Červenec 2015

E-kniha na počest Jiřího Fiedlera a soud s jeho vrahem

30. července 2015 v 20:56 | TJ |  Domácí zprávy
Nakladatelství Plunkett Lake Press vydalo tento měsíc anglickou e-knihu Archivář na kole (Archivist on a Bicycle). Tento velmi zajímavý soubor esejů, které uspořádaly Helena Epstein a Wilma Iggers, přináší osobní vzpomínky na Jiřího Fiedlera (78) od jeho přátel, kolegů a spolupracovníků. Knížka je na jeho počest ke stažení zdarma. Jiří Fiedler byl spolu se svou chotí zavražděn v lednu loňského roku. Shodou okolností v pondělí rovněž začal u pražského městského soudu proces s jejich vrahem.

Stažení Izraele z pásma Gazy deset let poté: tragická chyba

29. července 2015 v 18:18 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
V těchto dnech si Izrael připomíná deset let od vyklizení pásma Gazy a hodnotí, zda mu pomohlo. Podle křesťanského kalendáře začala evakuace 15. srpna 2005 a podle židovského připadlo letos výročí na minulý týden.
O jednostranném stažení všech Izraelců z pásma Gazy rozhodl v roce 2004 premiér Ariel Šaron - osadníci byli terčem častých útoků palestinských teroristů a musela je neustále chránit armáda, která byla rovněž v trvalém ohrožení. Šaron usoudil, že je to neudržitelná a finančně nákladná situace a že vyklizení Gazy zlepší pověst Izraele na mezinárodní scéně.

Navrácení pamětní desky vypálení jihlavské synagogy

28. července 2015 v 10:24 | redakce |  Domácí zprávy

Pamětní deska vypálení jihlavské židovské synagogy jihlavskými nacisty je po opravě zpět na svém místě. "Jihlavská radnice zajistila vyčištění povrchu, obnovu textu, který přestával být čitelný a opravu data vypálení synagogy," uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis. Původní deska z roku 1992, která byla darem Esther Poratové z Izraele, uváděla chybné datum vypálení 16. března 1939, ve skutečnosti k této události ale došlo až v noci z 29. na 30. března. V době instalace desky nebylo datum přesně známo a podařilo se ho ověřit až později v archivech. Na místě někdejší synagogy je dnes park věnovaný osobnosti dirigenta a hudebního skladatele Gustava Mahlera.


Dnešní utkání Viktorie Plzeň jako příležitost pro propagaci českého piva

28. července 2015 v 10:02 | redakce
Dnes v 18:30 (CET) se na telavivském stadionu Bloomfield utká v rámci 3. předkola Ligy mistrů český klub FC Viktoria Plzeň s domácím Maccabi Tel Aviv. Utkání bude přenášet ČT a některé internetové serevery. U této příležitosti zve restaurace Little Prague Tel Aviv (ulice Alenby 56) příznivce plzeňského klubu, českého piva a přátele České republiky na "happy hour". Plzeň a Kozel se bude od otvíračky do vypití všech sudů prodávat dva za cenu jednoho. Večer by měla teplota klesnout pod 30 stupňů.

Hlavní spojka při pašování samizdatů Daniel Kumermann

21. července 2015 v 17:35 | TJ |  Domácí zprávy
Aktuální vydání týdeníku Respekt přináší článek Jana Kavana o pašování samizdatů a dopisů přes železnou oponu. Jde o reakci na vzpomínky Jiřiny Šiklové, které vyšly v Respektu 26/2015. Podle Kavana se jím organizovanými cestami od ledna 1971 do listopadu 1989 dovezlo do Československa 20 tun literatury, několik rozmnožovacích strojů, videokamery, zakázané desky apod. Ve velmi faktografickém textu je uvedeno, že hlavní spojkou pro organizaci tajných převozů se po Šiklové stal od roku 1982 "Daniel Kumermann, poněkud excentrický sběratel komiksů". Kumermann byl v letech 2000 až 2004 českým velvyslancem v Izraeli.

Antisemitské útoky kvůli konsolidaci Samsungu

19. července 2015 v 13:59 | redakce |  Zahraniční zprávy
Až k antisemitským útokům dospěl v uplynulém týdnu spor mezi technologickým gigantem Samsung a americkým hedgeovým fondem Elliott Management, v jehož čele stojí Paul Singer. Před pátečním hlasováním o fúzi stavební společnosti Samsung C&T s jinou dceřinou společnosti Samsung Group, Cheil Industries, byl Singer napaden pro svůj židovský původ. Singerem řízená společnost, která má v Samsung C&T 7% podíl, se snažila fúzi zabránit s odvoláním na poškozování zájmů menšinových korejských a zahraniční investorů. Podle něj nabízená cena za akcie nezohledňovala hodnotu podílů, které Samsung C&T vlastní u jiných firem. Potřebná dvoutřetinová většina akcionářů Samsung C&T spojení se společností Cheil Industries v pátek schválila.

Třicetiletá Izraelka zahynula v Česku při seskoku padákem

18. července 2015 v 22:08 | redakce |  Domácí zprávy
Ve středu 15. července se při seskoku padákem zabila třicetiletá Izraelka, která přijela do České republiky za tímto rizikovým sportem. Dle informací ŽL šlo o zkušenou parašutistku.

Mezinárodní dohoda ponechává Írán na prahu jaderného klubu

14. července 2015 v 18:11 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Po více než dvou letech intenzivního jednání a čtyřech prodlouženích konečného termínu dospělo mezinárodní společenství k dohodě s Íránem, která mu má zabránit v získání jaderné zbraně.
Zatím jsou známy jen její základní parametry. Společný komplexní prováděcí plán, jak vyjednavači dohodu nazvali, povoluje, aby si Írán ponechal celou jadernou infrastrukturu a obohacování uranu pouze omezil. Nesmí jej obohacovat na víc než 3,6% a své stávající zásoby obohaceného uranu v objemu deseti tun sníží na 300 kilogramů. Počet odstředivek v Natanzi a Fordu zredukuje ze současných 19 000 na 6000, tedy o dvě třetiny, a přebuduje těžkovodní reaktor v Araku tak, aby nemohl produkovat dostatek plutonia k výrobě jaderné zbraně. Omezení budou platit deset až patnáct let. Mezinárodní účastníci jednání, tedy Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Čína a Rusko, považují za úspěch, že Írán nakonec přistoupil na právo mezinárodních zbrojních inspektorů provádět kontroly jaderných továren i vojenských základen, včetně Parčinu, což Teherán ještě před třemi dny kategoricky odmítal. Nakonec si však alespoň vymínil, že musí inspekce předem schválit, čili nebudou nečekané.

Letošní Wimbledon vyhráli favorité

13. července 2015 v 21:05 | Denny |  Sport
Na travnatých dvorcích Wimbledonu míče odskakují jinak, než na antuce v Paříži a také jinak, než na betonu. Vůbec jsme se proto nedivili, že Lucie Šafářová, která byla v Paříži ve finále dvouhry a s Bethanií Mattek-Sands vyhrála čtyřhru na antuce a ve Wimbledonu byla nasazená jako 6. téměř vypadla v prním kole - na poslední chvíli krutou porážku odvrátila, ale děsně se nadřela. Život jí ztrpčovala Alison Riske z USA, která vyhrála první sadu 6:3 a ve druhé vedla již 5:3 !!!, v tomto momentě ukázala, že má pevné nervy, nepříznivý vývoj obrátila a výsledkem 7:5 si vynutila třetí set, který vyhrála 6:3 a tím i celý zápas. Letos Šafářová ztroskotala ve 4.kole těsně 57, 57 na Američance Coco Wandeweghe.

"Základní kolej" pražského Památníku ticha opět na svém místě

12. července 2015 v 21:02 | redakce |  Domácí zprávy
ŽL zjistily, že "základní kolej" Památníku ticha na nádraží Praha - Bubny byla opět nasazena na základovou konstrukci.

Příští ročník Evropské ligy basketbalistů vylosován

12. července 2015 v 20:36 | Denny |  Sport
Jako obvykle začíná soutěž zápasy ve skupinách A až D. V každé skupině je 6 mužstev. Maccabi Tel Aviv bude hrát ve skupině D, kde jeho soupeři jsou staří známí CSKA Moskva, Unicaja Malaga a Brose Bamberg a nováčci Darussafaka Dogus Istanbul a Dinamo Banco di Sardegna Sassari.

Izraelská Národní knihovna vyhrála spor o pozůstalost Franze Kafky a Maxe Broda

10. července 2015 v 1:05 | Gita Zbavitelová, Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus |  Kultura
Minulý týden definitivně skončila dlouholetá právní bitva o pozůstalost Maxe Broda a Franze Kafky, o kterou se soudil Stát Izrael s údajnými Brodovými dědičkami. Soud v Tel Avivu nyní rozhodl, že rukopisy patří izraelské Národní knihovně, kde k nim bude mít přístup veřejnost, píše izraelský deník Jerusalem Post. Soud tak nevyhověl odvolání jedné z dědiček Evy Hoffeové a konstatoval, že rukopisy nabyla nezákonně od své matky Esther Hoffeové, sekretářky Maxe Broda.

Minulý týden byla na Sinaji nejkrvavější bitva za posledních 42 let

9. července 2015 v 13:49 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Regulérní válka vypukla ve středu 1. července na Sinajském poloostrově. Teroristická skupina Ansár bajt al-maqdis, která nedávno přísahala věrnost takzvanému Islámskému státu a přejmenovala se na Vilájat Sinaj (Provincie Sinaj) provedla při koordinované ofenzivě 15 simultánních útoků na vojenské cíle na sinajském severu, včetně tří sebevražedných, zabila přes 60 vojáků, další zajala jako rukojmí, zmocnila se mnoha zbraní i armádních vozidel a ovládla padesátitisícové město Šajch Zuwajd nedaleko hranic s pásmem Gazy. Terčem útoků byla především vojenská stanoviště a policejní stanice, ale i důstojnický klub a ozbrojenci útočili i raketami a na armádní vrtulníky pak protileteckými střelami.