Bílý dům se vměšuje do amerického soudního procesu proti palestinské samosprávě

26. srpna 2015 v 22:38 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Pozoruhodný vývoj má soudní proces proti palestinské samosprávě ve Spojených státech. Federální porota v únoru rozhodla, že samospráva a Organizace pro osvobození Palestiny jsou přímo zodpovědné za šest teroristických útoků za druhé intifády v Izraeli v letech 2002 a 2004, při nichž zahynulo 33 lidí a přes 450 dalších bylo zraněno, včetně amerických občanů. A přiřkla deseti postiženým americkým rodinám odškodné ve výši 218,5 milionu dolarů. Podle protiteroristického zákona se tato částka ztrojnásobila, a samospráva tak bude muset zřejmě vyplatit 655 milionů dolarů. Odvolala se a odvolací řízení probíhá; musela ale složit kauci do doby, než padne konečné rozhodnutí.


Došlo však k neobvyklému vměšování Bílého domu do nezávislého amerického soudnictví. Ministerstva zahraničí a spravedlnosti začátkem srpna na pokyn Baracka Obamy na soudce apelovala, aby zvážil, jaký dopad bude jeho rozhodnutí o finanční záruce mít "na vznik samostatného palestinského státu"; samospráva má finanční potíže a příliš vysoká kauce by mohla přivodit její pád a ohrozit stabilitu na Blízkém východě, uvedla ministerstva.
Soudce kupodivu výzvu vyslyšel a tento týden rozhodl, že samospráva může složit pouhých deset milionů dolarů v hotovosti plus jeden milion každý další měsíc až do skončení odvolacího procesu. Žalující stranu to pobouřilo; požadovala třicet milionů měsíčně. Stanovená částka je nízká i v porovnání s tím, co musí skládat ostatní odsouzení - kauce většinou představuje 111% verdiktu.
Obhájci obětí při procesu prokázali, že palestinská samospráva pachatele teroristických útoků zaměstnávala, podporovala Brigády mučedníků od Al-Aqsá i Hamás, které jsou ve Spojených státech na seznamu teroristických organizací, dodávala jim zbraně, výbušniny a peníze a poskytovala výcvik. Rovněž prokázali, že samospráva vyplácí pachatelům útoků vězněným v Izraeli a rodinám sebevražedných atentátníků vysoké finanční částky, jimž říká "sociální zabezpečení".
Obhájce palestinské samosprávy u soudu tvrdil, že příliš vysoká kauce by ohrozila rekonstrukci škol a sociální podporu chudým občanům. Podle obhájců žalujících má ale samospráva peněz zřejmě dost, když může vězněným teroristům vyplácet 60 milionů dolarů ročně. Odsouzený Palestinec dostává rentu automaticky podle Zákona o vězních, který má dokonce v rozpočtu samosprávy prioritu, takže částky mají přednost před ostatními finančními závazky. Renty pobírají pouze vězňové, kteří se "podíleli na odboji proti izraelské okupaci", a nikoli zloději nebo "obyčejní" vrazi. Palestinec odsouzený k trestu do tří let vězení dostává skoro 400 dolarů měsíčně a odsouzenec do pěti let 560 dolarů, tedy víc, než pobírá řada Palestinců na Západním břehu za práci. Renta odsouzence do 20 let vězení činí skoro 1700 dolarů a nad dvacet let přes 2000 dolarů, což je velmi luxusní příjem. Pokud jsou vězňové ženatí, získávají další příplatek ve výši 240 dolarů měsíčně plus 12 dolarů na každé dítě. Výdaje na vězněné teroristy představují dlouhodobě zhruba 6% rozpočtu samosprávy, která je nesnižuje, přestože letos čeká deficit ve výši dvou miliard dolarů. Většina palestinského rozpočtu pochází od zahraničních dárců, především z Evropské unie a Spojených států.
Bílý dům teď samosprávě předvedl, že podpora terorismu se vyplácí. A žalující rodiny se obávají, že vláda se pokusí zvrátit i výsledek odvolacího řízení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 No No | 28. srpna 2015 v 14:38 | Reagovat

Asi přijmu palestiské občanství(jde to?) a dám se najmout na nějaký ten atak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama