Srpen 2015

Frankfurtský primátor Peter Feldmann přijel do Prahy za byznysem i kulturou

31. srpna 2015 v 21:18 | redakce |  Domácí zprávy
U příležitosti pětadvacátého výročí podpisu partnerské smlouvy mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem navštívila hlavní město frankfurtská delegace v čele s primátorem Peterem Feldmannem (SPD). Cílem návštěvy bylo prohloubení vztahů mezi oběma městy a rozvoj akademické i obchodní spolupráce. Feldmann, který se v přímých volbách v roce 2012 dostal do čela hlavního německého města finančnictví, je podle vlastních slov liberální Žid. Je tak prvním židovským primátorem Frankfurtu od roku 1933.

Los Ligy mistrů

28. srpna 2015 v 9:21 | Denny |  Sport
Již dlouho nehrají Champions League jen mistři, jak to bylo v době, kdy to ještě byl Pohár mistrů evropských zemí. Letos se UEFA rozhodla toto alespoň trochu pozměnit. Místo nejsilnějších mužstev je nyní v prvním koši 8 míst vyhrazeno obhájci titulu a mistrům 7 nejvyspělejších evropských zemí, kterými podle kritérií UEFA jsou Anglie, Francie, Itálie, Německo, Portugalsko, Rusko a Španělsko. Obhájcem titulu je FC Barcelona a ta je zároveň mistrem Španělska, proto letos přibyl do nejvýše nasazených i holandský mistr. Naopak Real Madrid tímto rozhodnutím spadl o patro níž - do koše čís.2.


Bílý dům se vměšuje do amerického soudního procesu proti palestinské samosprávě

26. srpna 2015 v 22:38 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Pozoruhodný vývoj má soudní proces proti palestinské samosprávě ve Spojených státech. Federální porota v únoru rozhodla, že samospráva a Organizace pro osvobození Palestiny jsou přímo zodpovědné za šest teroristických útoků za druhé intifády v Izraeli v letech 2002 a 2004, při nichž zahynulo 33 lidí a přes 450 dalších bylo zraněno, včetně amerických občanů. A přiřkla deseti postiženým americkým rodinám odškodné ve výši 218,5 milionu dolarů. Podle protiteroristického zákona se tato částka ztrojnásobila, a samospráva tak bude muset zřejmě vyplatit 655 milionů dolarů. Odvolala se a odvolací řízení probíhá; musela ale složit kauci do doby, než padne konečné rozhodnutí.

Odepisovaný „outsider“ vyřadil Basilej a bude hrát Ligu mistrů

26. srpna 2015 v 22:36 | Denny |  Sport
Je to ohromný úspěch Maccabi, který v odvetném utkání doma sice nevyhrál, jen remizoval 1:1, ale důležité dva góly vstřelené na hřišti soupeře ho posunuly do Ligy mistrů.
Díky Zahavimu, který byl střelcem všech branek Maccabi venku i doma, postupuje izraelský mistr do elitní evropské fotbalové soutěže.


Palestinský hladovkář vězněný v Izraeli, kterého nechce zachránit ani OSN

20. srpna 2015 v 18:50 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
V Izraeli i západním světě upoutal pozornost další palestinský vězeň, který si chtěl vymoci propuštění hladovkou. Není první ani poslední, ale jeho případ je jedinečný kvůli otázkám, jež ho provázejí.
Muhammad Allaan je právník a už jednou si odpykal tři roky vězení za členství v teroristické skupině Islámský džihád. Hladovku držel 64 dní a je na prahu smrti. Zvolil ji proto, že je kvůli stykům s Islámským džihádem od listopadu zadržován v administrativní vazbě, tedy bez řádného soudu, kterou Západ označuje za kontroverzní. V Izraeli slouží k prevenci terorismu a izolaci podezřelých teroristů, které není snadné usvědčit - většinou na ně upozorní palestinští informátoři, jejichž totožnost a zdroje nelze u soudu odhalit, protože by to ohrozilo životy spolupracovníků izraelských tajných služeb, a bez důkazů může soud zadržovaného propustit. Administrativní vazba se uplatňuje i na Západě, například Američany na Guantánamu. V Izraeli může trvat libovolně dlouho, a tak se z ní už pokoušely dostat stovky Palestinců pomocí hladovky, která vzbuzuje mezinárodní pozornost a zvyšuje tlak na Izrael - například v roce 2012 jich takto hromadně hladovělo 1600. Izrael si ničí smrt nepřeje a několikrát vězně v ohrožení života raději propustil. Zároveň hledá způsob, jak tomuto vydírání zabránit.

Odepisovaný „outsider“ v Basileji příjemně překvapil

20. srpna 2015 v 16:36 | Denny |  Sport
Po prohře doma s Plzní ve 3.kole kvalifikace byl Maccabi mnoha "experty" označován za outsidera a jeho vítězství v Plzni a tím i postup do playoffs bylo velikým překvapením. Dokonce i ti největší fanoušci izraelského mistra nevěřili, že by jejich klub mohl postoupit do základní soutěže Ligy mistrů ve chvíli, kdy se dozvěděli, že los playoff jim určil zkušeného harcovníka FC Basel 1863. Překážka ještě není zdolána, ale žlutomodří v tomto směru udělali velký krok.


Gary Koren o iránském jaderném programu

14. srpna 2015 v 11:17 | HN Názory, Gary Koren |  Úvahy a komentáře
Problémy druhých člověk vnímá jako vzdálené, ne dvakrát akutní. To je přirozené. Lidé také mají tendenci věřit, že vzdálené přírodní katastrofy či epidemie je neohrožují.

Stejně vzdálený může mnohým připadat íránský jaderný program. A jistě mnohé také napadne, že jestliže se světovým lídrům podařilo najít způsob, jak ho řešit, tak proč jim nedůvěřovat. Lidé věří doktorům, právníkům, duchovním. A je pravda, že se často musíme spoléhat na názory odborníků. Ale co když se mýlí? Co když cena, kterou všichni zaplatíme, bude dramaticky vysoká, nebo dokonce neúnosná?

Pásmo Gazy rok po izraelské operaci

12. srpna 2015 v 18:09 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
Před rokem se pomalu chýlila ke konci největší izraelská odvetná operace proti palestinskému Hamásu v pásmu Gazy, která si vyžádala na 2200 mrtvých Palestinců a 73 Izraelců, způsobila bezprecedentní materiální škody, zničila dvě třetiny raket teroristů a udělila jim tak důraznou lekci, že Hamás dodnes dodržuje příměří. Zároveň ale zbrojí, nad jeho vládou se stahují mraky a rekonstrukce pásma i po roce vázne.

Pavel Bělobrádek: Vědeckou diplomatkou v Izraeli bude Delana Mikolášová

11. srpna 2015 v 12:59 | TZ vláda ČR |  Domácí zprávy
Nově zřízenou pozici vědecké diplomatky v Izraeli bude zastávat Delana Mikolášová.V otevřeném výběrovém řízení ji vybrala komise složená ze zástupců úřadu vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Hlavním úkolem nové diplomatky bude navázat kontakty s izraelskými vědci, výzkumnými institucemi a inovativními firmami a podpořit jejich spolupráci s českou vědeckovýzkumnou sférou a průmyslovými podniky.

Los byl nemilosrdný, soupeřem Maccabi je FC Basel

8. srpna 2015 v 16:26 | Denny |  Sport
Jak jsem již uvedl, mistři se střetnou mezi sebou v playoffs, Astana z Kazachstanu hraje proti APOEL Nikosia, albánský KF Skënderbeu Korçë má za soupeře Dinamo Záhřeb, Celtic Glasgow hraje proti Malmö FF, BATE Borisov z Běloruska se utká s Partizanem Bělehrad a Maccabi má za soupeře prvního nasazeného a tím je mistr Švýcarska častý účastník Ligy mistrů FC Basel 1893. První utkání se hraje v Basileji ve sředu 19.srpna, odveta v Tel Avivu je na pořadu v úterý 25.8.2015.

Maccabi v Plzni vyhrál 2:0 a postupuje do playoffs. Hapoel Kirjat Šmona doma prohrál se Slovanem Liberec 0:3

6. srpna 2015 v 22:28 | Denny |  Sport
Po prohře v doma v Tel Avivu, nikdo nevěřil, že by v Plzni Maccabi. Skutečnost ale byla jiná. Maccabi vyhrál 2:0. Psali jsme, že Plzeň v minulosti všech 12 kvalifikačních utkání o postup do Ligy mistrů vyhrála, dokonce i to 13.utkání v Tel Avivu, ale doma ve 14. zápase zklamala, do playoffs postupuje Maccabi. Losování se uskuteční v pátek v sídle UEFA.
Ve středu nejdříve Sparta po remíze 2:2 v Moskvě asi podcenila CSKA a naprosto zbytečně prohrála 2:3.
Ve večerních hodinách to v Plzni bylo dlouho 0:0, to Viktorka moc neútočila, spíš čekala na chyby soupeře. Maccabi svou vůli po vítězství ukázal až v posledních 14 minutách hry. Nejdříve skóroval Zahavi z penalty za faul Limberského a 7 minut na to v 84. minutě poslal tentýž hráč míč do branky Plzně, z pohledu Maccabi to bylo 2:0 a tento výsledek vydržel až do konce.

Česká výprava veze z berlínské Makabiády čtyři mediale

5. srpna 2015 v 17:38 | TJ |  Sport
Česká republika byla na 14. evropské Makabiádě zastoupena sedmi sportovci. Dvě medaile si veze za plavání díky spolupráci s rakouskými sportovci, kdy Philip E. získal zlato za plaveckou polohovou štafetu a stříbro za štafetu ve volném stylu. David Steiner vybojoval stříbro za triatlon a Jaromír Schling v kategorii 60+ bronz za půlmaraton.

Upálení palestinského dítěte a extremismus izraelských osadníků

3. srpna 2015 v 17:43 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Izraelské bezpečnostní složky pokračují v pátrání po pachatelích čtvrtečního žhářského útoku v palestinské vesnici Duma na Západním břehu Jordánu, při kterém zahynulo 18měsíční dítě a jeho rodiče a malý bratr dodnes bojují v nemocnici o život. Provedli jej fanatičtí osadníci a nanejvýš pobouřili izraelskou veřejnost, politiky i média. O víkendu proti židovskému extremismu a násilí protestovaly tisíce lidí v Jeruzalémě, Tel Avivu, Haifě a Beer Ševě. Upálení palestinského dítěte nebyl jediný incident minulého týdne. Pouhý den před ním pobodal jiný ultraortodoxní žid šest lidí na pochodu homosexuálů v Jeruzalémě a zabil 16letou dívku - jen tři týdny poté, co vyšel z vězení po odpykání desetiletého trestu za přesně stejný zločin. Na demonstraci promluvil i prezident Reuven Rivlin a jeho 92letý předchůdce Šimon Peres, kteří požadovali důraznější postup úřadů proti židovským extremistům. Rivlin, který v nemocnici navštívil popálenou palestinskou rodinu, řekl, že se stydí, že pachatelé těchto útoků pocházejí z jeho lidu, a kvůli svému ráznému postoji se dokonce stal terčem výhrůžek izraelských radikálů.

Ve středu hraje Maccabi Tel Aviv v Plzni odvetu

2. srpna 2015 v 21:57 | Denny |  Sport
V Tel Avivu domácí nehráli špatně, ale 3 body za vítězství 2:1 si odvezla Plzeň. Ve středu 5. 8. se hraje odveta. Všichni, kteří kvalifikační utkání Plzně v minulosti sledovali, vědí, že Viktorka byla vždy dobře připravena a nahlédnutím do archivu zjistíme, že kvalifikační utkání zvládla bravurně, všech 12 vyhrála, v roce 2011 jejími soupeři byla mužstva Pjunik, Rosenborg a Kodaň, v roce 2013 Železničar Sarajevo, Kalju a Maribor.

Evropská Makabiáda Berlín 2015

1. srpna 2015 v 20:18 | redakce |  Sport
V pondělí 27. července začala v Berlíně 14. evropská Makabiáda. Sportovní klub Hakoach vyslal osmičlennou delegaci, jejíž členové soutěží v tenise, stolním tenise, plavání, triatlonu a půlmaratonu. Nehrající vedoucí delegace je Beata Bartošová. Oproti minulým letům nemá český tým zástupce v badmintonu, v němž naše hráčky ve Vídni bodovaly.