Co je PEGIDA?

2. února 2015 v 9:16 | Denny |  Úvahy a komentáře
PEGIDA je hnutí, které vzniklo v Drážďanech a postupně se vytvořily odnože v jiných městech Německa. Organizátoři v Drážďanech vyzvali obyvatele k pondělním demonstracím občanů proti islamizaci západního světa. Proč právě v pondělí? To podle vzoru pondělních demonstrací v Lipsku v tehdejší NDR proti vládě SED.

PEGIDA je zkratkové slovo a znamená "Vlastenečtí Evropané proti islamizaci západního světa", v německém originále Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes. Ve skutečnosti nejde tolik o boj proti islamizaci, jako spíše o odpor proti žadatelům o asyl, kteří vzhledem k válečné situaci v Sýrii, přicházejí nyní hlavně ze Středního východu. Organizátoři je označují za ekonomické emigranty, kteří v Německu nehledají politický azyl, ale zneužívají německé sociální zákonodarství, proto požadují, aby vláda změnila imigrační zákony, vzorem by mělo být australské a kanadské zákonodárství.První demonstrace Pegidy se konala 20.října 2014 a zúčastnilo se jí podle odhadu policie 350 lidí. Počet demonstrantů s dalšími pondělky narůstal a to až na 25 tisíc. To jistě nejsou jen pravicoví extremisti, neonacisti, i když se v médiích se objevily zprávy, které by to potvrzovaly. Zakladatel hnutí Lutz Bachmann pózoval v internetu jako Hitler a na své stránce ve facebooku pomlouval bez rozdílu všechny imigranty.Tyto důkazy ho přinutily, aby se svých funkcí v Pegidě vzdal, přesto chtěl ve vedení zůstat, snad jako "šedá eminence."

V současné době prochází Pegida krizí, hnutí se rozpadlo na dvě skupiny, a to na stávající Pegidu a na skupinu kolem učitelky Kathrin Oertel, která prohlásila, že chce založit nové Hnutí pro přímou demokracii v Evropě. Byla to ona, která byla ochotna hovořit s médií, zatímco vládní činitelé nechtěli mluvit s Pegidou, což je určitě chybou.

Téměř všech demonstrancí se zúčastnila např. žena, která mává vlajkou, na které je křesťanský symbol ryba a židovský symbol Davidova hvězda. Na otázku novinářů, proč takovou vlajku má, odpověděla: "Západní svět je křesťansko-židovský a ne muslimský." To ovšem vypovídá málo o jiných účastnících demonstrací, mezi kterými je jistě i hodně antisemitů.

Je téměř jisté, že místo nynější Pegidy tu budou dvě hnutí a je třeba, aby s nimi vládní orgány vedly dialog, jinak příznivci těchto hnutí si v příštích volbách budou volit eurokritickou Alternativu pro Německo a někteří také neonacistickou NPD, která již dříve byla v zemském parlamentu Saska zastoupena.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Karel Příbramský Jr. Karel Příbramský Jr. | 3. února 2015 v 22:06 | Reagovat

Moc dobrý článek, stručný a výstižný,
hlavně se člověk dozví, co je ta organizace zač a že nemá žádný program, jen šíření všeho špatného a více, než populistického.

2 Ruth Ruth | 4. února 2015 v 9:17 | Reagovat

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom populistický?

3 Karel Příbramský Jr. Karel Příbramský Jr. | 4. února 2015 v 20:54 | Reagovat

Populistický je přeci stoupenec
populismu! A vite vy co je populismus?

4 iJew iJew | 15. února 2015 v 13:04 | Reagovat

http://m.novinky.cz/articleDetails?aId=361730&sId=&mId=

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama