Tradiční arabské nepokoje v Jeruzalémě

17. září 2015 v 18:02 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Tři dny trvaly tento týden arabské nepokoje na Chrámové hoře v Jeruzalémě, k nimž dochází pravidelně a vždy podle stejného scénáře. Stejná bývá i reakce palestinské samosprávy, arabských zemí i západního světa, která naznačuje, že Izrael při potlačování výtržností užívá nadměrnou sílu.
Útoky se vždycky vystupňují v době nejvýznamnějších židovských, tzv. Vysokých svátků, kam patří Nový rok, Roš hašana, a Den smíření, Jom kipur. Nový rok letos začal v pondělí. Současné střety mezi palestinskými horkými hlavami a jeruzalémskou policií jsou navíc vyvrcholením násilností proti Izraelcům, které zesílily po žhářském útoku židovských extremistů koncem července, který měl za následek smrt palestinského kojence, jeho otce a nedávno i matky a jehož pachatelé nebyli dodnes dopadeni. Hlavní zbraní palestinských mladíků i dětí jsou kameny, které házejí po policistech, automobilech na silnicích i věřících, kteří se modlí u Zdi nářků na úpatí Chrámové hory. V neděli jeden kámen zabil řidiče vozu na Západním břehu.


V tentýž den našly izraelské bezpečnostní složky při razii v arabském bytě v jeruzalémském Starém Městě množství podomácku vyrobených bomb k chystanému novoročnímu útoku. Pak začali Palestinci házet kamení po nemuslimských návštěvnících Chrámové hory i zasahujících izraelských policistech. Zabarikádovali se v mešitě Al-Aqsá, a když policie vyrazila dveře, našla uvnitř zásoby kamenů a balvanů, betonových kvádrů, železných tyčí a zápalných lahví. Potyčky si vyžádaly desítky zraněných na obou stranách a zraněno bylo i několik izraelských civilistů, kteří byli napadeni na Starém Městě.
Jakmile policisté vniknou do mešity Al-Aqsá, celý arabský svět obviní Izrael, že ji chce zničit a vyhnat muslimy z Chrámové hory, a šíří se výzvy k "obraně" mešity. I tento týden palestinská samospráva rozhlásila, že Izrael ničí mešitu Al-Aqsá a chce prý na Chrámové hoře postavit Třetí chrám. Vyčetla Izraeli, že na horu "povoluje vstup židovským extremistům", třebaže tam už dávno žádný nevkročil, a připojila i tradiční nařčení Izraele z "válečných zločinů". Její předseda Mahmúd Abbás prohlásil, že nedovolí, aby "Izraelci znesvěcovali muslimská a křesťanská svatá místa svýma špinavýma nohama". Organizace pro osvobození Palestiny vyzvala ke svolání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN, arabské státy vznesly protest proti izraelskému "útoku na Chrámovou horu" a Jordánsko, které podle mírové smlouvy s Izraelem spravuje na hoře islámská svatá místa, varovalo Izrael, že "riskuje zhoršení vzájemných vztahů". A Evropská unie a Spojené státy jako vždy "vyzvaly obě strany ke zdrženlivosti".
Západ nepovažuje házení kamenů za víc než nerozvážnou zábavu neukázněné mládeže a nevidí důvod k tvrdému zásahu ani věznění nezletilých. Jenže jak ukázalo nedělní úmrtí na Západním břehu, kameny mohou i zabíjet. Tyto útoky nejsou spontánní a stupňují se. Organizují je členové Hamásu, Fatahu a Islámského džihádu a dalších radikálních skupin. Palestinci také stále častěji používají podomácku vyráběné zbraně, jako jsou bomby v trubkách a zápalné lahve. A na Chrámové hoře působí skupiny Murabitún a Murabitát, jejichž členové dostávají peníze od samosprávy a Hamásu za vyvolávání nepokojů a omezování pohybu Židů v prostoru hory a jejich napadání. Mahmúd Abbás je ve středu za jejich aktivitu pochválil.
Izraelská vláda postavila minulý týden obě skupiny mimo zákon a teď v úterý na mimořádné schůzi rozhodla, že bude postupovat razantněji i proti vrhačům kamení a zápalných lahví. Hodlá jim zvýšit tresty vězení a ukládat vysoké pokuty rodičům, kteří dovolují dětem takové věci dělat. Rovněž chce povolit policistům užití ostrých nábojů. Zároveň zdůraznila, že nezmění současný status quo na Chrámové hoře, který židům umožňuje její návštěvu, ale zakazuje jim se tam modlit.
Díky mohutné přítomnosti policie na Chrámové hoře nepokoje prozatím polevily, ale brzy přijdou další židovské svátky. Hamás vyhlásil na pátek "den hněvu" a Izrael rozmístil na jihu lapač raket Železná klenba.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama