Dny Jeruzaléma v Česku a protestní petice

16. června 2015 v 18:05 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře

Už potřetí se bude v Česku konat kulturní akce Dny Jeruzaléma - letos nejen v Praze od 21. do 23. června, ale ve dnech 19. - 20. června i v Plzni - ale tentokrát ji provází obzvláštní rozruch. Hrstka občanů ji považuje za "součást politické strategie Státu Izrael zajistit legitimizaci nezákonné anexe Jeruzaléma" a ve své protestní petici tvrdí, že "česká veřejnost je mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry". Petice obsahuje i nepravdy a nepřesnosti, například že Jeruzalém "je hlavním městem státu Palestina" nebo že "byl prostřednictvím rezolucí Valného shromáždění OSN prohlášen za corpus separatum". Stejnou petici poslalo Evropské komisi i mezinárodní hnutí bojkotu Izraele BDS v čele se zakladatelem skupiny Pink Floyd Rogerem Watersem, filozofem Noamem Chomskym a spisovatelkou Alice Walker.Když Valné shromáždění OSN v listopadu 1947 doporučilo rozdělit britskou mandátní Palestinu na židovský a arabský stát, což Židé přijali a arabské státy odmítly, zároveň navrhlo, aby měl Jeruzalém zvláštní status jako corpus separatum, mezinárodní město spravované OSN, a to na deset let, po nichž by o dalším statusu rozhodlo referendum. I s tímto návrhem souhlasili Židé a kategoricky jej odmítly všechny arabské státy. Proces směřující k převzetí správy nad Jeruzalémem pak už nepokračoval; Arabové vystupňovali útoky, a když Izrael v květnu 1948 vyhlásil nezávislost, napadly jej armády pěti arabských zemí.

Vypukla válka o nezávislost Izraele, v níž Arabové mimo jiné obléhali Jeruzalém. OSN nehnula ani prstem, aby pomohla jeho obyvatelům bez potravin a vody, jimž hrozil hladomor, přestože rezolucí 181 přijala závazek, že v městě zajistí mír a pořádek. Izraelský premiér David Ben-Gurion pak po skončení první izraelsko-arabské války nečinný postoj OSN připomněl a prohlásil její rozhodnutí o Jeruzalému za neplatné a neúčinné.

Nebýt arabské invaze, Jeruzalém by se byl mezinárodním městem stal. Po válce byl naopak navzdory plánu OSN rozdělen na východní jordánskou část a západní izraelskou. Jordánci vyhnali všechny Židy ze Starého Města, v roce 1950 v rozporu s dohodou o příměří anektovali Západní břeh a východní Jeruzalém a až do šestidenní války v roce 1967, kdy Izrael město znovu sjednotil, nedovolili židům modlit se u Zdi nářků, nejposvátnějšího místa judaismu. OSN už svůj nedokončený plán internacionalizace Jeruzaléma neoživila a řada zemí, včetně generálního tajemníka OSN Pan ki-muna, dnes podporuje názor, že Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny. To si však musí mezi sebou vyjednat obě zúčastněné strany v rámci mírových jednání.

Pokud jde o petici proti Dnům Jeruzaléma, je velmi obtížné pochopit, jak může "legitimizovat anexi" města čistě kulturní akce s tancem, filmem, hudbou, jídlem, přednáškami o literatuře nebo výstavami, které se tradičně účastní i Palestinci - letos budou čtyři a přihlásili se sami. Signatáři petice však jejich účast považují za "příklad normalizace". Co by teprve řekli arabským a izraelským zaměstnancům pekárny Abulafia v Jaffě, kteří společně obsluhují hosty v tričkách s nápisem "Židé a Arabové odmítají být nepřátelé"? Natož pak výsledkům průzkumu agentury Dialog z loňského ledna, podle kterého je 79% izraelských Arabů s životem v Izraeli spokojeno, a kdyby vznikla Palestina, 35% by si chtělo ponechat izraelské občanství a v Izraeli zůstat. Mírové soužití Izraelců s Araby se zkrátka protiizraelským aktivistům nehodí.

Cílem mezinárodního hnutí bojkotu Izraele BDS ("bojkot, stažení investic a sankce") je politická, hospodářská a kulturní izolace země a jeho akce zahrnují nejen kampaň proti výrobkům izraelských firem na Západním břehu Jordánu, ale i proti izraelským umělcům, akademikům nebo vědcům. Toto protiizraelské tažení má však kontraproduktivní účinky - v izraelských továrnách na Západním břehu pracuje okolo 15 000 Palestinců za až trojnásobně vyšší platy než u palestinských zaměstnavatelů, a když v důsledku bojkotu dojde k poklesu odbytu, přicházejí o práci. Přestože bojkot výrobků podporuje i palestinská samospráva, její předseda Mahmúd Abbás předloni výslovně odmítl všechny ostatní druhy bojkotů BDS - a dočkal se ostrého odsouzení hnutí, podle něhož prý "nehovoří za svůj lid".

Tito aktivisté, zejména Roger Waters, obtěžují každého západního hudebníka a skupinu, kteří si domluví v Izraeli koncert, a požadují, aby jej zrušili; dokonce pak někdy "za trest" narušují jejich koncerty na Západě. Waters pozadí své špatně skrývané nenávisti demonstruje jasně - tvrdí, že "Židé ovládají Hollywood", označuje Izrael za "nacisty" a předloni při svém koncertě vypustil nad pódium obří nafukovací prase s Davidovou hvězdou.

Celé hnutí BDS i petice proti Dnům Jeruzaléma totiž není nic jiného než projev antisemitismu, který se v tzv. "politicky korektní" podobě maskuje jako protest proti izraelské politice. Jeho cílem není vznik palestinského státu po boku Izraele - když byl jeden z hlavních představitelů BDS, Palestinec Umar Barghutí, tázán, jestli hnutí po vzniku Palestiny s bojkoty přestane, odpověděl "ne".

Naštěstí nátlaku petičníků nikdo nepodlehl. Oficiální záštitu letošním Dnům Jeruzaléma poskytl předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Také Plzeň zaslouží uznání, že si zachovala zdravý rozum a akci nezrušila, stejně jako pražský magistrát, jenž jí i letos poskytl finanční příspěvek, přestože petici za její zákaz podepsal náměstek primátorky Matěj Stropnický.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 19. června 2015 v 16:12 | Reagovat

No, konečně to taky někdo napsal. Děkuji!

2 Elina Elina | E-mail | 26. června 2015 v 13:59 | Reagovat

Zúčastnila jsem se plzeňských Dnů Jeruzaléma a veřejně vyslovuji uznání a dík představitelům Plzně, že nepodlehli nátlaku a výhrůžkám. Kéž by takových festivalů bylo více! Je z nich totiž zřejmé, že realita je podstatně jiná než to, co nám přátelé Palestiny předkládají k věření. Izrael jsem navštívila dvakrát - a tato zem si navždy a neodvolatelně ponechala mé srdce.

3 Ano, plně souhlasím...! Ano, plně souhlasím...! | 4. října 2015 v 13:36 | Reagovat

Milí čtenáři,

plně souhlasím s tím, že česká veřejnost je mylně informována o dění v současném Izraeli...

Řekla bych dokonce, že jistí propagátoři sloganů...vše je ideální, vše je O.K. v současném Izraeli...zneužívají opravdové NAIVITY místních obyvatel...jelikož...co se týče opravdového 'state of affairs in the current State of Israel'...this is definitely nothing to brag about...

Když i v současné době, po tom, co se odehrálo vloni v pásmu Gazy, kde tisíce nevinných lidských životů byly tak surově zmařeny...patří Izrael kromě Slovenské republiky mezi JEDINÉ státy, se kterými máme podepsanou smlouvu 'G to G'...(společné zasedání vlád jednou za dva roky)...něco tu nehraje...

Proč? Jsme přeci v Evropské unii, měli bychom taková zasedání mít i s jinými evropskými státy, které jsou nám nejen bližší, ale které mají také svůj...a to o něco více...kritický pohled na současné dění v Izraeli...

A proto s prohlášením, že "česká veřejnost je mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry"...PLNĚ SOUHLASÍM!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama