Březen 2015

Turecká IHH, která zachránila Češky z Pákistánu, aktivně podporuje terorismus

30. března 2015 v 20:57 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Z médií jsme se dozvěděli, že dvě Češky unesené před dvěma lety v Pákistánu, Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, osvobodila turecká dobročinná organizace İnsani Yardım Vakfı (IHH), neboli Nadace humanitární pomoci. Následující text nechce jakkoli zpochybňovat šťastný konec celého případu, ale stojí za to připomenout, co je tato skupina zač.

Wales ničil naděje Izraele na postup

29. března 2015 v 23:07 | Denny |  Sport
V kvalifikaci na Mistrovství Evropy 2016 si zatím Izrael vedl dobře. Svůj první zápas hrál 10.října v Nikosii proti Kypru a zvítězil 2:1 Druhé vítězství 4:1 si vezl z Andory. V neděli 16.11.2014 hrál Izrael s Bosnou a Hercegovinou v Haifě a vyhrál 3:0. Bylo to přesvědčivé vítězství, Izrael s 9 body byl první, druhý Wales měl 8 bodů.

Maccabi nemá postup do play-offs zajištěn

29. března 2015 v 20:55 | Denny |  Sport
Naposled jsme referovali o vítězství Maccabi nad Aténami 73:70 v Evropské lize basketbalistů. Bylo to první odvetné utkání. Tehdy měli žluto-modří po 8 zápasech na svém kontě 6 vítězství a dvě prohry a ve skupině E to znamenalo 2.místo. "Zelení" s poměrem 5-3 byli na čtvrtém místě. Od té doby se toho hodně změnilo. V Bělehradě Rudá hvězda porazila Maccabi 89:76 a poté následovala porážka v Barceloně 89:71. V 11.kole Maccabi porazil Žalgiris Kaunas 79:72, ale v pátek 27.3. to byla další porážka, Real vyhrál nad Maccabi 86:75.

Sidon opět křtí v Jerichu

26. března 2015 v 13:40 | redakce dle HN |  Kultura
Nakladatelství Torst dnes představuje druhý díl románové tetralogie Karola Sidona Kde lišky dávají dobrou noc. Křest knihy s podtitulem Piano live se dle HN koná dnes v 18 hodin v pražské kuřácké kavárně Jericho. O knížce promluví Sidonův přítel Lubor Dohnal a ukázku textu přečte Sidonova dcera Magdalena.

Zemřel Petr Mayer

26. března 2015 v 13:32 | redakce |  Domácí zprávy
Po zákeřné nemoci zemřel Petr Mayer, dlouholetý člen ŽOB. Patřil k nepočetné skupině poválečné generace, pro niž bylo přirozené být součástí "svého osudového společenství". Petr byl laskavý člověk, který nám bude velmi chybět. Pro infomace o jeho pohřbu se obracejte na ŽOB.

Prezentace knihy Tomáše Jelínka

24. března 2015 v 14:34 | PLD |  Historie
Pražský literární dům, Spolek akademiků Židů a Nakladatelství Karolinum zvou na prezentaci knihy Tomáše Jelínka
"Pojišťovny ve službách hákového kříže - Prosazování německých zájmů v protektorátním pojišťovnictví, arizace pojistek a mezinárodní odškodňování. Setkání se koná ve středu 25. března v 18.00 hodin v Pražském literárním domě v Ječné 11. V rámci večera vystoupí autor knihy s krátkou přednáškou a jeho host Tomáš Sedláček, jenž je napsal předmluvu. Nakladatelství Karolinum poskytlo na tuto akci 20% slevu na prodej titulu.

Naplní se Mrtvé moře?

22. března 2015 v 19:13 | Arie Gillon, Givatayim, přeložil Petr Weber
Mrtvé moře vysychá po staletí. Veškerý přítok z Kineretu (Galilejské jezero) korytem řeky Jordán je využíván pro obyvatelstvo, takže jižní část Jordánu je již desetiletí vyschlá. Nevýznamné množství podzemních vod, které prosakují do Mrtvého moře, nestačí zdaleka kompenzovat obrovské ztráty vypařováním.

Co zůstává v Mrtvém moři je slaný nálev, nasycený roztok solí. Chlorid sodný, jedlá sůl, má nízkou rozpustnost ve vodě, tudíž jako první krystalizuje. Důsledkem je kocentrovaný roztok ostatních solí, bohatých na hořčík a bróm, které tak tvoří významný přírodní zdroj těchto prvků. Tak se Izrael stal producentem zhruba 90 % světové výroby brómu. Produkuje jej firma Dead Sea Bromine (Mrtvomořská bromová by asi zněl krkolomný český překlad, pozn. překl.), která je divizí společnosti Dead Sea Works - DSW (Závody Mrtvého moře obdobně počeštěno, pozn. překl.).

Konečný verdikt: Jásir Arafat nezemřel na otravu poloniem

22. března 2015 v 16:20 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Palestinci se tento týden dozvěděli zprávu, kterou nechtěli slyšet - jejich milovaného vůdce Jásira Arafata neotrávilo radioaktivní polonium podané rukou izraelských vrahů, jak o tom byli přesvědčeni společně s jeho vdovou. Právě takové polonium zabilo v roce 2006 ruského špiona Alexandra Litviněnka v Londýně.
Arafat zemřel v pařížské vojenské nemocnici v listopadu 2004, která však na žádost vdovy nikdy neuvedla příčinu úmrtí ani neprovedla pitvu. Teprve osm let potom přišla katarská televize Al-Džazíra s obviněním z otravy poloniem-210. Podle tvůrců dokumentárního filmu našli švýcarští vědci zbytky polonia na Arafatových šatech, které jim půjčila jeho manželka Suha. Ta toto zjištění označila za "zločin století" a podala ve Francii žalobu na neznámého pachatele. Obvinění se okamžitě chytila i palestinská samospráva, která prohlásila, že "vždycky věděla, že Arafata otrávil Izrael". Jeden její představitel konstatoval, že "není jediný palestinský vůdce, kterého Izrael nezabil", a jiný upřesnil, že "židé přece otrávili i proroka Mohameda". A tak samospráva rozbořila honosné a nákladné Arafatovo mauzoleum v Ramalláhu, dala exhumovat jeho ostatky a odebrala vzorky kostní dřeně. Pak o jejich analýzu požádala hned tři mezinárodní týmy - ruský, švýcarský a francouzský.

Bibi překvapil – možná i sám sebe

20. března 2015 v 15:28 | Jan Fingerland, ČRo |  Zahraniční zprávy
Benjamin Netanjahu možná překonal i svá očekávání a v izraelských parlamentních volbách nejen že neprohrál, ale dokonce dosáhl nečekaného úspěchu. Skoro by se dalo říci, že pokud někdo prohrál, pak to byly sociologické agentury, které se tentokrát opravdu hodně sekly. Chvíli to dokonce vypadalo, že Netanjahu už by si měl balit osobní věci a odnést si je z premiérské pracovny.

Petr Erben slaví 94 let

20. března 2015 v 15:21 | redakce |  Zahraniční zprávy
Petr Erben se dne dožívá 94 let . Neúnavný glosátor izraelského dění a důsledný pamětník událostí holokaustu patří k věrným čtenářům a přispěvatelům našeho časopisu. Petr se narodil 20. března 1921 v Moravské Ostravě. Již před válkou byl aktivní v sionistickém hnutí. V terezínském ghettu se pak zapojil do práce s mládeží. Následovaly tábory Osvětim, Mauthausen a Gusen. Po válce se vrátil do Československa, ale v roce 1948 utíká se svou manželkou Evou před nástupem komunistů, aby nakonec začali svůj nový život v Izraeli. Petr a Eva jsou známí svou pohostinností a jejich dům v Aškelonu rád navštěvoval i zesnulý spisovatel Arnošt Lustig.

Lipský knižní veletrh 2015: Izrael, gayové, zrádci a nepřítomní andělé

17. března 2015 v 9:23 | Jan Lukavec |  Kultura
Země stvoření

"Izrael: Země stvoření". Země, z níž pochází nejrozšířenější příběh o stvoření světa i v mnohém dodnes přetrvávající představy o andělích nebo o původu zla. Země, k níž se jako k posvátné hlásí hned tři světová náboženství.

Jan AssmanCitovaným sloganem se letos prezentovala hlavní hostující země Lipského knižního veletrhu, který se odehrál ve dnech 12. až 15. března. Tato role byla židovskému státu přiznána i proto, že se letos slaví padesát let od oficiálního navázání diplomatických vztahů mezi Spolkovou republikou Německo a Státem Izrael. Do Lipska se proto sjelo velké množství židovských autorů i odborníků, kteří se nějakým způsobem tématem židovství zabývají. Nechyběl mezi nimi například německý egyptolog (částečně českého původu) Jan Assmann, který zde uváděl svoji knihu Exodus. Revoluce starého světa. Navrhuje v ní "novou teorii monoteismu" a zdůvodňuje, proč je podle něj příběh o vyjití z Egypta "rovněž základním vyprávěním celého moderního světa". Další pozvanou autorkou byla textařka Jennifer Teege, žena německo-afrického původu žijící několik let v Izraeli, která ve svých třiceti osmi letech šokovaná zjistila, že jejím dědečkem byl Amon Leopold Göth (1908-1946), nacistický důstojník a velitel koncentračního tábora Kraków-Płaszów, známý ze Spielbergova filmu Schindlerův seznam, a musela se s tímto poznáním obtížně vyrovnávat.

Celý článek najdete zde.

Sidon: "Odejít do Izraele? Co bych tam dělal?"

13. března 2015 v 15:05 | ukázka z LN |  Rozhovor
Dnešní příloha LN přináší další rozhovor s rabínem Karolem Sidonem, který je takovým téměř nevinným upozorněním na druhý díl jeho tetralogie, který právě vyšel. Redaktorka Nora Grundová se ptá na témata jeho tvorby, rodinu a politickou situaci v Evropě. Přinášíme krátkou ukázku, která přímo navazuje na knihu rozhovorů "Když umřít, tak v Jeruzalémě" (Sidon & Hvížďala,1997), a dává patřičnou proporci Sidonovým slovům. Celý text najdete zde.

Izrael a nadcházející předčasné volby

12. března 2015 v 18:54 | Gita Zbavitelová, ČRo |  Zahraniční zprávy
Už v úterý půjdou Izraelci opět k předčasným volbám, které jsou v Izraeli spíš pravidlem než výjimkou. Premiér Binjamin Netanjahu je vypsal v prosinci po rozpadu vládní koalice; byl si jistý, že znovu vyhraje a získá již čtvrtý premiérský mandát. Současné hlasování však bude víc než kdy předtím referendem o jeho stále hlasitěji kritizované politice a Netanjahu nemá vítězství ani zdaleka jisté.

Vrchní zemský rabín požádal o více času na urovnání svých osobních věcí

12. března 2015 v 15:10 | redakce |  Náboženství
Na včerejším zasedání rady Federace židovských obcí (FŽO) byla předložena k hlasování žádost vrchního zemského rabína Karola Sidona, aby jeho neplacená pracovní dovolená byla prodloužena do září. Rada bez zvláštní rozpravy vyjádřila většinově souhlas. Vrchní zemský rabín požádal poprvé o půlroční dovolenou již o prázdninách, kdy propukl skandál kolem jeho mimomanželského vztahu. Do března si měl urovnat své rodinné vztahy. Podle názoru představitele FŽO není nevyřešení osobních věcí během uplynulého půlroku "chybou" Sidona, ale jeho manželky, která nechce dát jednoduše k rozvodu souhlas. Pokud se chce rabín znovu oženit musí podstoupit jak náboženské, tak civilní rozvodové řízení.

O dvojvýstavě v hodonínském Masarykově muzeu

11. března 2015 v 17:34 | pw |  Kultura
2 in 1 neboli dvě v jedné, jak zní módní reklamní slogan, tentokrát uplatněný na dvojvýstavu v hodonínském Masarykově muzeu, jíž možná náhodou, ale určitě symbolicky organizátoři "předskočili" připomínku 165 let od narození prezidenta Osvoboditele (7.3.1850) v jeho rodném městě. Ve čtvrtek 5. března v muzejních prostorách Zámečku proběhla vernisáž koláží Pavla Holeky "Hebrejská abeceda", souboru 22 listů na motivy stejného počtu písmen hebrejského alefbejtu. Hodonín je zatím poslední štací několikaletého výstavního turné, které bylo zahájeno v roce 2009 autorskou výstavou v pobočce ŽMP v Brně. V témže roce knižní vydání koláží získalo ocenění Nejlepší kniha roku, její vydání je dnes beznadějně rozprodané. V následujících letech měli možnost výstavu shlédnout návštěvníci v Praze, Mikulově, Kroměříži a v dalších místech. Nyní tedy Hodonín, rodiště TGM, o jehož vztahu k židovské tématice se není třeba zvláště rozšiřovat, odtud ten symbol v úvodu.

Izrael i Česko musí hrát o udržení

9. března 2015 v 20:48 | Denny |  Sport
Po vítězství v sobotní čtyřhře, ktereou Adam Pavlásek s Jiřím Veselým vyhráli, svitla naděje, ale ta umřela hned po první nedělní dvouhře, tu Lukáš Rosol prohrál s Bernardem Tomicem 6:7, 3:6, 6:7 a bylo "vymalováno" jak se lidově říká. Česko prohrávalo 1:3. V posledním zápase Jan Mertl porazil Samuela Grotha 6:3, 6:2. Celkově Česká republika - Austrálie 2:3. V září bude Česko hrát play-off o udržení ve Světové skupině.

Zemřel Tomíček Fritta Haas

9. března 2015 v 10:53 | redakce
Dnes přišla z Mannheimu zpráva o úmrtí Tomáše Fritty Haase (74). Pohřeb se bude konat 11. března.

Šachovým evropským mistrem je Jevgenij Najer. Ohlednutí za mistrovstvím královské hry v Jeruzalémě

8. března 2015 v 21:42 | Victor Spielmann
Od 24.2. do 8.3.2015 se konalo v Jeruzalémě v hotelu Ramadan Mistrovství Evropy jednotlivců. Zúčastnilo se ho celkem 250 šachistů ze 33 zemí (abecedně od Arménska po Ukrajinu). Izrael využil domácího prostředí a na mistrovství vyslal celkem 101 (!!!) šachistů, z toho 5 nováčků s nulovým počtem ELO-bodů. Izraelská jednička Maxim Rodshtein byl nasazen jako 26. Hrálo se podle švýcarského systému, tedy nehrál každý s každým, ale soupeři byli vybráni podle výkonnosti.
Mistrem Evropy 2015 je Jevgenij Najer z Ruska.

Velvyslanec Shapiro podpořil v Praze progresivní judaismus

7. března 2015 v 21:26 | redakce
Dnešní dopolední šabatové bohoslužby, kterou v pražské Španělské synagoze vedli viceprezident Světové unie progresivního judaismu rabín Joel Oseran z Jeruzaléma, americký rabín Bruce Aft, Jonathan Wootliff, Lawrence Somer a David Maxa, se zúčastnil i současný americký velvyslanec v ČR Andrew Shapiro. Jeho účast je výrazem podpory reformních směrů judaismu, které nejsou v současné době akceptovány v rámci zemského rabinátu Federace židovských obcí.

Proč izraelský premiér Netanjahu varoval před chystanou dohodou s Íránem

7. března 2015 v 21:06 | Gita Zbavitelová, Český rozhlas |  Zahraniční zprávy
Prezident Barack Obama podle svých slov "neshledal nic nového" v projevu izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, jenž v úterý varoval americký Kongres před špatnou mezinárodní dohodou o íránském jaderném programu. Důvodem Obamova přezíravého postoje je nejen tradiční animosita mezi oběma politiky, ale i fakt, že Netanjahua pozval republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner bez prezidentova vědomí na dobu těsně před izraelskými volbami. Takže Obama po projevu prohlásil, že Netanjahu "nenabídl žádnou schůdnou alternativu k probíhajícím rozhovorům".