Květen 2015

Ukradený pinkas ze Židovského muzea zajištěn v Izraeli

31. května 2015 v 19:31 | TJ |  Zahraniční zprávy
Ráno ve čtvrtek 2. dubna zasahovala speciální jednotka izraelské policie v soukromém domě ve městě Petach Tikva, aby zajistila manuskript ukradený před osmi lety ze Židovského muzea v Praze (ŽM). Česká televize uvedla, že izraelská policie zadržela pět lidí, kteří se pokoušeli historickou archiválii prodat na internetu. S návratem cenného historického dokumentu má pomoci i česká diplomacie.

Ať žije sporťák Denny!

29. května 2015 v 15:33 | TJ |  Domácí zprávy
Před 75 lety se narodil Denny, vážený člen naší redakce. Spatřil světlo světa ve velmi dramatických dobách. Jeho otec byl zařazen do prvního evropského transportu, který měl namířeno do Niska, a nikdy svého jediného potomka ani nespatřil. Zahynul neznámo kde. Matce se s malým Dennym dařilo za války ukrývat.

Pamětní deska Louisi Fürnbergovi odhalena na pražské Letné

27. května 2015 v 14:07 | redakce |  Kultura
Pražský literární dům ve spolupráci s rodinou básníka Louise Fürnberga odhalily včera v pražské ulici Milady Horákové pamětní desku tomuto opomínanému československému autorovi. Akce se vedle zástupců kulturní veřejnosti a diplomatického sboru zúčastnil i ministr kultury daniel Herman.

Mezinárodní konference o sociálních otázkách přeživších holokaust

22. května 2015 v 15:31 | redakce |  Domácí zprávy
V úterý 26. května začíná v Praze dvoudenní mezinárodní konference Evropského institutu odkazu šoa (ESLI), která se bude věnovat sociálním otázkám přeživších holokaust a dalších obětí nacistických represí. Setkání by se mělo zúčastnit 36 vládních delegací a zástupci 54 nevládních organizací.

Festival zakázané hudby v Terezíně

22. května 2015 v 6:31 | TZ
Festival zakázané hudby Terezín je partnerským festivalem Mezinárodního festivalu zakázané hudby, který vznikl z iniciativy Asociace pro Kulturní rakouské fórum uvnitř Rakouského konzulátu v Marseille ve spolupráci s Kulturním rakouským fórem v Paříži a Opeře v Marseille. Vůdčí osobností mezinárodního festivalu je Michel Pastore (Francie), kulturní atašé Rakouského konzulátu, který je současně uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu zakázané hudby.

Jaké jsou šance na obnovu blízkovýchodního mírového procesu po vzniku izraelské vlády?

21. května 2015 v 20:59 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Úvahy a komentáře
Izrael má konečně novou vládu a svět přemýšlí, jak obnovit izraelsko-palestinský mírový proces, který neprobíhá už déle než rok. Ve středu se s novou nadějí vydala do Jeruzaléma a Ramalláhu evropská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, příští týden přijede její německý kolega Frank-Walter Steinmeier, "nové možnosti zkoumá" OSN, zájem projevují Američané a Francouzi chystají rezoluci OSN. A všichni o jednání stojí víc, než samotné strany.
Mezinárodní společenství znepokojil výrok staronového izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, který v předvolební kampani prohlásil, že dokud bude premiérem on, žádný palestinský stát nevznikne. Nikoho nenadchlo ani jmenování nového ministra vnitra Silvana Šaloma hlavním vyjednavačem - Šalom se nikdy netajil tím, že nepodporuje vznik Palestiny, a kategoricky odmítá byť jen dočasné zmrazení výstavby osad.

Minstr Jurečka zvažuje ukončení výjimek na rituální porážky

21. května 2015 v 20:57 | redakce
Z dnešních interpelací s poslanecké sněmovně

Poslanec KSČM Jiří Valenta: Vážený pane ministře, ptám se vás na výjimku ze zákona č. 246/1992 Sb., o ochraně zvířat, z 25. února roku 2010 číslo 6930/2010-17210, týkající se tzv. rituální porážky zvířat halal. Asi víte, že tento způsob porážky spočívá ve vykrvení poraženého zvířete přetětím jeho hrdelních tepen, a to při plném vědomí. Toto je v přímém rozporu s uvedeným zákonem, který nařizuje poražené zvíře nejprve omráčit a potom teprve je možno je usmrtit a vykrvit.

K 50 Tomáše Kafky

19. května 2015 v 17:55 | Denny |  Domácí zprávy
Přítel a spolupracovník Židovských listů Tomáš Kafka se dne 20.května dožívá 50 let. Při této příležitosti připomínáme, že jeho článek otištěný v Židovských listech Holokaust v Irsku aneb hrozně už bylo vyvolal velkou pozornost. Irsko bylo během 2.světové války oficiálně "neutrální," avšak nepřijalo jediného židovského uprchlíka z nacisty obsazených zemí Evropy a prezident Irska Eamon de Valera dokonce osobně vyslovil velvyslanci nacistického Německa v Irsku Eduardu Hempelovi soustrast nad smrtí Adolfa Hitlera.

Zpráva izraelské NGO o „zločinech“ vojáků v pásmu Gazy je nevěrohodná

15. května 2015 v 18:58 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
V těchto dnech v Izraeli vyšla skoro 240stránková zpráva tamější nevládní skupiny s atraktivním názvem Breaking the Silence ("Prolamujeme mlčení"), která už několik let shromažďuje výpovědi izraelských vojáků o omylech, přestupcích či dokonce zločinech údajně páchaných armádou na palestinských civilistech. Nejnovější zpráva uvádí několik desítek "svědectví" vojáků, kteří bojovali v loňské operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v pásmu Gazy a poukazují na údajné chyby až zločiny vůči palestinským civilistům. Po zprávě okamžitě skočila zahraniční média tradičně kritizující Izrael (např. Guardian, CNN, BBC a další) jako po "důkazu", že armáda v Gaze bezohledně vraždila civilisty. Nezaujatí novináři se jí nezabývali, protože si nejprve ověřili, o co jde.

Vzpomínka na Přemysla Pittra a Karla Rašku

14. května 2015 v 21:44 | TJ |  Domácí zprávy
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Spolek akademiků Židů a Nadační fond Přemysla Pittra a Olgy Fierzové zorganizovaly na čtvrtek 14. května slavnostní shromáždění u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války, které připomnělo výjimečné činy humanisty Přemysla Pittra a epidemiologa Karla Rašky.

Sůl nad zlato - O dni osvobození KZ Gusen

12. května 2015 v 17:36 | Petr Erben, Aškelon |  Historie
Nešli jsme již dva dny do "štol" na práci na letadlech Messerschmitt Me 262, jelikož již nebyli vojáci, kteří by nás tam doprovázeli. Ti opustili své posty kolem tábora Gusen III a byli nahrazeni starci, kteří jen stěží drželi své zbraně v rukou. Správa tábor, kde byli mnozí vězni, nám ještě rozdávala nějakou stravu. Také jsme na prvního máje obdrželi balíčky od švýcarského červeného kříže, takže jsme úplně netrpěli hladem. Seděli jsme venku před naším blokem a diskutovali, zdali to je skutečně konec našeho věznění. Byla to divná atmosféra.

Izrael má novou vládu

7. května 2015 v 17:56 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Po březnových volbách v Izraeli se zdálo, že premiér Binjamin Netanjahu nebude mít problém znovu sestavit vládu. Její vznik byl však nečekaně dramatický a výsledek ani zdaleka nesplňuje očekávání, neboť koalice má v parlamentu jen těsnou většinu 61 ze 120 poslanců. Netanjahu musel požádat prezidenta o prodloužení termínu a vládu nakonec dokončil pouhých 90 minut před vypršením lhůty.
Jen dva dny před konečným datem odmítl do koalice vstoupit předseda strany Izrael, náš domov (Jisrael bejtenu) a ministr zahraničí Avigdor Liberman. Situace využil poslední oslovený člen koalice Naftali Bennett, předseda nacionalistické náboženské strany Židovský domov (Ha-bajt ha-jehudi), a bez rozpaků Netanjahua vydíral. A protože ten by bez něj vládu dohromady nedal, všem jeho požadavkům vyhověl - jinak by prezident Reuven Rivlin ve čtvrtek zřejmě vyhlásil nové volby, protože opozice nemá šanci vládu vytvořit.

Nad výsledky výroční zprávy o projevech antisemitismu v ČR v roce 2014

5. května 2015 v 17:13 | TZ ŽOP |  Domácí zprávy
Projevy antisemitismu v roce 2014 opět nabyly na intenzitě, především v období eskalace blízkovýchodního konfliktu. Tak zní jeden ze závěrů pravidelné výroční zprávy o projevech antisemitismu v České republice. Zároveň pokračuje nárůst antisemitismu na internetu. Ten v meziročním srovnání vzrostl zhruba o pětinu. Metodika sběru informací zůstala stejná, tudíž lze hovořit o trendu, který v Česku trvá již čtyři roky. V roce 2014 také vzrostly projevy tzv. nového antisemitismu namířeného proti Státu Izrael. Přesto Česko podle zprávy stále patří k zemím, kde není antisemitismus významně přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře.