Mahmúd Abbás vyhrožuje demisí a zrušením dohod z Osla

9. září 2015 v 18:13 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v poslední době poutá pozornost řadou dramatických prohlášení, jimiž se snaží připomenout mezinárodnímu společenství, že na Blízkém východě stagnuje mírový proces.
Začátkem měsíce oznámil, že rezignuje na funkci předsedy nejvyššího palestinského orgánu, Organizace pro osvobození Palestiny, a znovu už kandidovat nebude. 80letý Abbás stojí nadále v čele hnutí Fatah i celé samosprávy, ale i tyto funkce hodlá údajně složit - představitelům Egypta, Saúdské Arábie a Jordánska řekl, že chce odejít z politického života.

Aby samospráva posílila status neexistujícího státu, požádala OSN o právo vyvěsit vlajku Palestiny vedle ostatních vlajek 193 členských zemí před sídlem v New Yorku. Přestože tam už 70 let vlají pouze vlajky plnoprávných členů, zatímco Palestina má pouze nečlenský pozorovatelský status, pravděpodobně se najde dost těch, kdo její žádost při hlasování podpoří.
Podle palestinských představitelů má Abbás rovněž v plánu zrušit dohody z norského Osla a bilaterální smlouvy s Izraelem a na výročním zasedání Valného shromáždění OSN koncem září prohlásit, že Palestina je okupovaným státem. Ta ovšem nikdy jako stát neexistovala, takže nemůže být okupována, a Abbásovo prohlášení by nemělo žádný praktický dopad. Zato zrušení dohod by negativně ovlivnilo bezpečnostní spolupráci s Izraelem, který by se navíc musel administrativně i finančně starat o celý Západní břeh Jordánu.
Všechny tyto Abbásovy kroky mají zřejmě jediný cíl - oživit slábnoucí zájem světa o palestinskou kauzu a přinutit Izrael ke splnění palestinských požadavků. Abbás svou rezignaci z čela Organizace pro osvobození Palestiny částečně zdůvodnil i zklamáním z nepokračujícího mírového procesu. Izraelský premiér Binjamin Netanjahu ho však mnohokrát ujistil, že je připraven k jednacímu stolu usednout okamžitě - ale bez předběžných podmínek. Těch si Abbás vymyslel tolik, že kdyby je Izrael splnil, už by nebylo o čem jednat. Kdyby z nich však slevil, vypadal by před Palestinci jako slaboch, a tak se snaží dosáhnout pokroku vydíráním. Evropská unie na jeho hru přistoupila a vyčítá stagnaci mírových jednání Izraeli, ale Abbáse o zrušení jeho podmínek nepožádala.
Izraelští představitelé sice Abbásovým výhrůžkám naslouchají, ale příliš se jimi netrápí. Nezaznívají poprvé ani naposled. Jak řekl nejmenovaný vysoký izraelský politik jistému novináři, Palestinci vyjednávají pomocí dramatických výhrůžek běžně: "Vždycky, když nedostanou, co chtějí, pohrozí, že skočí z útesu".
Pravděpodobnost, že by Abbás své pohrůžky splnil, je mizivá. Zasedání exilového parlamentu, Palestinské národní rady, která se měla příští týden sejít poprvé po dvaceti letech a zvolit nové vedení Organizace pro osvobození Palestiny, bylo tento týden odvoláno, nové datum nepadlo a celé vedení, které podalo demisi, zůstává "prozatím" ve funkci. A mezinárodní finanční podpora Palestinců, která vychází z dohod z Osla, je štědrá a výhodná - zrušení dohod by Abbáse připravilo o nejvyšší post i horentní příjmy, stejně jako stovky jeho kolegů a o práci by přišlo na 180 000 státních zaměstnanců a 40 000 policistů. Podle některých palestinských představitelů možná Abbás chce, aby ho Američané a Evropané o setrvání na nejvyšších pozicích prosili, a zvýšili mu tak prestiž. Prosby nejsou vyloučené, protože všichni si ho v čele samosprávy skutečně přejí. Třebaže je Abbás slabý a neschopný kompromisu i mírové dohody, odmítá násilí a je v současnosti mezi zastánci radikálnější palestinské politiky nejlepším možným vůdcem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama