O čem bude bubnování v Bubnech?

27. září 2015 v 20:19 | TJ |  Domácí zprávy
Tradiční pietní vzpomínku na zahájení deportací z tzv. protektorátu Čechy a Morava doplní v pátek 16. října i happening u nádraží Bubny, kde je připravován Památník ticha. Každoročně se přeživší se svými rodinami scházejí na Novém židovském hřbitově a u pamětní desky poblíž Parkhotelu, kde bylo za války povinné shromaždiště před deportacemi.První z pěti transportů do polské Lodže byl vypraven ve čtvrtek 16. října 1941. Z nádraží Bubny do Lodže odjelo 5 tisíc židovských vězňů, z nichž nacistické vraždění přežilo necelých 6 %. Následovaly transporty do Terezína, odkud většina vězňů byla posílána dále do koncentračních a vyhlazovacích táborů na východ.

Na webových stránkách Památníku Šoa Praha o.p.s. je napsáno, že si výroční den prvního židovského transportu z Prahy chtějí organizátoři připomenout "aktivním vyjádřením občanského postoje bez patosu pietního pokládání věnců". V některých pražských školách se vyrábějí stovky bubnů, které mají sloužit návštěvníkům happeningu. "Bubnovat se bude proti tichu mlčící většiny, proti lhostejnosti a pasivnímu přístupu v dobách ohrožení," stojí na webu. Podle organizátorů přislíbili účast na akci Jana Boušková, Jan Červenka, Bára Hrzánová, David Koller, Jaroslav Kořán, Tomáš Töpfer, Petr Vacek, Miloš Vacík, Ondřej Vetchý, Alan Vitouš a Václav Vydra.

Pod názvem Bubnování pro Bubny se již v minulosti konala debata v Národním technickém muzeu o podobě a poslání Památníku ticha. Slovní hříčka je to opravdu hezká a asi by nefungovala pro Smíchovské nádraží. Zdá se, že se lidé kolem Památníku Šoa Praha bojí patosu pietních oficialit, ale již při odhalování "základní koleje" si někteří přeživší a jejich potomci posteskli, že zde nezazněla židovská modlitba za mrtvé. Asi by bylo vhodné při hledání nových cest úplně neodbíhat od podstaty. Pokud jde o bubenickou zkratku, tak v ulicích protektorátní Prahy asi nejčastěji bubnovali hlavně členové Hitlerovy mládeže. Říjnové bubnování bude určitě v jiném rytmu, ale nakonec to jsou vždy myšlenky a slova, jež předcházejí činům, proto by mělo dojít i na ně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama