Září 2015

Benefiční koncert ve Velké synagoze v Plzni

29. září 2015 v 16:19 | redakce |  Kultura
Soubor Musica ad Gaudium ve složení Andrea Frídová-Brožáková, Dominika Pilecká, Alena Tichá, Jaromír Tichý a Václav Kapusta vystupuje zítra v 18 hodin ve Velké synagoze v Plzni s programem hudby mistrů renesance a baroka (L.G. da Viadana, G.B. Fontana, C. Monteverdi, J.P. Sweelinck, C.Monteverdi, G.P. Telemann, V. Frank, J.E.Galliard, J.Dowland). Vstupné je 150 Kč a lístky budou k dostání na místě před začátkem koncertu.


Očima fotografky je zítra na filmovém festivalu v Haifě

29. září 2015 v 10:25 | redakce |  Kultura
Nový Mináčův film Očima fotografky má zítra projekci na mezinárodním filmovém festivalu v Haifě. Českou republiku budou dále zastupovat filmy Domácí péče Slávka Horáka a Laputa Jakuba Šmída.

Nakladatelství Archa vydalo básně Paula Celana Černé vločky

28. září 2015 v 15:45 | Denny |  Kultura
Vydávat dnes poezii je rizikem. Je to prodělečný obchod, proto je třeba ocenit, že malé zlínské nakladatelství Pavla Jungmanna Archa vydalo sbírku básní významného židovského básníka píšícího německy Paula Celana Černé vločky. Kniha je výběrem z celé jeho tvorby, a to od počátku až po posmrtně vydané běsně. Přeložil je Radek Malý a ilustracemi je doplnila Inge Kosková, které se podařilo výborně vystihnout atmosféru básní. Ty nejsou jednoduché, mnohé potřebují vysvětlení, a proto na závěr je kniha doplněna kapitolou Poznámky a vysvětlivky.

Nový školní rok v pražském Ulpanu

28. září 2015 v 11:22 | TZ Ulpan |  Kultura
Pražský Ulpan vypisuje na školní rok 2015/2016 kurzy moderní hebrejštiny pro širokou veřejnost. Večerní kurzy jsou tradičně rozděleny podle úrovně pokročilosti, od naprostých začátečníků po konverzaci s rodilým mluvčím. Nově Ulpan otevírá i kurzy dopolední - pro naprosté začátečníky i pro mírně pokročilé. Skutečnou novinkou je kurz jidiš pro začátečníky.


Fištejn odpovídal na otázky čtenářů Reflexu

28. září 2015 v 5:37 | redakce |  Zahraniční zprávy
"Evropa spadla do léčky: nadřadila abstraktní pojetí hodnot realitě světa. Zachránit všechny nidky nejde, zejména ty, kteří o převzetí našich hodnot nestojí," říká novinář Jefim Fištejn na otázku, proč Evropa trpí mesiášským komplexem zachraňovat uplně všechny. Celý rozhovor najdete zde.

O čem bude bubnování v Bubnech?

27. září 2015 v 20:19 | TJ |  Domácí zprávy
Tradiční pietní vzpomínku na zahájení deportací z tzv. protektorátu Čechy a Morava doplní v pátek 16. října i happening u nádraží Bubny, kde je připravován Památník ticha. Každoročně se přeživší se svými rodinami scházejí na Novém židovském hřbitově a u pamětní desky poblíž Parkhotelu, kde bylo za války povinné shromaždiště před deportacemi.


Čtyři výstavy Aleše Veselého k jeho 80. narozeninám

25. září 2015 v 7:14 | redakce, TZ Veselý |  Kultura
Aleš Veselý slaví tento rok své životní jubileum. K jeho 80. narozeninám jsou v Praze uspořádány čtyři výstavy mapující jeho obsáhlé dílo od 60. let 20. století až po současnost. Galerie vystavují i díla, která veřejnost ještě nikdy nespatřila. Výstavní projekt s názvem Bez začátku, bez konce bude probíhat celý podzim ve čtyřech pražských galeriích: v Galerii 1. patro, v Galerii Millennium, v Galerii Villa Pellé a v Galerii Zlatá husa.

Po stopách táborských Židů…

24. září 2015 v 13:23 | MU Tábor |  Kultura
Od října do konce listopadu proběhne za spolupráce s občanským sdružením HADASA Tábor v expozici Táborský poklad doprovodná výstava Po stopách táborských Židů...


Hlasy volající po nápravě plzeňské obce

24. září 2015 v 10:56 | redakce |  Domácí zprávy
V červenci se obrátilo pět členů Židovské obce Plzeň se žádostí na Federaci židovských obcí, aby bylo prošetřeno dodržování stanov především s ohledem na nekonání každoročních členských shromáždění. "Pokud je nám známo, tak ze statutu a stanov vyplývá, že by se měla každoročně konat výroční členská schůze ŽO, kde jsou členové seznámeni se zprávou o hospodaření za uplynulý rok, dále o práci v sociální oblasti apod. ... Poslední členská schůze se konala v roce 2012, a to bylo pouze z toho důvodu, že se jednalo o volby do orgánů ŽO a FŽO," stojí v textu, který byl adresován Petru Papouškovi, předsedovi Federace židovských obcí (FŽO). Rovněž není zřejmé, jak se v Plzni zachází se zápisy ze členských schůzí, protože údajně nebyl členům na vyžádání poskytnut.

Izrael a Rusko budou koordinovat útoky v Sýrii

22. září 2015 v 18:26 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Narychlo sjednaná pondělní schůzka izraelského premiéra Binjamina Netanjahua s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě tentokrát vzbuzovala větší pozornost než obvykle. Jediným důvodem Netanjahuovy návštěvy byl vstup Ruska do bojů v Sýrii po boku Bašára Asada proti džihádistům, který by mohl narušit prosazování izraelských bezpečnostních zájmů.

Eurobasket 2015 – mistrem je Španělsko

22. září 2015 v 15:14 | Denny |  Sport
V minulém článku o Mistrovství Evropy basketbalistů jsme uvedli, že čtvrtfinále hrají Španělsko s Řeckem, Francie s Lotyšskem, Česko se Srbskem a Itálie s Litvou. Dnes je to již "loňský sníh", přesto několik postřehů.

V evropských fotbalových soutěžích bylo odehráno první kolo

18. září 2015 v 17:44 | Denny |  Sport
Maccabi Tel Aviv dosáhl letos kýženého cíle, hraje v CL = Champions League, tedy v Lize mistrů. Hvězdy ale právě nestojí v příznivé konstelaci pro Maccabi. Byl vylosován do těžké skupiny, avšak ona žádná skupina lehká není. Navíc UEFA prohlásila, že stadion v Tel Avivu nevyhovuje požadavkům královské soutěže, proto domácí utkání bude hrát Maccabi Tel Aviv v Haifě.

Tradiční arabské nepokoje v Jeruzalémě

17. září 2015 v 18:02 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Tři dny trvaly tento týden arabské nepokoje na Chrámové hoře v Jeruzalémě, k nimž dochází pravidelně a vždy podle stejného scénáře. Stejná bývá i reakce palestinské samosprávy, arabských zemí i západního světa, která naznačuje, že Izrael při potlačování výtržností užívá nadměrnou sílu.
Útoky se vždycky vystupňují v době nejvýznamnějších židovských, tzv. Vysokých svátků, kam patří Nový rok, Roš hašana, a Den smíření, Jom kipur. Nový rok letos začal v pondělí. Současné střety mezi palestinskými horkými hlavami a jeruzalémskou policií jsou navíc vyvrcholením násilností proti Izraelcům, které zesílily po žhářském útoku židovských extremistů koncem července, který měl za následek smrt palestinského kojence, jeho otce a nedávno i matky a jehož pachatelé nebyli dodnes dopadeni. Hlavní zbraní palestinských mladíků i dětí jsou kameny, které házejí po policistech, automobilech na silnicích i věřících, kteří se modlí u Zdi nářků na úpatí Chrámové hory. V neděli jeden kámen zabil řidiče vozu na Západním břehu.

Mináčův film Očima fotografky jde do kin

16. září 2015 v 17:26 | redakce |  Kultura
Nový Mináčův film Očima fotografky má zítra slavnostní premiéru v pražském kině Lucerna. Snímek je věnován osudům režisérovy matky, která je uznávanou fotografkou filmových hvězd. Dokumentární film s prvky inscenace by měl podhalit důležité okamžiky ze života Zuzany Mináčová v době nacismu, komunismu i kapitalismu. Každý kdo Mináčovou alespoň trochu zná, tuší, že to režisér něměl při prosazování svého názoru při natáčení jednoduché, ale dá se očekávat, že to bude velmi humorný snímek o hodně vážných věcěch.

Eurobasket 2015 – Izrael v osmifinále, ČR ve čtvrtfinále

15. září 2015 v 20:24 | Denny |  Sport
Mistrovství Evropy se mělo hrát na Ukrajině, tomu ale zabránily válečné události a tak se skupiny hrály ve 4 zemích od 5.9. do 11.9., závěr mistrovství se hraje v Lille. Skupinová fáze se hrála v Berlíně, Montpellieru, Rize a Záhřebu. V každé skupině hrálo 6 mužstev, z každé skupiny postupovala 4 mužstva do osmifinále. Izrael hrál ve skupině B v Montpellieru s mužstvy Francie, Finska, Bosny a Hercegoviny a Ruska. V prvních zápasech porazil Rusko 76:73 a Finsko 79:76. Pak ale nešťastně o dva body prohrál s Bosnou 84:86, v dalším zápase porazil Polsko 75:73 a v rozhodujícím utkání prohrál s obhájcem titulu a favoritem skupiny Francií 61:86. Ta skupinou prošla bez porážky, skupinu s 10 body vyhrála. Izrael měl 8 bodů a skončil na 2.místě. V osmifinále hrál s Itálií 52:82 a do čtvrtfinále nepostoupil. Musím podotknout, že pesimisté nepočítali ani s tím, že by Izrael skončil ve skupině na 2.místě.


Založení pobočky neonacitické organizace Wotan Jugend je znovu projednáváno u soudu

15. září 2015 v 19:00 | redakce
Zítra v 9:30 pokračuje Obvodní soud pro Prahu 8 v projednávání kauzy založení ruské pobočky neonacistické organizace Wotan Jugend v Česku. Obžalována je pětice mladíků, z nichž jeden pochází z Ruska. Za zakladatele české buňky hnutí je považován Rus Sergej Busygin (22). Vojtěch Hájek (24), Lukáš Kolumpek (23) a Marcel Palacký (19) jsou obžalovani z podpory krajně pravicového hnutí s horní sazbou 5 let. Danielu Houdkovi, který si odpykává trest za násilí s rasovým motivem, může spolu s Busyginem dostat až 10 let.


Nedělni vzpomínka na členy uhříněveské židovské obce

11. září 2015 v 16:35 | redakce |  Domácí zprávy
V nedeli 13. září v 17:00 pořádá Městská část Praha 22 v Legionářském domě na Husově náměstí pietní vzpomínka na členy uhříněveské židovské obce, kteří byli zavražděni za druhé světové války. Akce se koná symbolicky v předvečer začátku Nového židovského roku, protože největší transport 36 místních Židů proběhl na svátek Roš Hašana 12. září 1942. Nacisté měli na seznamu 46 Židů z Uhříněvsi a 341 z okolních obcí. Transporty z Uhříněvsi do ghetta Terezín začaly na počátku roku 1942. Z Terezína byli převáženi do Osvětimi, Treblinky a jiných táborů smrti. Z původních 387 přežilo jen 42.

Mahmúd Abbás vyhrožuje demisí a zrušením dohod z Osla

9. září 2015 v 18:13 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v poslední době poutá pozornost řadou dramatických prohlášení, jimiž se snaží připomenout mezinárodnímu společenství, že na Blízkém východě stagnuje mírový proces.
Začátkem měsíce oznámil, že rezignuje na funkci předsedy nejvyššího palestinského orgánu, Organizace pro osvobození Palestiny, a znovu už kandidovat nebude. 80letý Abbás stojí nadále v čele hnutí Fatah i celé samosprávy, ale i tyto funkce hodlá údajně složit - představitelům Egypta, Saúdské Arábie a Jordánska řekl, že chce odejít z politického života.

Před 90 lety se narodila naše paní Áda

9. září 2015 v 0:53 | David S |  Domácí zprávy
Na dnešní den připadá 90. výročí narození naší drahé paní "Ády", která nás opustila v lednu tohoto roku.Františka Adamová se narodila v roce 1925 v Mladé Boleslavi jako Františka Králová - Pachnerová. Za války se skrývala. V roce 1948 se provdala v Praze za Jana Adama, kterého krátce po komunistickém puči vyhodili z právnické fakulty, a potom byli společně nuceni odstěhovat se do Liberce, kde se také narodily jejich dcery, obě dlouholeté aktivní členky židovské obce a řady spolků.
Jsou lidé, o kterých si myslíte, že tady budou s námi pořád, a o to těžší je vyrovnat se s jejich náhlým odchodem. Navíc s odchodem takové silné osobnosti, jakou byla Františka Adamová, jež si dokázala získat srdce mnohých z nás.
Moje vzpomínky na paní Adamovu se datují od konce 70. let, kdy jsem začal více vnímat svět a pomalu se připravoval na svoji Bar micvu u skvělého kantora Jeruzalémské synagogy doktora Ladislava Bluma. A právě v této synagoze, kam docházela pravidelně celá naše rodina, jsem jako dítě začal registrovat tu milou, hodnou paní, která na Velké svátky sedávala na balkoně v ženské části pravidelně vedle mé babičky, jež o ní vždy hovořila, jako o Frau Ada anebo Fan, kterou můžete potkat na židovské obci v pokladně. Tak tomu bylo ještě po několik následujících desetiletí.