Hamas vyhlásil den hněvu. Intifáda nenávisti na sociálních sítích a desítky mrtvých

17. října 2015 v 0:43 | redakce |  Zahraniční zprávy
Palestinští vzbouřenci zapálili v noci na pátek 16. října Josefovu hrobku v Nábulusu, který je pod kontrolou palestinské samosprávy. Sešel se zde dav několika set lidí a dle zpráv médií byly jedinci použity zápalné bomby. Při incidentu nebyl nikdo zraněn a palestinská policie dav rozehnala a pomáhala hasit. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás uvedl v prohlášení, že žhářství bylo "špatné a nezodpovědné." Dodal, že palestinská samospráva místo opraví a celou věc vyšetři. Izraelští představitelé žhářství tvrdě odsoudili.


Útok přišel krátce po výzvě Hamasu ke "dni hněvu" vůči Izraeli. Na Blízkém východě pokračuje palestinská kampaň, která je úspěšně šířena prostřednictvím sociálních médií. Palestinští teenageři napadají s noži náhodně vybrané židovské oběti. Doposud bylo zavražděno osm Izraelců a na palestinské straně je jednatřicet mrtvých. Dle některých komentátorů může násilí eskalovat do nové intifády.
V pátek odpoledne se v Galileji konalo symbolické setkání připravené vzdělávací organizací Givat Haviva, která podporuje arabsko-židovského soužití. To přivedlo dohromady pouze asi 300 Židů a Arabů, kteří vyzvali vůdce obou národů, aby upustili od podněcování bouřlivých emocí a uklidnili situaci.

Páteční vydání USA Today přineslo článek o intifádě na sociálních sítích jako je Facebook nebo Twitter. Negativní emoce se úspěšně šíří pomocí těchto digitálních kanálů a mobilizují Palestince k protiizraelským protestům, šíření nenávisti, ale i fyzickým útokům. Každý "zakrvavený nůž" a "usmrcený útočník" je ideální potravou pro posty, které šíří neúplné či zcela nepravdivé informace, jež vytáčejí flustrované Palestince k nepříčetnosti. "Když se díváte na Facebookové stránky útočníků...oni nemají žádný cíl. Chtějí jen pomstu, chtějí krev," říká Shimrit Meir, editor Al-Monitor.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama