Duben 2015

Maccabi si v Berlíně zajistil postup do playoffs

28. dubna 2015 v 16:15 | Denny |  Sport
Omluva
Opožděne vydáváme text k důležité sportovní události. Článek měl vyjít dne 11. dubna, ale kvůli technické závadě k tomu dochází až nyní. Redakce se omlouvá čtenářům i autorovi.

Chlapci z Tel Avivu podali vynikající výkon v Berlíně a po čtvrtinách 17:21, 17:20, 17:12, 13:20 byl výsledek utkání Alba Berlín - Maccabi Tel Aviv 64:73. Tímto vítězstvím MTA postupuje s poměrem 9 výhraných - 5 prohraných zápasů do playoffs ze 3.místa. Jeho soupeřem bude Fenerbahce Istanbul, který skončil 2. ve skupině F.


Stejně jako v 13.kole se o vítězství nejvíce zasloužil Devin Smith s 28 body, z toho 7 trojek. Ještě před tímto utkáním prodloužilo vedení Maccabi smlouvu s Devinem Smithem do konce sezóny 2017-18. Je nejen jedním z nejužitečnějších hráčů Evropské ligy, ale pomohl Maccabi vyhrát dvakrát izraelskou ligu a čtyřikrát izraelský pohár.
V Bělehradě došlo k překvapení na účet Atén, Rudá hvězda o bod porazila Panathinaikos Atény 69:68."Zelení" skončili poměrem 7-7 na 4.místě.

Izrael opět útočil v Sýrii

28. dubna 2015 v 9:44 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Izrael podle arabských médií opět bombardoval cíle v Sýrii. To samo o sobě není nic nového; v posledních dvou letech mu bylo připsáno nejméně deset náletů na sklady zbraní nebo zbrojní konvoje směřující k jeho nepříteli, libanonskému hnutí Hizballáh, které v Sýrii bojuje po boku prezidenta Bašára Asada. Izrael opakovaně zdůrazňuje, že nepřipustí, aby se Hizballáhu dostaly do rukou strategické zbraně.

Daniel Herman ve Flossenbürgu

28. dubna 2015 v 9:38 | Denny |  Zahraniční zprávy
V neděli 26. dubna se konala v Bavorsku v blízkosti českých hranic vzpomínka na osvobození koncentračního tábora Flossenbürg americkou armádou před 70 lety.

Hlavním řečníkem byl mluvčí přeživších vězňů Jack Terry, který zde byl vězněn jako 14-letý od roku 1944 až do osvobození. Jeho rodiče, polští Židé, zahynuli v koncentračních táborech. Jakuba (Jerryho) se ujal důstojník americké armády a vzal ho s sebou do USA. Jack Terry se zasloužil o to, aby se na utrpení vězňů v koncentračním táboře Flossenbürg nezapomnělo a že mladá generace toho musí být zárukou.

Profesor Tomáš Kosta slaví 90 let

19. dubna 2015 v 11:52 | redakce |  Domácí zprávy
Kosta od roku 1989 významně přispěl ke zlepšení česko-německých vztahů, za což mu byla v roce 2002 udělena Medaile Za zásluhy II. stupně a v roce
2009 Spolkový kříž. V posledních letech působí jako předsedou správná rady Evropského institutu odkazu šoa.

Ruská dodávka S-300 Íránu: Moskva opět vzdoruje Západu

15. dubna 2015 v 21:33 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Rusko začátkem týdne oznámilo, že dodá Íránu vyspělý obranný protiletecký systém S-300. Dosavadní zákaz dodávky zrušil prezident Vladimir Putin poté, co se Západ s Íránem začátkem dubna dohodl na omezení jeho jaderného programu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že tím pominuly důvody k mezinárodnímu zbrojnímu embargu. Jeho náměstek Sergej Rjabkov zároveň přiznal, že Rusko už z Íránu dostává výhodné dodávky ropy výměnou za ruské zboží. Západ a OSN však o harmonogramu zrušení sankcí ještě ani nezačaly jednat.

Žena, která dokázala být statečnou dívkou

15. dubna 2015 v 9:56 | Jindřich Beránek, mluvčí Klubu novinářů Pražského jara ´68. |  Historie
V sobotu 11. dubna zemřela ve věku 91 let paní Libuše Friesová. Její nekrolog jsem mohl nazvat O lásce až za hrob, kdyby v něm nešlo především o tu statečnost. Ale nejdřív ze všeho tu byla přece jen ona love-story, která se zrodila na počátku okupace. Tehdy musel devatenáctiletý student Egon Fries nechat školu školou. Už jeho jméno signalizuje, proč. V práci, kam mladého židovského muže přijali, se do něho zamilovala dívka. Libuši Vávrové bylo o tři roky míň. Ale hned na sklonku roku 1941 měla ta láska skončit: Egon - obdobně jako jeho vrstevníci - byl odsunut na sever těsně před protektorátní hranicí; tam měli v někdejší tereziánské pevnosti vybudovat ubikace budoucího ghetta.
Neskončila. Ba nabrala obrátky, mohly hned na počátku skončit tragicky. Ačkoliv se teprve budovalo největší ghetto v okupovaném zbytku Čech a Moravy, přišly už první příkazy k transportu. Mezi těmi, kdo odmítli jít jako ovce na porážku, byla Erna, sestra Egona Friese. Libuše jí dala k dispozici svou občanku a Erna Friesová na ni odjela místo s transportem za tetou do Vídně, kde se chtěl skrýt. Byla však v hlavním městě Ostmarky zatčena a transport do ghetta a odtud do Osvětimi ji neminul. Libuši hrozil absolutní trest.

Maccabi hraje v Berlíně o postup

6. dubna 2015 v 20:01 | Denny |  Sport
Maccabi ve 13.kole porazil Galatasaray Istanbul 81:72, který předchozích 9 zápasů prohrál, proto se očekávalo výraznější skóre. O vítězství se nejvíce zasloužil Devin Smith s 22 body. Maccabi před tímto utkáním v posledních zápasech jen jednou vyhrál (nad Kaunasem 79:72), v Bělehradě překvapivě prohrál a také z Barcelony a Madridu si vezl prohry. Ty se sice očekávaly, ale postup do playoffs se tím pro Maccabi Tel Aviv velmi zkomplikoval. Může se stát, že vůbec nepostoupí!

Barcelona podle očekávání porazila Madrid 85:80 (v Madridu Real vyhrál 97:73), ale na první místo se nedostala, je stále druhá a asi také tak skončí. Překvapení se konalo v Aténách, kde "zelení" prohráli s Albou Berlín 66:68. Bylo to vůbec první vítězství německého mužstva v Aténách a ALBA si tímto vítězstvím udržela naději na postup. Současně má poměr vyhraných ku prohraným zápasům 7:6 a když v posledním kole vyhraje nad Tel Avivem, tak postupuje v každém případě do play-offs. Proč tomu tak je, viz níže.