Červen 2015

Dnes začíná Loutkářská Chrudim. Na programu je Hygiena krve

29. června 2015 v 6:21 | redakce |  Kultura
64. ročník festival Loutkářská Chrudim, který trvá celý týden až do pondělí 6. července, letos uvede 113 představení. Odborná porota vybrala do hlavního programu 16 nejzajímavějších inscenací. Jednou z nich je i Hygiena krve Divadla Líšeň z Brna, jež textově vychází ze současných neonacistických webů. Soubory Collegium Marianum a Divadla Buchty a loutky uvedou loutkové ztvárnění raně barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto. Ze zahraničních účastníků budou k vidění inscenace loutkářů ze Slovenska,Norska, Islandu a Jordánska.Vrchní sefardský rabín Jeruzaléma Šlomo Amar přijede do Prahy

28. června 2015 v 8:16 | redakce |  Náboženství
Vrchní sefardský rabín Jeruzaléma Šlomo Moše Amar, který v letech 2003- 2013 zastával úřad vrchního sefardského rabína Izraele, navštíví v druhé polovině týdne Prahu. Amar přijede u příležitosti otevření mikve v hotelu King David.

Ve Wimbledonu se hrála kvalifikace

25. června 2015 v 17:32 | Denny |  Sport
Letošní Wimbledon, 3. grandslamový turnaj roku, se bude hrát od pondělí 29.června do neděle12.července 2015.
Již od roku 1902 se zde hraje míči značky Slazenger, zatímco raketou téže značky dnes žádný špičkový tenista nehraje.
Zde několik z našeho hlediska zajímavých výsledků:
Joshua Milton z Británie porazil Jana Hernycha 3:6, 6:3, 6:4 a Andreas Beck z Německa vyhrál nad Adamem Pavláskem 6:3, 6:3, Stephane Robert z Francie vyřadil 22.nasazeného Roberta Gombose 6:3, 7:5.

Zpráva OSN o loňské válce v pásmu Gazy

23. června 2015 v 18:09 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Komise OSN pro lidská práva vydala v pondělí svou očekávanou zprávu o loňské letní válce Izraele proti palestinskému teroristickému Hamásu v pásmu Gazy. Dospěla k závěru, že "Hamás i Izrael se mohly dopustit válečných zločinů", ale neúměrně větší pozornost věnuje postupu Izraele. Komisi původně předsedal Kanaďan William Schabas, ale z funkce odstoupil, když Izrael poukázal na jeho dřívější protiizraelské výroky a poradenství pro palestinské představitele. Nahradila ho bývalá americká soudkyně Mary McGowan Davis, ale zpráva má mnoho nedostatků i pod jejím vedením. Možná k tomu přispělo i odmítnutí Izraele s komisí spolupracovat, protože je dlouhodobě známá svou předpojatostí.

V Nyonu byla vylosována první dvě kola kvalifikace Ligy mistrů

23. června 2015 v 14:51 | Denny |  Sport
V prvním kole hrají ta nejslabší mužstva, celkem jsou na pořadu 4 střetnutí. Vítězi postupují do druhého kola. Izraelský mistr Maccabi Tel Aviv se v druhém kole kvalifikace utká s mistrem Malty (MLT), kterým je mužstvo Hibernians FC. První zápas se hraje na Maltě, odveta v Izraeli. Trenér maltského mužstva Branko Nisevič řekl: "Maccabi není lehký soupeř, ligu mistrů hrál několikrát a je klubem, který má nejvíce titulů v izraelské lize, ale my žádné utkání předčasně nevzdáváme."

Před 100 lety se narodil malíř smutku Vavro Oravec

22. června 2015 v 15:38 | Denny |  Kultura
Dne 22.června 1915 se v Tvrdošíně na Oravě narodil Vavro Oravec jako nejmladší ze tří synů Žigmunda a Jolany Keményových. Rodina se z důvodu zaměstnání otce přestěhovala do Bratislavy. Vavro projevil malířský talent již v dětsví, avšak na přání rodičů studoval medicínu.

Z Hitlerovy milosti vzniklý "nezávislý" Slovenský štát po vzoru Norimberských zákonů přijal protižidovské zákony, Vavro nemohl vykonávat své povolání, židovské děti nemohly navštěvovat školy, Vavro se jich ujal a vyučoval je v budově bratislavské židovské obce. K jeho žákům patřil i pozdější redaktor satirického časopisu Roháč a spisovatel Pavel Taussig známý svou knihou Jedinečná svätá (68 Publishers, Toronto 1985).


Palestinská vláda národní jednoty podala demisi

18. června 2015 v 19:36 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v úterý nečekaně oznámil, že vláda premiéra Ramího Hamdalláha do 24 hodin rezignuje, a ta to ve středu skutečně udělala. Abbás zároveň pověřil Hamdalláha sestavením nového kabinetu. Co tento krok znamená?
Šlo o vládu národní jednoty, na jejímž vzniku se loni v červnu dohodlo Abbásovo hnutí Fatáh s teroristickým Hamásem sedm let po krvavém puči Hamásu v pásmu Gazy a mnoha marných pokusech o smíření. Každé z hnutí mělo k dohodě vlastní pohnutky - Abbás mohl znovu tvrdit, že je vůdcem všech Palestinců, a Hamas získal určitou legitimitu na mezinárodní scéně.

Židé ve Skřivanech aneb o rodu Hahnů

18. června 2015 v 16:26 | Josef Tobiáš |  Historie
Historii židovské menšiny ve Skřivanech reprezentuje zejména rod Hahnů, který patřil k jedněm z nejvýznamnějších a nejbohatších rodů v této obci. Hahnové se zde objevují nejpozději od sklonku 18. století, když se zde roku 1794 Benediktovi Hahnovi narodil jeho prvorozený syn Jakub. To proč si Benedikt Hahn vybral ke svému pobytu právě Skřivany a jeho potomci zde poté zůstali a vedli prosperující podniky zřejmě souvisí s polohou obce poblíže Nového Bydžova někdejšího královského věnného města, kde se konali pravidelné trhy. Ve Skřivanech fungoval cukrovar, který se později přeměnil na rafinerii cukru. Rafinerie v kampani vyrobila 350 000 q cukru. Za první republiky v době kampaně zaměstnávala 650 mimo kampaň 230 dělníků. Údaje z roku 1902, ale uvádějí, že se zde vyrobilo 3500 q cukerného zboží denně a zaměstnáno tu bylo dokonce 1200 osob[i]. Podmínky tedy byly příznivé a obchody Hahnových prospívaly.


Dny Jeruzaléma v Česku a protestní petice

16. června 2015 v 18:05 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře

Už potřetí se bude v Česku konat kulturní akce Dny Jeruzaléma - letos nejen v Praze od 21. do 23. června, ale ve dnech 19. - 20. června i v Plzni - ale tentokrát ji provází obzvláštní rozruch. Hrstka občanů ji považuje za "součást politické strategie Státu Izrael zajistit legitimizaci nezákonné anexe Jeruzaléma" a ve své protestní petici tvrdí, že "česká veřejnost je mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry". Petice obsahuje i nepravdy a nepřesnosti, například že Jeruzalém "je hlavním městem státu Palestina" nebo že "byl prostřednictvím rezolucí Valného shromáždění OSN prohlášen za corpus separatum". Stejnou petici poslalo Evropské komisi i mezinárodní hnutí bojkotu Izraele BDS v čele se zakladatelem skupiny Pink Floyd Rogerem Watersem, filozofem Noamem Chomskym a spisovatelkou Alice Walker.

Šoulet ve Vinohradském pivovaru

16. června 2015 v 1:47 | TZ Ulpan |  Kultura
Pražský Ulpan slaví ve čtvrtek 25. června šesté narozeniny ve stylu klezmer-punku a srdečně zve všechny své příznivce, přátele, dávné i současné studenty na koncert kapely Šoulet.Tato netradiční klezmer-punková formace hraje hudbu rozličných žánrů - mnohé z nich ještě hudební vědou neobjevené (například vtip-hop nebo autobusový charleston). Vystoupení Šouletu jsou nabitá energií a kapela i její příznivci to dovedou pořádně roztočit. Koncert, který se od 19 hodiny koná ve Vinohradském pivovaru, je určený široké veřejnosti.

Léto v třebíčské židovské čtvrti

15. června 2015 v 17:13 | Dáša Juráňová |  Kultura
Víno z nejstarších moravských vinic, dobroty podle receptů našich babiček, potulní muzikanti a flašinetáři, k tomu přehlídka historické hasičské techniky i oblíbené večerní promítání v uličkách židovské čtvrti v Třebíči - to vše je pro vás připraveno během Oživeného židovského města, které se uskuteční v termínu od 17. do 19. července.

Pražský Památník ticha je bez „základní koleje“. Veselého instalace trpí únavou

14. června 2015 v 17:56 | TJ |  Domácí zprávy
U příležitosti výročí vyvraždění tzv. rodinného terezínského tábora v Osvětimi byla dne 9. března před budovou železničního nádraží Praha-Bubny instalována "základní kolej" budoucího Památníku ticha, jejímž autorem je sochař Aleš Veselý. Socha s názvem "Brána nenávratna" se stala z dálky viditelným symbolem projektu, ale v uplynulých dnech z ní byla odstraněna dvacetimetrová kolej s pražci. Podle sdělení koordinátorky projektu Karolíny Heroldové byla socha rozebrána, protože se projevila únava materiálu. V současné době se řešení konstrukčních problémů věnuje vedení památníku.

V kvalifikaci na ME 2016 hraje Izrael s Bosnou a Hercegovinou

12. června 2015 v 13:21 | Denny |  Sport
Izrael je po pěti odehraných zápasech s devíti body (vítězství na Kypru 2:1, v Andoře 4:1, doma nad Bosnou 3:0, prohry doma s Walesem 0:3 a s Belgií 0:1) ve skupině B zatím na třetím místě, první je Belgie, na druhé příčce je Wales.
V pátek hraje Izrael v Zenici s Bosnou a Hercegovinou a ve stejné skupině Wales s Belgií a Andora s Kyprem.

Ohlédnutí za letošním Roland Garros

11. června 2015 v 10:21 | Denny |  Sport
Podle předpokladu tentokrát dopadlo jen finále ženské dvouhry,vyhrála ji Serena Williams. To, že její soupeřkou právě ve finále bude Lucie Šafářová, tipoval málokdo, o to větší radost z jejího úspěchu máme. Lucie Šafářová byla nasazenou 13 a ta ji přinesla štěstí. Probojovala se do finále grandslamového turnaje, což byla, je a vždy bude namáhavá cesta a vůbec nevadí, že se světovou jedničkou Lucka prohrála, vždyť aspoň jeden jí urvala. Výsledek finálového zápasu Serena Williams - Lucie Šafářová 6:3, 6:7, 6:2.

Situace nejen v pásmu Gazy je jiná, než jak ji vidí Lubomír Zaorálek

9. června 2015 v 18:07 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
V těchto dnech navštívil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pásmo Gazy a Izrael. Vyjádřil zděšení nad žalostným stavem, v jakém se Gaza nalézá skoro rok od zahájení izraelské odvetné operace proti ostřelování tamějším vládnoucím hnutím Hamás, a také to řekl izraelskému premiérovi Binjaminu Netanjahuovi. Rovněž kritizoval pokračující výstavbu izraelských osad na Západním břehu Jordánu a varoval, že na mezinárodním fóru je stále těžší Izrael hájit.

Zemřel gabaj Jeruzalémské synagogy Emil Svátek

9. června 2015 v 15:01 | redakce
Zemřel dlouholetý duchovní Jeruzalémské synagogy RNDr. Emil Svátek (na snímku zcela vlevo), který byl od 80 let jednou z nepřehlédnutelných posil zdejšího minjanu. Po roce 1989 se RNDr. Svátek podílel na vybudování sociálních služeb Židovské obce v Praze. Poslední rozloučení se bude konat zítra v 15 hodin na NŽH.

Nová mikve v Praze

7. června 2015 v 17:56 | redakce |  Náboženství
Pětihvězdičkový pražský hotel King David v Hybernské ulici otevře v tomto měsíci vlastní rituální lázeň v rámci košer služeb pro své židovské hosty. Tato událost je již ohlášena na webových stránkách hotelu. Návštěvníci Prahy, kteří potřebovali využít mikve, mohli doposud navštívit pouze zařízení Židovské obce v Praze u Pinkasovy synagogy.

Gaza: Islámský stát vs. Hamas

4. června 2015 v 23:18 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
V pásmu Gazy se odehrávají události, které mohou mít důsledky pro celý Blízký východ. Začal tam otevřeně operovat takzvaný Islámský stát a do nelítostného boje s ním se pustil palestinský Hamás, jenž Gazu ovládá.
Už koncem dubna gazanští teroristé porušili letos poprvé příměří s Izraelem a odpálili na něj raketu, dokonce Grad, která doletí dál než běžněji používaný Kásam, takže dopadla až u Ašdodu. Izrael jako vždy reagoval leteckou odvetou na cíle Hamásu, který je podle něj jako vládce Gazy za dodržování klidu zbraní odpovědný, i když byl přesvědčen, že Hamás za útokem nestál. Považoval jej za ojedinělý incident, který nebude mít vážnější dopad. Minulou středu však přiletěla druhá raketa a k té se přihlásil Islámský stát.

Odešel kamarád Tom Luke

4. června 2015 v 0:08 | Petr Erben, Aškelon |  Zahraniční zprávy
(6. 6. 1926 v Hronově - 31. 5. 2015 v Ženevě)

Poslední květnový den zemřel v Ženevě Tom Luke (Tomáš Löwenebach). Byl to skvělý muž, s nímž mne pojilo dlouholeté přátelství. Naše osudy se často křižovaly. Poprvé jsme se setkali krátce po jeho příjezdu do Terezína, kdy v prosinci 1942 přišel do domova. Nebylo jednoduché jej zařadit do práce. Byl to takový syn z bohaté rodiny, trochu nedbalý šestnáctiletý mládenec. Měl ale dobrou vůli a nakonec mezi kluky dobře zapadl. Jaké pak bylo mé překvapení, že se objevil mezi "odborníky" v koncentračním táboře Auschwitz I, kteří chodili do továrny Krupp, kde pracoval i jeho otec. Jeho matka a sestra byly v Auschwitzu zavražděny. Tom pochodoval denně vedle mne do továrny a nejednou nám padal před branou. Když jsme jako jedni z poledních vězňů opouštěli dne 21. ledna 1945 Auschwitz nebyl mezi námi a myslel jsem si, že zůstal s otcem, který byl již na smrt nemocen a ležel na "Revíru".