Mediální šum, uprchlíci a osvětimské fixy

3. září 2015 v 22:57 | TJ |  Úvahy a komentáře
Téma uprchlíků vyvolává emoce napříč Evropou. Nějaké dobré řešení je v nedohlednu, ale místo pokusu o podporu racionální debaty si mnohá média libují v šíření šumu. Zcela nepodstatných zpráv, které pracují se špatnými souvislostmi. Asi nikoho nepřekvapí, když je to výtvor bulváru. Dnes do toho ale sekla i ČTK se zprávou, že česká policie už nebude označovat uprchlíky nápisy fixou, což se v minulých dnech stalo terčem kritiky některých tuzemských i zahraničních organizací, dostanou pásku.ČTK se žádostí o komentář obrátila i na Federaci židovských obcí (FŽO)."Je to známka naprosté neznalosti a neúcty k lidem a děje se tak v době, kdy si svět připomíná 70. výročí konce druhé světové války," řekl pro ČTK tajemník FŽO Tomáš Kraus. Agentura dále pokračuje tvrzením, že i podle zahraničních židovských organizací může psaní čísel lidem na ruku evokovat nacistické koncentrační tábory, kde byla lidem čísla vypalována. "Opatření vyvolalo hněv, protože připomíná praxi nacistického Německa, tedy psaní čísel na vězně koncentračních táborů," napsal podle ČT24 bulvární Daily Mail. Celé to je krásný příklad banalizace holokaustu. Myslím, že je nepatřičné, že se FŽO vůbec nechá k takovému komentáři přemluvit. Trochu se bojím, že další novinářskou zkratkou se dostaneme k tomu, že symbolem Osvětimi se stane černá fixa.

Předně nacisté nevypalovali židovským vězňům čísla (pro jistotu uvádím, že je ani nepsali nesmyvatelným fixem), ale někteří vězni byli v Osvětimi tetováni. Ti, co prošli tetováním, dostali většinou nějaký ten den života k dobru, nemnoho jich dokonce přežilo, netetovaní byli hned vražděni. Lidem, kteří přežili koncentráky, může řada věcí připomínat ty nejhorší zážitky. Může to být opilý zpěv bavorských lidovek, polské počítání, vzteklý štěkot vlčáků, černá uniforma, kartička na krku (tu lidé dostali před transportem do Terezína), ale třeba i psaní fixou na předloktí. To jsou emoce, s nimiž přeživší musí žít, ale dokáží s nimi díky rozumu pracovat. Vědí, že tyto nepříjemné pocity vyvolávají zcela jiné příčiny. Přeživší holokaust by jistě před válkou snesli, že jim někdo čmárá fixou na ruku, pokud by v té zemi našli bezpečí a nový domov.

Novináři nemají zážitky z koncentráků, ale jen pracují s banálním symbolem Osvětimi ve zcela nepatřičných souvislostech. Jen vytváří šum, na který dokonce reagovali členové vlády (Prouza, Chovanec). Asi by se měli všichni raději odpojit ze sociálních sítí. Jak se situace změní, že uprchlíci dostanou pásky? Navíc novináři neudělali to podstatné, vůbec se nezajímali o pocity uprchlíků. Mysleli si snad někdo z nich, že bude zavřen v novodobé Osvětimi, že jde za dva týdny do plynu?

Krizové situace vyžadují soudnost a soustředění na podstatu problému. Pokud média vyvolávají šumy, pak je FŽO a představitele státu nemají posilovat.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 5. září 2015 v 21:15 | Reagovat

Docela dobrý postřeh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama