Stažení Izraele z pásma Gazy deset let poté: tragická chyba

29. července 2015 v 18:18 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
V těchto dnech si Izrael připomíná deset let od vyklizení pásma Gazy a hodnotí, zda mu pomohlo. Podle křesťanského kalendáře začala evakuace 15. srpna 2005 a podle židovského připadlo letos výročí na minulý týden.
O jednostranném stažení všech Izraelců z pásma Gazy rozhodl v roce 2004 premiér Ariel Šaron - osadníci byli terčem častých útoků palestinských teroristů a musela je neustále chránit armáda, která byla rovněž v trvalém ohrožení. Šaron usoudil, že je to neudržitelná a finančně nákladná situace a že vyklizení Gazy zlepší pověst Izraele na mezinárodní scéně.


Tehdejší vůdce Jásir Arafat nejprve Šaronův nápad označil za "špinavý trik" a teprve později ho uvítal. V květnu 2004 plán podporovalo skoro 80% Izraelců i celá vláda, ale nikoli Šaronova strana Likud a samozřejmě osadníci. Navzdory obrovským překážkám i postupnému poklesu podpory veřejnosti nakonec Šaron svůj plán prosadil a k podpoře přiměl i dnešního premiéra Binjamina Netanjahua, který je v současnosti jedním z nejhlasitějších kritiků vyklizení Gazy. Neshody v Likudu koncem roku 2005 vyvrcholily odchodem Šarona ze strany a založením nové s názvem Kadima, která v následujícím roce - už po Šaronově záchvatu mrtvice, z něhož se nikdy neprobral - vyhrála volby.
Samotné stažení proběhlo nad očekávání klidně a na 40 000 vojáků během šesti dnů evakuovalo zhruba 9000 lidí z 21 osad v pásmu Gazy i čtyř na severu Západního břehu Jordánu. Izrael předal Gazu Palestincům a podržel si jen kontrolu hranic, vzdušného prostoru a teritoriálních vod. Ariel Šaron po 38 letech ukončil okupaci pásma krokem, o němž do té doby žádný izraelský politik nikdy ani neuvažoval. Poprvé v historii blízkovýchodního mírového procesu za něj navíc Izrael po Palestincích nic nechtěl a také nic nezískal.
Stažení je dodnes předmětem debat a Izrael je hodnotí spíš negativně. Nejtragičtějším důsledkem byla proměna pásma Gazy v teroristický stát Hamásu, jak varovali odpůrci evakuace; Hamás brzy nahromadil obrovský zbrojní arzenál a zesílil ostřelování izraelských měst, která od té doby zasáhly desetitisíce raket. Rok po vyklizení Hamás unesl izraelského vojáka Gilada Šalita a propustil ho až po pěti a půl letech výměnou za více než tisíc teroristů. V roce 2007 provedl v Gaze puč, vyhnal hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse a pásmo dodnes ovládá. Palestinci získali vlastní území, ale nevyužili stávající infrastruktury k vybudování prosperující enklávy; následkem počínání Hamásu je dnes Gaza jednou z nejchudších a nejzničenějších částí světa.
Vyklizení pásma přineslo dočasné zlepšení vztahů mezi Izraelem a některými muslimskými státy, a například Pákistán nebo Afghánistán dokonce uvažovaly o navázání diplomatických vztahů. Nakonec však z toho nic nebylo. Také Západ Šaronův krok krátce oceňoval, ale dnes ke Gaze opět přistupuje jako k okupovanému území, přestože v pásmu není už deset let jediný Izraelec.
Nejpozitivnějším výsledkem stažení byl dopis amerického prezidenta George Bushe Šaronovi, který schválily i obě komory Kongresu. Zaručuje Izraeli, že si v jakémkoli mírovém urovnání bude moci ponechat největší osady a palestinští uprchlíci se vrátí do palestinského, nikoli židovského státu. I tento dopis má dnes ale spornou hodnotu, protože Barack Obama se k němu příliš nehlásí.
Izraelská vláda nebyla dobře připravená na přesídlení odsunutých osadníků, a třebaže je adekvátně odškodnila a poskytla jim dočasné přístřeší, získat stálé bydlení a práci pro ně bylo velmi obtížné. Ještě před rokem žilo v provizorních karavanech 60% lidí a na 40% jich dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou.
Terorismus vycházející z Gazy změnil i názor izraelské veřejnosti. Podle týden starého průzkumu Beginova-Sadatova střediska strategických studií by se 51% Izraelců do Gazy vrátilo a osady znovu vybudovalo, a v úterý dokonce asi 200 lidí obsadilo vyklizenou vesnici Sa-Nur na Západním břehu a pokoušelo se ji obnovit.
Většina Izraelců i politiků, včetně současné levicové opozice, dnes považuje vyklizení Gazy za tragickou bezpečnostní chybu. Především se však shodují v jednom - už nikdy nedělat vůči Palestincům žádné jednostranné územní ústupky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mehmet Hakan Mehmet Hakan | E-mail | 7. října 2018 v 18:43 | Reagovat

Kreditní služba je k dispozici zdarma a bez zajištění. Jsem osoba, která nabízí mezinárodní půjčky. S kapitálem používaným k poskytování krátkodobých a dlouhodobých půjček v rozmezí od 5 000 do 95 000 000 EUR pro všechny vážné lidi, kteří splňují skutečné potřeby, je úroková míra v průběhu času nad 2%. Nabízím finanční půjčky v následujících oblastech: Hypotéka, Investiční úvěr, Autopůjčovna, Osobní půjčky, Vypořádání dluhů, Firemní nadace, Zdravotnické potřeby Více ... Mám profesionální spokojenost všech uchazečů do maximálně 72 hodin nebo dokonce 3 dny po obdržení Aplikace. Vážné lidi, pošlete e-mailem. E-mail: mehmethakan117@gmail.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama