Upálení palestinského dítěte a extremismus izraelských osadníků

3. srpna 2015 v 17:43 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Izraelské bezpečnostní složky pokračují v pátrání po pachatelích čtvrtečního žhářského útoku v palestinské vesnici Duma na Západním břehu Jordánu, při kterém zahynulo 18měsíční dítě a jeho rodiče a malý bratr dodnes bojují v nemocnici o život. Provedli jej fanatičtí osadníci a nanejvýš pobouřili izraelskou veřejnost, politiky i média. O víkendu proti židovskému extremismu a násilí protestovaly tisíce lidí v Jeruzalémě, Tel Avivu, Haifě a Beer Ševě. Upálení palestinského dítěte nebyl jediný incident minulého týdne. Pouhý den před ním pobodal jiný ultraortodoxní žid šest lidí na pochodu homosexuálů v Jeruzalémě a zabil 16letou dívku - jen tři týdny poté, co vyšel z vězení po odpykání desetiletého trestu za přesně stejný zločin. Na demonstraci promluvil i prezident Reuven Rivlin a jeho 92letý předchůdce Šimon Peres, kteří požadovali důraznější postup úřadů proti židovským extremistům. Rivlin, který v nemocnici navštívil popálenou palestinskou rodinu, řekl, že se stydí, že pachatelé těchto útoků pocházejí z jeho lidu, a kvůli svému ráznému postoji se dokonce stal terčem výhrůžek izraelských radikálů.


Čtvrteční žhářský útok je vyvrcholením jevu, který dlouhodobě trápí izraelskou společnost - extremismus některých izraelských osadníků a neschopnost úřadů jej vymýtit. Většina z více než 350 000 Židů žijících na Západním břehu je mírumilovná, ale je mezi nimi i pár stovek mladých náboženských fanatiků, kteří se mstí vládě za ústupky Palestincům či likvidaci nezákonných osad na svých palestinských sousedech - a někdy i na křesťanech a jejich kostelech či institucích. Kácejí olivovníky palestinských farmářů, vypalují jim pole a mešity, zabíjejí domácí zvířata, ničí majetek a vyvolávají potyčky. Podle zpravodajské služby Šin Bet sice počet násilností klesá, ale roste jejich závažnost. Zatímco v roce 2013 jich bylo 420 a vloni 328, letos došlo k 141 útokům; vloni však židovští extremisté zaživa upálili 16letého Araba v Jeruzalémě a teď palestinské dítě. Jací jsou tito fanatici, ilustruje incident z roku 2008, který popsal izraelský novinář Avi Issacharoff - spatřil na Západním břehu kouř a našel hořící palestinský dům, v němž lidé volali o pomoc. Kolem stála asi stovka osadníků, kteří na dům házeli kameny, místo aby lidem uvnitř pomohli ven, a když se jim snažili pomoci novináři, házeli osadníci kamení i na ně.
Izraelské úřady však tyto násilníky dostatečně netrestají, počet dopadených pachatelů je nízký a soudy nejsou přísné. Z nedávných útoků byly vyřešeny jen dva - červnové podpálení kostela v Galileji a listopadové napadení arabsko-židovské školy v Jeruzalémě. Pachatelé druhého případu byli odsouzeni jen ke dvěma a dvěma a půl rokům vězení. Dopadeni byli i strůjci loňského upálení arabského chlapce, ale verdikt dodnes nepadl.
Důvodem laxního přístupu úřadů je nedostatečná legislativa, malé pravomoci relevantních orgánů, špatná koordinace. ale především slabá politická vůle - vloni se někteří politikové snažili kvalifikovat extremisty jako "teroristy", což by znamenalo stejnou nulovou toleranci jako v případě palestinského terorismu, ale dodnes k tomu nedošlo. Pravicoví politikové mají sklon označovat extremisty za "neukázněné děti". Po čtvrtečním žhářském útoku však mluví o "terorismu" všichni nejvyšší představitelé a padají i výrazy jako "židovský džihádismus" či přirovnání k Islámskému státu.
Vláda alespoň v neděli nařídila, aby byla na pachatele žhářského útoku po dopadení uvalena detenční vazba, což je dlouhodobé věznění bez soudu, které Izrael uplatňuje vůči Palestincům podezřelým z přípravy teroristického útoku v případě, že ještě neshromáždil dost důkazů.
Jak se dalo očekávat, hned po smrti palestinského dítěte vypukly na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě arabské nepokoje a z pásma Gazy dopadly na Izrael dvě rakety. Arabové v Jeruzalémě útočili na policisty i židovské objekty a na Západním břehu házeli kamením po osadnících i vojácích, blokovali silnice a ostřelovali projíždějící vozidla. Dva Palestinci přišli při násilnostech o život. Izraelská armáda vyslala na Západní břeh čtyři vojenské prapory, aby udržela pořádek, ale bouře se i tak mohou rozšířit jako vloni po upálení mladého Araba, kdy si útoky na Izraelce vyžádaly na 20 mrtvých.
Izraelští komentátoři se shodují, že úřady musí k židovskému extremismu zaujmout stejně nekompromisní postoj jako vůči palestinskému terorismu, a varují, že současný přístup může nahlodat izraelskou společnost a její demokratické hodnoty. Židovský terorismus vyvolává palestinské násilnosti, poškozuje mezinárodní pověst Izraele a dává do ruky zbraň jeho kritikům. Jak řekl v sobotu Šimon Peres, Izrael jako demokratická země může dělat politické kompromisy, ale morálně slevit nesmí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Josef Ovadia Josef Ovadia | 12. srpna 2015 v 21:22 | Reagovat

Je to hnus. A stačí si přečíst diskuse třeba na Jerusalem Post, aby člověk věděl, že většina diskutujících považuje původní obyvatele Palestiny za hmyz. Přemýšlím, jestli nacisté nenáviděli židy víc, než židi nežidy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama