišel o postavení a tučný přísun mezinárodních peněz a připravil by desetitisíce státních zaměstnanců o živobytí. Stejně tak neukončí bezpečnostní spolupráci s Izraelem, neboť dobře ví, že by samosprávu okamžitě svrhl teroristický Hamás, jak v posledních letech ukázala řada pokusů zmařených izraelskými i palestinskými bezpečnostními složkami.
Abbásův projev byl určen především pro Palestince, kteří s ním ztrácejí trpělivost - podle nejnovějšího palestinského průzkumu z tohoto týdne si dvě třetiny přejí jeho rezignaci.
Druhým důvodem Abbásovy verbální údernosti bylo připomenout světu palestinskou kauzu, na kterou se vedle konfliktu v Sýrii a uprchlické krize pozapomíná. Abbás se ve svém projevu pustil i do Baracka Obamy, který se už vzdal pokusů přimět Izrael a Palestince k jednání, a poprvé od roku 2009 se v OSN o blízkovýchodním konfliktu vůbec nezmínil. Podle Abbáse však musí "každý, kdo bojuje proti terorismu, nejprve vyřešit palestinskou otázku".
Abbás chce šokovat ostrými výrazy, protože není schopen přijmout ústupky a vyjednat mír. Odmítá o něm jednat, dokud se Izrael předem nezaváže ke krokům, které musí být předmětem rozhovorů, jako jsou hranice budoucí Palestiny nebo záruky bezpečnosti Izraele. A protože ví, že izraelský premiér Binjamin Netanjahu jeho předběžné požadavky nesplní, chce, aby je Izraeli nařídil Západ.
Mahmúd Abbás jen zopakoval pohrůžky, které už vyřkl mnohokrát, ale ani je časově nepodmínil. Jeho avizovaná "bomba" jen nadělala spoustu hluku; Abbás žádný plán nemá.
Netanjahu se v projevu v OSN soustředil na varování před jaderným Íránem a jeho touhu zničit Izrael. Palestincům se věnoval jen okrajově. Upozornil, že Abbás zkresluje pravdu a podněcuje k dalším nepokojům. Zopakoval, že je připraven obnovit jednání okamžitě, ale bez předběžných podmínek, a zdůraznil, že Izrael nemůže uzavřít mír s někým, kdo s ním odmítá jednat.
Mahmúd Abbás si však usmyslel, že palestinský stát vnutí Izraeli mezinárodní společenství bez sjednané dohody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Medaili za "hrdinství" snad Izrael od něj neočekává...(?) Medaili za "hrdinství" snad Izrael od něj neočekává...(?) | 4. října 2015 v 14:36 | Reagovat

Upřímně řečeno, po loňském bombardování krytů OSN, nemocnic a univerzit...není se čemu divit...

Když někdo vybombarduje kryt OSN,který je chráněn mezinárodním právem...tak co vlastně očekává? Medaili za "hrdinství"...?

To spíš by mohli očekávat medaili za podlost, zbabělost a nelidskost...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama